Cyberpunk 2077
1 1

Bu konuda 765 mesaj var

Bu PC-Master-Race olayına gülüyorum. Ben 2 senede bir ekran kartına 1000$ veriyorum, vermeyen ya da veremeyen peasent'dır, çaresizdir, köylüdür demek komik. 

Parasını geçtim, konsol basitliğinden tercih ediliyor. Tak oyna. Yok driver güncellemesini yaptım, işlemci voltajını artırdım overclock yaptım bilmemne uğraşmak istemeyen insan alır konsolu mis gibi oynar. Rakamlar da konsolun tercih edildiğini söylüyor, daha ne demek lazım.

Adamlar tabii konsola öncelik verecek oyunlarda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konsolları işlem gücü fena değil, yani en azından oyunun temel özelliklerini kısıtlayacak kadar sınırlayıcılıkları yok.

Önceki nesil konsollar oyunları çok sınırlıyordu. Sadece çözünürlük, fps, grafik kalitesi falan değil doğrudan animasyonları, obje çeşitliliğini, ara yüklemeler, dünyanın büyüklüğünü vs vs her şeyi etkiliyordu.

Muhtemelen bir daha öyle bir durum yaşanmayacak, 7-8 sene aynı konsol devri bitti çok şükür.

Bundan dolayı oyun konsola çıkmış, konsolda çok satmış falan çok önemli değil. Bizi bağlamıyor. 

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
47 minutes ago, kronus said:

Bu PC-Master-Race olayına gülüyorum. Ben 2 senede bir ekran kartına 1000$ veriyorum, vermeyen ya da veremeyen peasent'dır, çaresizdir, köylüdür demek komik. 

Parasını geçtim, konsol basitliğinden tercih ediliyor. Tak oyna. Yok driver güncellemesini yaptım, işlemci voltajını artırdım overclock yaptım bilmemne uğraşmak istemeyen insan alır konsolu mis gibi oynar. Rakamlar da konsolun tercih edildiğini söylüyor, daha ne demek lazım.

:)

biz işin parasında değiliz ki... kullanım & oyun oynama rahatlığı & kaliteden bahsediyoruz.

herkesin tercihi farklıdır ancak pc gibi her türlü işi yapıp, üstüne de konsollardan daha kaliteli oyun oynayabileceğiniz (gerek grafik olsun, gerek klavye mouse rahatlığı olsun) bir platform varken bana konsol işi aşırı gereksiz geliyor.

driver vs. ile uğraşmak istemeyen konsol kullanıyor zaten ama karşılığında da medium grafik ayarlarında 30 fps'de gamepad ile işkence çekerek oynuyor. hiç burda gelip gamepad rahat diye maval okumayın çünkü değil, bazı oyun türlerinde eyvallah ama FPS'de kesinlikle ızdırap.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, kronus said:

Zannediyorum ki PC Master Race kavramı bilgisayarın grafik kalitesinden ve klavye&fare kullanımının getirdiği oyun başarısından kaynaklanıyor. Konsollar tabii ki daha rahat ama bilgisayarda 120Hz hatta 240Hz oynayabilmek konsoldan çok daha fazla zevk veriyor. Herhangi bir FPS ya da RTS oyununun konsolda bilgisayardaki kadar zevk vereceğini düşünmüyorum. Olay tabii zevk meselesi ama bilgisayarın görüntü kalitesine alışan biri konsola bence zor dayanır.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de şu "driverlarla uğraşmak" argümanı artık geçerliliğini yitirmiş durumda.

En son 6-7 ay önce ekran kartını değiştirdiğimde sürücü yüklenmiştim, o günden bu yana aynı sürücüleri kullanıyorum. Diğer donanım sürücülerine ise yıllardır dokunmadım.

Hadi sürücü güncelleme gerekti diyelim, hani yeni çıkan oyuna özel ciddi bir iyileştirme falan gelmiştir, ben de o oyuna sahibimdir falan desek, kaç dakikalık iş ki sürücü güncellemek? Kod yazmıyorsunuz sonuçta, iki kere tıklayınca saniyeler içinde bitiyor o iş.

Aynı mevzu konsollarda da var. Yeri geliyor update yapmadan oyunu oynayamıyorsunuz.

Bilemiyorum ama driverlarla uğraşmak argümanı bana geçersiz gibi geliyor. 

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Driverla uğraşma falan konusu biraz kişiden kişiye değişiyor.

Bence lafı edilecek iş değil, yalnız "konsolcu" birkaç arkadaşla tanıştıktan sonra fikirlerim değişti bu konuda. Bilgisayar kimi adam için çok karmaşık bir alet, nvidia.com 'dan bir driver bulup indirip kurmak falan büyük iş. Bir de yılda en az bir kez dandik bir driver çıkar, o da bu arkadaşa denk gelirse uğraşsın dursun artık.

Kimi oyuncunun tüm oyun aktivitesi ekstra birkaç kol alıp, her yıl o yılın FIFA 'sını almak, ya da çok heyecan ararsa PSN neyi ücretsiz veriyorsa onu açıp iki takılmaktan ibaret. Bu tarz oyuncuya sırf bunun için bilgisayar toplatmak, onun az da olsa bakımıyla uğraştırmak falan külfet, üstelik pahalıya da gelir muhtemelen, hiçbir avantajından da faydalanmazlar. O adamlar için PCMR pek geçerli değil.

AranelSurion tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim hem pc de hemde konsolda oynayan biri olarak en büyük sıkıntım pc deki olmazsa olmaz stuttering olayları ve fps düşmeleri vs..

Yani sistemininiz normalde bir oyunda 200 fps de verse, rahatlıkla kaldırsada mutlaka bazı yerlerde stuttering vs oluyor bu olay konsolda yok..

FPS ler konsolda pek zevkli değil gamepad yüzünden.

Öte yandan bir horizon zero dawn ı yada god of war ı oynayamadıktan sonra pc master race falan laflarıda çok komik oluyor gerçekten.

Paranız varsa ki var ikisinide alın oynayın seçim yapmak zorunda değilsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
35 minutes ago, Squall said:

Benim hem pc de hemde konsolda oynayan biri olarak en büyük sıkıntım pc deki olmazsa olmaz stuttering olayları ve fps düşmeleri vs..

Yani sistemininiz normalde bir oyunda 200 fps de verse, rahatlıkla kaldırsada mutlaka bazı yerlerde stuttering vs oluyor bu olay konsolda yok..

bunun çözümü bululalı yıllar oldu, G-Sync, FreeSync...

TiesTorN and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
25 dakika önce, stardust said:

bunun çözümü bululalı yıllar oldu, G-Sync, FreeSync...

Küçük ekran sevmiyorum ben 40 inch olması lazım en az.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
22 dakika önce, TiesTorN said:

40" monitör mü olur, saçmalık...

monitörü yeterince yakına koyarsanız 24" bile büyük gözükür. bir zahmet yakına koyuverin :lol:

Öyle birşey yok maalesef. İnsan beyni objelerin uzaklığını ve büyüklüğünü ayırt edecek kadar gelişmiş. Kandırmak o kadar kolay değil. O bahsettiğin sadece sadece görüş alanı ile ilgili.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu başlığın konuları olmasa da zaten şurada kaç kişiyiz, madem tartışılmış ben de elimden geldiğince tarafsız bir şekilde Konsol, PC, Monitör ve TV üzerinden deneyimlerimi aktarayım.. 

-  Bir önceki jenerasyon konsollarda (x360 ve ps3) 0-30 arası değişken fps nedeniyle hiç abartmadan söylüyorum gözlerim kanıyordu. Sırf achievement seven bünyem ve 1-2 exclusive oyun nedeniyle katlandığım bu eziyete sağlığımı kaybetme durumu eklenince sattım kurtuldum gerçekten..  abi konsol sabit fps 30sa 30 diyenler için rahatça bi boktan anlamıyorlar diyebilirim.. Sabit falan olmadığı gibi 30 dan sabit olsa ne olur amk..  

- LIVE ve PSN sistemlerine verilen para ile sigara içen kerizlere uygulanan enayi vergisi birbiriyle eş değer mantalitede. 

- Tvde oyun oynama konusuna gelirsek.. TVlerin 4 rakamlı gecikme süreleri ve 12hz lik yapısı nedeniyle competitive bir oyun veya uzun süreli herhangi bir oyun oynanması mümkün değil.... Mümkün diye savunanlar bütün competitive oyunlarda bronze liglerde oynamaya devam edebilirler.. 

- TV ve 60hz monitör kullananlar sttuteringden şikayet ediyorsa Vsync gysnc freesync kullanacak.. 144hz lik monitörü aldığımdan beri sttuteringin S sini görmedim freesync gsync kullanmıyorum bile.. 

- Şu an ülkemizdeki dolar eu nedeniyle PC fiyatları falan uçmuş gibi geliyor ama aslında dış dünyada öyle değil ve PC gaming hayatının en ucuz dönemlerini yaşıyor.. Kimse her oyunu oynamak için 1080Ti veya RTX 2080 almak falan zorunda değil.. Hele ki şu konsolda 18 fps ile oyun oynamaya alışmış adamların konu PC oldumu illa 320 FPS alınması lazım abi PCde o da 10K dolar muhabbetleri beni bitirir.. Millet 1050-1060 la gül gibi geçiniyor konsol sahiplerinden de daha mutlular emin olun.. 

- Konsol un şuan dünya üzerinde tek + sı var o da exclusive oyunları.. O oyunları oynamak istiyorsan konsolu alıcaksın başka yolu yok .. ama  "abi ben kolla fifa oynicem ama yeaaa" diyen adama tokatı patlatıp "PCde kol var ama konsolda klavye-mouse yok" dediğiniz an bu tartışma bir daha yaşanmıcaktır.. 

-  Son olarak ise "Driver kurmah falan zor iş yeah" olayı mı kaldı arkadaşlar. Bunu söyleyenler zaten "ataride pes ve fifa atmaktan" başka bişey bilmeyen alakasız tipler. O adam pc alsa ne olur konsol alsa ne olur .. o exclusiveler falan umrunda mı sanıyorsunuz, o adam yine pes atah mı dicek o kadar.. 

+ Yahu üstelik  Windows 10dan beri zaten driverlar dahil herşey otomatik güncelleniyor... ve buna istinaden bir şey söylemek gerekirse ;  konsolların update yapmadan oyun oynamanıza izin vermeyen yapısının yanında update i yapmadan da oyunları açabildiği için konsollardan daha da user friendly şuan.  Yahu hardcore pc gamer geçinen ben bile  son 4-5 yıldır ekran kartı driverı güncellemesinden başka bir şey yapmıyorum ki o da otomatik indirip kuruluyor zaten :lol:

Narcissus tarafından düzenlendi
stardust, TiesTorN and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun oynamak zevk işi meslek vs değil bizim için.

Benim zevkime görede 27 inch ekranda neyi nasıl oynarsan oyna bir halta yaramaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya şimdi Star gibi saatlerce şehirler kurup onlara bakan ekran başında uyuyakalan, hiç bir oyunda bir iddiası olmayan insanlardan zaten bahsetmiyorum ve zaten bu ürünler de onlar için değil.

Ama ben bir oyunu “hehe napalım yine kaybettik ama eğlendik di mi çocuklar” kafasında oynamıyorum, competitive oynamak için meslek falan olmasına gerek yok.. kazanmak eğlenmenin yarısıdır zaten.. 

Narcissus tarafından düzenlendi
TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Her platformun farklı bir zevki var. Mesela ben PC'de Horizon Zero Dawn yada God Of War gibi oyun bulamam oynamak için konsolda da FPS oynayamam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Horizon mesela ps4 dede prodada 30 fps ymiş..

Ama konsoldaki 30 fps ile pc deki çok farklı teknik olarak açıklaması nedir bilmiyorum ama kesinlikle çok farklı..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teknik açıklaması fare. 

Gamepad ile keskin hareketler yapamadığınız için düşük fps daha az rahatsız ediyor. Yoksa başka sihirli bir sebebi yok. Zaten konsollar 30fps'i korumakta da zorluk çekiyorlar çoğu oyunda. 21-22fps'e kadar düştüğü oluyor duruma göre.

Fakat fare hiç hata affetmiyor, en ufak takılma yavaşlama hissediliyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Whooosh said:

Teknik açıklaması fare. 

Gamepad ile keskin hareketler yapamadığınız için düşük fps daha az rahatsız ediyor. Yoksa başka sihirli bir sebebi yok. Zaten konsollar 30fps'i korumakta da zorluk çekiyorlar çoğu oyunda. 21-22fps'e kadar düştüğü oluyor duruma göre.

Fakat fare hiç hata affetmiyor, en ufak takılma yavaşlama hissediliyor. 

Yok hocam öyle değil gerçekten, pc de 30 fps bir oyun oynadım okami diye ps3 oyunu gamepad ile kusacaktım kesinlikle farklı ama neden bilmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pisletmeyin şu güzelim başlığı yahu. Cyberpunk haberleri için geldim, yine 100 senedir bitmeyen başörtüsü muhabbeti gibi girmişsiniz birbirinize.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

aynen yani foruma günlük atılan mesaj ortalaması 3.5

şu durumda nitelik değil nicelik arayışına girmiş bulunuyoruz :lol: mesela kampanya yaptık ties'e küfür etmek serbest.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok