Raspberry Pi, SBC'ler üzerine
0

Bu konuda 122 mesaj var

İşlemcisi nedeniyle ARM boardlardan farklı ve geniş bir kullanım alanına sahip. Fakat önemli olan fiyatı, o da henüz açıklanmamış. $300 olacaksa bir anlamı kalmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu rasberry pi ve benzeri spc'ler sanki yapılış amaçlarının dışına çıkmış gibi geliyor.

"Do It Yourself" amaçla alınıp üzerinde birşeyler geliştirmeye çalışmaktansa çarşıdan alınıp internetteki tariflere birebir uyarak "hazır" OS, "hazır" yazılımlar kullanarak zaten piyasada olan başka bir cihazın ucuz alternatifi olarak kullanılmaya başlamış.

Nerede bunun "DIY" kısmı? İnternetten dosyayı çekip sdkart'a yükleme kısmı mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4 hours ago, Whooosh said:

Bu rasberry pi ve benzeri spc'ler sanki yapılış amaçlarının dışına çıkmış gibi geliyor.

"Do It Yourself" amaçla alınıp üzerinde birşeyler geliştirmeye çalışmaktansa çarşıdan alınıp internetteki tariflere birebir uyarak "hazır" OS, "hazır" yazılımlar kullanarak zaten piyasada olan başka bir cihazın ucuz alternatifi olarak kullanılmaya başlamış.

Nerede bunun "DIY" kısmı? İnternetten dosyayı çekip sdkart'a yükleme kısmı mı?

Geliştirici olmak ayrı bir sey DIY ayrı bir şey. Bir Pi alıp onu ayrıca aldığınız bir kasa içerisine yerleştirmek bir işletim sistemi kurmak bunların hepsi DIY olayının içerisine giriyor bana sorarsanız. Şahsen ben SBC ler ile ciddi ciddi ilgilenmeye başladığım günden beri çok şey öğrendim ki bu aletlerin amacı öğrenmek için birer araç olmasi. Oturup Pi ye bir açma kapama düğmesi eklemek bile insana bir sürü şey ogretebiliyor. Hele HAT olayına girince ciddi ciddi önünüze bir derya çıkıyor...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

NAS cihazının anakartı olarak düşünebilecek bir SoC kartı varmıdır. 1eth portu 4sata portu olan, şöyle 2gb ram'li iscsi filan kullanılabilecek linux türevi çalıştıracak birşey. 

Elimdeki mekanik diskleri toplamak istiyorum NAS'a para vermek istediğim özelliklerde donanım pahalıya kaçıyor. alternatif arıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Akasa'dan termal kasa. Sürekli açık bırakdığınız bir rp varsa düşünülebilr.

551293-akasa-aluminum-raspberry-pi-3-cas

https://www.pcmag.com/news/355568/akasa-launches-raspberry-pi-case-with-thermal-kit

https://www.amazon.com/dp/B073V386FW/ref=cm_sw_r_cp_ep_dp_L4uKzb5SCRJ22?tag=pcmag_edit-20&ascsubtag=f879ca9b-ed0a-4ea8-87b6-0ba6bf6fe685

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 8/17/2017 at 10:57 PM, hakancez said:

https://www.raspberrypi.org/blog/raspbian-stretch/

Vatana millete hayırlı olsun

Bir an RP4 çıkıyor sanıp heyecan yaptım ama güncellemeymiş.

Kötü yanı sıfırdna kurulum yapmak gerekiyor. O kadar yazılımın ayarını baştan yapamayacağım için güncellemeyeceğim. Ayarları taşımanın bir yolu yok herhalde?

Asus Tinker Board 'un bir adı çıktı sonra bir daha görünmedi. Techreport incelemesini yayınlayacaktı, onlar bile kenara attı herhalde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, ResetButton said:

Bir an RP4 çıkıyor sanıp heyecan yaptım ama güncellemeymiş.

Kötü yanı sıfırdna kurulum yapmak gerekiyor. O kadar yazılımın ayarını baştan yapamayacağım için güncellemeyeceğim. Ayarları taşımanın bir yolu yok herhalde?

Asus Tinker Board 'un bir adı çıktı sonra bir daha görünmedi. Techreport incelemesini yayınlayacaktı, onlar bile kenara attı herhalde.

Benim bildiğim kadari ile bir yöntem yok kisisel ayarlar icin ama ne yalan söyleyeyim hic arastirmadim. Bu arada yeni Pi icin 2019 deniyor....

Tinkerboard tan bir halt olmayacağını herkes söylüyordu. Bende dahil. SBC nin kuvvetli olmasi guzel ama yazılım desteği daha önemli. Hos aslinda bir cok yazılım port edildi ama herşey hala problemli maalesef. Oyle Hat lar Tinkerboard ile uyumlu demekle olmuyor yazilimi da lazim. 

Sahsen benim yaptığım isler icin Pi 3 fazlasıyla yetip artiyor. Tabii ki daha fazla guc isteyen isler icin daha kuvvetli bir secenek fena olmaz. 

Ben  su amaclarla kullaniyorum Pi leri.

1 adet Retro oyun konsolu olarak sabit durumda. Uzerine retropie kurulu. Odamdaki televizyonun arkasına kurdum.  Belki daha kuvvetli bir cihaz  N64 emulatorlerini daha sorunsuz çalıştırır ama su hali ile bile mükemmel.

1 adet Pi uzerinde Dac HAT i ile beraber salonda apple airplay ve benzeri kablosuz muzik çalma işlevleri icin 7/ 24 açık. Pi 3 fazla fazla yetiyor bu iş icin. 

1 adet Pi3 ana müzik sisteminde Dac ve streamer olarak sabit durumda. Bundan da cok mutluyum.

1 adet Pi2 uzerinde Bnc dda dönüştürücü olarak çalışıyor. 

1 adet pi 3 her türlü deneme icin ortalikta dolasiyor. Bazen nas denemesi bazen Os denemesi icin kullaniyorum. Vakit oldukca basit Arduino kartlarla bir seyler yapmak icin test platformu olarak iş goruyor. 1 adet Pi zero yine ayni işleve sahip. 

Tinkerboard, Sparky gibi esten dosttan gelen kartlarda dolapta duruyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 saat önce, ResetButton said:

Aşağıdaki komut ile güncelleyebilirsiniz. Yalnız önce yedek alın mutlaka.

sudo apt-get dist-upgrade

Daha önce de söylemiştim Pi'nin arkasındaki destek olmadığı sürece kim çıkarırsa çıkarsın tutmaz bu boardlar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

kendi sayfalarında özellikle upgrade tavsiye edilmediğini ,sorun çıkabileceğii yazmışlar. Riske girmeyeyim şimdilik, sorunsuz çaılşıyor.

RP3 'ten ben de memnunum, ama büyük dosyalar işe girince ethernet, usb altyapısı kaldırmıyor. Zero ile alt model çıkardılar, bir pro üst model çıkarabilierlerdi. Rakipleri tutmuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Retroarch a PSX grafikleri icin duzeltme secenekleri gelmiş. Gayet başarılı sekilde calisiyor..

FF VII ve Diablo 1 de denedim.

hakancez tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 2/18/2018 at 11:15 AM, sCoRPion_tr said:

Asus TinkerBoard ın yenisi geliyormuş.

https://www.asus.com/Single-Board-Computer/Tinker-Board-S/

İlki ile aralarındaki farklar şurada yazıyor.

https://fossbytes.com/asus-tinker-board-s-linux-ces/

Bu çıkınca alacağım. USB3.0 ve gigabit network desteği olması benim kullanımımda fark yaratıyor. Ancak RP gibi esnek bir cihaz değil, amazon'daki yourumlara bakılırsa Asus'tan yeterli yazılım desteği gelmemiş. Linux kurup bırakacaklsanız o zaman ise yarar. 

Yalnız ısınma sorunu olduğu söyleniyor, üzerinde fan çalıştırmak gerekmiyordur umarım

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Raspberry Pi 3B güncellenmiş 3B+ olmuş. Wifi ve ethernet hızında artış var, fakat hala USB 2.0 üzerinden çalışıyorlar. 

Bazı özellikleri;

A 1.4GHz 64-bit quad-core ARM Cortex-A53 CPU
Dual-band 802.11ac wireless LAN and Bluetooth 4.2
Faster Ethernet (Gigabit Ethernet over USB 2.0)
Power-over-Ethernet support (with separate PoE HAT)
Improved PXE network and USB mass-storage booting
Improved thermal management

https://www.raspberrypi.org/blog/raspberry-pi-3-model-bplus-sale-now-35/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pek anlamlı gelmedi bana. hem usb üzerinden çalışıyor hala hem de usb3.0 da yok. onun getirisi çok az olur. 

Aslında RP3 pro isimli biraz daha hızlı ,gigabit ethernet, usb3.0 olan bir model çıkarabilirlerdi. Lowend modelleri var , bir de high end olurdu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Testlerde 3 kata kadar artış olmuş ethernetten data transfer hızında

Tx bandwidth (Mb/s)    Rx bandwidth (Mb/s)
Raspberry Pi 3B    94.1    95.5
Raspberry Pi 3B+    315    315

USB 3 ve daha fazla ram için işlemcinin değişmesi lazım. Geçtiğimiz yıllarda RP3 2019a kadar major upgrade almayacak demişlerdi, belki seneye yeni bir işlemci ile RP4 çıkar. Çıkış amacı uygun fiyata ürün sağlamak olduğundan bu fiyatın üstünde kısa vadede pro bir ürün sunacaklarını sanmıyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuya 1,5 senedir kimse birşey yazmamış. Canlandırayım biraz :)

Senelerdir alma niyetim vardı. Bu arada 4 serisi de çıktı ama şimdilik bu kadar para harcamak istemedim. Sahibinden sitesinden Get ile ikinci el 3.versiyonu 150 TL aldım, yolda geliyor.

İlk amacım retroPie ile başlangıç yapmak, gamepad de alarak oğlumla 15 tatili eğlenceli geçirmek.

Bundan sonra diğer projelere geçeceğim. Kutu işini evde bulduğum 95mm kare plastik bir kutu ile halledeceğim. Şu anda eskilerden 5v. 2,5a adaptör arıyorum. Bulamazsam arkadaştan bakacağım. USB klavye de lazım bakalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de RP 4 alıp, sonunda ekleyebildikleri gigabit ethernet ve usb 3 ile NAS (veya standard SMB share) ve  DLNA Media Server yapacağım. Televizyonun arkasında duracağı için HDMI ile bağlayıp DS4 kontrolör (BT üzerinden) ile arada SD Card değiştirip Retropie yaparım diye düşünüyorum. Planlar bu şekilde. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok