Matrix 4
3 3

Bu konuda 174 mesaj var

Ben sinemada gitmek istiyorum hatta riske girip 23:00 seansına gitmeyi düşünüyorum ama bu en son "ampul kısma" muhabbetinden sonra iyice tiksindim sinemadan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 hours ago, epi said:

Trailer, teaser izlememeyi becerdim bu sefer.

Ilk Matrix gostermeden vurmustu. Reloaded falan trailer'da her seyi gosterip filmi .ic etmisti. Bence bunda da ayni durum var. Bu kadar seyi gorup gittiginiz filmde geriye kalan 1-2 "cevap" kimseyi tatmin etmiyor. Bu sefer filmi izledikten sonra trailer'lari izledim, ula iyi ki bastan izlememisim dedim.

Ikincisi gorsellik, aksiyon falan acisindan cigir acan bir filmin devam filmi yine yakar yikar ortaligi diye izlenirse husran olur. Zaten 2 ve 3 de o sekilde husran olmustu ama onlar en azindan yine kendilerince zamanin teknolojisinin sinirlarini zorlamisti, dijital oyuncularla gorulmemis Smith-Neo kavga sahneleri sunmustu. Uclemenin o kismi teknolojik opera ihtisamindaydi. Bu filmde onu beklememek lazim. Daha cok "Rocky/Rambo hala bastonsuz yuruyebiliyor mu" diye izlenmeli.

Ucuncusu, dijital TV ekraninda ve ozellikle "soap opera" akiciliginda izleyince dizi izler gibi oluyor, insan "sinema" izliyorum keyfi almiyor. Sinemada izlense de eski Rocky/Rambo'daki estetik tadi yenisinde almiyorsunuz, bunda da aslinda durum oyledir diye tahmin ediyorum. Burada benim de hatam oldu, en hafif ayarlarda bile interpolation butun sinematik havayi bozar diye her seyi kapamaliydim.

Dorduncusu o zamanki duygusal etkisini bugun yapmasi mumkun degil. 40 yasinda Matrix'i ilk kez izliyor olsam bu ne lan deme ihtimalim 15-20 yasinda izleyince yaptigi etkiyi yapma ihtimalinden yuksek.

Zaten bu dordunu cikarinca geriye kalan beklenti "bakalim cocuklugumu/gencligimi yatirip ...ecekler mi" seviyesinde. Bence ...memisler. Ama fragman izlemedigim iyi oldu, yoksa bitse de gitsek moduna da girebilirdim. Vazifemiz, bir daha izlerim tabi ama "of, kosun bir daha bir daha izleyin" deme arzusu ile dolmadim. Beklerken eski filmleri bir daha izlemistim, belki onu da yapmasam bu filmden daha cok keyif alirdim. Benim icin bas ucu kitabi gibi filmler, onlarin ustune yeni film bir yere kadar tabi.

Guncel gundeme ve Matrix nesline kendisini nasil hissettirdigine dair gondermeleri falan begendim aslinda, cok keyifle izledigim yerleri de oldu ama onlar benim sahsi zevkim. Benim bildigim forum bu filmin uzerine ..car :mrgreen: 

epi tarafından düzenlendi
Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler Free yorum:

2160p HDR olarak izledim.

İzlemeyin gibi bir şey demiyorum, tabii ki izlenecek bir film.

Ama sinemaya gitmeye, özel bir plan yapmaya değecek bir şey yok maalesef.

"Matrix'in adını kullanarak son bir vurgun nasıl yaparız" denemesi olmuş.

Trilogy ile uzaktan yakından alakası yok.

Boş vaktinizde bakabileceğiniz, çıtır-çerez ayarında eğlencelik bir pop-corn movie olmuş.

Sinemaya para harcatacak, riske girmeyi gerektirecek bir film değil.

şaşırtan ya da düşündüren herhangi bir olay kesinlikle yok.

üzgünüm, acı ama gerçek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, stardust said:

"Matrix'in adını kullanarak son bir vurgun nasıl yaparız" denemesi olmuş.

:mrgreen:biz bunlari zamaninda yazdik: 

On 09/09/2021 at 5:43 PM, infestor said:

bence tamamen para kazanma amacli yapilmis bir film olacak

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Neden yapıldığına anlam vermek istemediğim türden "bonboş" bi film olmuş... 3/10

Spoiler

~BENCE~

Filmin "Z kuşağını şöyle bi yolalım madem" dışında başka hiçbir amacı yok. Cidden boş bir film. Yani izlerken soruyorsunuz "İlk filmi daha ne kadar sağabilirdiniz?!" diye ama sonu yokmuş gerçekten. Ne gerek vardı ki eskilerinden araklaya araklaya yeni (!) bir Matrix filmi daha yapmaya? İlk filmin kapanış şarkısını (Wake Up) bile başka birilerine çaldırmışlar, o derece. Onu değiştirseydiniz, başka bir şarkı koysaydınız bari.

Oyunculuğa bişey demiyorum, yeni elemanlar elinden geleni yapmaya çalışmış (hatta yırtmışlar biraz kendilerini). Diğer ikisi (Keanu ve Carrie-Anne) zaten ihtiyar, fazla bişi beklemek hata olur. Ama o senaryo nedir ya... Sanal Morpheus Yahya Abdül Metin arkadaşımızın cebinde sürekli kırmızı mavi hapla gezmesi, Neo'nun force push yapa yapa roketlere falso verdirmesi falan, n'apıyorsunuz ya cidden? Açık açık The Matrix Awakens olmuş film. J.J. yapsa belki daha özgün bişey çıkarırmış.

Cesedi kurşunlamışlar diyeceğim ama ilk film hala iyiyken bu kadarını beklemiyordum. Yani kötü olacağını biliyordum da bu akıllara zarar olmuş. Serinin en kötüsü Revolutions diyordum fakat bu film çıtayı çok çok aşağı indirmiş, Revolutions bunun eline su dökemez başarısızlıkta. Keşke yapmasalarmış da insan gibi 3 filmde bitseymiş seri.

Cumartesi günü sinemada da izleyeceğim, muhtemelen bir daha da izlemem. Hani kanal değiştirirken Beyaz TV'de kiloyla alınıp yayınlanan aksiyon filmlerine denk gelirsin ya, işte orda gösterilmeye başlayınca bakarım belki.

wazzap and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 12/22/2021 at 4:52 PM, SEP said:

Neden yapıldığına anlam vermek istemediğim türden "bonboş" bi film olmuş... 3/10

Reveal hidden contents

~BENCE~

Filmin "Z kuşağını şöyle bi yolalım madem" dışında başka hiçbir amacı yok. Cidden boş bir film. Yani izlerken soruyorsunuz "İlk filmi daha ne kadar sağabilirdiniz?!" diye ama sonu yokmuş gerçekten. Ne gerek vardı ki eskilerinden araklaya araklaya yeni (!) bir Matrix filmi daha yapmaya? İlk filmin kapanış şarkısını (Wake Up) bile başka birilerine çaldırmışlar, o derece. Onu değiştirseydiniz, başka bir şarkı koysaydınız bari.

Oyunculuğa bişey demiyorum, yeni elemanlar elinden geleni yapmaya çalışmış (hatta yırtmışlar biraz kendilerini). Diğer ikisi (Keanu ve Carrie-Anne) zaten ihtiyar, fazla bişi beklemek hata olur. Ama o senaryo nedir ya... Sanal Morpheus Yahya Abdül Metin arkadaşımızın cebinde sürekli kırmızı mavi hapla gezmesi, Neo'nun force push yapa yapa roketlere falso verdirmesi falan, n'apıyorsunuz ya cidden? Açık açık The Matrix Awakens olmuş film. J.J. yapsa belki daha özgün bişey çıkarırmış.

Cesedi kurşunlamışlar diyeceğim ama ilk film hala iyiyken bu kadarını beklemiyordum. Yani kötü olacağını biliyordum da bu akıllara zarar olmuş. Serinin en kötüsü Revolutions diyordum fakat bu film çıtayı çok çok aşağı indirmiş, Revolutions bunun eline su dökemez başarısızlıkta. Keşke yapmasalarmış da insan gibi 3 filmde bitseymiş seri.

Cumartesi günü sinemada da izleyeceğim, muhtemelen bir daha da izlemem. Hani kanal değiştirirken Beyaz TV'de kiloyla alınıp yayınlanan aksiyon filmlerine denk gelirsin ya, işte orda gösterilmeye başlayınca bakarım belki.

Zpoiler:

(mobilde paranteze alamadim)

Spoiler

Filmde gecen meta hikaye gercek.

daha da zpoiler:

Spoiler

“Devamini sen yapmazsan baskasiyla yapacaklar” hikayesi, TIme Warner’a laf sokmalar, “iste Matrix boyle bir sey, kendi yaptigimizi elimizden alip silah haline getiriyor” falan demeleri, filmin sonunda Analyst’e “sana tesekkur etmeye geldik, bizi boyle bir duruma sokmakla bize basladigimizi devam ettirmek icin yeni bir sans verdin” demeleri falan… Butun film filmin hikayesi ve studyoya orta parmakti. Devami gelirse farkli bir tonda olmasini beklerim.

Sosyal medya, botlar, gercegin ne oldugunu bilememek, duygusal tepkiler uzerinden giderek ve cocuklari kullanarak kitleleri kontrol etmeleri… Son donemin gundemini “Matrix’in yeniden yuklenmis hali” olarak tanimladi. Bana cizilen sinirlar icinde yapabildigim kadar bu filmi ben yapmasaydim bu sembollerimizi elimizden alip baskasina kullandiracaklardi diye gizli saklisi olmadan anlatti.

Tabi butun bunlar, duygusal etkisi ve nostalji hissi sunlari kurtarmiyor:

Koreografi falan cok daha iyi olabilirdi. Ilk serinin ihtisaminin yaninda hafif kaldi. “Vay be, Neo’nun kendi yazdigi Morpheus reboot ile Agent Smith dovusuyor“ diye baktirmadi ekrana, coluk cocuk birbiriyle tokatlasirken arada oyle bi sahne olarak kaynadi gitti mesela. Zaten dizide sevilen karakterin yerine yeni oyuncu getirmis gibi Agent Smith’le falan is zordu.

Pacing de sorunluydu. Filmin ilk 1 kusur saati “dizi film cekiyoruz, saatlerimiz var” havasinda aktiktan sonra butun aksiyon kostu. O agirliga, koreografiye, karizmaya zaman kalmadi.

Lost’un finali gibi duygusal ve meta, Star Wars gibi “Luke reisi bi birakmadilar ki ortami yarsin” durumu olunca forum bu filmi parcalar dedim. Ama reboot yapmadan, baskasina emanet etmeden, “geri geldiler cunku uzay buyusu, yersen” demeden, continuation bozmadan, zaman yolculugu, paralel evren hilelerine girmeden, gercek hayatla baglantisini da saglam kurarak yeniden baslama / geri donme hikayesini iyi yazmislar aslinda. Ama eski Morpheus’la ajan dovusu, eski Agent Smith ile Neo kapismasi gibi serinin en az begenilen filmlerinde bile ihtisamli yaratilmis estetigi bu sefer verememeleri hayal kirikligi.

Kardeslerden biri yazarliga, digeri aksiyona daha yetenekliydi herhalde. Yonetmen olarak sadece biri donunce bir eksik kalmis. Gerci Smith “eskisi gibi degilsin” dediginde Neo’nun bunu kabullenmesi de meta, hemen sonrasinda filmdeki en iyi aksiyon sahnesini gostermesi da “aslinda hala icimizde var, yapariz da yavas yavas dozu arttiracagiz” der gibi.

Devam filmi olur da orada kopup giderlerse butune bakinca bu pacing ve koreografinin ilk film icin anlamli olmasi mumkun. Ama yine de daha ihtisamli olmasini tercih ederdim.

Kendini ciddiye almamayi fazla ciddiye almislar gibi. Ya da belki covid varken, studyonun sinirlamalari vs varken, disarida protestolar ve yanginlar varken koreografi calismasi bir yere kadar olabiliyor.

“Groundbreaking teknoloji” ve “sexy action” icin adres Matrix Awakens Unreal Engine demosu:

https://youtu.be/WU0gvPcc3jQ

Nanite geometri, hardware ray tracing, gercek zamanli isiklandirma, metahuman falan derken konsolda yeni neslin limitlerini gostermisler. Ayni demo PC’de daha temiz (az noisy) gozukur ve high frame rate calisir.

Tensor core’lari kullanan AI tabanli bir post processing ile bunu gercekten ayirt etmesi zor hale getirmeleri mumkun. Onu da yapacaklari gun bence sandigimizdan daha yakin.

Spoiler

Edit: Devam filmi olmazsa, “butun yaptiklarimiz bosuna oluyor, yeni Matrix yukleniyor, Empire geri donuyor, Nazi’ler yine yuruyor” umutsuzlugu olan donemde karamsarliga teslim olmayan, “WB bunu FB’a peskes ceksin, onlar da VR’i kendi kesfetmis gibi pazarlasin, yarin iktidar yalakalarinin ve botlarinin reklamlariyla cocuklarinin beynini yikayan reklami gosterirken evini kameralarla izleyen ve senin neye duygusal tepki verdiginin verisini toplayan cihazin pompalanmasi icin kullanilsin” demeyen, “birbirimize inandikca biz de geri donecegiz” diye uclemeyi tamamlayan bir film olacak. Ama koreografiyi de biraz ilk filmlerin estetiginde yapmamis olmalarinin “bu kadar yapabildik” disinda pek bir bahanesi olmayacak.

epi tarafından düzenlendi
Peregrine, wazzap and SEP beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunu çekeceklerine Trinity , Morpheus ..vs karakterler için filmler yapıp devam etselermiş. Sinemada izleme riskine kesinlikle değmez. Matrix artık tabutuna son çivi çakılıp rafa kaldırılmış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
20 saat önce, TiesTorN said:

torrent akar... indiriyorum şimdi.

9 küsur cigobit olan fırlatma rampasında ama ne yazık ki ingiliççe ,Türkçe altyazı pazar ya da pazartesi diyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, Altan Yoklar said:

9 küsur cigobit olan fırlatma rampasında ama ne yazık ki ingiliççe ,Türkçe altyazı pazar ya da pazartesi diyorlar.

ben bütün dizileri filmleri zaten ingilizce alt yazı ile izlediğim için benim için önemsiz durumlar :)

Altan Yoklar and Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

TR Altyazi vardi dun 2160p dolby vision olanina baktim, apple tv - infuse - nas plex server setup da tr altyaziyi otomatik buldu infuse

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ses algisinda biraz otistigim galiba, hala Ingilizce alt yazi olmadan izleyemiyorum. Sorun dil degil, beyinde herhalde :kayik: 

AR gozlukleri cikarsa gunluk yasamin altina da altyazi koyacagim.

Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
25 minutes ago, epi said:

Ses algisinda biraz otistigim galiba, hala Ingilizce alt yazi olmadan izleyemiyorum. Sorun dil degil, beyinde herhalde :kayik: 

AR gozlukleri cikarsa gunluk yasamin altina da altyazi koyacagim.

Aynen İngilizce altyazısız bir film izlerken bazen 3-4 kere geriye alıp hâlâ ne diyor bu yahu şeklinde kaldığım olabiliyor. Tabi cockney aksanı, iskoç aksanı, redneck aksanı vs. ve en sevdiğim (!) olan hintli aksanında zaten bu iş banko oluyor. Aksanlar haricinde bir durum olursa da suçu tinnitus'uma atıyorum :mrgreen: En güzeli İngilizce altyazı ile izleyip, anlamadığım yerde gözü altyazıya kaydırıvermek oluyor ki çok rahat bir şey. Zamanında İngilizce altyazı ve İngilizce metinli CRPG oyunları sayesinde İngilizcemi çokça ilerlettim ( şu an CEF C1). Herkese tavsiye ederim.

TatanQa, epi and TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Once CNBC-E Turkce alt yazili diziler, sonra bilgisayarda Ingilizce altyazili dizi ve filmler bana okuldan cok dil ogretti. Word'un spell check'i ve Grammarly de gerisini tamamliyor sagolsunlar.

Elime kagit kalem verip yaz deseler adimi zor yazacagim. Kafadan islem yapardim, yakinda Excel veya hesap makinesi olmadan adimi adresimi soyleyemeyecegim. Teknolojiyle eskiden yapabildigimizden cok daha fazlasini yapiyoruz ama eskiden kendi kendimize yapabildigimizi yapamayacak sekilde koreliyoruz. Kokain gibi serefsiz. Herifler de once bedava veriyor, sonra ya ucuz bir aylik ucret, ya da veri toplayacagiz diyorlar. Torbaci gibi serefsizler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok