Cinebench R15
2 2

Bu konuda 340 mesaj var

Zen 3'te çok farklı mı bilmiyorum hiç incelemediğim için, Zen 2'de CPU'yu varsayılan çalıştırmak için voltaj, LLC, çarpan v.b. tüm ayarlar Auto olarak bırakılıyor. Yine Precision Boost Overdrive ayarı Auto oluyor, ben onu da Disabled olarak ayarlıyorum.

Benim CPU bu şekilde oyunlarda 16C/32T olarak neredeyse her zaman 4250MHz çalışıyor, arada anlık 4500MHz, 4225MHz, 4300MHz v.b. değerler de görmek mümkün, ancak çok yüksek bir çoğunlukla 4250MHz.

Ryzen DRAM Calculator'dan RAM hesaplamasını yapıp oradan ayarları BIOS'a tek tek elle girmen lazım, ondan bahsetmiştim. Orada Dual Rank seçeceksin, RAM de yüksek ihtimal Hynix D-Die'dır ama tam emin olmak istiyorum diyorsan Thaiphoon Burner ile bakabilirsin. Ancak dikkat et arada SPD'yi falan silme, üzerindeki veriyi değiştirme. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, T800 said:

Zen 3'te çok farklı mı bilmiyorum hiç incelemediğim için, Zen 2'de CPU'yu varsayılan çalıştırmak için voltaj, LLC, çarpan v.b. tüm ayarlar Auto olarak bırakılıyor. Yine Precision Boost Overdrive ayarı Auto oluyor, ben onu da Disabled olarak ayarlıyorum.

Benim CPU bu şekilde oyunlarda 16C/32T olarak neredeyse her zaman 4250MHz çalışıyor, arada anlık 4500MHz, 4225MHz, 4300MHz v.b. değerler de görmek mümkün, ancak çok yüksek bir çoğunlukla 4250MHz.

Ryzen DRAM Calculator'dan RAM hesaplamasını yapıp oradan ayarları BIOS'a tek tek elle girmen lazım, ondan bahsetmiştim. Orada Dual Rank seçeceksin, RAM de yüksek ihtimal Hynix D-Die'dır ama tam emin olmak istiyorum diyorsan Thaiphoon Burner ile bakabilirsin. Ancak dikkat et arada SPD'yi falan silme, üzerindeki veriyi değiştirme. 

Tamam Tolga abi, ona yarın gündüz gözüyle bakacağım. Yoruldum özellikle "cable management" yapacağım diye.

"Precision Boost Overdrive" şuan Auto ayarda, onu bir disabled yapayım bakayım farkedecek mi.

ps: kapatıp denedim, bir şey farketmedi. heralde auto ayar disabled'mış.

şimdi bu single core 4800mhz çalışıyor.

multi core olunca 4500mhz'e çekiyor.

iyi mi böyle Tolga abi, kurcalamaya gerek var mı ? @T800

soru: bus speed niye 100 değil de 99.98?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet HWİnfo kullanmak en iyisi ama o da Ryzen'in anlık hız, voltaj değişimlerini tam olarak yakalayamıyor, AMD'nin kendi Ryzen Master Utility programı ile bunlar da tam olarak görülebiliyor, ancak overclock için bu programı ben kullanmıyorum, direkt BIOS'tan kendim ayarlıyorum yapacak olursam.

99.98 olması o kadar önemli değil, takma ona.

Ben yine de Disabled yapıyorum Precision Boost Overdrive'ı. Precision Boost AMD'nin kendi spec'i, varsayılan hali. Precision Boost Overdrive ise değil ve garanti kapsamında da değil. Overclock ile de uğraşmaya gerek yok çünkü Precision Boost işini iyi yapıyor, sabit çarpan girdiğin anda da single core boost haliyle düşüyor.

Bir şey daha vardı aklımda, onu da aklıma geldiğinde yazayım artık. :)

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
51 minutes ago, T800 said:

99.98 olması o kadar önemli değil, takma ona.

beni sinir etti, bios'da bir yerden onu manuel olarak 100 ayarlamak mümkün mü ?

bir de çarpan 45.25 - 45.5 değerlerle çarpıyor iyice karışık numaralar çıkıyor, OCD'mi raharsız ediyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1 hour ago, stardust said:

bir de çarpan 45.25 - 45.5 değerlerle çarpıyor iyice karışık numaralar çıkıyor, OCD'mi raharsız ediyor.

Bakma sen de. :D 

Ya eskisi gibi değil artık bu OC işleri. Attığın taş ürküttüğün kuşa değmiyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD 25MHz aralıklarla overclock oluyor, ilk nesil overclock konusunda aşırı zayıf olunca bu şekilde oldu, halen de öyle. 25MHz aralıklar normal, base clock saatini 100 MHz'den hızlı bir yere ayarlamak sorun çıkartır, tüm sistem o saati kullanarak kendi çalışma hızını ayarlıyor, default ne ise onu kullanmak gerekir.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 11.12.2020 at 21:58, stardust said:

intel olsa farkederdi demek amd o kadar iyi ki ram hızı çok da etkilemiyormuş, 4800mhz yapıyor ilk sonra bakıyor devamı var 4500 mhz'de stabil olarak bitiriyor testi.

cbr15a.JPG

OOo @stardust beyler hayırlı olsun :) Yanlız o timingler nedir oyle.. Dümdüz ramleri 3600mhz çektin galiba ? onları dusur hocam en azından 16ya felan.

5800x çok güzel bir işlemci tek bir ccx doğal olarak gecikme yok mis gibi cpu, len amd 1v e 2. nesilde neyse :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 minutes ago, Psikobat said:

OOo @stardust beyler hayırlı olsun :) Yanlız o timingler nedir oyle.. Dümdüz ramleri 3600mhz çektin galiba ? onları dusur hocam en azından 16ya felan.

5800x çok güzel bir işlemci tek bir ccx doğal olarak gecikme yok mis gibi cpu, len amd 1v e 2. nesilde neyse :D 

teşekkür ederim. ryzen'in en başından beri destekçisi, kardeşime ve arkadaşlarıma aldırmış biri olarak, zen3'e kadar beklemem ayıp oldu biraz ama beklediğime değdi. 

7700k'yı single core'da bile aratmıyor ki, multi-core için denecek bir şey yok zaten. 5ghz stabil çalışır heralde işlemci ama şimdilik gerek var mı bilemedim, zaten yeterince hızlı.

timingleri yapacağım aklımda, @T800 yazdı ne yapmam gerektiğini. daha overclock ve performans optimize işlerine girişmedim. RTX 3080'im olmadan anlam ifade etmiyor :D

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

cinebench r23'ün multi-core test puanı için 10 dk stress-test yapar gibi aynı sahneyi defalarca render'lıyor. 

sizce forum ahalisi 10dk ayırır yapar mı bu testi ?

r15'i bitirip r23'e geçelim diye düşündüm ama katılım olmazsa da anlamı olmaz yeniden başlamamızın.

-

ps:

https://www.youtube.com/watch?v=qL1URBIYW0s

file - advanced benchmark bölümünden süreyi kapayabiliyormuşuz, iyi oldu bunu öğrendiğim.

o zaman açalım yeni konu....

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu forum bana kafayı yedirtecek, yarım saat uğraştım r23 başlığı hazırladım, hem de mükemmel oldu. 

post ettim...

sadece attachment'lar var, yazıların hepsi silinmiş. bir yere de kaydetmemiştim. yemin ediyorum yarım saatim çöpe gitti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Buranın listesini de bir düzene soktum, diğerleri kadar çok özenmedim tabi.

puanında ya da sıralamasından eksiklik, yanlışlık vs. olan varsa yazsın düzeltiriz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok