Bina UPS hattı hakkına
0

Bu konuda 20 mesaj var

Selamlar,

Bizim üniversite bölümde binanın bir UPS'i var. Kapasitesi bilmiyorum yarın öğrenmeye çalışacağım. Sorum şu,

Bazı hassas cihazlar var ve bunların UPS'e bağlanması gerektiğini düşünüyorum. Fakat o cihazınların ne kadar güç çektiğini bilmiyorum (onu da yarın öğreneceğim). 

Benim duyduğum kadarıyla UPS hatlarına yüksek enerji yoğunluğu (doğru terim mi emin değilim) olan, elektrik süpürgesi, elektrikli ısıtıcı, yüksek sıcaklık fırını, kompresör gibi cihazlar bağlamak sakıncalı.

Bu konudaki metrik nedir? Yani neye göre UPS'e zarar verip vermeyeceğimizi anlayabiliriz? Özellikle bina çapında elektrik tesisatı ile uğraşanlardan yanıt bekliyorum. :)

Not: Aslında UPS kısa süreli tutması yeterli, sonra jeneratör devreye giriyor fakat nedense şu an jeneratör devreye giremiyor ve UPS normalden çok daha uzun süre elektrik vermesi gerekiyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim duyduğum kadarıyla UPS hatlarına yüksek enerji yoğunluğu (doğru terim mi emin değilim) olan, elektrik süpürgesi, elektrikli ısıtıcı, yüksek sıcaklık fırını, kompresör gibi cihazlar bağlamak sakıncalı.

Bu konudaki metrik nedir? Yani neye göre UPS'e zarar verip vermeyeceğimizi anlayabiliriz? 

Bu tamamen UPS'in kapasitesi ile alakalı. UPS'in kapasitesi yüksek ise bırakın sobayı süpürgeyi bütün kampüsü ups'e bağlayabilirsiniz.

Bu kapasite ise UPS'i oluşturan iki birimin yani DC-AC çeviricinin kapasitesi ve batarya hacmiyle alakalı.

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yarın öğreneyim ben şunların kapasitesini, o zaman herşey netleşecek gibi. 

Zar zor, kafa ağrıta ağrıta adam akıllı çalışmasını sağlamıştım. Şimdi biraz daha zorlamak lazım :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kabaca hesabı şu şekilde

(batarya adeti x batarya voltajı x güç faktörü) / çekilen watt = çalışma süresi (saat cinsinden)

Örneğin 4 adet 12V 38A bataryalı bir ups'i örnek alalım. (güç faktörü ups'in verimliliğine 0.7 ile 0.9 arasındadır.)

Üzerinde de 1000w yük olsun. (bir ups'den 1000w güç çekilebilmesi için inverter'in (dc-ac dönüştürücünün)  en az 1440VA  kapasiteli olması gerekiyor) (bina tesisatına ve bağlı olan cihazın uzaklığına göre kablo mesafesi arttıkça çekilen güç de artar)

( 4 x12 x 38 x 0.8 ) / 1000 = 1 saat 25 dakika

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlış hatırlamıyorsam baya büyük bir UPS'ti, büyük bataryalardan raf raf dizilmişti. ama bataryaların kapasitesini ve kaç tane olduğunu hatırlamıyorum, öğrenecem.

Bilgiler için sağol, tam istediğim tarzda bir bilgiydi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bildiğim kadarıyla, anlık da olsa çok yüksek akım çeken cihazların UPS'lere bağlanmaması gerekiyor. Örneğin lazer yazıcılar, kombi cihazları.

İşte bu tamamen ups'in kapasitesi ile alakalı. Eğer yeterince güçlü ise değil lazer yazıcı kaynak makinesi bile bağlarsınız.

Fakat şu "yeterince güçlü" kısmını açmak lazım. Bazı cihazlar sürekli çektiği gücün çok üstünde gücü ilk çalıştıklarında yada ilk fişe takıldıklarında anlık olarak çekebilirler. UPS tarafında bu anlık güç farkını karşılayabilecek fazladan kapasite olması lazım. Batarya ile de bitmiyor iş, inverter bölümünün de bu yükü kaldırabilecek güçte olması lazım. Örneğin 1000watt'lık bir inverter üzerinde 900watt'lık elektrik süpürgesi çalıştıramazsınız çünkü elektrik motoru ilk kalkışta 1000watt üzerinde güç çekecektir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

evet ben de whooosh'un yazdıklarına benzer şeyler yazacaktım.

o yüksek akım çeken cihazların ups'e bağlanmaması hikayesi genelde ev tipi küçük ups'ler için geçerli. devasa kapasiteli upslerde ne bağladığınızın çok önemi yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle bir durum var; elektrikli soba, süpürge, klima, ütü, su ısıtıcı, vs vs gibi çok fazla elektrik tüketen cihazların ups hattına bağlamak çok pahalı bir hareket. Bir katle ile 2 litre su ısıtabileceğiniz elektrik ile bir ofis katını 1 saat boyunca aydınlatabilirsiniz. Su ısıtıcı jeneratör devreye girene kadar çalışsa ne olur, çalışmasa ne olur. Yada 1 katle daha çalıştırabilmek için daha büyük daha pahalı bir ups ve daha fazla akü alacaksınız ki ayrıca bunların bakımı da daha fazla maliyetli olacak.

Bu nedenle bina içinde UPS dağıtımı yapmak ve yetkisiz müdaheleleri  engellemek çok önemli.

Tabi paran varsa sorun yok. Ben koca alışveriş merkezi kadar binanın havalandırma hariç tamamen UPS üzerinden çalıştığını gözümle gördüm. 2.4megawatt'ın üzerinde ups'leri var.

OnLyTNT beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tabi paran varsa sorun yok. Ben koca alışveriş merkezi kadar binanın havalandırma hariç tamamen UPS üzerinden çalıştığını gözümle gördüm. 2.4megawatt'ın üzerinde ups'leri var.

Adamlar resmen termik santral kurmuşlar AVM'ye :)

Bu arada katle değil, kettle o Özkan...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

inverterin tahammül kapasitesini ve sistemdeki yükü de bilmek gerekiyor ki hesap yapabilelim.

faz başına 50A yük olduğunu inverter'in de bu kapasitede olduğu varsaysak 50+50+50 toplamda 150A yük olur

150A= 33kw = 33.000watt

( 32 x12 x 100 x 0.8 ) / 33000 = 55 dakika

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bataryadan çok UPS'in verileri ve yükün karakteristiği önemli. UPS'in etiketine ulaşırsanız üzerine net konuşulur.

Mesela ben 40 kVA UPS'e 4-5 kW'lık rezistans devresi bağlamıştım. Yıllarca çalışmıştı. Aynı UPS, PC ve başka hassas cihazları da besliyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Whooosh (3 o var dogru saydiysam :P ) a katiliyorum.  Bataryalar in verebildigi stabil akim cikisi + bunlardan kac adet paralel de bagli olusu + inverter daki kapasitif depolama onemli. Kullandiginiz bilgisayar bile wattmetre de bakinca 250W cekiyor gozukuyor ama aslinda o 150W ile 400W arasinda oynuyordur. Yani sizin alacaginiz cikisi stabil verebilmesi icin ya peak degerlere bakmak gerek stabil cikisa ek olarak.

Benim UPS e mesela ufacik cidden ufacik kapasitor koymuslar ve bu yuzden PS4 akim cekince atiyorum daha batarya %70 dolu iken UPS pilim bitti diye agliyor. Neden? Cunku pil degeri dustukce voltaj dusuyor, voltaj dustukce verdigi akim dusuyor. Kapasitorde toplamayinca bu enerjiyi, PS4 ani akim cekerken pil bosaltamiyor (kapasitorde yeterli degil cunku). Normalde kapasitor dolar dolar bosalir. Kapasitor surekli bos olunca pile yukleniyorsun. 

Ayrica daha fazla akim cekebilmek icin paralelde daha cok pil baglamak ayrica ona gore elektronik devre gerektirir. Akuler surekli floating charge istedikleri icin bakimlari masrafli olur ama ne kadar masrafli olur o gibi konularda cok bilgili degilim acikcasi. Pil konusunda yazacak sey cok. Kullanilanda fazlasi goz cikartir cunku ekstra masraf.

Yani ben acikcasi elektrik supurgesi gibi yuksek akim ceken ve aciliyeti olmayan cihazlari UPS sebekeme baglanmasina izin vermezdim. Onun yerine bilgisayarlar network cihazlari gibi seyleri baglardim. Bu tip durumlari analiz edip ona gore dizayn ediyorlar zaten herseyi (UPS kapasite + cikis kapasitesi, binaya dagilan fisleri vs).

KaziQ

ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu konu ile ilgili bazı gelişmeler oldu. Whoosh'la baya konuştuk hatta. Biraz uzun ama anlatacağım bir ara.

Fakat şu an UPS çalışmakta sorunsuz şekilde. Binada mesai saati sırasında yaklaşık 4 saat götürüyor. Aslında bu kadar süre bile tutmak için tasarlanmamış, jeneratör devreye girmesi gerekiyor fakat bir ara jeneratörümüz bozuk olduğundan, UPS uzun süre tutmak zorunda kaldı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar, 

@@ObiWan akuleri sonuna kadar bitirmek iyi degil diye biliyorum. Birde bittikten sonra sonuna kadar sarj etmeden bir daha kullanilmamasi gerek diye biliyorum uzun omurlulugu acisindan. Pil konusunda cok bilgili degilim ama her pil kimyasalinin kendine ozel kullanim sekli, kosullari vs var. Bunlara uyulmaz ise gercek omurlerinin yarisi bile dayanmayabilirler. 

Saygilar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

eğer aküler deep-cycle ise sonuna kadar bitirmenin bir zararı yok, önemli olan uzun süre bitik olarak tutmamak yoksa sülfasyon başlıyor ve pil zamanla kapasitesinden kaybediyor. olabildiğince hızlı şekilde full şarj etmek gerek. bu konuda çok daha fazla bilgi verebilirdim ama ups te kullanılan aküler için gereksiz kaçacaktır :)

boş zamanlarımda hobi olarak yaygın olarak kullanılan her türlü pil hakkında alakasız derecede detay içeren yazıları okuyorum, neredeyse tüm pillerin kullanılması gereken koşulları, voltaj durumları şarj durumları vs. hep ezbere biliyorum :lol: pil çatlağıyım biraz.

KaziQ and ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

@, benim bir arkadasim var ayni sekilde. Pillerin isminden tut, kimyasina yapilan 10 yillik testlerine kadar, ufak chiplerin seri numarasina kadar biliyor adam. Hastalik haline gelmis artik :). Ben nasil deli gibi donanim takip ediyorsam o adam da elektronik.

Saygilar

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok