Cinebench R15
2 2

Bu konuda 340 mesaj var

Uğraşmaya değmez diyorum ciddi ciddi kullanılacak ise, 75 USD iyi fiyat işlemci için elbette ama kullanmak için bunlarla uğraşılmaz bence bu saatten sonra veya ben uğraşmam diyeyim.

Herkesin kendi zevki ve bileceği iş tabii.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, T800 said:

Uğraşmaya değmez diyorum ciddi ciddi kullanılacak ise, 75 USD iyi fiyat işlemci için elbette ama kullanmak için bunlarla uğraşılmaz bence bu saatten sonra veya ben uğraşmam diyeyim.

Herkesin kendi zevki ve bileceği iş tabii.

Abi ben 2. nesil Core i5 kullanıyorum skor 230'larda :) 800'leri görmek demek videoları 4 kat hızlı render demek benim için :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha henüz hiçbir ayar yapmadım. Windows tamamen önceki sürücülerde. 

Bu arada lanet olsun o i/o shield denilen parçaya. 1 saat uğraştım, takamadım. Öyle dedikleri gibi, iki ucundan eşit şekilde bastırınca çıt diye falan girmiyor. Veya benim kasada sorun var, onsuz kullanıyorum.

wazzap -  Ryzen 1700@3200Mhz - 16 GB 3200Mhz - 1374

TjMpPD.png

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bazıları ciddi zorlar ama yerine oturması lazım, yamuk falan mı bak bakalım. 

Level 2 load line calibration değerini geçmemeye çalış, max 1.35V ile limiti bul önce daha fazla zorlamadan da.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
20 hours ago, stardust said:

hakkını ver işlemcinin biraz, bas bas...

Alıcam anahtarını mike, şu sorunlarım bi bitsin hele. :baba:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bi sıkıntı var ama çözemedim. 39 multiplier yapamıyorum işlemciyi. Sürekli restart atıyor, atınca da tamamen kapatıp açmak gerekiyor yoksa bios bile gözükmüyor. RAMlerde sıkıntı olduğunu sanmıyorum hiç.

Sorunu buldum, işlemci sıcaklığı çok hızlı bir şekilde artıyor. 80'leri buluyor 1,39 V ile. O yüzden restart atıyormuş. Muhtemelen takarken ters bir şey yaptım. Şimdi değiştirip tekrar deneyeceğim.

Soğutucuyu söküp tekrar taktım ama değişen bir şey yok. Muhtemelen macunu komple silip, adam akıllı macun ile tekrar takmam lazım. Çünkü görünürde hiçbir sorun yok. Şu an 3.6GHz'de CPU-Z ile stress test yapınca 70C'lere çıkıyor işlemci. Üstelik voltaj 1,3V bile değil iken. Umarım soğutucu almak zorunda kalmam. :( Şimdilik 3.4GHz'de geçici olarak kullanıyorum.

3800 Mhz ile.

ZX0RFT.png

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1.39V mu istiyor 3900MHz için ? O da sadece Cinebench için mi ?

Geçmiş olsun bu arada da, umarım çözülür problem.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 Sağol abi. :( Sorun çok hızlı bir şekilde sıcaklığın çıkması. Ben 1,39V'u kafadan verdim deneme yapmak için. Sıcaklık, 1,39V ile test yapmaya kalktığımda aniden 80C'ye kadar çıktı ve sonra da sistem zaten kendini kapattı. Muhtemelen soğutucu veya macunsorunlu çünkü 3,6GHz'de 1,2V ile test yapmaya kalktığımda elimi soğutucu üstüne getiriyorum ve soğuk/ılık arası bir hava üflüyor. Bugün termal macun siparişi verdim internetten, onu adam akıllı uygulayacağım. Umarım düzelir. 

Zaten 3,9Ghz falan sadece test amaçlı kullanacaktım, o da Star'ın anahtarını almak içindi. Ahı tuttu herhalde. :D

Muhtemelen stock soğutucu ile en fazla 1,3V falan ile kullanırım ileride. 3,8Ghz falan çok bile bana. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3900 ile Cihan'a yaklaşamazsın katiyen. :)

Hele 2933MHz RAM falan çok yalan olur. :D

Ben 3900MHz ile RAM'leri de 3200MHz ve subtimingler köklü vaziyette 1730 falan gibi alıyorum mesela.

Bu arada şunu da belirtelim, senin anakartta da bilemiyorum Sense MI Skew ayarı varsa kesinlikle kapat, 1700 elinde kalabilir çünkü o şekilde sıcaklıklar düşük rapor edildiği için.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen'deki pislik de şu, mesela 1.35V ile 3900MHz stabil ancak, 4000MHz yapayım desen voltajı 0.05V arttırmak bile yetmiyor, daha fazla, daha fazla istiyor, olacak gibi değil. Belli hızdan sonra voltaj aralıkları çok dramatik bir biçimde artıyor, overclock ile uğraşmak isteyenlere hiç uygun değil.

Boşuna 25MHz gibi aralık yapmamışlar çarpan için, işlemcinin overclock kabiliyeti olmayınca bu yola gidilmiş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Voltaj-MHz muhabbetinde haklısın. 1,35V ile 3,9GHz yapıp, 1,40V ile 4GHz yapamamak çok saçma. :icon_mad: Daha önce de okumuştum buna benzer şeyler.  Zaten 3,9GHz falan hep test için. Stock soğutucu ile günlük kullanılmaz öyle şeyler. Şimdi işlemci sıcaklık meselesi olduğundan RAMlere de bakamıyorum adam akıllı. 

Sense MI Skew muhabbeti benim anakartta yok sanırım. En azından öyle şeyler görmedim. 

Benim asıl sorunum, elimi soğutucuya yaklaşınca hiç de sıcak hava üflememesi. Hatta elimle dokunduğumda dahi sıcaklık yok. O yüzden macundan dolayı olduğunu düşünüyorum. Çünkü eski FX6300'de Thermalright ULTRA Extreme varken soğutucu yüksek sıcaklıklarda (60-70C) ateş gibi olurdu. Elinle 3 saniyeden fazla dokunamazdın.

Neyse, macun gelsin. Adam akıllı temizleyip tekrar takınca ak koyun, kara koyun belli olacak. İnşallah macun veya soğutucudur. İşemci böyleyse çok sıkıntılı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam stok sogutucunun canı bir yere kadar 3,9ghz cinebech için hayal 3,8ghz bile zor. Macunda yada montajda sorun yok bence 1,225v civarı 3,8ghz belki ama üstü çok çok zor.

Sizin dediğinizin olması için zaten işlemci üstünden o ısıyı alabilmesi gerekiyor eh stok sogutucuda ona malesef yetemiyor ve haliyle sıcaklıklar tavan yapıyor ve sogutucu ılık kalıyor.Yani ısıyı ememiyor.

stok sogutucu ile normal oyun kullanımı 3,7/3,8ghz ideal ama render alıcam surekli yuk altında olursa mumkun değil :) 

Ve evet 4ghz duvarına sizinde çarpmanız kaçınılmazdı :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@psikobat Stock soğutucu ile 4GHz kullanılamayacağını ben de biliyorum hocam. Benim amacım sadece test amaçlı 3,9GHz ile 1-2 örnek almaktı. Daha dün test yaptım mesela CPU-Z stress testine soktum. İşlemci 75C'ye ulaştı 1,2V ile 3,6GHz'de. Hem de 10 dakika falan sürmedi toplam test süresi. Ya sonuçta oyun oynarken bu kadar ısınmayacak bu meret, ancak içime de kurt düştü. Ben sırf soğutucuya ekstradan masraf çıkmasın diye düz modeli almıştım. Böyle olduğunu bilsem 1700X alıp, üstüne de 400-500 AIO (hiç sevmesem de) alır öyle kullanırdım. Açıkçası canımı sıkan bu. Yoksa ben günlük işlerim için undervolt ile bile kullanırım yeri gelince. 

İşlemciden kesinlikle pişman değilim, yanlış anlaşılmasın. Intel bir sistem alsaydım f/p oranı bu kadar yüksek olmayacaktı. Ben bu sıcaklıklarda bile deliriyorsam 7700K (misalen) ile bambaşka şeylere dönüşürdüm herhalde. :)

Sonuçta gayet memnunum sistemden, dediğim gibi soğutucu canımı sıktı biraz. 

Konu da iyice dağıldı, star kusura bakmasın. Alamıyacağım anahtarını :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Stok soğutucu ile yeltenilir mi kardeşim zaten böyle bir şeye, Allah iyiliğini versin. :) 

Ben anlamamışım olayı ya da takip etmedim yazıldı ise de, elde olan buna uygun bir soğutucu falan kullanılıyor zannediyorum. :D 

Cihan da stok soğutucu ile 1700'ü o hızlara çıkartmamıştı sanıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam onu diyorum bende 3,9 dahil stock sogutucu ile hayal malesef. bende hem sogutucu tipi içinde hemde iyi kötü idare eder mantıgı ile almıstım bende suanki aklım olsa kesinlikle 1700x alırdım.

3,8ghz için bile uzun sureli kullanımlarda ısılar surekli 75c olucaktır sonucta sizde bir sogutucu alacaksınız like me :) (noctua u12s tavsiye ederim bu arada) ryzen alan zaten pişman olmaz eder :P 

psikobat tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Stabilite için de Handbrake on numara, Intel Burn falan yalan olmuş artık. Handbrake hoop diye çökertiyor CPU'yu stabil değilse. 

Cinebench ile de olmuyor maalesef stabilite denemesi, Realbench 2.54 iyi bu işler için, aynı anda hem CPU hem de GPU'ya yükleniyor Handbrake ve Luxmark ile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
45 minutes ago, T800 said:

Cihan da stok soğutucu ile 1700'ü o hızlara çıkartmamıştı sanıyorum.

Stok değildi tabi ki, be quiet BK009 soğutucu vardı üstünde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok