Matrix 4
3 3

Bu konuda 174 mesaj var

13 minutes ago, Peregrine said:

Aynen İngilizce altyazısız bir film izlerken bazen 3-4 kere geriye alıp hâlâ ne diyor bu yahu şeklinde kaldığım olabiliyor. Tabi cockney aksanı, iskoç aksanı, redneck aksanı vs. ve en sevdiğim (!) olan hintli aksanında zaten bu iş banko oluyor. Aksanlar haricinde bir durum olursa da suçu tinnitus'uma atıyorum :mrgreen: En güzeli İngilizce altyazı ile izleyip, anlamadığım yerde gözü altyazıya kaydırıvermek oluyor ki çok rahat bir şey. Zamanında İngilizce altyazı ve İngilizce metinli CRPG oyunları sayesinde İngilizcemi çokça ilerlettim ( şu an CEF C1). Herkese tavsiye ederim.

kesinlikle...

star gibi altyazısız direkt izliyorum diyenler de bence sallıyorlar, altyazısız her cümleyi anlamanız mümkün değil, bazen çok hızlı konuşup aşina olmadığınız şeyler söyleyebiliyorlar, mutlaka anlamadığınız bazı sahneler oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

evet az önce izledim filmi, her zamanki gibi itin götüne fazlasıyla sokulmuş.

tabi ki bir şaheser değil ama 7.5/10 diyebilirim. keyifli zaman geçirtti bana şahsen. insanlar ne bekliyorlarsa şu filmlerden...

TatanQa, epi and Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 12/22/2021 at 6:16 AM, epi said:

Ilk Matrix gostermeden vurmustu. Reloaded falan trailer'da her seyi gosterip filmi .ic etmisti. Bence bunda da ayni durum var. Bu kadar seyi gorup gittiginiz filmde geriye kalan 1-2 "cevap" kimseyi tatmin etmiyor. Bu sefer filmi izledikten sonra trailer'lari izledim, ula iyi ki bastan izlememisim dedim.

Fragmanda herseyi gorerek gidiyor olmasaydik

Spoiler

"Thomas Anderson psikolojik travma gecirmis bi oyun yapimcisi, Matrix de onun eseri" konusunu biraz daha mindfuck seklinde gelistirebilirlerdi. Travma gecismis ve sanrilar gormus, tedavi gormus, tekrar programciliga donmus, sanrilarini oyuna cevirmis, yani aslinda vaktiyle ilk filmlerin hikayesini sanri olarak gordugu icin tedavi gormus, bugun hala ayna onunde kendi kendine acaba diyen, seyirciyinin de neyin gercek oldugundan emin olmadan izledigi, "sanrilar yeniden mi basladi yoksa hepsi gercek miydi" kafasinda biraz daha paranoyak karanlik tonlarda olabilirdi.

Daha iyi olurdu anlaminda demiyorum. Travmali oyun yapimcisinin sanrilari seklinde mindfuck yapalim deseler "la hadi, biliyoruz, yine Matrix'e baglayacaksiniz" diye oturup bekleyecegimiz icin aslinda kotu olurdu. Su anlamda diyorum:

Bir daha serinin hic bir filmi ilki gibi olmayacak, olamaz. Cunku ilki gostermeden vurmustu. Artik konuyu bilerek gidiyorsun. Boyle butcesi olan filmin tanitimi da ona gore oluyor, fragmanda konuyu gorerek gidiyorsun. Ilk film gibi gostermeden vurmasi mumkun degil. Biraz sasirtmasi icin bile "biz seni yillarca kandirdik" demesi sart, o da ilk film gibi olmaz. Yani mesela "aslinda Neo insan degildi, bunlarin hepsi yalandi, biz uzay gemisinde simulasyona bagli yaratiklariz" gibi bir yere baglayabilirler, bilip bekledigimiz seyden biraz farkli olur ama o da ilk film gibi olmaz.

Ama yine de 

Spoiler

Filmde fikirler, senaryo falan olmasi gerektigi gibi bence. Sikinti uygulamada.

Agzim acik baktirmasini bekliyorum; daha buyuk butce, daha iyi teknoloji, daha genis imkanlarla ilk serinin yarisi kadar yapmiyor onu. Aksiyon sahneleri de tek tek izlendiginde iyi belki. Ama ilk seri gibi "of" dedirterek izletmiyor, ozellikle dovus kisimlari. Editing de ilk seri gibi "dan dan dan" sesle of dedirten goruntuler vermiyor. Filmin ilk yarisini biraz daha hizli makaslasalar, aksiyon yarisi biraz daha erken baslasa, daha az kossa ve Ilk uclemenin Smith-Neo ve Morpheus-Agent kapismalarinin agirliginda ve ihtisaminda 2 sahne olsa butun film cok daha iyi olurmus.

Diziden aliskin oldugu editorle calismak yerine filmin ikinci yarisi icin ilk uclemedeki editoru getirseymis ilginc olurmus.

SEP beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben de ingilizce altyazı ile izleyen tayfadanım. sorun olayı anlamamak değil, olayı duymamak. türkçe bir şey izlerken bile "ha, ne dedi orada" deyip geri sardığımız oluyor. tamam, muhtemelen kaçırdığın şeyi öğrenince iki dakika sonra o kısmı unuyorsun ama anlık da olsa olayı tamamen işitmek güzel bir şey. 

konudan sapılmasın ayrıca, bugün aşımı olduktan sonra eve gidip izleyeyim. umarım aşı kafası ile iyi şeyler yaşarım. :D 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gaza getirdiniz , o google translate Türkçe altyazı ile ve dinleyerek (çok işlem gücü tüketiyor) izlemeye çalışıyorum. Yarısındayım filmin .
.
Yeni dönem filmler -şu avengers ve benzerleri de- plan harcıyorlar , görüntü yönetmeni ve yönetimi harcıyorlar.
99 yapımı filmde planlar öyle güzel seçilmiş ki neredeyse her bir kare zihnimize kazılı. Estetik , kurallara uygun , algısı kolay ama ucuz değil. Görüntüler konuya ve anlatılmak istenen şeye hizmet ediyor. Tabi bunu yapmak emek istiyor.
Şu 4. filmde planlar çok kısa , hareketi göremiyorum , belli belirsiz algılıyorum. Öyle olunca film zihnimde kalıcı etki bırakmıyor uçup gidiyor. Kaos kargaşa cümbüş...

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz zorlama bir devam filmi olmuş. İngilizce altyazısıyla izledim bende. Hani nasıl diyeyim bilindik karakterleri içinde olmasa hatta ucundan matrix senaryosuyla bağlantı olmasa bu ne ya dalga geçmek amacıyla mı çıkartmışlar diyecektim. Sanırım bu vesileyle ya tutarsa yeni bir seri filmide çekeriz ayarı verilmiş...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İsim çok yanlış.
Matrix4 olmamalıydı , olamaz .
3. filmden sonra olası senaryolardan birini anlatan dizi olsa neyse.
Prodüksiyon da zayıf gibi geldi bana , bazı efektler (ajanların kurşunlardan kaçması efekti) basit gibi durmuş. Arka arkaya slow motion sıkıcı oluyor. Zaten şu dijiital kameraların çiğliği hissediliyor ara sıra.
Keanu ve Carrie herhangi 2 dizi oyuncusu olsa yadırgamazdım. Nihayetinde bir destanın dizisi derdim. Ama 2 karakteri 2 usta canlandırınca beklenti vardı , başta çok meraklandırsa da doyurmadı.

Fakat the Matrix filminin ikonik karelerinin çoğu ve ikonik mizanseni neredeyse aynı sırayla bu filmde vardı.
Araya ilk filmin yeniden yapılmış hali serpiştirilmiş gibiydi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

izle gec olmus ve evet dizi giris bolumu gibi kim bilir belkide olur

benim ingilizce yok seviyesinde ama yoruldum artik ingilizce altyazi ile izlemeye basladim

ben tarzanca olmayan ingilizcem ile ingilizce altyazi konstre olabildigim donemler altyazisiz izlerken egitim ogretim hayati beni 10 katlayan insanlarin turkce altyazisi yok diye filmi izlemiyor olmalarina agzim acik bakiyorum

leeen olum sinamaya cocuklar gidemez ozaman .cocukken yarim yamalak karanlik kotu perdelerde altyazili filmler ile butuduk

ustelik annem bamam beni okumam yokken bile sinamay goturmustur

2-3 sahne hatirliyorum anca babam benim star wars a 1979 da goturmustu

annem beni manyak filmlere goturmustur

bronsonun cibili cinayetleri filmlerine goturmuslugu var yas 10 yok var conan ada goturdu annam bide conana benzeyen ama baska bisi olan bi filme de goturmustu cok kemedi salak bisidi kilic boyle 3 lu idi basinda bide boyle mizrak gibi gidiyordu hehehe

sinamayada ne varsa gidebiliyorduk yani cocuk filmi durumu yoktu ozamanlar dublajta pek yoktu

cok agir sanatsal fiilm olurda keliime kacirsan sorun olabilir birak altyaziyi ustune dusunup kafa patlatmak gerekirde

leen iste john wicki altyaziyi birak filmin sesi olmasa ile yarisindan cogunu anlarsin

90lain sonunda ilk vcd firtinasi basladiginda filmler disardan geliyordu dublqj falan yhoktu o siradaki moruk nesilde ne altyaziyi gomulu cid den okuyailcek nede 3-5 kelime haric dil bildigi de yoktu bakiyorlardi

sonra dublaj filmler basladi cogaldi 99dan sonra dd cikip 2000lerin basi ortasi yayginlasinca

gelelim diger konulara filmlerin cogu basit kaliplar ile konusuluyor

aksan falan sorunlari bence ikinci planda cogunluk icin

iskoc aksani dert degil cok jargonu asil beter gealic dedikleri dill yada kendine ozgu deyisler bilmemler oluyo

genel kultur giriyo isin icine yoksa yani ben BGT bakarken juri ingiliz iken herifler anyaamadigi aksanlar geliyordu dusun yni ingilizsin adam bi konusuyto millet hic bi halt anlamiyor

biz ne edelim

dille alakasi yok girip dil sinavina C+ hoca olucak seviyede ciksan bile donem filmi degilse bile yerel olur olmaz refarslari tarihi kulturu bilmezsen dili bilmende bi halta yaramiyor

yada komedi stant up

simdi amerikali adam cikiyo anlatliyor kabaca biliyorsun filmler haberler derken cogunu anliyorsun anlamdigini gogolayip buluyorsun

ama birden cok super bilmedigin bi ulke genelinde donunce is ve cogunu anlamiyorsun cok zorlaniyorsun

trever noah i severdim bi gun adamin amerikadaki degil evinde guney afrikada yaptigi bi sovun kismini izlemistim ee poliytka konusuy bisier diyor ordaki parti nini ismini diyo ne oluyoruz ne diyor neden konuyor diyoruz acikca konumayim orda bilnen bi skandaldan baksediyo ima ile tum seyirci kiriliyor cunku onlarda guney afrikali duruma hakim sen ekranda alala ne oluyoruz ki durumunda kaliyorsun

kabacasi o kadarda kasitirmayin 100 filmin 90 kusurde tarzanca yahut tarzanca +ingilizce altyazi yetelrli

turkce altyazya karsiyim givik ediyo pro cevirici bile sacma sapan cevirebiliyo benim tarzancamla ulan super yanlis dedigim orjinal dvd cevirlerini de gordum

gec dandirik korsan sitedeki elemanin kafasina gore kesip bicim cevirdigi altyazilar

misal su ara eitcher izliyıorum ingilizce altyazi ile oyunu oynamadim kitaplari okumadim konularin coguna hakim degilim bi cok yerde altyazi bile yardim etmiyor

bunun yani sira gecen hafta money heist diye cevirmisler ingilizceye durmadan kac senedir duydugum ispanyolca diziyi izleiyim dedim giremiyorum icine cunku latyazi ile giremiyorum icine ama mecburum ispanyolcam yok

gecen sene dark izlemistim almanca orjimalini iziyim dedim pes ettim yapamamdim sevmedim orjinalini mal dublaj ingilizce ile izledim rahat ettim

ha bide altyazi ile konusanlarin alakasiz oldugu durum var en gicigi o dil ingilizce altyazi ingilizce ama adam 2 cumle ediyo altyazi bambaska ingilzice ile 1.5 cumle WTF oluyorsun

allahtan o drum azaldi

film ile yorum yapacam cunku epey dandik reunion plus snl nostaljik skec havasinda olmus

wonder woman 1984 yok blak widow bla bla gibi super kahraman filmlerinin ilze gec inin bi tik ustu cunku genel kultur ile merak ne yapmislar acaba meslesi yani matrix 4 u izlemesen gormesen bi eksiklik olur.

ama mad max 4 road of fury izlemesem bil bok kaybetmesin ismi var ama cisim seri ile alakali degil

bi ara da spidermana bakam mi acama diyte dusunuyorum

matixi ilzememim sebebi direk webden yayinladlar direk kablouyaya gecti izlendi sinama cekimi olsa ha ozaman tarzanca ile kayit sesi camur gorunutu ile cozmek zorlasiyor

tvru oldukten yada oldurulduktan sonra bu sene dizi izlemeyide biraktim filmlere hic baktigim yok gii biside ortada kaldim tvru kim olurdu ise cehenemde yeri orkianl real i oldurenle beraber cayir cayir yansin valla

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yaaaaani... izlemezseniz bir şey kaybetmezsiniz izleseniz de hayatımdan 2.5 saat çalındı demezsiniz. :) 

Spoiler

önceki sayfadaki (romantizm) tahminim tutmuş. sevinsem mi, üzülsem mi bilemedim.

wazzap tarafından düzenlendi
AranelSurion and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rezaletti bence. Film ne anlatiyor anlayan var mi? Hic bir bok anlatmiyor. Gereksiz yere sirf para icin cekilmis bir film. Kafam guzel izledim o yuzden mi anlamadim diye kendimi sorguladim ama yok. Bombos bir film. 

Atrin tarafından düzenlendi
MilesTeg and Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün sinemada da izledim (filmin karanlık ve bulanık gösterilmesini yok sayarsak) cık, yine olmamış. :D

Ağır çekim yapılmış bazı sahneler çok gözüme battı bu sefer. Hani TV'de uyduruk "TruMotion" vb. açık olur da film pembe diziye döner ya, kimi sahne cidden öyleydi.

Altan Yoklar and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Filmden daha çok bir TV dizisi izliyorum gibi hissettim. Niye böyle yapmışlar ki. Bir eksiklik var filmde çözemedim. Müzikler uyduruk 3 yıldız altı filmler gibi belki de ondandır.

Filmde bitse de gitsek havası var tüm castta. Sanki böyle Matrix'den çok eğlenceliğine parodi çekmişler gibi.

Ayrıca o swarm mwarm sahneleri ultra dandikti motorla kaçarlarken.

Resmen sjwlerin mastürbasyonu olmuş film ahah.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, SEP said:

Dün sinemada da izledim (filmin karanlık ve bulanık gösterilmesini yok sayarsak) cık, yine olmamış. :D

Ağır çekim yapılmış bazı sahneler çok gözüme battı bu sefer. Hani TV'de uyduruk "TruMotion" vb. açık olur da film pembe diziye döner ya, kimi sahne cidden öyleydi.

Aynen o motion plus mıdır ne dandiklikse onun gibi bir hissiyat verdi o sahneler. Bunda dijital kameranın da payı büyük ama en nefret ettiğim görüntü bu işte sinemada. 

Filmle ilgili söylenecek çok şey var da zahmete bile girmeye değmez diyor içimden bir ses.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Filmin ana mesaji: sinemaya para verip filmleri 10 kez izlediginiz donemden streaming service’de soyle bir baktiginiz doneme gecince filmler de dizi oldu. Ucu acik ki devam etsin. Efsane isimlerle 6 ay training, filme cekim, 7 ayda cekilen takip sahneleri, efsane isimlerle aylarca suren montaj falan gecmiste kaldi. Dizi gibi cektik.

WB “bunu ya sen yapacaksin, ya da baskasina yaptiririz” dedi (Zuck kosede ellerini ovusturuyordu). WB 2021 Christmas’a yetisecek dedi. Butce bu dedi. Film de bunu anlatiyor.

Yonetmen de diyor ki “Ne felsefesi, bildigin dandik dovus filmi, aksiyon filmi, pahali efekt filmi” diyordunuz. Hadi bakalim, yapmadik/yapamadik o bolumleri. Yine de kiymetliyse, tutunabilirse devami elimizde. Olmazsa en azindan nasil elimizden gittiginin hikayesini anlatmis oluruz.

Bu durum filmi iyi yapmiyor tabi.

Filme cekilecekti, yine efsane koreografi ile aylarca calisilacakti, yine efsane masada makaslanacakti. Ilk seriye yakisir bir devam filmi yapilacakti. Hafizamiza kazinacak iconic sahneler yaratmak icin gereken kaynak buraya verilecekti. O zaman ayni senaryoyla, ayni oyuncu kadrosuyla bu film bambaska bir sey olurdu. Ama goal: maximize profit, objective function:maximize new hbo subscriptions under constraint:minimize cost olunca bu oluyor.

Secenekler tabloya bakip (1) Lana cekmesin cunku ibine sjw diyelim, Zuk gibi bir aganin butcesiyle aksiyonun dibini gorelim, errrrrkek olalim, (2) adam gibi butceyle, editing’le, zamanla, hazirlikla cektirin sunu da canimizi sikmayin diye WB’a tavir koyalim, (3) insanlik olarak sinema biletine para vermedim bi de bedava izledigim her seye kufrediyorum, hayat bana guzel, WB’a bir Lana’ya iki diyelim.

Bence 1 ve/veya 3. En az enerjiyi orada harcariz, en cok desarji orada oluruz.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Az beklentiyle gittik eşimle sinemaya , ki eşim ilk 3 filmi izlememişti.. Benim de beklentim yoktu , zaten kaç yıl olmuş Matrix üçlemesinden , o kafayla şu an ki kafa da başka artık ..  Yine de Matrixciğimin hatrına ve severek gittim ne beklediğimi bilerek.. Keyifle izledim , saçmalamalara takılmadım , sahne izledim , o eski dünyaya şöyle göz attım... Hiç seriyi izlemesem ; aksiyon-aşk arası bir film izleyip geldim derdim... diyemedim , matrix olduğu yerde kalsın ..

Sinema salonundaki kitleden iğreti duydum ... tam şu ellerin kavuşma sahnesi varya cafedeki .. bir alkış koptu .. Allah 'ım dedim , gelmiş yine ergen romantikler ... olm işiniz yok mu sizin ? gidin romantik-komedilere.. ne işiniz var matrix de... sinir oldum ...

neyse iyiydi diyelim ... bir turda torrentden izlerim geçerim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sinema'da ve evde seyrettikten sonra notum 6/10. Detaylar spoiler içinde :) 

Spoiler

Bence de Lana ablamız bir aşk filmi yapmış. Film ilginç başlasa da (ilk 15 dakika) sonrası maalesef iyi gelmedi.

Benim anlamadığım, bu filmin bir çok şeyi 20 yıl önceki üçlemeden neden kötü? Teknoloji çok gelişti, teknik açıdan kesin daha iyi olur diye bekliyorsun ama öyle olmamış. Az önce baktım, bu filmin bütçesi $190 milyon. The Matrix 63, Reloaded 120-150, Revolutions 120-150 milyon dolarmış. Ama gel gör ki dövüş koreografisi olarak onların çok gerisinde. Nerede ilk filmdeki veya üçlemedeki net sahneler, nerede bundaki karambol. Niye aynı ekiple çalışmamışlar anlamak güç. 

Mesela Matrix'e girdiklerinde Smith ve Merovingian ile karşılaştıkları sahne (adamı da harcamışlar bu arada, olsa ne olmasa ne). İlk filmdeki metro sahnesi ve ikinci filmdeki şatodaki dövüşün bir karması gibi olsun istemişler herhalde. Ama çok zayıf sekanslar. Hele o "Exile" tipler nedir öyle Allah aşkına, ne oldukları, neyle saldırdıkları  bile anlaşılmıyor. 

Veya Analyst'ten kaçarken ki sahne, akıllara hemen ikinci filmdeki "Highway" sahnesini getiriyor. Ama onun için herifler 10 km özel otoyol yapmışlardı, gündüz ve her şey gayet net bir şekilde görülüyordu. Burada ise karanlık, ne oluyor belli değil, bir motordakileri gösteriyor, bir ciptekileri, arada Neo büyü yapar gibi elleriyle insan ve cisimleri fırlatıyor. 

Filmdeki yan karakterlerden aklımda kalanlar Bugs, Seq ve Shepherd. Diğerlerinin hiç biri aklımda en ufak yer almıyor. O kadar yüzeyseller.

Ha bir de, Neo tüm film boyunca eline bir defa olsun ateşli silah almıyor. Herhalde alırsa tip de birebir aynı olduğu için direkt John Wick olur diye özellikle yaptılar.

Daha da yazarım ama yeter bu kadar :) 

AranelSurion beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ve kufredilen Matrix 2 ve 3 badem gozlu olur. Simdi ihtiyar insanlarin neden huysuz oldugunu anliyoruz. 4KB hafizayla aya gidiliyor, 8GB hafizayla Windows cokuyor.

Sunun ustune ne .icildi zamaninda:

https://www.youtube.com/watch?v=YBQLEhzlYX8 (It ends tonight)

Ayni estetik bu filmde olsa "hem kapitalizm elestirisi, WB'a giydirmis, hem de onlara usakligini yapmis, aslinda sistemin bir parcasi" diye giydirilecekti. Gerci film cok daha guzel olurdu, keske oyle olsaydi. Ama yillar gecip her sey degisse de sabit kalan tek sey her eserin uzerine s.cilmasi. 4KB ile aya gidiyorsun, "studyoda cekmistir" diyorlar. Tufan gelsin de bitsin bari.

Tegrity lazim.

Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün akşam izledik, tek kelime özet: ehhh.

Kötü değil, iyi de değil. Bu bütçeyle, oyuncularla, worldbuilding ile oraya kimi koysanız bu kadarlık bir işi çıkarır. O anlamda serinin potansiyelini heba etmişler.

Spoiler

İlk 1/3 'lik kısım senaryosu olsun temposu olsun daha keyifli, aksiyon başladıktan sonra daha kötü oluyor. Neredeyse hiçbir sahnede ben "high stakes" bir his almadım, hiçbir dövüş akılda kalmıyor, hiç kimsenin burnu bile kanamıyor zaten. Akılda kalıcı sahne olarak, mesela ilk seriden Ghosts/otoban sahnesi müziğiyle aksiyonuyla çok güzeldir, burada öyle aklımda kalan bir şey olmadı. Son kovalamaca zaten Neo 'nun "force push" skillini aşındırmasından ibaret.  

Filmin sanat yönetimi de ilk üçlemeyi mumla aratır. Siyah/yeşil filtre, o dark gritty his gitmiş, The Good Place 'den hallice bir görünümü var sahnelerin, depresif karanlık sahne yok, her sahne Marvel süper kahraman filmi gibi. Flashbackler başta insanı gülümsetiyor ancak ilk birkaçından sonra, bir de dalga geçer gibi meta yorumlardan falan sonra onu da yapmasalar daha iyi dedim. Müzik deseniz bir "Clubbed to Death" gibi filmle özdeşleşlecek müzik yok, mıy mıy bir şeyler çalıyor arkada ama akılda kalıcı değil.

Bir de ilk sahnelerde o kadar çok meta / fourth wall kıran sahne var ki (Warner Bros muhabbeti özellikle tiksindirdi) kendinizi ortama kaptıramıyorsunuz, bir de üstüne güncel mevzulara girmeye çalışmışlar, Morpheus 'un o ağırlığı gitmiş yerine flamboyant, morlu pembeli bir tip Morpheus yapılmış (öldü gitti deseler hikayeye cuk oturacak olmasına rağmen). Pacing deseniz ilk 1/3 'de yeni bir üçleme gelecek sanıyorsunuz, sonraki 2/3 ilk kısmın açtığı her konuyu ucuz bir cevapla hızlıca kapatıp filmi mutlu sona erdirmekle geçiyor. Agent Smith zaten hikayede sırf deus ex machina rolünü oynaması için var, yırtık dondan fırlar şekilde olmadık yerlerde çıkıp hikayeyi bir sonraki adıma ittirip kayboluyor. 

Senaryo deseniz, klasik bir aşk hikayesi, Matrix sadece üzerine sci-fi süper-kahraman teması yerleştirmekten ibaret. Güzel düşünülmüş detaylar var ancak takdir edeceğiniz, yeni herhangi bir şey yok. Motif olarak "performance anxiety" hem Neo 'nun hikayesine hem The Matrix 'in kendisine (yine meta) uyan bir motif, yine bunlar da her dakika dış dünyaya referans verilmeden işlenseymiş keşke. Bu kadar ünlü isimler "suspension of disbelief" diye bir şeyi hiç duymamış gibi çekmişler filmi.

Güzel fikirler yok değil, makineler kendi aralarında bölününce daha çok faction oluşmasına imkan tanınmış, makine şehri günümüz teknolojisiyle biraz daha ete kemiğe bürünmüş, ilk 1/3 'deki açıklamalar ve yeni settingi yaratma şekli eldeki malzemeyle fena da olmamış. Yukarıda epey gömdüm belki, film kötü değil, yalnızca iyi de değil, dört filmin açık ara en zayıf halkası benim için.

Kısacası bunu ciddiye alıp Matrix 4 diye beklentiyle izleyecek insan üzülür. Bir nevi fan yapımı, nostalji amaçlı düşük bütçeli atıştırmalık olarak izlerseniz (ki zaten film de buraya yönlendiriyor izleyiciyi), kötü de film değil, keyif alınır. 

AranelSurion tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Üstte epinin koyduğu sahnede Neodammerung'u duydum ve filme bir kez daha küfür ettim. Zira filme adam gibi "1" tane bile müzik yok. :1pof:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Matrix de kurban gitmiş.

İlk hali "iyi" yada "çok iyi" olan bir şeyi devamını yapmak, remake yapmak, remastered falan yapmak çok riskli bir iş. Bu film olur dizi olur oyun olur müzik olur farketmez, hepsi için geçerli. Başarı şansı çok düşük.

Buradan yapımcılara sesleniyorum, tamamen yeni bir şey yapamıyorsanız (ki bunu anlıyorum) lütfen geçmişte kötü yada orta kalitede yapılmış işlerden başlayın.

Senaryosu çok iyi ama oyuncuları kötü olan biri işi alın, yada senaryosu ve oyuncuları iyi ama kötü çekilmiş bir işi masaya yatırın. Tutup da geçmişten senaristi iyi, oyuncuları iyi, yönetmeni iyi, görüntü yönetmeni iyi olan bir filmi alıp devam çekmeye çalışırsanız işte böyle bok oluyor. Özellikle de aynı ekibi bir araya getiremeyince.

Şunu da ekleyeyim, bir de zamanın ruhu diye bir şey var. O bullet time'ı ilk gördüğümüzde o Ajan Smith ordusu ile dövüş sahnesini ilk gördüğümüzde afallamıştık, çünkü daha önce buna benzer bir şey görmemiştik. Günümüzde bunlar çok sıradan şeyler, Ajda Pekkan kliplerinde falan kullanıyorlar böyle efektleri. Matrix'in şanına yakışır şekilde bizi böyle şaşırtacak daha başka bir şey olması lazımdı.

Zamanın ruhu çok önemli. Bazen aynı ekibi toplasanız da aynı tadı alamazsınız. Bir "Nothing Else Matters" aynı ekipten çıkmaz misal.

Adını unuttum, bu mermiye falso verdiren elemanlarla ilgili bir film var. Şimdi bu filmi insanlar çerezlik izledi geçti. Aynı film Matrix'den önce çekilmiş olsaydı ortalık yıkılırdı.

Ha Martix 4 kötü bir film mi? değil fakat bir devam filmi olduğu için Matrix markasının altında ezilmiş.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Beklenti de dusuk tekrar izledigimde geneli hic fena degil de warehouse sahnesi "bilerek kotu yapilmis" gibi. Sanki WB gelmis (Sony'nin Orumcek Adam 3'te illa su da olsun, bu da olsun demesi gibi) "filmde illa su dovus de olacak, bu dovus de olacak" diye bastirmis, yonetmen de "al sana kontrat" demis, ustune de Merv'i konusturmus. Bu kafayla izleyince gulunuyor, yoksa cocuk musameresinde birinci Matrix muharebe savasini izler gibi, "bu ne lan" dedirtiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok