Cinebench R15
2 2

Bu konuda 340 mesaj var

1 hour ago, T800 said:

Acemi Ryzen'ci arkadaşlara yol gösterici olsun: :D 

3p1M44.jpg

T800    - Ryzen R7 1800X @4000mhz - 16GB - 1834cb

Tolga abi sonunda geçmişsin beni :) 4GHz'de böyle bir skor aldığına göre ramler sanıyorum ki sağlam hızlara çıkmış durumda :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RAM'ler her değeri tek tek ayarlı vaziyette, ana değerleri 3200MHz-14-14-14-28-1T, Gear Down Disabled.

Bu şekilde 1780 gibi alıyor, bir de BIOS'tan CB15 performance bias açık. :D

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca Pstate 0 overclock bu, PC ihtiyaç olmadığında CPU hızını, voltajı düşürüyor Intel'deki gibi, ancak işte Intel'de ellemeyeceğin, merak falan etmediğin şeyler arkada kendisi çalışırken, AMD'de kara düzen ayar çok. 

Bu bakımdan Ryzen kesinlikle takıp arkama yaslanayım, kullanımıma bakayım grubuna hitap etmez. Bu şekilde düşünüp alan yanlış yapmış olur.

Ryzen araştırma, okuma, zaman ayırmaya, uğraşmaya yönelik bir platform.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son olarak şuradan tekrar belirtmiş olayım, RAM Ryzen'in ana damarı gibi birşey, Intel gibi değil kesinlikle ve RAM'in en iyisini almak gerekli baş ağrımaması ve avantaj sağladığı yerde artı artı performans getirmesi için.

Bir ikinci konu 3200MHz RAM alıp, Ryzen'de bunu sadece 2666MHz bilemedin 2933MHz gibi kullanabilmek üzücü bir deneyim olur kim ne derse desin. Psikolojik bir etkisi olur. Çünkü Intel 7700K alsaydın mesela o RAM o şekilde çalışacaktı orada. RAM'lerin çok büyük bir kısmı Intel binned.

Baştan Samsung B-die RAM almak önemli, yine iki adet RAM modülü üzerine çıkmamak önemli, 32 GB ihtiyacın var ise ya Threadripper ya da Intel'e yönelmek daha mantıklı.

Bence başta gözden kaçırılmaması gereken konular bunlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4 GHz’de kalan Ryzen’in göz yaşları. :lol: 

Gerçi baya ucuzlatmışlar, şu an 1700 almak tamamen anlamsız olmuş indirimlerle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 minute ago, ResetButton said:

@Whooosh o hızlarda ne kadar stabil çalışıyor ama . Cinebench testini tamamlaması yeterli değil. 

Stabil olabileceği kadar stabil hocam. Zaten 3400 en yüksek hızı değil, yük durumuna göre 3800'e kadar çıkıyor.

Hızını belirleyen şey anakarttan çekilen elektrik. Yaklaşık 290-300 Amper civarında bir limiti var, bu limit altında çekirdekler 1200 ile 3800mhz arasında geziniyorlar. En ağır işlemlerde bütün çekirdekler yük altında ise 3400mhz'de çalışıyor. 10 çekidek yük altındaysa 3800'de çalışıyor, 12 çekirdek yük altındaysa 3700'de çalışıyor vs vs.

18 core %100 load = 300A = 3400mhz

16 core %100 load = 300A = 3500mhz

14 core %100 load = 300A = 3600mhz

12 core %100 load = 300A = 3700mhz

10 core %100 load = 300A = 3800mhz

8   core %100 load = 250A = 3800mhz

6   core %100 load = 200A = 3800mhz

gibi gibi

10 çekirdeğin altında iken 3800'de sınırlı kalmasının sebebi de işlemcinin en yüksek turbo hızının 3800mhz olması.

Dolayısıyla işlemcinin 3400mhz'de çalışıyor olması onun zorlanarak 3400mhz yapabilmesinden değil, yoksa aynı çekirdek toplam yük durumuna göre aynı voltajla 3800'de çalışıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Whoooshanakart ile değişiyor mu bu sınır veya soğutma ile?

3800 fena bir sınır değil. Onların mimarisi nasıl bilmiyorum tabii. 8-10 çekirdek 3800'de çalıştığında oyun performansı nasıl 1080Ti ile benchmark var mı hiç? 

Threadripper da oyun modu var , bunun herhalde kullanım amacı tamamen farklı olduğudnan intel o tip araçlar vermiyor. 

Bir de cinebenchte görülmeyecek performans farkları var. Mesela Threadripper mm2 ssd de raid destekliyor. Video editing yapan biri video dosyasını bu ssd lerde tutarsa performans kazancı olabilir(?)

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Soğutma ile bir sıkıntı yok. Öyle aman aman ısınan bir işlemci değil ama eğer soğutamazsanız en yüksek hızına ulaşıp thermal throttling yapabilir. Misal ben 120mm'lik all in one kullanıyorum, hiçbir zaman o sıcaklıklara çıkmadı.

Öyle bir benchmark bulunabilir mi bilmiyorum ama single thread performansı Ryzen 1800X ile aynı. Oyun konusunda buradan bir sonuca ulaşılabilir.

Bana sorarsan çatır çatır oynanıyor. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

single thread de Ryzen 1800x ile aynıysa oyunu çok rahat şekilde oynatır bu xeon işlemci. iyi puan @Whooosh 

bu arada merak edenler oluyor. Corsair H115i benim işlemciyi maximum 70 - 75 arasında tutuyor ki tüm çekirdeklere 4.5ghz overclock uyguladım. günlük bu şekilde kullanıyorum.

işkence testlerinde 80-85 derecelerde sabit tutuyor. 140watt tdp olan bir işlemci için gayet iyi değerler. bu sonuç ayrıca 8700k ısı değerlerinden daha iyi. 

tabi 280mm radyatörün altına inmemek lazım. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

wazzap - Ryzen R7 1700@3900mhz - 16GB - 1753cb

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, pentaman said:

Pentaman - Xeon E5-2696v3 @2.3Ghz - 32 gb - 2420 cb

Ekran Alıntısı.JPG

i9 7900X @4600mhz     'in biraz altında ama ikinci işlemci şansı var. Belki onunla 4500-4800 arasına gelecek. 

@stardust niye klasman dışı? whoosh 'un işlemcisi ile aynı.

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
36 dakika önce, ResetButton said:

i9 7900X @4600mhz     'in biraz altında ama ikinci işlemci şansı var. Belki onunla 4500-4800 arasına gelecek. 

@stardust niye klasman dışı? whoosh 'un işlemcisi ile aynı.

Şu an ihtiyacım olmadığı için modlamadım, modlayınca @Whooosh‘la aynı puana geliyor. İkinci işlemci olayı için zorunlu bir bekleme süresi var. İhtiyaç olunca onu da ekleyip buraya yazarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok