Matrix 4
3 3

Bu konuda 174 mesaj var

Bi prequel ucleme, bi sequel ucleme, bi de spinoff filmler uclemesi, ama hepsi ayni gunde yayina girecek. Digitally remastered eski ucleme ve animatrix ile birlikte 13'leme pakedi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yine Matrix'in devam projeleriyle ilgili söylentiler var. Warber Bros'un başkanı Kevin Tsujihara yeni Batman, Mad Max ve Superman filmlerinin yanı sıra Matrix için de bir seri düşündüklerini söylemiş.

https://hnentertainment.co/kevin-tsujihara-suggests-that-wb-is-still-very-much-interested-in-making-more-mad-max-and-matrix-movies/

http://www.followingthenerd.com/movies/warner-brothers-boss-kevin-tsujihara-talks-the-future-of-dc-the-matrix-mad-max-fantastic-beasts-and-more/

http://www.beyazperde.com/haberler/filmler/haberler-88173/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@MilesTeg Üzerine çooook uzun süre çalışmadıkları sürece yapacakları filmle matrix seyircisi potasiyelinden kandırabildikleri bir kısmı çekip ancak 3-5 ciro yapabilirler o kadar, ilk matrix'i düşününce zamanına göre hayli ufuk açıcı bir filmdi, aradan geçen zamanda bu seviyeyi sadece interstellar ve altered carbon 'da gördüm diğer alternatif sayılabilecekler puf olup unutulup gittiler. 70-80-90'ların filmlerinin en büyük eksisi artık çok daha genel kültür seviyesi yüksek bir sinema izleyicisi var. şaşkın uyandırmaları için kubrick gibi derinlemesine çalışmaları lazım. içinde bulunduğumuz zamanda herşey hızlı üretime ve tüketime endeksli. 

Animatrix'in bir türevini yapıp başarılı olma ihtimalleri daha fazla gibi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, mehmetclk said:

@MilesTeg Üzerine çooook uzun süre çalışmadıkları sürece yapacakları filmle matrix seyircisi potasiyelinden kandırabildikleri bir kısmı çekip ancak 3-5 ciro yapabilirler o kadar, ilk matrix'i düşününce zamanına göre hayli ufuk açıcı bir filmdi, aradan geçen zamanda bu seviyeyi sadece interstellar ve altered carbon 'da gördüm diğer alternatif sayılabilecekler puf olup unutulup gittiler. 70-80-90'ların filmlerinin en büyük eksisi artık çok daha genel kültür seviyesi yüksek bir sinema izleyicisi var. şaşkın uyandırmaları için kubrick gibi derinlemesine çalışmaları lazım. içinde bulunduğumuz zamanda herşey hızlı üretime ve tüketime endeksli. 

Animatrix'in bir türevini yapıp başarılı olma ihtimalleri daha fazla gibi. 

Her kelimeye katılıyorum. İlk Matrix'in derinliğini, bırakın yeni çekilecek devam filmlerinin, herhangi başka bir sinema yapımının bile kolay kolay yakalayabileceğini sanmıyorum. Bu adamların amacı olsa olsa Matrix'in mirasından olabildiğince faydalanmaktır. Animatrix konusunda da hemfikiriz. Animatrix, Matrix hikayesinin çok çok önemli bir parçası benim gözümde. Örneğin Matrix'ten daha da öncesini anlatan başka bir hikaye veya yine Matrix'in içinde geçen ama kahramanların tamamen farklı olduğu başka hikayeler izlenir gibime geliyor. Olabilecek en kötü ihtimal ise rezil bir devam filmi yapıp ilk filmin itibarını da beş paralık etmeleri olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ara değişik görünse de bir üst versiyonu güzel oluyor. Nasıl ki Dark City sonrasından gelen Matrix ve inception onun kopyası gibi görünse de daha gelişmiş hâli belli.

Ulysses çizgi filmlerinden gelen nokta ilerisi olmalı, bekliyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

JJ ilk filmin aynisini baba kameralar, 4K mastering, guncel cgi ve genc oyuncularla yeniden ceker. Cevaplanmamis soru birakirlar, sonra da dizisini yaparlar.

Dert ilk filmin derinligini yakalamak ve bize begendirmek degil, ayni mali (ve yan urunlerini) yeni bir nesle satmak. Biz de ya evdeki bayatlamis ama duygusal bag olan mali izler ve yenisine burun kiviririz, ya da guncel teknikler ve teknoloji ile yapilmis cover’i bi dinler, yasli dizimiz ustunde ritim tutar, geceriz.

Ilk film benzersizdi, o ayri. 

Bu vesileyle:

(Yeni bir sey yok ama guzel toparlamislar)

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ne yaparlarsa yapsınlar ne ile çekerlerse çeksinler ilk filmin yaptığı etkiyi yapamayacak. Matrix sadece konusuyla, çekim teknikleriyle iyi bir film değildi, daha önce görmediğimiz duymadığımız şeyler de sunuyordu.

Bugün en son tekniklerle en son imkanlarla çok iyi bir senaryo ile de çekilse en fazla "iyi bir film" çıkar ortaya ama Matrix gibi bir mihenk taşı olamaz.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benzer düşünce de diziler ve filimler o kadar çoğaldı ki ilk etkiyi nasıl yeni seride sağlarlar bilemiyorum. Yapsınlar ama efektten çok biraz felsefesi üzerine çok versin izleyiciye. Bende bir kaç yazı geçen sene sonuna doğru okudum gelicek gibi yeni film. Birde diablo dizisi hakkında söylemler vardı ama takip edemedim sonra.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugunun teknolojisinde motion/performance capture verisi 3D modellere uygulanip CGI goruntu elde ediliyor, oyuncular da bu dunyaya yerlestiriliyor, hersey yapilabiliyor. Matrix uclemesinin ikinci ve ucuncusunde de aslinda bu teknik kullanilmisti. Fakat ilkini meshur eden "bullet time" 3D/CGI degildi. 360 derece oyuncuyu cevreleyecek sekilde dizilmis kameralardan alinan goruntu arasinda gecis yapilmasi ile elde ediliyordu. Yani aslinda goruntu gercek hayattandi. Uclemede de en cok o begenildi. Tabi yine CGI iceriyordu bolca (patlamalar, sentineller...) ama karakterler gercekti. Bu acidan bakinca ilk Matrix klasik sinema tekniklerinin zirve yaptigi noktaydi. 

Sadece bunu tekrar basarmak bile mumkun olmayacaktir cunku (1) gercek goruntuyle daha once yapilmamis, (2) bullet time gibi akilda kalici ve etkileyici bir teknigin (3) icerigin (konunun) da parcasi olmasi dahianeydi (the one'in ozelligi makinelerin hard coded sinirinin ustunde hizda hareket etmesi, o yuzden zaman donmus gibi gozukuyor). Ekranda deha vardi bir saniyeligine, arkasinda o kameralari gelistirenlerden manga storyboardlari cizene, felsefe kitaplari okuyup harmanlayarak senaryoyu yazandan koreografisini calisan oyuncuya kadar koca bir ekibin verdigi yillarin emegi vardi. 

Manga tarzini filme tasiyan ilk ornek olmak, Kung Fu, bilim kurgu ve felsefeyi harmanlayan ilk populer ornek olmak, bir suru alternatif kultur icerigini mainstream kulture sokacak kadar basarili nadir urunlerden olmak gibi bir suru ilki barindiriyordu. Ayni kisiler yeniden basarili bir film yapsalar bile meshur ve imkan sahibi kisilerin bilinen bir marka ile yaptigi bir is olacak, ilk filmdeki gibi daha once bilinen bir isi olmayan iki kardesin hic umulmadik bir fenomen yaratmasi gibi olmayacak.

Bu sebeple yenisini izlemeye o ilkinin tekrarini yasamak beklentisiyle gidecek "worst ... evah" neslinin yazacaklarini dusunmek bile istemiyorum :)

Ote yandan 2 ve 3'u cektiklerinde CGI bugunku kadar iyi degildi. Bazi goruntuler cok siritiyor. Ikinci filmde bir suru Smith'le Neo'nun kavgasi bilgisayar oyunu grafigi tadinda. Ucuncu filmde Smith ve Neo son kavgasina belli ki en cok zaman ve kaynak ayrilmis ama o bile bugun cok daha iyi yapilir. Yani ilk film klasik sinema tekniklerinin zirvesiydi, devam filmini de bugunun tekniklerinin zirvesi yapalim deseler ortaya cikacak film "bunu asil nerde yiyeceksin biliyor musun... orijinal uclemede yiyeceksin" diyerek izlenmezse cok keyifli olabilir. Ama Star Wars cok bozdu diyerek izlenirse olmaz tabi.

"Special Edition" hesabi ilk uclemeyi guncelleseler (sadece cgi ksimlari daha yuksek kaliteye tasiyarak, icerige dokunmadan) sahane olur. Yeni filmle paketleyip satarlar, ilk uclemenin guncellenmesinin bahanesi olur.

Ardindan Neo'dan onceki the one'larin hikayelerini izledigimiz bir dizi harika olur. Her sezon ilk ucleme kadar icerik, yani the one'in uyanmasindan zion'un yok edilmesine kadar. Fakat her seferinde olaylar farkli gelisiyor, her the one'in ozellikleri farkli vs... Marvel evreni gibi bir anda Matrix evrenine donusur olay, farkli guclere sahip karakterler, farkli timeline'lar. Zaten ikinci filmde Ghost biraderlerle, vampir kumpir karakterlerle falan bunun onunu acmislardi. Kahin ile architect de sabit karakterler.

O arada 4. filmle baslayan son timeline'in konuyu getirecegi finali bekleriz. Milyarlarca dolarlik potansiyel var burada, dogru ekiple yapilsin yeter.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Söylentilere devam. Nete yeni düşen söylentilere göre Lana Wachowski yeni Matrix filmini yönetebilirmiş.

https://www.ign.com/articles/2019/06/25/the-matrix-4-reboot-the-wachowskis-directing-michael-b-jordan

Hatta Michael Jordan'ın oyuncular arasında adı geçiyor.

https://movieweb.com/matrix-4-director-lana-wachowski-michael-b-jordan-rumor/

Hatta ilk Matrix'lerin sanat yönetmeni bu filmde de aynı görevde olacak gibi kesin bir bilgi bile var.

İlk söylentilerin üzerinden 2 yıl geçti. Belki bir yerlere gelinmiştir artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, wazzap said:

SJWler çalışıyor diyorsun yani hocam. :D

Matrix'in üzerinizdeki etkisini azaltmak istiyorsanız bunu okuyun.

Neuromancer'i okudum hocam, teşekkürler :thumbs:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

cekim yontemleri bir filmin ne olucagina dair bi halta yarasaydi cekilmis son gercek film waterworld.waterworldan sonra buyuk yapip yok eski usullerle tamamen gercekten cekilmis sekilde.

90larin en fop filmlerinden tum dunyada izlenmesi ve ev videosu ile full zarar etmemistir ama hayal kirikligi bela rezil bir film.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ya iste bi mekanda cekiyorlar yani o tum sahneler stuntla su ici dublorle falan cekilms hata yok demedim ki cok sorunlu bi yapip ustelik menanlari yanlis seciyorlar o yuduen cok zor kosullarda olumcul kosularda calisiytorlar yonetmen sirket senaristler kevin coster arasi kavgalar cekismeler var sorunlar cok fala film o yuzden sacmaiyor

ama yesil perde cekimi degil iste son gercek eski yontemle cekilmis film bu konu hakinda belegeseller film cekim sureci ve sorunlari haakkinda belgeseler tarzinda eserler var baklip fikir alinabilir.

yani matrix de bu da 90lar filmi olsada biri yeni donem yeni cekim teknikleri ve bol bol yesil ekranken waterworld tammamem dublorlu setli cekim

o salak sacman gemi sahnelerinin sirf cekimi bile milyonlarca dolara mal olup yapip sirketinin canina okumus

sadece para olayi degil yani cgi da paraya mal olsada zaman risk zorluklar acisindan kiyas gormez.iste

konuya doniyim aci ama gercek son gercekten eski sullerle cekilmis buyuk capli film waterworld.

ondan sonra studioda yesil ekranli filmler basliyo komik ama durum bu waterworlddeki her sacmalik icin gunler aylar ugrasip cekiliyo

tabi seneryosu cok uzun zamanli bir hiakeye durmadan sceneriyo yonetmen yapimi firma baskilar sorunlar derken film cok sorunlu ve gise basarisiz razy odullu berbat bir film

son dinazor buydu yani.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçenlerde matrix serisini tekrardan izledim ve diyebilirim ki Matrix 4'ün  çok iyi bir senaryosu olması lazım, Star Wars'taki gibi reklam bombardımanıyla belki ciro artırırlar ama istedikleri etki olmaz.  hem senaryosunun yep yeni olması lazım nasıl olacak? hemde bilinen matrix dünyasının hikayenin bittiği kısımında nasıl bir bağlantı yapacaklar çok iyi bir çalışma olması gerekiyor. müziklerde aynı şekilde olması lazım dersek filmin dedikodusundan gerçek hayata girip yapımcı bulup finansman alması vs vs vs sonra çekilmesi filan kafadan 4-5 yıllık bir iş olur.  

Ayrıca isim olarak aklıma ilk gelen matrix restarted yada next  veyada second generation gibi şeyler geliyor.

Daha öncede yazılmıştı animatrix'i çok başarılı bulmuştum, bana orjinal DVD'sini aldırmıştı (VCD olabilir) o derece beğenmiştim, animatrix 2-3 yapıp piyasayı yoklayabilirler belki. ticari olarak kazançlı olurmu orasını bilemiyorum tabiki.!

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ilk Matrix'le ikinci/ucuncunun arasindaki fark ilkini izleyen kitlenin "vay arkadas, manga estetigini filme tasimislar" demesi, ucuncuyu izleyenin "ya zaten manga'dan calmislar" demesi. Yenisi de elestirilir, niye elestirilmesin. Millet sozde Tanri'ya inaniyor ama eserini elestiriyor her gun, bunu mu elestirmeyecek.

PS: Ilk Matrix'te de mekanlar CGI'di, yontem yesil perdeydi. Ama karakterler gercekti, kullanilan cekim teknikleri yaraticiydi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çıkmasına çıksın yine iyi bir film görmek isteriz fakat 2020'de çekimlerine başlanacak olması arka planda yapılan çalışmalara dair bilgi verilmezse aceleye getirilmiş ciro için çıkarılmış izlenimi vermeye yeter bana göre, hani müziklerine 8 ay uğraştılar yada hikayesinin yazılması 3-4 yıl kadar sürdü gibi altını doldurmaları şart oğlu şart.

Aynısının dıdısı olması ihtimali hala var, bunun oluşturacağı sıkıntı ilk 3 filmdeki konseptin içinde bulunduğumuz dönemde tırıvırı olarak karşımıza çıkması sıkıntısı, ciro için yapmadıkları iş yok bunuda yapmamaları için bir sebep yok. diğer yandan bu bir duyuru bakalım ilerleyen zamanda filme dair haberler neler olacak, oldu oldu olmadı en kötü sinemaya gitmeyiz olur biter.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu konu olarak ne anlatabilirler tahmini olan var mı ? Matrix 1-2-3'ü izledim. Animatrix'i izledim. Olayla ilgili başka bir bilgim yok ama Neo'lu Trinity'li ne anlatabilirler ?

Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok