Yazılımsız Programsız Oem usulu kurtarma partisyonu oluşturmak
0

Bu konuda 4 mesaj var

Genelde yeni satın alınan dizüstü bilgisayarlarda ve tabletlerde görürüz, üretici bilgisayarın harddiskinin gizli bir bölümüne sistemin yedeğini kaydeder ve kullanıcı da bir sorun olduğunda bu kaydı kullanarak herhangi ekstra bir medya kullanmadan sistemini ilk günkü hale getirir. Biz de kendi aldığımız sistem yedeğini gizli bir partisyon oluşturup oraya kaydedeceğiz.

Önemli not: İşletim sisteminizin EFI olduğunu varsayıyorum, çünkü efi olmayan kurulumlarda birçok şey değişiyor.

Adım 1: Sistem yedeği alma
https://www.cursedhardware.com/topic/2193-programsız-yazılımsız-windows-yedeği-alma-ve-geri-yükleme/
Buradaki yedek alma ile ilgili kısma bakabilirsiniz.

recimg -CreateImage d:/yedek

Adım 2: Yeni partisyon için yer açma
Disk yöneticisini kullanarak ana sabit sürücümüzün içine yedek dosyamızı sığdırabileceğimiz boyutta yeni bir partisyon oluşturuyoruz. Shrink ile işletim sisteminin kurulu olduğu partisyonu küçültüp kurtarma imajımız için yer açabiliriz. (Hatta adım 1'i Adım 2'den sonra da yapabilir ve sistem yedeğimizi doğrudan bu partisyona da kaydedebiliriz.)
Ntfs olarak formatladığımız bu partisyona "Recovery" adında bir klasör oluşturup aldığımız sistem yedeğini kopyalayıp dosyanın adını "install.wim" olarak değiştiriyoruz.

Adım 3:Kurtarma partisyonunu gizleme
Bu işlem şart değil ama yedeğimi ileride oluşabilecek sıkıntılardan virüslerden okuma yazma hatalarından falan korumak için yapılması şiddetle tavsiye edilir.
Komut satırına diskpart yazarak disk yöneticisini çalıştırıyoruz.
 bg2s5g.jpg

diskpart

"select disk" komutunu kullanarak kurtarma partisyonunu kaydettiğimiz sabit sürücüyü seçiyoruz. Örneğimizde bu sürücü "disk 0"

sel disk 0

list partition komutuyla disk 0 içerisindeki partisyonları görüntüleyerek kurtarma imajımızı kopyaladığımız partisyonun kaç numaralı partisyon olduğunu öğreniyoruz. Bu bilgi daha sonra da lazım olacak.

list part

Örneğimizde kurtarma sürücümüz 5 numaralı partisyon.
"select partition"  komutuyla kurtarma sürücümüzü seçiyoruz.

sel part 5

remove komutuyla sürücü harfini kaldırıyoruz.

rem

Daha sonra da bu partisyona kurtarma partisyonu id'si tanımlıyoruz

set id=de94bba4-06d1-4d40-a16a-bfd50179d6ac 

diskpart ile işimiz bitti. Exit komutuyla Diskpart'dan çıkabiiriz.

Adım 4: İmaj dosyamızı işletim sistemine tanıtma

Sıra geldi imaj dosyamızı işletim sistemine tanıtmaya
harddisk0 ve partition5 kısmını kendi sisteminizdeki değerlerle değiştirirsiniz.

REAGENTC /SetOSImage /Path \\?\GLOBALROOT\device\harddisk0\partition5\Recovery\install.wim /index 1

reagentc /info komutuyla da işlemin başarı ile gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol edebiliriz.

reagentc /info

Peki ne yaptık biz şimdi? diyorsanız. Kurtarma ayarlarına girip "bilgisayardaki her şeyi sil ve Windows'u yeniden kur" seçeneğini seçtiğimizde yada bilgisayar x sebepten dolayı başlayamayıp kurtarma seçenekleri karşımıza çıktığında flash kullanmadan windows CD'si kullanmadan bilgisayarımızı yedeğini kaydettiğimiz haline geri döndürebileceğiz.
3321poz.jpg

mfeyzifar, Enyalios, ZvAnA and 2 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bölüm 2:

Kurtarma bölümünü flash belleğe kopyalama

Tamam, harddisk üzerine yedek aldık ama yarın öbür gün harddiskimiz bozulduğunda ne olacak?

Çözüm basit, gerçek manada kurtarma sürücüsü oluşturacağız çünkü aldığımız yedek imajı da bu diskin içinde olacak.

Flash belleğimizi bilgisayarımıza takıp arama bölümüne (win+s) "recovery" yazıyoruz. Karşımıza kurtarma sürücüsü oluştur (Create recovery drive) seçeneği çıkıyor ve daha önceden kurtarma partisyonu oluşturduğumuz için Windows bize "kurtarma imajını da flash'a atayım mı?" diye soracak. Bu soruya evet dediğimizde takılı flash belleğimizi boot edilebilir kurtarma sürücüsüne dönüştürülecek.

İşlem bittiğinde Windows bize harddiskimizdeki kurtarma partisyonunu silmeyi önerecek. İsteye bağlı olarak silebilir yada tutabilirsiniz.

Şimdi harddiskimiz yansa da patlasa da hiç sıkıntı yok. Çünkü usb belleğimizi takıp bilgisayarımızı birkaç dakika içinde yedeğini aldığımız tarihe geri döndürebiliyoruz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

IT ye mi geçtin sen vış..

Baktım bizim it'lerden hayır yok, duruma ben el attım.  :lol: 

Şakası bir yana bu aralar hem böyle acayip işlere merak saldım hem de foruma biraz içerik üretmiş olurum dedim.

wazzap, OnLyTNT and mfeyzifar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok