time spy 3DMark Time Spy
1 1

Bu konuda 370 mesaj var

Bu da benden gelsin, varsayılan hali ile Zotac RTX 4080 Trinity:

6qq5osc.jpg

Star'ın kart ile benim RTX 4080'de vapor chamber yok gördüğüm kadarıyla.

T800 tarafından düzenlendi
wazzap and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

evet Gigabyte RTX 4070 TI Gaming modeli ile bazı küçük denemeler yaptım. OC modelini piyasada bulamadığım için düz modelini almıştım. ama zaten gereği de yok. sonuç aşağıda.
4X ailesi zaten özellikle 4070 Ti özelinde az güç çeken bir yongaya sahip. 
benim kartımın default saat değerleri;

2310 MHz Boost 2610 MHz 

TDP değeri de benim kartın 299watt olarak belirtiliyor. 

şimdi gelelim benim en sevdiğim olaya

UNDERVOLT

kartımın öncelikle silikon olayını test ettim. düşük ve yüksek voltaj değerlerinde ki davranışını analiz ettim. şanslıyım ki neredeyse her voltaj değerinde stabil değerler verdi. 

kartımın max boost değerinde 1.100mv voltaj kullandığını gördüm. Bunun için bir curve eğrisi oluşturdum ve max boost değerinde ki mv değerini 1.050mv'a düşürdüm. normalde 0.025mv adımlarla önerilir ama ben başlangıç olarak 0.050mv yaptım. 

aşağıda ki eğrinin açıklaması şu şekilde.

mavi olarak gösterdiğim kısım kartın default voltaj değeri ve işlemci hız olan bölge. bu kısma dokunmuyoruz. benim kart da 0.850mv ye kadar olan kısım önemli. eğer bu kısma undervolt uygularsanız oyunların menü kısımlarında çöker. çünkü burada en düşük işlemci hızına düşüyor. bu kısımda ki voltaja dokunmuyoruz. sarı ve kırmızı olarak gösterdiğim tüm alanların voltaj değerlerini offsetledim. zaten belli oluyor. 1.050mv değerinde ki işlemci hızımı sol tarafta ki eksen de görebilirsiniz. kart yani max boost değerinde 1.050v verecek şekilde ayarlı. tabi bu boost değerini 20-30mhz altı olarak kart adaptive olarak ayarlıyor. 

max boost değerini 1.050mv da sorunsuzca tüm testleri yaptığını belirledim. şimdi sıra gıdıklamada.

sıkı durun.

kartın max boost değeri default da 1.100mv iken ben 1.050mv a düşürüp boost değerini 2925mhz'e çıkardım. abarttım ama kart kabul etti :thumbs: yukarıda ki Curve eğrisinden de görebilirsiniz. 20-30mhz adaptive aralığı olduğunu unutmayın.

hem 3dmark hemde en çok zorlayan cyberpunk 2077 de test ettim

DLSS Quality - RT Ultra - Frame Generation ON - 97.87 FPS

aşağıda hem test sonucunu hem de test esnasında harcanan watt değeri ve ısıyı görebilirsiniz. 300watt dan 205watt a düşüyor. üstelik saat hızını deli artırdığım halde. ilginç bir silikona denk gelmiş olabilirmiyim?

.

gelelim 3DMARK Timespy olayına.

bu test den önce reddit de okuduğum makalaleler de bilgisayarda Hyperthreading olayının bir kaç oyun haricinde efektif olmadığını belirten yazılar okudum. Çoklu iş uygulamaları da bu sıra yapmadığım için Bios dan Hyperthreading  off durumuna getirdim. yetti mi yetmedi? 
İşlemcimin default 4300mhz olan voltaj değerini düşürürek 1.180v yaptım ve bunu adaptive değerini 0.030mv yaparak negatif ofset ayarladım. kısaca undervolt'u buna da yaparak işlemci saat hızını 4600mhz yaptım. 

stabilite testlerinden emin olduktan sonra bios ayarlarını save ederek noktaladım.

Hyperthreading OFF durumunda işlemci puanım 3000 düşüyor.

şimdilik noktalarım bu undervolt olayını. Ekran kartım founder edition ile aynı değerlere sahip. Yani şuan OC olarak satılan 4070 Ti lardan tabi ki az daha yavaş. 3dmark da yaklaşık 21800-22000 civarı alıyor. ama undervolt nimetlerinden faydalanarak çok iyi OC yaptım ve mevcutta satılan tüm 4070ti lardan daha hızlı ve serin çalışan üstelik 100watt daha az harcayan bir kart haline getirdim.

undervolt olayını denemek isteyen ve üşenen varsa anydesk versin hemen halledeyim :) 

bu arada Hyperthreading ON durumundayken işlemci puanım da bu. Net olarak işlemcinin bu grafik puanına etkisi olduğunu kanıtlamış oldum sanırım. Daha iyi ve güncel bir işlemcim olsa elimde ki 4070 ti daha iyi değerler alacak

jackjoker tarafından düzenlendi
T800, wazzap, JardeL and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

time spy miladını doldurdu ama kimse asıl yeni nesil grafik kartlarını işlemciden bağımsız test eden port royal yapmıyor :) 

neyse ben time spy da deneme yaptım. 4090 lar forumu basmadan

Grafik skoru olarak 30k barajını epey geçmişim 

30 349

3dmarktimespy 4080.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ufak bir gıdıklama ile top100 içine sokmuşum benim konfig düzeyinde ki kişiler arasında. aslında daha da gıdıklayabilirim ama vakit harcamak lazım. Rog Strix yalnız bu konuda çok esneklik tanıyor. Bundan böyle ileride kart alırsam sadece bu seriden alırım o kesin. 

3dmarktimespy 4080 oc.png

voltaj vermeme rağmen ve zaten OC edilmiş bir kartın potansiyelini daha da zorlamama rağmen
testler sırasında aldığım maksimum ısıl değeri aşağıda. ( 64 derece )  fanlar %45 görmüş maksimum.

gpu temp.png

4090
ötede oyna :)

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni laptop'un skorunu da paylaşmış olayım. 7940hs işlemcili rtx4070 bir asus laptop'u da tokatlamış, aşağıdaki linkten benim skorun bir altındaki skora tıklayınca sistem detayı görünüyor. Yalnız 7.5 yıllık ve işlemci undervolt'lu bir önceki laptop'a (6700hq, gtx960m) göre fanları yük altında çok bağırıyor (buna da undervolt yapacaktım, AMD sağolsun sadece bir üst model CPU'ya (7940hs) açmış voltaj ayarını) ama önceki laptop'un adaptörü 130W iken bunun kazulet gibi adaptörü 230W. Sanırım normal, Murat Gamsız oyuncu notebook'larıyla ve sesli çalışmalarıyla ilgili konuşurken hep "kulaklık takıp oynayacaksınız, bunlar böyle" gibisinden konuşurdu, sebebi anlaşıldı. :)

Time-Spy-Vic16.jpg

https://www.3dmark.com/3dm/104233669

Peregrine tarafından düzenlendi
typo
wazzap and Squall beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 5/12/2023 at 7:15 PM, stardust said:

yahu benim hevesim kaçmış heralde, tam 5 ay olmuş RTX 4070 Ti alalı ve bir 3dMark atayım bile dememişim. Belki yarın sabah üşenmezsem 4070 Ti söküp 4080 takacağım. ondan önce bir 3dMark alalım dursun arşivde dedim.

lan şerefless... sen bana kartı satarken sadece 2 hafta kullandım dememiş miydin...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
59 minutes ago, wazzap said:

Bir aile faciası daha Filipis ile önlendi. Tişikirler Filipis.

@TiesTorNo kadar yolu adam dövmeye niye gittin ki? Kendin demiyor muydun abi sen adam öteki İstanbul'da yaşıyor diye? :zuh:

:lol: ciddi ciddi dövmek için gittiğimi düşünmedin heralde... işin şakası.

o taraflarda işim vardı, gitmişken bir uğradım. denk geldi.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
23 minutes ago, TiesTorN said:

:lol: ciddi ciddi dövmek için gittiğimi düşünmedin heralde... işin şakası.

la yok, çok uzak diye her posta yazıyordun ondan dedim :mrgreen:

denk gelmese yine gitmezdin. :D

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, TiesTorN said:

dün bunun evine gittim dövmeye, yeni philips makinesinden hemen köpüklü bi kahve ikram etti yapma etme abi dedi yanında kurabiye de verdi affettim... :lol: 

:lol: Çekirdek kahveyi bitirdi makinedeki, 3 bardak içti hayvanat :lol:

rammstein and TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok