Kulaklıklar üzerine
3 3

Bu konuda 150 mesaj var

başlık yürümüş kulaklıksever bir adam olarak birşeyler yazayım...

panasonic kulaklığı 50tl ye izmirde satan bir dükkan var sitesinden alamadım ama izmirden bir arkdaş beyaz renklisini alıp gönderdi bana, en son duyumum pembe renginin kaldığı idi, amazondan almadan önce aşağıdaki firmaya sorulabilir 50liranın çok üzerinde çalıyor kulaklık. alanı üzmez. ofiste kullanmaya bozulsa kırılsa üzülmeyeeğm bir kulaküstü arıyordum & buldum.

http://emrahelektronik.com.tr/urun/panasonic-rp-htx7_1575.aspx?CatId=268

koss portapro yıllar önce aldığım ve hala bir köşede tuttuğum bir kulaklıktır. yılların eskimediği kulaklıklardan biridir. her evde bulunması gerekir :D

yılların eskitemediği kulaklığa bir diğer örnek ise etymotic research er4'tür. severseniz üzerine upgrade in çok zor olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. bunu satıp yeni nesil 1000$altı birsürü ba driver ı olan kulaklıklar  deneyen/edinen bir adam olarak söylüyorum. (20 kulakiçi kulaklık diye bi sayı atabilirim) kulaklıkla ilgili tek derdim rahatlığıydı. şuan elimdeki w20nin rahatlığı olsa 2 katı fiyatı verip alabilirim. custom tip vs yaptıran arakdaşlarım oldu. ben de girişmeyi düşünmüşüm hatta. ama ses renginde değişmeler yaşandığından o topa girmemiştim...

hifiman serisinden tüm planarları denedim,

ilk kulaklığım he500 idi, son derece ağır ve çok güç isteyen bir kulaklıktı. ( aynı dönemde he6 da denedim ki güç yoksa he500den kötü sonuç alıyorsunuz. güç kısmı ise he6 için ayrı bir konu.) he500 güç kısmını halledince gerçekten çok hızlı çalan bir kulaklık oluyor. audio-gd 10.2 dac&amp ile balanced kullandım. güzel bir eşleştirme idi. 

sonra he560 aldım. konfor kısmını çözmüşler bir çok konuda he500den iyi çalan bir kulaklık olmuştu ama daha hızlı değildi, en azından o dönemde elimdeki schiit lyr amfi ile sonuç böyle idi.

bunu da satıp güç istemeyen he400s aldım. toplam maliyet olarak bakınca bu 3 planar arasında en yüksek f/p oranı bunda idi. ama gel gelelim bir planardan ziyade daha çok dinamik bir kulaklık gibi çalışıyordu. aynı dönemde elimde hd650+darkvoice ikilisi de vardı. bunları tutmuştum. sonra bu 2li de gitti.

he1000 denedim ki o anda cebimde bi 3000$ım olsa verip bu işe bir son verebilirdim... neyse ki yokmuş. :D

arada elime stax sr002 geçti. kulakiçi demek yanlış olacak ama denediğim en iyi taşınabilir kulaklık diyebilirim. aynı fiyat segmentinde denediğim tüm kulaklıklardan iyiydi. ufacık sürücelerle harika bir sahne oluşturuyor. metal dinleyen bir adam için hız ve sibiliance konularında çok çok iyi idi. 1500tl gibi güzel bir fiyattan satıldı türkiyede. gel gelelim konfor ve izalasyon konularında 2kez düşününce kulaklığı almadım. ama hala gönlüm var bu kulaklıkta.

özellikle son 2 yılda çok kulaklık ve kulaklık ekipmanı denedim ve sıkıldım artık. olabildiğince küçülmeye çalışıyorum. epeyce bir malzemeyi satılığa çıkarıp sattım.  hala da satılıkta ekipmanlar var.

şuanda elimde evde kulaklıklar müzik için (daha çok jazz): Audio-Technica w1000x + Audio-GD Sparrow  oyun için : Philips shp9500 + creative sound blaster z var ofiste ise(daha çok metal) ifi nano idsd + w20 kullanıyorum.  dap olarak da Astell&Kern AK100 mk2 var.

Makaan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@KaraSinek ben de Hifiman kulaklıkları beğeniyorum. Koss PortaPro hakkında yorumuna da kesinlikle katılıyorum.

Ben de aslında ilk Koss PortaPro ile başlamıştım, gerçekten benzersiz ve f/p oranı çok iyi bir kulaklıktı. Ardından Audio Technica M50 aldım, dışarıda kullanmak için pek uygun değildi, bulky bir görüntüsü vardı ama f/p olarak o da çok iyi bir kulaklıktı. Tabi böyle bir kulakluğa geçince bu sefer bir sürücüye de ihityaç oldu, taşınabilir kulaklık amfileri ile başladım, bulky felan demeden sokakta, uçaktada da Fiio E10 kulaklık amfisi ile kullandım. ATHM50 ye geçince bu kulaklık olayının gerçekten çok büyük fark yarattığını görerek gözümü bir üst segmente diktim. Hifiman HE400 ü e de bu şekilde dalmış oldum.

HE400 ile beraber daha iyi bir portatif amfi arayışına girdim, Meier Audio Corda yı da bu nedenle aldım. Bana kalırsa aldığım en gereksiz enstrüman da buydu. Doğru düzgün bir farkını göremedim. Yine bu sıralar cep telefonu ile dinlemenin iyi olmadığunı daha iyi bir DAC a sahip gerçek bir player gerektiğini gördüm. Bu nedenle de i-Basso DX50 aldım. Gerçekten iyi bir portatif set olmuştu, iBasso DX50 - Meier Corda - HE400 ancak sorun bu sistemin ancak evde/otelde bir portatiflik sağlamasındaydı, bunca şeyi yanımda taşımanın getirdiği zorluk bir yana HE400 açık tip bir kulaklıktı ve uçakta felan dinlemen mümkün değidi.

Ardından portatiflikten vazgeçip evde bir dinleme köşesi kurmaya karar verdim. Hepsini sattım ki aslında iBasso DX50 yi sattığıma pişman oldum.

Şimdi Hifiman HE500, Schiit Lyr, Archam iDac, MacbookPro dan oluşan bir setim var ki gerçekten çok memnunum. 

Portatiflik konusuna ise çözüm getiremedim, ismini bir hatırlamadığım sıradan bir kulaklıkla idare ediyorum. 

Kulaklık ve hifi olayına girince gerçekten ucu bucağı olmayan ve size epey para harcattıran bir alana girmiş oluyorsunuz. Başta küçük bütçelerle yakaladığınız fark sizi bir üstte nasıl bir fark var arayışına itiyor. Ancak şunu söylemek lazım ki bir yerden sonra harcanan para ile yaratılan fark ters orantılı ve işin çok bir anlamı kalmıyor. 

Ben setimden son derece memnunum ayırdığım zamana göre de bakacak olursak daha fazlası gerçekten gereksiz geliyor. Belki emekli felan olduğumda daha üst düzey birşeye geçerim :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Önümüzdeki dönemde mobil kulaklıklar bluetooth üzerinden gidecek gibi. Apple'ın 3.5mm jack 'i kaldırması mutlaka etkiler endüstriyi. 

Aslında BT'nin bantgenişliği yeterli lossless iletişim için. Okuduklarımdan anladığım bir standardizasyon sorunu var . Apple onu çözer bir şekilde. 

Samsung ,kulaklık ve telefon kendi ürünü olması şartı ile lossless iletişim sağlayabiliyormuş zaten. LG'nin de yakında Premium bt kulaklık çıkaracağının haberleri çıkıyor . 

BT i tercih ederim, kablo ele kola dolaşmıyor. 

istediğim gibi bir kulaklık askısı bulamadım. aliexpress veya ebay üzerinden tavsiye edebilecek olan var mı? Birkaç tane kulaklık taşıyabilen birşey arıyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bahsettiğim test şuydu.

Sonuç şu.  HighEnd Kulaklıklarla yapılan ortamın eşitlendiği , blind testlerde , Realtek integrated audio ile $2000lık Benchmark Media DAC2 HGC 'i ayırt edemiyorlar birbirinden . Asus Xonar ses kartı, JDSLabs O2+ODAC da var. 

Müzik dinlerken , audiophile iki denek bu dört kaynağı ayırt edemiyor.  Dolayısı ile sadece kulaklık ile müzik dinlemek için kullanılacaksa, ses kartı , DAC gereksiz görünüyor bu testte. Ki Realtek biraz eski, yeni modeller daha  iyidir.

"I sank $2000 of my own money into the DAC2 HGC last December, so I subjectivelywanted it to sound better than everything else. Tests have shown that it doesn't. I was surprised, but, having been personally involved in the evaluation and believing in the integrity of what we set up, I rationally accept the findings."

"Using world-class headphones, a $2 Realtek integrated audio codec could not be reliably distinguished from the $2000 Benchmark DAC2 HGC in a four-device round-up. Again, all four devices sounded great. The same might not apply to full-sized speakers; we can't say, since we didn't test them. But as far as some of the best headphones in the world go, we stand by these test results."

http://www.tomshardware.com/reviews/high-end-pc-audio,3733-19.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton Hocam zaten bu hi-fi işine kafa yorup hatırı sayılır bir şekilde yatırım yapan insanların temel sorunu, plasebo etkisinden kurtulamamaları :) Kablolara bile binlerce lira ödemeye razı olan, bu iş için ayırdığı bütçeye sınır koymayan bir kesim var ancak bu insanlar "blind test" yapmayı akıllarının ucundan bile geçirmiyorlar. Çünkü harcadıkları parayı bir şekilde rasyonalize etmeleri lazım ve blind test yaptıklarında, ödedikleri paranın karşılığının plasebo olduğunu görmekten çekiniyorlar. Tabii bir de bu plasebo etkisi üzerine bina edilmiş devasa bir ekonomi var, o da işin ayrı boyutu. Alan razı, satan razı olduktan sonra söylenecek pek bir şey de kalmıyor geriye... Sonuçta bu tür cihazlar da kişiler için birer statü sembolü haline geldi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton Hocam zaten bu hi-fi işine kafa yorup hatırı sayılır bir şekilde yatırım yapan insanların temel sorunu, plasebo etkisinden kurtulamamaları :) Kablolara bile binlerce lira ödemeye razı olan, bu iş için ayırdığı bütçeye sınır koymayan bir kesim var ancak bu insanlar "blind test" yapmayı akıllarının ucundan bile geçirmiyorlar. Çünkü harcadıkları parayı bir şekilde rasyonalize etmeleri lazım ve blind test yaptıklarında, ödedikleri paranın karşılığının plasebo olduğunu görmekten çekiniyorlar. Tabii bir de bu plasebo etkisi üzerine bina edilmiş devasa bir ekonomi var, o da işin ayrı boyutu. Alan razı, satan razı olduktan sonra söylenecek pek bir şey de kalmıyor geriye... Sonuçta bu tür cihazlar da kişiler için birer statü sembolü haline geldi.

Bir de Audioengine A5 gibi setlerle benzer test yapsalar iyi olurdu.

İnanması zor bir test . Kendisine audiophile diyen geniş bir kesim var, onlara test yapan yayınlar var. Başka kimse fark etmiyor mu ?

@@War Ensemble , Amazon'daki fiyatlara camelizer 'dan bakmadan almazdım ordan . İndirimlerde Amazon'daki fiyatlar çok düşebiliyor çünkü.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton Sonuçta o bahsettiğin yayınlara reklam verenler de bu tür cihazları üretip pazarlayan firmalar. "2000 USD'lik DAC gereksiz, 2 USD'lik yonga da aynı işi görüyor" derse o yayın, 2000'lik DAC'i pazarlayan firmadan reklam alabilir mi?

Olayın daha trajikomik yanı da, böyle bir yayına reklamverenlerden önce okuyucuların tepki verecek olması :) "Ne yani, harcadığımız onca para boşa mı gitti?" diye düşünmelerine sebep olmamak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DAC mevzusunda kullanılan en sıradan DAC' ın datasheetine bakın ve değerleri karşılaştırın veya sıradan bir audio OPAMP' ın değerlerine bakın. OPAMP olarak tutup 741 kullanmıyor kimse (lafın gelişi). Geçen birisi 1$ OPAMP ile 2$ OPAMP demişti, 1$ OPAMP' ın atıyorum THD' si < %0.001, 2$ olan < %0.0001. Şimdi soruyorum: %1 THD altını ayırt edebilecek insan evladı var mı aramızda?

Öylesine arattım:

LM4562 datasheet' inden

THD+N(AV= 1, VOUT= 3VRMS, fIN= 1kHz)±17V.

RL= 2kΩ: 0.00003%

RL= 600Ω: 0.00003%

2.65$ :)

NE5532

Emin olmamakla birlikte %0.002 olup fiyatı 0.9-1 $ civarı

LM4562 tabii ki daha üstün teknik olarak ama "aradaki farkı anlayabilirim" diyen varsa önce alnından öper, sonra koşarak yanından uzaklaşırım.

Şunu bilmek lazım, atıyorum 75 TL ile 750 TL' ye alacağınız bir ürün arasındaki farkı, 7500 veya 75000 TL' ye alacağınız aynı maksatla üretilmiş ürün arasında göremeyeceksiniz. Fiyat arttıkça üründen alacağınız fayda bir noktadan sonra %1 bile artmıyor.

Not: Bu tip konulara yazmak istemiyorum aslında ama dayanamayıp yazdım yine. Amacım kimseyi kırmak, üzmek değil peşinen belirteyim.

OnLyTNT tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zamanında James Randi , şu ünlü 1million dolar challange 'ı kablolar için yapmıştı. O binlerce dolarlık Monster vs gibi kablolar ile ucuz kabloları -hatta yanlış hatırlamıyorsam elbise askısını kullanmıştı birleştirmek için- ayırt edene 1milyon dolar verecekti. Kimse çıkmamıştı. Ünlü Audiophile dergilerinden birinin bu kablo üreticileri ile çıkar ilişkisi içinde olduğunu yazmıştı. Hatta derginin editörünü bu teste davet etmişti , cevap gelmemişti. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kesinlikle güzel fikir fakaaaaaat lütfen bizi tek konnektöre muhtaç bırakmasınlar. Yoksa ben her türlü elektronik eşyanın(kulaklık, fare, monitör, televizyon, şarj aleti, flash bellek vs.) usb-c olması fikrini sonuna kadar destekliyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni standartta analog veri de olacakmış. Bir adaptor ile eski kulaklıklar takılır herhalde yine. 

Ben kablosuzdan yanayım. Cepte taşınan telefona usb-c ile takarsanız , kısa zamanda o giriş bozulur , üstelik 3.5mm gibi de olmaz . Telefonu şarj bile edemezsiniz .

OnLyTNT beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

23 Gaming headsets karşılaştırılmış.  Tahmin edilebileceği gibi çoğunun ses kalitesi felaket. Cloud Revolver gibi bir iki model öne çıkmış.

Cloud II ile Cloud Revolver arasında önemli fark olduğu dikkat çekiyor. Cloud II 'den çok memnun olduğuma göre demek ki Revolver alanı üzmez. 

http://www.pcgamer.com/we-tested-23-mainstream-gaming-headsets-to-find-the-best/2/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

audio-technika, sennheiser, beyerdynamic'ten ne hikmetse bir tane bile kulaklık modeli yok o 23 kulaklık arasında. Yıllarca kullanılacak, her kullandığınızda kalitesini hissettirecek birşeyler aranıyorsa bu üç markanın modellerinden biri tercih edilmeli. Daha fazla para versenizde verdiğinizin karşılığını alırsınız. Diğerleri eninde sonunda ürünlerini oyuncağa bağlıyor. Ses ikinci planda kalıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O eleştiri yorumlar içinde yapılmış. Sennheiser ürün göndermemiş.  

Bence de Audio -Technica veya Sennheiser seçmek lazım. Hatta belki gaming headset e gerek yok, iyi kulaklıklarından biri alınıp, usb mikrofon eklemek en mantıklısı.

Yine de Kingston Revolver 'i alırım. Testte çok iyi sonuç almış. Cloud II den bu kadar iyiyse , belki Sennheiser , AT ile karşılaştırılacak düzeye gelmiştir.

Yıllarca kullanma işinden şüpheliyim. Sennheiser , Shure kullandım hep. 1.5 yılı çıkaran görmedim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Steelseries Siberia 350 ile HyperX Cloud Revolver arasında kaldım.

Bir keresinde de böyle ikilemde kalmasam olmaz zaten. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok