İstanbul'de internet altyapısı sorunu.
0

Bu konuda 14 mesaj var

Hatta İstanbul eyaletinde idam da gelsin bence :) Haber abartı değildir muhtemelen ama yapılan baya abartılı. Kazıda telekom tekelinden kurtulmaya çalışan ISP'ler bir de belediyeyle uğraşsınlar tabi.

Hatta hat çekmek isteyenler gitsin şehrin en yetkilileri muhtarlardan her sokak için kazı ikametgahı çıkartsın, bu ikametgahla nüfus müdürlüğüne uğrayıp izin aldıktan sonra 187 igdaş aransın, kablonun çekileceği yerin 500 metre etrafında imam hatip var mı diye araştırılsın. Eğer ki imam hatip varsa yönetim okul müdürüne, pek mümkün değil ama yoksa en yakın camiye devredilsin İBB böyle boş işlerle uğraşmasın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zamaninda turk telekom'un diger isp'lere yaptigini belediye butun isp'lere yapmaya kalkismis anladigim kadariyla.

Adam kabloyu cekmis, simdi belediye gelip diyor ki bu kabloyu bana satip benden geri kiralayacaksin. Ahahahahahha

Ne olacak?

Belediye isp'lerden ayak basti, kablo gecti parasi alacak. Isp'ler de bu gideri vatandasa yansitacak. Vatandasin da hosuna gidecek yetmez ama evet diyecek.

Yani kisaca win/win/win durumu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim ping 2 haftadır yerlerde kablonet olarak. 60 ping alıyordum şimdi 90-105 arası değişiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Birileri yemlenmeye uğraşıyor anlaşılan, imar izniydi şuydu buydu İstanbul'da alan kalmadı şimdi birazda internetçilik oynayalım demiş belediye. Ne güzel memleket, sen o kadar yatırım yap, kablo döşe, sonra belediye onlara el koysun. Lafa gelince de 2017 Türkiye'si, yatırım yapılsın, Silikon Vadisi kurulsun falan filan. Resmen Sirk'e döndük. Adamlar iyice meydanı boş buldular, göstere göstere yapıyorlar, nasıl olsa kimsenin umrunda değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Belediye zaten metrobüs ve metro hattındaki kanalları geçiş hakkı satarak kullandırdı firmalara.. Firmaların derdi kablonun sahibi olmak değildi zaten, Botaş bile tüm doğalgaz dağıtım hattı yanında kablo çekme izni sattı. Şimdi dönüp kabloları ben kiralayacağım diyorsa da yapar, beklenir. Ping'lerin artışı falan bunlarla ilgili değil, en azından henüz değil. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Birileri yemlenmeye uğraşıyor anlaşılan, imar izniydi şuydu buydu İstanbul'da alan kalmadı şimdi birazda internetçilik oynayalım demiş belediye. Ne güzel memleket, sen o kadar yatırım yap, kablo döşe, sonra belediye onlara el koysun. Lafa gelince de 2017 Türkiye'si, yatırım yapılsın, Silikon Vadisi kurulsun falan filan. Resmen Sirk'e döndük. Adamlar iyice meydanı boş buldular, göstere göstere yapıyorlar, nasıl olsa kimsenin umrunda değil.

Bizde silikon vadisi kurulsa olsa olsa "masaj" aleti üretirler...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bizde silikon vadisi kurulsa olsa olsa "masaj" aleti üretirler...

Onu da üretiyoruz derler ama Çin'den parça parça getirip burada montajını yaparlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onu da üretiyoruz derler ama Çin'den parça parça getirip burada montajını yaparlar.

Aynısını yazacaktım, Çin'de ürettirip sonrada Türkiye'de Türk Mühendisleri tarafından üretilmiştir diye şişinirler birde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

komik olan da su zamaninda devlet telekom sonra ayrilar turksat ile boyle el koydu araci sirketlere

misal bakirkoyluler cok uzun zaman dogru duzgun kablo hizmeti alamadilar muatap olmadigindan biz kablo net olarak biraz daha idare ettik

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bakırköy'de kablonet eskiden çok kötüydü. Ben ADSL kullanırken alt kattaki arkadaşım ağlanıyordu sürekli kopuyor falan diye.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bakirkoydeki kablonet degildi iste o sirada istanbul degisik sirketler vardi

su an ismini hatirlamiyorum

levent pekcanda bkoyluydu

soyle bisi oldu devlet bunlari engelledi

sonucta bunlar devlete internet parasi oduyor bide kendileri hizmet parasi aliyordu

devlet dedi ki ben sizi yok hukmunte saydim el koydum sisteme mahlkemeler falan yatirimlar durdu

once 12lra mi ne bisiler odedik bunlara sonra devlet odemeyeceksiniz dedi

ama kendi de ustune tam alamamisti sonuc

bakitorkdeki sirket kayiplara karisti  para alamazken hizmet ve tamir altyapi yapcak degilsin

diger yerlerdeki sirket daha direndi falan

sonra alinca devlet isler duzeldi bi sure sonra

istanbulta toplam 3 sirket mi ne vardi sanirim

benim eski kablonet modemim duruyo 150 mi 180 lira mi ne vermistim 260 dolara yada daha coga mal olmustu

motorolo sbs3100 nu ustunde kablonet yaziyo

o kadar bu isim yaygindi ki

devlet el koyusunun ustune 10 seneden fazla gecmesine ragmen adamilarin rticari isminin altindada ezildi

uydunet falan tutmadi kablonete donduler gecen sene

ya sirketin isim hakki suresi doldu bitti yada basaedmediler baktilar olmuyo

2001 de diablo oynarken aldim ben adsl ozaman cok az insanlarda vardi test surecinde idi

forumdaki lng longie de vardi o sirada baskada kimsede oldugunu pek hatirlaiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben 

bakirkoydeki kablonet degildi iste o sirada istanbul degisik sirketler vardi

su an ismini hatirlamiyorum

levent pekcanda bkoyluydu

soyle bisi oldu devlet bunlari engelledi

sonucta bunlar devlete internet parasi oduyor bide kendileri hizmet parasi aliyordu

devlet dedi ki ben sizi yok hukmunte saydim el koydum sisteme mahlkemeler falan yatirimlar durdu

once 12lra mi ne bisiler odedik bunlara sonra devlet odemeyeceksiniz dedi

ama kendi de ustune tam alamamisti sonuc

bakitorkdeki sirket kayiplara karisti  para alamazken hizmet ve tamir altyapi yapcak degilsin

diger yerlerdeki sirket daha direndi falan

sonra alinca devlet isler duzeldi bi sure sonra

istanbulta toplam 3 sirket mi ne vardi sanirim

benim eski kablonet modemim duruyo 150 mi 180 lira mi ne vermistim 260 dolara yada daha coga mal olmustu

motorolo sbs3100 nu ustunde kablonet yaziyo

o kadar bu isim yaygindi ki

devlet el koyusunun ustune 10 seneden fazla gecmesine ragmen adamilarin rticari isminin altindada ezildi

uydunet falan tutmadi kablonete donduler gecen sene

ya sirketin isim hakki suresi doldu bitti yada basaedmediler baktilar olmuyo

2001 de diablo oynarken aldim ben adsl ozaman cok az insanlarda vardi test surecinde idi

forumdaki lng longie de vardi o sirada baskada kimsede oldugunu pek hatirlaiyorum.

de ankarada 2003-200x (birkaç sene, hatırlamıyorum ama) kablonet kullandım. interaktif kablo idi şirketin ismi. millet 56k zottirik modemle nete girerken bende 128kbps baglanti vardi ve şahaneydi. dediğin uygulamalarla kaybettik tabi bu şirketleri, adsl'e geçtim sonra 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gelin toplanın etrafıma gençler, size bir hikaye anlatayım. Kablo mablo deyince...

Kablo tv ve internetin yayılmayışına uydu üzerinden yayın yapan medya kuruluşlarının patronlarının baskısı etken olmuştur. Hatta uydu üzerinden sağlanan internet o dönem bizim internet altyapısının büyük bir bölümünü oluşturmuş, sonradan kazın ayağının öyle olmadığı anlaşılarak o işten vazgeçilmiştir. Hatırlarsanız Baracuda vs.. vardı, hatta bir bir kaç kez kablolar kopunca tüm trafik yanılmıyorsam uydu üstüne binmişti. Tabii günümüzde hala süre gelen "belediyelerin alt yapı çalışmalarını kasıtlı olarak baltalaması" huyu da tee buralara dayanır.

Bu kablonun yayılma döneminde ben de biraz gecikmeli de olsa bir dönem kablo internet kullandım. Bu dönemde çok iyi hatırlıyorum biz 128 kbit alırken, Hollanda' da yazıştığım bir eleman 20 mbit hizmet alıyordu. Hatta o dönemde Painkiller turnuvasının bir ayağı İstanbul' da düzenlenmiş, Fatal1ty TR' ye gelmiş, kimsenin ruhu bile duymamıştı. Bu olayın haber olduğu yazıda yazar X Avrupa ülkesinde sokaklarda omurgaya bağlı 100 mbit çıkış alınabiliyorken turnuvanın yapıldığı mekana bir türlü internet sağlanamamasını garip bulmuştu. Bizim arkadaşın Danimarka' dan gelen akrabalarının 56k modeme "historical artifact piece" muamelesi yapmışlığı vardır yine o dönemde.

O dönemden bu döneme ne mi oldu?

Bir bok olmadı...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok