Ryzen Sistem Kurma ve Satın Alma Rehberi
0

Bu konuda 104 mesaj var

Gaza gelmemeye çalışıyorum aslında ama hem beyin jimnastiği, hem de fantezi olsun diye, kurmayı düşündüğümüz Ryzen sistemleri yazalım bakalım. 

Artık kesenin ağzını açarsa belki kardeşime kurarım bu sistemi, ya da kendime kurup benim 6700k'yı ona veririm.

-

1-) İşlemci:  Ryzen 7  1700  $329  /  Ryzen 7 1700x  $399

6169k1yPsAL._SL1500_.jpg

https://www.amazon.com/gp/product/B06WP5YCX6/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=ATVPDKIKX0DER

İlk başta İntel işlemcilerin sonundaki "k" harfi gibi, Ryzen'de de 1700x çarpan kilidi açık, 1700'de ise çarpan kilidi kapalı sanmıştım ama hepsinde açıkmış.

AMD benim gibi bir çok kişiyi bu yanılgıya düşürmüştür. Model adlandırmasını saçma buldum bu yüzden.

1700   base clock 3.0 ghz - boost 3.7 ghz - 65W TDP - $329

1700x base clock 3.4 ghz - boost 3.8 ghz - 95W TDP - $399

1800x base clock 3.8 ghz - boost 4.0 ghz - 95W TDP - $499

overclock beceremeyecek kadar tırto bir adam kaldıysa 1700x alsa daha iyi ama görünen o ki 1700 aşşağı yukarı aynı seviyelere o/c olacak.

muhtelemen 1700x'ler biraz daha seçmece karpuzdur, ortalamada biraz daha iyi overclock olabilirler ama bu iş şansa bakar bildiğiniz üzere, şanslı bir 1700 bakarsınız 1700x'leri de geçebilir.

1800x olayına hiç girmedim farkındaysanız çünkü her zaman en üst seviyede işlemcilerde olduğu gibi bu ürün de biraz keklik avı için, herhangi bir 1700'ün 4.0 ghz'de çalışacağına eminim, burda önemli olan 1800x'ler 4500mhz üstlerini görebilir mi? görse de fiyatı yüzünden cezbedici değil bu işlemci.

o yüzden yola ilk başta 1700 ile çıkıyoruz, 1700x'lerin overclock'da bariz bir farkı olmadığı müddetçe de 1700 kararımız değişmez.

ps: bu noktada bir düzeltme yapmamız gerekiyor. Narcissus sağolsun TDP farklılığına dikkatimi çekti. TDP verilerini de ekledim yukarıya, bu durumda 1700 overclock için çok da iyi olmayacak diyebiliriz, en başta düşündüğüm gibi 1700x daha mantıklı bir seçenek olacak gibi gözüküyor.

-

2-) Anakart:  ASUS Prime B350  $100

9112iLs340L._SL1500_.jpg

https://www.amazon.com/gp/product/B06X416NJ1/ref=ox_sc_act_title_2?ie=UTF8&psc=1&smid=ATVPDKIKX0DER

Yine can alıcı bir tartışma konusu. Niye X370 değil de B350 ?

Kağıt üstünde görünen X370'in tek artısı SLI ve CFX desteklemesi. Açıkçası bu saatten sonra SLI ve CFX bana hiç hitap etmiyor. En şatafatlı dönemlerinde yaptık bu işleri ama şuan gereksiz buluyorum.

X370, 170 dolar ve aradaki 70 dolar fark, 2 ekran kartı takılmayacak bir sistem için çok gereksiz bir rakam. B350'nin yeterli olacağını düşünüyorum.

Bir de ASUS ROG Crosshair VI olayı var tabi, alana hayırlı olsun derim ama 255 dolarlık fiyatı ile ultra gereksiz, B350 ile arasında oluşan 155 doları ekran kartına yatırmak çok daha mantıklı bir seçim olur.

-

3-) Ram:  Corsair Vengeance 16GB (2x8GB) DDR4 3200  $120

71BoxSTgJZL._SL1500_.jpg

https://www.amazon.com/gp/product/B01HKF450S/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=ATVPDKIKX0DER

Ram tercih meselesi tabii ki, fiyat en önemli faktör. İmzamdaki ramlerimi yazdım ama bunları ben $100 dolara Newegg'den yakalamıştım, onu da hatırlatayım.

3200mhz olarak şuan daha iyi ve daha ucuz bir seçenek yok, ayrıca LED ışıklandırması ile çok da güzel gözüküyor benim sistemde de gördüğünüz üzere.

bknz. https://www.cursedhardware.com/topic/1872-kuraca%C4%9F%C4%B1m-yeni-sistem-hakk%C4%B1nda-fikirleriniz-ve-g%C3%B6r%C3%BC%C5%9Fleriniz/page-7

-

4-) Ekran Kartı:  Gigabyte GTX 1070 Windforce OC  $370

51QMW8gvT1L.jpg

https://www.amazon.com/Gigabyte-GeForce-GDDR5-Windforce-GV-N1070WF2OC-8GD/dp/B01HHCA1IO/ref=sr_1_2?s=pc&ie=UTF8&qid=1487841723&sr=1-2&keywords=gtx+1070

- soru: star imzanda gtx 1080 yazarken, niye yeni kurulacak bir sisteme gtx 1070 öneriyorsun ?

- cevap: çünkü daha fazlasına şuan için gerek yok. paranız cebinizde kalsın, vega ve 1080ti çıksın bir görelim, daha sonra nihai kararımızı veririz.

-

5-) Kasa: Corsair Crystal Series 570X RGB  $180

71RiOIsFbOL._SL1500_.jpg

https://www.amazon.com/Corsair-Crystal-570X-RGB-CC-9011098-WW/dp/B01LE0ZKR2/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1487842032&sr=8-1&keywords=corsair+570x

Lanet olsun! Ben sistemi kurarken bu kasa nerdeydi ? Şuan itibari ile tek geçerim...

-

6-) Monitör:  Acer XF240H  €240

A1z-Sw9VkJL._SL1500_.jpg

https://www.amazon.de/Acer-XF240Hbmjdpr-Zoll-Monitor-Reaktionszeit/dp/B01684HUJU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1487842219&sr=8-1&keywords=acer+144hz+freesync

Bu monitör fiyatı ile cezbediyor, daha üst seviye monitörler tercih ve bütçe ile alakalı, hepimiz biliyoruz artık neler var neler yok.

Güzel bir 1440p IPS G-Sync monitör, uygun bir fiyat ile piyasaya çıkana kadar, yukardaki monitör Türkiye'ye her şey dahil 240 euro fiyatı ile çok iyi bir seçenek.

Bu zaten giriş monitörünüz olsun, bundan aşşağı alacağınız her şey ölü yatırım olur, benden söylemesi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@SkyWarrior

Zaten bu tip tercih farklılıklarını tartışabilmek adına açtım bu başlığı.

Bakıyoruz şimdi, ne görüyoruz ? :)

2 tane fazladan SATA portu, 4 tane de fazladan USB 3.1 G1 çıkışı var X370'de.

Ben bunlar olmadan da yaşayabilirim açıkçası, ya da şöyle söyleyeyim bunlar benim için 70 dolar farka değmez.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben geçmeyeceğim, bana i7 6700K yetiyor gayet, ne zaman ölür dört çekirdekli işlemciler, dar boğaz yaratmaya başlar o zaman geçerim.

Ryzen falandan önce mantıklı olarak bana GTX 1080Ti gibi bir şey lazım ama onu da almam sanırım. :)

Alacak olanlara tabii hayırlı olsun, AMD FX işlemcili sistemlerden, i7 2600K falan gibi eskimiş sistemlerden ise geçilebilir tabii.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@SkyWarrior

20-30 dolar fark olsa dediğine katılırdım da 70 dolar 250 lira yapıyor ki biz burda amerika fiyatlarından bahsediyoruz.

Türkiye'de fark 300 TL'nin üstüne çıkıyor:

X370 - 777 TL

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-prime-x370-pro-amd-x370-am4-ryzen-ddr4-2666mhz-oc-anakart.html

B350 - 467 TL

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-prime-b350m-plus-amd-b350-am4-ryzen-ddr4-3200-mhz-oc-anakart.html

Bence 1700x ve X370 yerine 1700 ve B350 alarak yapılan tasarrufu, ekran kartı ve monitörü daha iyi bir ürün alarak kullanmak çok daha yerinde bir tercih olur.

ps: 1700 için biraz acele etmişim, 1700x daha mantıklı bir tercih olacak gibi TDP farkı yüzünden.

@@T800

Tolga abi ben de senin gibi düşünsem de, bize kaşıntı basar bir süre sonra, amerika'dan uygun fiyata getirme imkanı falan olduğunda geçeriz gibime geliyor :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cihan bu arada 570X ben buralarda hiç görmedim, onun bir düşüğü var, Amazon'dan kasa getirtmek falan tamamen mantık dışı oluyor bir de, aman derim. Ağırlık fazla olunca manası kalmıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oo fena sokmuşlar fiyat farkını. Neyse bir ilk jenerasyonun çarpması geçsin. İnsanlar tecrübe etsinler. Bir sonraki cihazatımıza alırız bir ryzen daha eldekiler taş gibi :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cihan bu arada 570X ben buralarda hiç görmedim, onun bir düşüğü var, Amazon'dan kasa getirtmek falan tamamen mantık dışı oluyor bir de, aman derim. Ağırlık fazla olunca manası kalmıyor.

Tolga abim yazdım ya, benimki fantezi şimdilik.

Türkiye'ye gelir fiyatı 600 lira civarında falan olursa alırım ama, NXTX H440'ın illa müşterisi çıkar.

Oo fena sokmuşlar fiyat farkını. Neyse bir ilk jenerasyonun çarpması geçsin. İnsanlar tecrübe etsinler. Bir sonraki cihazatımıza alırız bir ryzen daha eldekiler taş gibi :D  

Sen zaten rahat dur, sana 3930k aldığımız an olayın bitecek, 6 çekirdek 12 thread mis gibi işte. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok genel bir uyarı mahiyetinde benimki. :mrgreen:

Tolga abim yazdım ya, benimki fantezi şimdilik.

Türkiye'ye gelir fiyatı 600 lira civarında falan olursa alırım ama, NXTX H440'ın illa müşterisi çıkar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Az bir zaman önce ki bir, iki ay falandır, çıkış fiyatlarına göre üç otuz paraya 3970X ve 3930K satıldı Bimeks ve Vatan tarafından.

Hatta 3970X alıyordum neredeyse eldeki Rampage IV Formula sağlam olsa.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Raven Ridge APU bekleyeceğim. Benim icin gayet yeterli olacaktır. Dusuk TDP degeri olursa, mini bir mainboard ile kucuk bir kasaya sigdirir gul gibi geçinir giderim...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

muhtelemen 1700x'ler biraz daha seçmece karpuzdur, ortalamada biraz daha iyi overclock olabilirler ama bu iş şansa bakar bildiğiniz üzere, şanslı bir 1700 bakarsınız 1700x'leri de geçebilir.

o yüzden yola ilk başta 1700 ile çıkıyoruz, 1700x'lerin overclock'da bariz bir farkı olmadığı müddetçe de 1700 kararımız değişmez.

Narcissus'un bu konuda bir düzeltmesi var, ama benden çekindiği için yazamamış.

1700 ile 1700x arasında TDP farkı varmış, ben bunu gözden kaçırmışım.

yani 1700x çok daha iyi oveclock olur diyor. haklı da bu durumda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim alacağım işlemci belli; R5 1600X.

Elimdeki 2500K, P67 anakart ve 16 GB DDR3 RAM'i satıp anakart ve DDR4 RAM için bütçe oluşturabilirim sanırım. 240 mm su soğutma kitim mevcut elimde sıfır olarak. Sadece işlemci için cebimden para çıkar, o da en az 5 yıl kullanacağım bir sistem için mantıklı bir yatırım olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada bizim su soğutucuları falan kullanabilecek miyiz bu işlemcilerle? Hiç kaşıntım veya sisteme dokunasım yok ama merak ettim.

uyar heralde, uymasa bile corsair gibi firmalar kit hazırlamıştır AM4 socket için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada bizim su soğutucuları falan kullanabilecek miyiz bu işlemcilerle? Hiç kaşıntım veya sisteme dokunasım yok ama merak ettim.

Hem evet hem hayır. Sadece bracet'i yenileyerek eldeki soğutucular kullanılabilir, tabi üreticisi AM4 bracet'i ayrı satarsa. Fakat AM3+ destekli soğutucuları olduğu gibi AM4 ile kullanamıyoruz.

19123950603l.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1700 mü daha iyi OC olur 1700X mi orası muallakta bence. TDP'ye göre karar vermemek lazım erkenden. 

Haswell gibi bellir bir plato değerde takılıyorsa ve her iki modelde rahatlıkla o değere geliyorsa o zaman 1700X manasız olur. Bekleyip görecez. 

Soğutma sistemleri için kit çıkarırlar hemen belli başlı markalar. AM4 socket uzun ömürlü olacağından, o fırsatı kaçırmazlar. Kiti ayrı satabilirler tabi, firmasına göre değişir.

Whooosh and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

uyar heralde, uymasa bile corsair gibi firmalar kit hazırlamıştır AM4 socket için.

Uymuyor, EK mesela kendi blokları için adaptör çıkardı, diğer markalarda da uyum problemi olması kuvvetle muhtemel.

EDIT: Whooosh da belirtmiş gerçi, EK da aynen o parçayı satıyor esas olarak, bir, iki ek birşeyler daha var hatta yanında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1700 mü daha iyi OC olur 1700X mi orası muallakta bence. TDP'ye göre karar vermemek lazım erkenden.

Haswell gibi bellir bir plato değerde takılıyorsa ve her iki modelde rahatlıkla o değere geliyorsa o zaman 1700X manasız olur. Bekleyip görecez.

Soğutma sistemleri için kit çıkarırlar hemen belli başlı markalar. AM4 socket uzun ömürlü olacağından, o fırsatı kaçırmazlar. Kiti ayrı satabilirler tabi, firmasına göre değişir.

Şu çok mantıklı ve yüksek bir olasılık ama. 1700X silikon kalitesinin 1700'den daha iyi olma ihtimali.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok