AMD Radeon RX Vega ve Dandirik RX 500 Serisi :P (2017-2018)
1 1

Bu konuda 656 mesaj var

Valla bu hamle son derece sacma bir hamle oldu bence. Radeon 7 de amaç ne anlamak mumkun değil. Ust sinif pazarda Amd kartlara olan talep belli rakiplerin urunleri belli. En iyi hamle giris ve orta segmentte potansiyel GTX 1150 1160 ve RTX 2060 a rakip bir kart yapmaları gerekiyordu. Onumuzdeki gunlerde 1070 ler 1070ti ler indirime girince bunlarin karşısına RX590 ile çıkacaklar ki, maalesef bu kartta fiyat olarak sacma.. 

Su an hem ust hem alt segmentte Nvidia rakipsiz. Amd nin tek yapabilecegi RX 5xx serisinjn fiyatini kirip rekabet etmeye çalışmak... 

Soylentiler 3000 serisi bir gpu ailesini isaret ediyordu. 3060 70 ve 80. Bunlar giris orta seviye olup rekabetci urunler olacakti. Muhtemelen sene sonuna kaldi kartlar. Ya hazir degiller veya 2060 hesaplari bozdu. Bilemiyorum artık

hakancez tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amaç benchmark listelerinde bir şekilde AMD adının geçmesini sağlamak. Üretilenlerin çoğu zaten youtuberlara web sitelerine falan gidecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, wazzap said:

5000 mevzusu doğru olmayabilir belki ama bu 20 bin 40 bin haberini yapan sitenin tipine bakıyorum, 5000 daha doğru görünüyor diyorum.

@Whooosh

Aynen öyle. Amd üst seviyede öyle kart çıkarayım da satayım kafasını Fury ile birlikte bırakmıştı. Yalnızca vitrinde güzel bir kart bulunsun der gibiler. VII'nin Turing'le falan rekabet edemeyeceği açık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'nin elindeki kartları daha ucuza üretip cazip fiyattan sunmak dışında yapmaması gereken herşeyi yapması ilginç bir durum. Grafik alanında o kadar ağır bir geçiş yaşıyorlar ki şaşırmamak elde değil. NAVI gelene kadar zorlama bir RX590 çıkardılar bari onunla idare etselerdi. NAVI 'yi piyasaya sürene kadar onları kampanya ile destekleseler yine güzel işler olabilirdi. 

5000 adet olduğu doğru çıkarsa tatsız bir 2019 başlangıcı olacak. NAVI ile ne yapacaklarını merak diyorum ayrıca. 100$ 580 performansı mı verecekler. yada 200$ 'a GTX1080mi vermeyi planlıyorlar. son olarak HBM2 'ye geçildiğinde verimlilik iyi olacak diye okumuştum şimdi bu kartın az üretilmesinin sebebi ne olaki?  çekirdek 331m2 gayet küçük yoksa 7nm'de yeterli verimlilik yok mu?:icon_think: akıllarda deli sorular.:lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben kart maliyetlerinin pahalı olduğuna inanmıyorum, daha küçük silikon kullanılıyor, 7nm'de verimlilik yoksa niye basıyorsun bu GPU'yu ,keza HBM2 pahalıysa neden DDR5X 'e yönelmemişler bu zamana kadar.

Hadi hepsini geçtim RX570/R580'i yüklü üretimle ucuza getirmesi mümkün yada yeni duyurduğu RX590'ı kampanya ile satmasıda mümkün madem sürümden kazanma politikan var. Nvidia ile danışıklı dövüşüyorlar fiyatlara etkisi olmadığı gün gibi aşikar. CPU tarafında da ryzen 3000'lede fiyatları  INTEL'e endeksledimi yancı olarak yürüyüp giderler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 saat önce, mehmetclk said:

Ben kart maliyetlerinin pahalı olduğuna inanmıyorum, daha küçük silikon kullanılıyor, 7nm'de verimlilik yoksa niye basıyorsun bu GPU'yu ,keza HBM2 pahalıysa neden DDR5X 'e yönelmemişler bu zamana kadar.

Hadi hepsini geçtim RX570/R580'i yüklü üretimle ucuza getirmesi mümkün yada yeni duyurduğu RX590'ı kampanya ile satmasıda mümkün madem sürümden kazanma politikan var. Nvidia ile danışıklı dövüşüyorlar fiyatlara etkisi olmadığı gün gibi aşikar. CPU tarafında da ryzen 3000'lede fiyatları  INTEL'e endeksledimi yancı olarak yürüyüp giderler.

7nm ile üretim yapmak oldukça pahalı. Bizzat Amd'nin açıklaması bu. Hatta şuan ciddi şekilde pahalı. Vega 20 gpusu, normalde instinct modellerinde kullanılmak üzere üretiliyordu. O kartların da fiyatları çok uçuk olduğu için maliyetin yüksek olması sorun olmuyordu sanırım. VII, dediğimiz kart da Instinct MI60 olamayan Vega 20 gpularından yapılıyor. Yani bir çeşit geri dönüşüm.

Hbm2 ise tercih değil, zorunluluk. Nedense insanlar bunu anlamıyor ya da anlamak istemiyor. Amd bellek sıkıştırma teknolojilerinde Nvidia kadar iyi değil. Maxwell'i bile tam olarak yakalayamamış durumda. Tabi bu yalnızca bant genişliği için böyle. Hbm'nin gddr'a göre daha düşük enerji tüketiyor olması, bellek kontrolcülerinin gpuda daha az yer kaplaması gibi durumlar da var. Yani hbm kullanılınca, daha küçük gpu, daha az güç tüketimi ve daha fazla bant genişliği sağlanıyor. Amd bunların hepsine ihtiyaç duyuyor. Hbm kullanmazsa, 331mm olan Vega 20, 350mm'nin üzerine çıkabilir, maliyet artar. Bant genişliği kısıtlı kalır ki; bu da VII ile gelecek performans artışına ciddi şekilde ket vurur. Güç tüketimi daha da yükselir ki; Amd'nin güç tüketimi zaten sorunlu, daha fazlasını bünyesi kaldırmaz.

Yıllardır söylüyoruz, Nvidia ile Amd arasında fark uçuk bir düzeye çıktı. Daha ileri üretim tekniğinde ve yeni nesil bellekle bile Nvidia'yı yakalayamıyor. Aradaki gecikmeleri falan konu etmiyoruz bile artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 09.11.2017 at 22:07, ChipArchitect said:

Discrete GPU'larin markasi bile belli hatta. Ben "Intel 741 Super Starfighter" ismini onermistim ama kabul gormedi ;-)

Az once intranete Koduri'nin elinde yeni Intel kimlik kartini tutup sirittigi evlere senlik bir fotografini koydular ama sirket disindan erisim mumkun degil. Bir sekilde aksama kadar yayinlanir ya da sizar diye dusunuyorum.

Biraz geç oldu ama sanırım o foto şu şekilde gün yüzüne çıkmış:

https://cdn.wccftech.com/wp-content/uploads/2018/06/Intel-Raja-Koduri.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

INTEL'in Nvidia'yı zorlamasını istemek istemiyorum fakat şartlar INTEL'den birşeyler ummam gerektiğini gösteriyor. şuana kadar gelen bilgilerin verdiği hissiyatla NAVI'de bi cacık olmazsa yandık dedirtiyor, Nvidia 2050Ti için olmasada 3050Ti için herhalde bi 250-300$ isteyecek.:facepalm:

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 saat önce, mehmetclk said:

INTEL'in Nvidia'yı zorlamasını istemek istemiyorum fakat şartlar INTEL'den birşeyler ummam gerektiğini gösteriyor. şuana kadar gelen bilgilerin verdiği hissiyatla NAVI'de bi cacık olmazsa yandık dedirtiyor, Nvidia 2050Ti için olmasada 3050Ti için herhalde bi 250-300$ isteyecek.:facepalm:

Muhtemelen 2050ti diye bir kart gelmeyecek. 1660'lardan sonra 1550 modellerini görmemiz muhtemeldir. Yani rt olmayan giriş seviyesi turingler. Nvidia en azından o konuda gerçekçi davranıyor diyebiliriz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 hours ago, mehmetclk said:

Navi 3080 kodlu ekran karti 2060

perfomansinda olmazsa AMD dukkani kapasin. 2070 filan demiyorum

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 24.01.2019 at 11:58, hakancez said:

Navi 3080 kodlu ekran karti 2060

perfomansinda olmazsa AMD dukkani kapasin. 2070 filan demiyorum

Şuan için 2060 performansında olması zor görünüyor. Belki yaklaşabilir ama zor. Çünkü VII ile 7nm ve hbm2 olmasına rağmen muhtemelen 300 wattlık, 3 fanlı soğutması olan bir kart gördük. Ve bu kart Vega 64'ün anca %30 kadar önünde olacak dedi Amd. O da 4k'da. Yani bant genişliğine abanan yerde. Kartın da en büyük farkı o zaten. Onun için Navi nasıl olur, biraz düşündürüyor.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vega 56'ın fiyatı düşürüldü. Türkiye'deki pazara ne zaman fiyat yansır bilmem.

The AMD Radeon RX Vega 56 can now be bought for $279 US on Newegg as mentioned in a press release by AMD. It’s no surprise that the price cut comes just a few hours before NVIDIA is going to introduce their new GeForce GTX 1660 Ti graphics card at the same MSRP of $279 US.

https://www.guru3d.com/news-story/amd-drops-price-on-radeon-rx-vega-56-to-battle-geforce-gtx-1660-ti.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, rammstein said:

Vega 56'ın fiyatı düşürüldü. Türkiye'deki pazara ne zaman fiyat yansır bilmem.

https://www.guru3d.com/news-story/amd-drops-price-on-radeon-rx-vega-56-to-battle-geforce-gtx-1660-ti.html

Guru3d benim için iyice inandırıcılığını yitirdi son birkaç yıldır. Haberin kaynağı guru3d ve beni ilgilendiren yer olan Amazon'a bakıyorum, en ucuz, referans tasarım Vega 56 340 dolar.

https://www.amazon.com/RX-VEGA-AMD-RADEON-VGA/dp/B078HJDRZ5/ref=sr_1_27?keywords=RX+Vega+56&qid=1551124916&s=gateway&sr=8-27

OCUK için doğru, 249 sterlin'e aynı kart mevcut. Galiba Amazon ya da USA bu indirim kapsamı dışında. Newegg'de de düşük fiyatlı model yok. Powercolor varmış sanırım ama onda da stok yok diyor.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 24.02.2019 at 21:20, mehmetclk said:

3dcenter'daki habere göre Vega 56 & 64 kartları piyasaya çıktığı zamanki performansını sürücülerle  %12.5/ %13.9 oranında artırmış. yanılmıyorsam önceki AMD modelleride böyle olmuştu. 

http://www.3dcenter.org/

O Linux için. Amd Linux tarafında zaten baya gerideydi. Biraz toparlamış demektir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2359 TL'ye hb'de var şu an. Şansınız varsa Samsung bellekli olanlara rx vega 64 BIOS'u atılabiliyor. Azıcık da undervolt ile gayet 1070-1080 arası bir kart olur. (GTA V ve Witcher3 hariç. :D )

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyat konusu biraz tartışmalı bir durum gibi, zaman zaman ciddi fiyat avantajıyla ürün herhangi bir donanım X bir markette bulunabiliyor, bazende ucuzlatılmış modelleri RX580 pulse gibi kartları güzel fiyat etiketiyle alma fırsatı oluyor. sadede gelecek olursam Üreticileri kâr odaklı çalıştığı için elindeki ürünü son ana kadar rekabetçi bir fiyattan vermek yerine nani yapıp bekleyebiliyor. AMD'nin Vega'lardaki fiyat belirleme durumu biraz bu klasmana giriyor. Vega 56 & 64 'te fiyat düzenlemesine gitmek yerine Nvidia ile kullanıcıları güzelce silkeliyorlar öyle satıyorlar kartları.  adamların dertleri kâr seviyesini düşürmeden devam edebilmek başka birşey değil

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd Vega ile devam edemez. Dün de edemezdi, bugün de edemez. Kartları sözüm ona 400-500 dolara çıkaracaktı, çıktığı dönemde yalan oldu. Şimdi indirim var deniyor, ortada indirim falan yok.

Bunlar normal. Çünkü Vega'ların maliyetleri oldukça yüksek. Yani nereye kadar düşürülebilir ki fiyatlar? Zaten pahalı hbm2 bellek kullanıyorsun. Gpu boyutu neredeyse 500mm2. Bunun karşısında Nvidia'nın gddr'lı, 300mm2 altında gpusu var. Nasıl rekabet edebilirsin ki maliyet olarak?

Eğer Vega 56 280 dolara satılabilecekse, 1660ti'ın da 150 dolara kadar düşebileceğini hesaplayabiliriz. Yani bu şekilde rekabet mümkün değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 minutes ago, mamad said:

Eğer Vega 56 280 dolara satılabilecekse, 1660ti'ın da 150 dolara kadar düşebileceğini hesaplayabiliriz. Yani bu şekilde rekabet mümkün değil.

Nvidia ölse o fiyattan kart satmaz. Adamlar senelerdir ekran kartı fiyatlarını yukara çekebilmek için ilmek ilmek piyasayı işlediler, Amd 3 tane ekran kartı satacak diye bunca senelik stratejiyi bozmazlar. 1660ti'ın fiyatı gayet yerinde bugüne göre.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok