AMD Radeon RX Vega ve Dandirik RX 500 Serisi :P (2017-2018)
1 1

Bu konuda 656 mesaj var

Toz duman geçsin 1-2 aya kartların tüm potansiyeli ortaya çıkar, AMD'nin mühendislik gücündeki eksiklik/zayıflık bence kadro küçüklüğünden başka birşey değil, Kadro güçlendikçe bunun etkisini gerçekten gösterecek kadar iyi durumdalar ki öyle olmasa ortaya bu tip ürün çıkaramazlar, intelin üretim tecrübesi imkanları AMD'de olsa bu kartı belkide en az 6 ay önce eksiksiz görebilirdik. tabi bunlar mazeret değil ayağındaki bağlar yine AMD'nin ektiği şeyleri biçmesi kabilinden olduğu görülebilir.:cici:

Neticede etherium'da custom hw'ler çıkarılana kadar minning AMD için bir ekmek kapısı neticede asla satamayacağı kadar üst seviye kartı satma imkanı oluşmuş durumda, 570/580'e yol açılacağıda aşikar. Etherium kasacak olsam şu vakitleri hiç geçirmezdim.:icon_dance:

Son olarak Vega için dedikodusu edilen 70-100mhs skorlarına ne oldu? doğruysa toms'daki tablo tam giydirmelik olmuş...:mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
39 minutes ago, mehmetclk said:

Son olarak Vega için dedikodusu edilen 70-100mhs skorlarına ne oldu? doğruysa toms'daki tablo tam giydirmelik olmuş...:mrgreen:

Reddit'te mümkün diyorlar.... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kartın Blender, ps gibi uygulamalarda performansı çok iyi ama yine güç kullanımına göre iyi değil. GPU'nun çekici bir yanı yok . Apple AMD kullanacaksa onların işine yarar. güç tüketimi o kadar anormalki , ya başka açıklaması var ya da ciddi başarısızlık. 

Oyuncu açısından bundle lara bakacak ne kadar mantıklı olduğu. Sıfırdan alacak olsam 1080+Gsync monitor bakarım.

AMD , mining konusuna negatif bakıyor. onlardan gelen talebe göre üretimi arttırmayı düşünmediklerini söylüyorlar. Böyle de kart yetmiyor.  Mining ile uğraşanların forumlarını takip eden var mı? Nasıl bakıyorlar karta?

Şöyle olur ancak. Elinde 290, 390 gibi bir kart vardı. Mining yapanlara 2. el yüksek fiyattan satıyordur, az bir farkla 56 veya 64 e geçer . O senaryoda mantıklı olabilir. 

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ResetButton GPU'nun güç tüketiminin yüksek olması mühendislik olarak rafine edilmemesinden kaynaklanıyor ki buda ekibin sayıca küçük olmasıyla açıklanabilir. adamlar mevcut kadro ile bunu bile çıkardıkları için bence şahsen CV'lerinde ++ bahsediyorlardır. kaç nesildir ölçeklenemeyen dehşet güç tüketen arada 1-2 modelinde TDP sorunu çıkan driver sorununu yıllar sonra çözmeye başlayan üretimi için GF seçeneğini pas geçemeyen eli her yönden mahkum bir firmanın bu duruma düşmesi olağan bir durum. minning yüzünden sebep fazla olan talebi karşılamak için üretimi geçici bir dönem için artırmamak istemek bile pazarlama yönetiminin ne derece iyi yönetildiğini gösterir kanıt değil mi? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

jay2cents olaya farklı yaklaşmış . Productivity app lerde performansı çok iyi. Yine sentetik benchmarklarda iyi. 

vega-bench-blender.png

Belki Ryzen de yapıldığı gibi kısıtlı bütçeye sahip olduğundan tek gpu tasarımı yaptılar. 

Sürücülerin de tamamlanmamış olduğu söyleniyor.  

https://www.nowinstock.net/computers/videocards/amd/rxvega64/

Zaten stoklarda kalmamış . Bir iki ay bekleyelim bakalım sonuç değişecek mi. Şu haliyle salt oyun için 64'ün hiç bir anlamı yok. 1080 kral.

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Performansa göre güç tüketimi felaket, limited bilmem ne diyerek 599 USD bu karta talep etmek yine hiç olacak iş değil ki limited olmayan için de bu rakamların olacağı söyleniyordu, Amazon'da 1200 USD falan gibi fiyatlar var hatta, yani neresinden tutulsa elde kalıyor.

Benim bir ümidim kalmadı, sanırım eldeki MG279Q Freesync modeli satıp onun yerine de Gsync monitör alıp tamamen Nvidia yapacağım evdeki iki sistemi de. Freesync'e birşey gelmesini beklemek acı veren bir deneyim resmen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Jay2cents sadece insanların duymak istediği şeyi söylüyor, onun yeni olayı bu. Radeon severlerin sempatisini (ve izlenme sayısını) kazanmaya çalışıyor. Vega'nın kağıt üzerinde üstün olduğu bir şey bulmuş ondan bahsediyor ve bunu yaparken de teorik konuşuyor.

Doğru, Radeon computing işlerinde daha iyi. Bu yeni bir şey değil, 3000,4000 serisinden bu yana Radeon kartlar bu işlerde Geforce kartlara göre daha iyiler AMA güvenilir değiller. Örneğin 3dsmax workspace randering performansı olarak Radeon kartlar F/P olarak daha iyiler ama doğru düzgün çalışan bir plug-in'i yok. OpenCL desteği de aynı şekilde. Offical plug-in diye koydukları şey işin ortasında sebepli sebepsiz çakılıp duruyor. ProRander falan 4-5 hintli it'ciye emanet.

Evet, potansiyel var ama potansiyelle bitmiyor iş. O potansiyelin kinetiğe dönmesi lazım ve muhtemelen bunu yapıp sürdürebilmek için ellerinde yeterli iş gücü yok. Aslında teknoloji üretmek konusunda AMD/ATI çok öncü bir firma ama devamı bir türlü gelmiyor işte.

Hadi hepsini geçtim, yine de bu TDP'lerle olmaz bu iş.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 minutes ago, T800 said:

Bırakalım böyle saçma sapan şeyleri, 3D Max, Open CL falan, kartın asli işlevi bunlar değil.

Aslinda oyun falan bile birakmak lazim. Durumun vehametini soyle anlatayim...

RX480 ilk çıkarken 1080 e rakip olur mu tartışması vardi. Amd 2 kartla rakip olur  hem bakin 2si daha ucuz dedi. Sonuc tabii oyle olmadi. Arkasindan revize edilmiş RX580 geldi. En azından driver lar konusunda iyilesmeler var falan dendi ama revaçta olan oyunlarda iyilesmeler varken eskileri berbat eden sürücüler yayınladılar. Yine sac bas yoldurdular. 

Bana sorarsanız ki bu islerin uzmani degilim 1080p ve biraz üzerinde ucuz freesync monitörlerin sayesinde bir miktar tutundu Amd. 

Ondan sonra yatsınlar kalksinlar mining isine dua etsinler. Kartlar havalarda ucusmaya basladi. Bir yandan da benim gibi insanlar icin Amd den Nvidianya donmek icin harika bir ikinci el piyasasi oluşturdu. 

Simdi yine döndük dolaştık 1080 e rakip kartlara geri donduk. Hadi 5 serisini revizyon kabul edelim 2.5 jenerasyonda hala 1080 i tam anlami ile domine etmis degiller ki, bir de ortada 1080ti gercegi var. 

Amd ciler isi gucu birakip Ethereum a yatirim yapsinlar...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şu da var. Sürücülerde eksik olduğu söyleniyor ama ben şu anda para verip alacağım. Bir iki ufak eksikliği belki kabul edebilrsin ama ne zaman geleceği belli olmayan bir performans artışını kimse kabul etmez. 290 a performans artışı geldi ama o arada yeni modeller çıkmıştır, belki bir sürü kullanıcı başka modele geçti.

64 'ün durumu kötü ama 56 'nın elle tutulur yanı var. Rakibine karşı performans ve fiyat avatanjı var. Güç gereksinimi fazla ama daha kabul edilebilir düzeyde. Bundle avantajı da duruma göre artı. 1070 almayı düşünen birine tavsiye edilebilir.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onun fiyatı da ne olacak belli değil, ona keza stok durumu, güç tüketimi bir sürü dezavantaj var, elle tutulur bir yanı yok bu serinin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd tarafında şahsım adına bu gelişmelee ile elimdeki rx470 4gb nitro acayip değer kazandı neredeyse aldığım fiyatın 2 katı.  Turuncu forumda sıfırını 1750₺ den satan var şu an. Etheriumcular bulduğuna atlıyor şu anki durumda.

Freesync monitörüm var 75hz lik  nvidia ya geçip  vsyncle 75hz aynı tadı vermez mi? Büyçeyi aşmadan 6gb 1060 ile takas bile olabilir şu durumda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, TatanQa said:

Amd tarafında şahsım adına bu gelişmelee ile elimdeki rx470 4gb nitro acayip değer kazandı neredeyse aldığım fiyatın 2 katı.  Turuncu forumda sıfırını 1750₺ den satan var şu an. Etheriumcular bulduğuna atlıyor şu anki durumda.

Freesync monitörüm var 75hz lik  nvidia ya geçip  vsyncle 75hz aynı tadı vermez mi? Büyçeyi aşmadan 6gb 1060 ile takas bile olabilir şu durumda.

Elinizden cikartacaksaniz cabuk olun. İnsanlar elektrik faturalarını alip hulyalarindan ayildikca fiyatlar düşüyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vega 56nin performans/güç bakımından rx500 serisine göre daha iyi olduğu söyleniyor. Belki madenciler için bu iyi olabilir ama oyunlarda ne gibi bir etkisi olur; o kısmını test etmek gerekli. Çünkü madenciler de undervolt/underclock ile mining yapıyorlar. 

Eğer özel soğutmalı kartlar çıkıp uygun fiyatlı olursa yıl sonuna doğru eldeki rx480/580i satıp belki vega56 alınabilir. Freesyncli monitörü olanlar için konuşuyorum tabi. 

Açıkçası beklediğimden iyi çıktı Vega. Ben bu kadar bile beklemiyordum. Nvidia'dan birisi zaten açıklama yaptı; Volta 2018de olmayacak diye. Ellerinde mi yok yoksa müşteriyi daha iyi yolalım kısmını ise size bırakıyorum. Ama açıklamanın gelme zamanı da ilginç doğrusu.

Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Volta elinin altında Nvidia'nın olmama durumu yok, tercih meselesidir böyle bir açıklama var ise, neden böyle bir tercih yapılmış yapılmış ise o ayrı bir konu tabii.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

tesla-v100-cvpr-nvail-researchers-honolu

Volta ellerinin altında... Ayrıca 21 milyar transistörü ve ar-ge çalışmaları için harcanan 3 milyar dolarlık bütçe ile birlikte ai framework' leri için Pascal' a oranla 5x daha iyi olduğu söyleniyor. Oyunlarda ise gddr6 bellekler ile Pascal' a göre %40 artış olabilir diye okumuştum bir yerlerde.

Konu ile alakasız ama aklıma gelmişken yazmak istedim; 90 lardan ortasında  beri oyuncuların omuzlarında yükselen gpu teknolojileri nvidia tarafında ai, ati tarafında ise blockchain gibi günümüz ve geleceğin dünyasına yön veren en önemli teknolojilerin ana işlem birimi haline geldi. :)

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Parelel işlem yeteneği + özelliştirilmiş yeni birimler. Volta' nın yeni tensor çekirdeklerinin ai araştırmaları ve geliştirilen framework' ler ile şekillendiğini söylüyor Nvidia. Bir de Volta' nın 100 tflops deep learning performansından bahsediyor. :) 

Bu arada Nvidia' nın Volta gv102 ve gv104 gibi oyun gpu larını öne sürmesi şu tabloya göre çok saçma olur. Onun yerine Pascal' a bir refresh çekmesi çok daha mantıklı Nvidia açısından. Oyuncular içinse kötü bir durum bu, şöyle gv102 ti modeli 4k için süper olurdu... :)

ionian tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@TatanQa hocam o fiyata satılmaz o. ben 5000tl de yazarım ama kimse almaz. haziran başı gibiydi o rx400 serisinin çok yüksek fiyatlarla satılması olayı. adamlar 2200 tl'ye 1080 koymuşlar turuncu yerde. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzap ben de baktım fiyatlar gtx1070 falan 1900 bandında . Hatta 6gb 1060 sıfır amazondan alınma 1050tl ihtiyacı olan atlasın.

benim de amacım 1300tl gibi rakama vermek ;)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

New Mining Block Chain Driver for AMD

https://www.hardocp.com/news/2017/08/15/new_mining_block_chain_driver_for_amd

Bu nesilde tamamen başarısız oldu denebilir mi?

Tek destekleyen argüman Freesync olabilir . Ancak eğer AMD , Nvidia'nın karşısında anlamlı bir rakip olmayacaksa Freesync te kalmak yerine Gsync e geçmek kullanıcı açısıdna daha mantıklı. 

Raja ,karizmayı çizdi mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok