Cinebench R15
2 2

Bu konuda 340 mesaj var

beğenmedim bu skoru. 7700k ile daha iyi bir puan alabilmen lazım, daha yüksek bir puan elde ettiğinde yazarım listeye. Bana 1100 altı puanlarla gelme bir daha  :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla dedim ya işte eski pc'den sonra bios karman çorman geldi. Bir ton yeni ayar onu aç bunu kapat yok fıçı fıçısının mhz'i bla blasının kaymağı :) Youtube'tan biraz bakındım, elemanın biri aynı işlemci anakart ikilisine yaptığı şeyin aynısını yapıyorum ama olmuyor ben de uğraşmadım açıkçası.

@@stardust

Bakındım ettim 5Ghz yapsak bile 1100 anca alıyor hiç uğraşamam yaz geç. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ilgililer için, voltajı düşürdüm, 3900mhz'ye çektim:

7qdJ4W.png

1.35 volt seviyesinde stabil 3800mhz yakalayabilirsem o şekilde bırakacağım şimdilik, bunda be quiet! BK009 takılı.

Corsair H115i'yi üşenmeyip taksam çoşkuyu verip 4100-4200mhz zorlardım ama hava soğutma ile (ki ucuz bir soğutucu) bu sonuç hiç de fena değil.

MSI anakartta normalde sevmediğim bir marka ama A-XMP ram profili ile hiç ağrısız-sızısız 3200mhz'de çalıştı ram'ler. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ram hızı gayet iyi zaten üstüne artık çok gerek yok, RAM bulmak biraz zor o alanda.

BIOS update yapıldı mı acaba Cihan Bey ?

:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yaptım yaptım :) AMD'lerde zaten çok kritik zaten bios update yapmadan hiç bulaşmayın.

update yapmadan ramler'i 3200'e getirdim, direkt kitlendi sistem. kutudan çıkan bios ile 2133mhz ya da 2400mhz çalışıyorlar :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1,45V nedir :icon_eek: Naptın hocam sen? :D 

3,9 GHz için 1.35V falan yetiyor olması lazım. Ryzen'i etkileyen RAM hızı zaten, gecikme zamanlarına pek takılmamak lazım. Adamlar 14-14-14-34(buydu sanırsam)'yı, 3200 MHz için 18-18-18-38 yapıp kullanıyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, stardust said:

1.35 volt seviyesinde stabil 3800mhz yakalayabilirsem o şekilde bırakacağım şimdilik

yine merak edenler için belirtelim. 1.35v 3900mhz 1 saatlik stress testi geçti, işlemci diyot sıcaklığı 85 derece (AIDA64) üstüne çıkmadı bahsettiğim ucuz hava soğutma çözümü ile.

yaptığım çıkarımlar:

1- ryzen r7 1700 kesinlikle başarılı.

2- 1700x ve 1800x overclok beceremeyecekler için çeşit olsun diye konmuş.

3- MSI beni stabilitesi ile çok şaşırttı. Hiç ince ayar yapmaya gerek olmadan 4GHz açıp, bench alabidim. 15dk'lık stress testini geçti ama 1.45 voltta işlemci çok ısınıyordu, muhtemelen 95 dereceye ulaşıp "throttling" olacaktı.

4- Corsair Vengenance LED 3200Mhz, MSI'ın A-XMP profili ile hemen dost oldu ve 3200mhz de sorunsuz çalıştılar.

MSI ezelden beridir ısınamadığım bir markadır fakat yiğidi öldür hakkını yeme derler ya, B350 çipset ihtiyaçlarınıza yetiyorsa gözünüz kapalı alabilirsiniz tomahawk modelini.

17 minutes ago, wazzap said:

1,45V nedir :icon_eek: Naptın hocam sen? :D 

3,9 GHz için 1.35V falan yetiyor olması lazım. Ryzen'i etkileyen RAM hızı zaten, gecikme zamanlarına pek takılmamak lazım. Adamlar 14-14-14-34(buydu sanırsam)'yı, 3200 MHz için 18-18-18-38 yapıp kullanıyorlar.

Onu inan ben yapmadım, MSI'ın otomatik overclock özelliği 3400mhz'de 1.45v veriyor. Ben de onu kendime üst limit alarak işlemcinin gideceği son yeri buldum, 4100mhz açıyor, belki 4200mhz bile açardı ama tahmin edileceği gibi stabil değil.

Zaten üstteki mesajı yeni attım, şimdi tekrar okursun asıl durumu. Belki zorlasam 4100mhz'de cinebench alır ama şimdilik gerek yok, yarın 3d mark time spy ve oyun testleri olacak.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ve huzurlarınızda... 5GHz

ldD9Vr.jpg

stardust - i7 7700k @5000MHz - 16GB - 1115cb

ps: ryzen'den sonra bir sönük kaldı 7700k'cık ama dünya gözüyle stabil 5GHz'de gördük böylece, gerçi ramler 2. pencerede gördüğünüz üzere 3066mhz çalışıyor, ne hikmetse 3200mhz açmıyorlar XMP profili ile.. belki bi 10 puan ( :lol: ) düşük kalmış olabilir bu ram hızından dolayı zavallı intel.

pentaman and ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 minute ago, stardust said:

onu intel düşünsün artık :icon_twisted:

benim adım hıdır, elimden gelen budur :zuh:

Intel niye düşünsün? işlemciyi satmış artık, alanın sorunu olmuş. Yol yakınken dön :)

Haziranda tanıtılması beklenen 16core/32Thread işlemcinin hızı 3.6/4.0Turbo olabilirmiş. Just sayin'

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

7700k çok sıcak çalışıyor, corsair h115i bile zor söndürüyor bunun ateşini, ben 6700k'ya hayvan gibi abanırken bile böyle sıcaklıklar görmüyordum.

1.4v 5ghz idle 42 derece load 75-80'leri çok rahat görüyok ki, sentetik stress testlerde 85-90'ları bile test ediyor ara ara, bu açıdan pek sevmedim.

Gel gelelim güzel bir olaya "AVX Negative Core Ratio Offset" diye bir bir ayar koymuşlar ki bunu çok sevdim.

diyelim ki overclock'u 50x100 şeklinde yaptınız, bu offset değerini misal 3 yaptınız, Advanced Vector Extension komutları geldiğinde işlemciye çarpan otomatik olarak 47'ye düşüyor ve bu şekilde işlemcinin çok güç tüketip, çok ısınmasına yol açan AVX komutlarının zülmünden kurtulmuş oluyorsunuz.

günlük uygulamalarımızın çoğunda ve oyunlarda bu tip komutlar yok. kısaca bu ayar sistemin stabilitesini koruyarak yüksek saat hızlarına çıkmamıza olanak sağlıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu bilmediğiniz "doludayken çarpanı düşür" muhabbeti.

idle iken çarpanı düşüren intel SpeedStep teknolojisi, bunun onla alakası yok, bambaşka bir şey.

Normal uygulamaların hepsinde 5GHz kullanıyorsun, bilgisayarın stabilitesini bozup, kitlenmeye yol açabilecek AVX komutları gelince, biosta girilen değer kadar çarpan düşürülerek işlemcinin aşırı ısınması önlenmiş oluyor.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@stardust Artık bu işlemcilerde verdiğiniz voltaja göre sıcaklık durumlarını kıyaslamak pek doğru değil gibi. Atıyorum 1.40v verdiğmiz 6700k  hangi frekansta kaç watt güç harcıyor ona bakmak lazım. Önemli olan işlemcinin o yüksek değerlere ulaştığında kaç watt güç tükettiğini gözlemlemek. Mesela 1.40v verip 5 ghz aldığımız  i7 7700k tamamen sallıyorum 120 watt tdp değerine ulaştı. Ama 6700k tarafında herhangi bir frekansta 1.4 v. verip en fazla 90 watt güç harcamış olabilirsiniz. Bu yeni işlemciler içindeki teknolojiler nedeniyle durum epeydir böyle biraz karışık. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya beyler. Biraz armut piş ağzıma düş takılacağım ama. O kadar girişiyorum 4790k'ya. Delid yapınca bi getirisi oluyor mu devils canyon'larda? Oluyorsa var mı bi babayiğit ben yaparım daha önce yaptım diyen ve bana yardım edecek. Söz herhangi bi hasarda sen yaptın demeyeceğim.:lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, the5thhorseman said:

Ya beyler. Biraz armut piş ağzıma düş takılacağım ama. O kadar girişiyorum 4790k'ya. Delid yapınca bi getirisi oluyor mu devils canyon'larda? Oluyorsa var mı bi babayiğit ben yaparım daha önce yaptım diyen ve bana yardım edecek. Söz herhangi bi hasarda sen yaptın demeyeceğim.:lol:

@Whooosh yapsın :icon_twisted:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok