time spy 3DMark Time Spy
1 1

Bu konuda 370 mesaj var

Precision Boost Overdrive ile akım değerleri default halde ki mantık çerçevesi dahilinde onları da yükseltmek lazım yine güç tavanına takılmak için, ancak tahmin ediyorum, okuma yapmak lazım bu konuda biraz, yanlış bir şey yapmak istemem, CPU için de Offset -0.10V undervolt ayarı yaptım, bu şekilde Cinebench R23 puanı 1000 puan kadar arttı CPU'nun. Normalde maksimum 23.500 civarı görürken 24.500 gibi bir puan yaptı CPU. Yalnız 3D Mark'ta ve oyunlarda maksimum boost artmadı gibi geldi bana, yine de kontrol etmem lazım.

T800 tarafından düzenlendi
stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 4/28/2022 at 2:43 PM, wazzap said:

Ben çözemedim zaten, şimdiye 109381082 defa öncüsü olması gereken bir konuda bu kadar geç kalması akıl alır gibi değil. :icon_think:

PS5 alınca çok bozdu bu adam zaten, ben demiştim.

yaparız yeğen, havalar daha serin burda, ekran kartı yüksek voltajla ısıtıyor ortamı iyi oluyor. ben de antalya'da olsam çoktan yapmıştım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, T800 said:

Evet, Undervolt ile 23.000 grafik skorunu geçti kart, ayarlar 1090mV çekirdek voltajı, 2750MHz maximum speed, memory için 2150Mhz ve Fast Timing Enabled, power limit %115.

Undervolt 3.jpg

undervolt tarikatına kabul edildin. şakasını geçelim cidden çok eğlenceli bu olay. halen uygulamayanlar çok şey kaçıyor. 80-100watt tdp den avantajım oldu. yük altında 311-320 watt çeken kart şuan yük altında 220-230watt max görüyor. üstelik -10 -12 derece daha az ısınıyor ve saat hızının boost lock'ını geçiyor ve sabit tutabiliyor. ben ısı limitini de ona göre eğri yaptığım için belirttiğim limite gelmediğinden boost lock istediğim değerde duruyor. 
verimliliğini saymıyorum bile. 

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada burası çok yeri değil ama ilginç bir durum var AMD'de, Radeon Wattman PC restart edildiği zaman ayarları default yapıyordu saçma sapan bir kiltilenme v.b. olmadığı halde, Fast Boot disable edilince düzeliyor bu hata.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar bugün size yeni keşfettiğim, muhtemelen bir çoğunuzun haberi olmayan bir olaydan bahsedeceğim.

konu: undervolt

kzxcb48.JPG

0.925 mV ile 2000mhz pik noktası olacak şekilde voltage - frequency eğrisini ayarladım.

sonuç olarak, voltaj düşüşü ile birlikte sıcaklık ve güç tüketimi azalırken, mhz artışı ile birlikte performansta da artış oldu.

nasıl oldu da ben bunu daha önceden duymamış ve denememişim, niye bunu bana daha önceden kimse söylememiş hiç bilmiyorum valla :lol:

toplamda 10 dk uğraşarak, 2 kez timespy ile test ederek yaptım, muhtemelen daha da iyi optimize edilebilir. şu kadar basit hali ile bile yapmamak çok büyük kayıp.

özellikle sana tavsiye ederim değerli arkadaşım @wazzap  :zuh:

rammstein, jackjoker and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 dakika önce, stardust said:

arkadaşlar bugün size yeni keşfettiğim, muhtemelen bir çoğunuzun haberi olmayan bir olaydan bahsedeceğim.

konu: undervolt

kzxcb48.JPG

0.925 mV ile 2000mhz pik noktası olacak şekilde voltage - frequency eğrisini ayarladım.

sonuç olarak, voltaj düşüşü ile birlikte sıcaklık ve güç tüketimi azalırken, mhz artışı ile birlikte performansta da artış oldu.

nasıl oldu da ben bunu daha önceden duymamış ve denememişim, niye bunu bana daha önceden kimse söylememiş hiç bilmiyorum valla :lol:

toplamda 10 dk uğraşarak, 2 kez timespy ile test ederek yaptım, muhtemelen daha da iyi optimize edilebilir. şu kadar basit hali ile bile yapmamak çok büyük kayıp.

özellikle sana tavsiye ederim değerli arkadaşım @wazzap  :zuh:

metro exodus ile test et. reddit de bir sürü makale var. metro ile test ediyorlar. bende timespy da gitmiyordu ama metro da gidiyordu. metro da çökmeyene kadar mV ile oynadım. oyuna gir ve sadece 5-6dk oyna. mV yetmediğinde oyun kapanıyor. başka hiç bir oyunda çökme yaşamazsın. nedense Metro Exodus direkt undervolt test oyunu olmuş ve haklılar. 
bir de sadece voltaj eğrisi yapma. sıcaklık mv eğrisini de değiştir. böylece max boost da stabil kalıyor ekran kartı. ben 2010mhz max pik de 2025mhz ayarladım. metro da max boost pik değerinde kalıyor ve oynama yok. daha önce 1985mhz boost da 320watt harcıyordu benim kart. şimdi 2025mhz da 212watt harcıyor ve -12 derece kadar kazancım oldu. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 dakika önce, stardust said:

ray tracing zorluyordur heralde, ondan test etmek için iyidir. açalım bakalım @jackjoker

control de çok uzun süreler oynadım ama çökmedi. metroya girdim. 5dk sonra oyun dondu. dönüp 0,025mv kadar artırıp yeniden oyuna girdim. bir kaç deneme sonra ayarladığım mv değerinde metro oyununda hiç bir şekilde çökme yaşamadım. zaten orada yakaladığın mV değeri senin kartının max da alabileceği minimum voltajı değeri. 
dene. bence çok zevkli bir olay bu. neden PSU ya haddinden fazla yük olalım ki. bu şekilde inanılmaz bir verim kazancı oluyor. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

20 dakikadır oynuyorum, elimin ayarını seveyim diye aklımdan geçirdiğim an kitlendi :lol:

@jackjoker

voltaj yüksetmek yerine mhz düşüreceğim, zaten performans yeteri kadar iyi. tekrar kitlenirse bu sefer senin yaptığın gibi 0.025 arttır denerim.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 dakika önce, stardust said:

20 dakikadır oynuyorum, elimin ayarını seveyim diye aklımdan geçirdiğim an kitlendi :lol:

@jackjoker

voltaj yüksetmek yerine mhz düşüreceğim, zaten performans yeteri kadar iyi. tekrar kitlenirse bu sefer senin yaptığın gibi 0.025 arttır denerim.

mhz düşürme. her şekilde artıracağın voltaj kartın default voltaj değerinin fersah fersah aşağısında zaten. 20dk çökme olamdıysa çok az bir artış yeterli gelecek belli ki. mhz düşürme.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
54 minutes ago, jackjoker said:

mhz düşürme. her şekilde artıracağın voltaj kartın default voltaj değerinin fersah fersah aşağısında zaten. 20dk çökme olamdıysa çok az bir artış yeterli gelecek belli ki. mhz düşürme.

30 mhz düşürdüm, voltaj arttırmaya gerek kalmadan, oyun da sardı, 1 saattir oynuyorum sıkıntı olmadı, ama sevdim bu undervolt işini kurcalarım biraz daha.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 dakika önce, stardust said:

30 mhz düşürdüm, voltaj arttırmaya gerek kalmadan, oyun da sardı, 1 saattir oynuyorum sıkıntı olmadı, ama sevdim bu undervolt işini kurcalarım biraz daha.

bende de ön yargı vardı ama aşırı zevkli. çok geç kaldın. ilk senin öncü olman lazımdı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sırf merakımdan metro oynadım 15dk kadar, 950mv stabil gibi, bir sorun yaratmadı. ama gpu-z'den gördüğüm kadarıyla karta en çok yüklenen ve güç harcattıran oyun bu. diğer oyunlarda 230w tüketimin üstünü görmek pek mümkün değilken metroda 270w'a kadar çıktı.

stardust and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Metro Enhanced Edition en yüksek sıcaklıkları gördüğüm oyun benim de.

Raytracing açıldığında genel olarak ekstra bir ısınma oluyor da bu oyun ciddi yükleniyor herhalde raytracing birimlerine.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 5/14/2022 at 7:54 PM, TiesTorN said:

sırf merakımdan metro oynadım 15dk kadar, 950mv stabil gibi, bir sorun yaratmadı. ama gpu-z'den gördüğüm kadarıyla karta en çok yüklenen ve güç harcattıran oyun bu. diğer oyunlarda 230w tüketimin üstünü görmek pek mümkün değilken metroda 270w'a kadar çıktı.

metro'da bile patlamayan kart PUBG gibi s.kik bi oyunda 950mv'da patlıyor çok enteresan. 975mv mevzuyu çözdü ama ilginç yani, başka hiç bir oyunda sorun yaratmadı 950mv.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3080 ti 850mv 1850Mhz olarak kullanıyorum uzun bir süredir. "Yakıt" tüketimi 1080 ti ile aynı seviyede bu ayarlarla. Bu sayede en azından elektrik tüketiminde bir sıçrama olmadı, en azından KV olarak. 3DMark'ta 500 puanlık bir düşme oldu sadece.

Bu ayarla sadece Metro Exodus'ta sorun yaşıyorum. Oynayacağım zaman default ayarlara getiriyorum. Elektrik sarfiyatına bakmaz isek bu sefer de ısınma ve dolayısıyla gürültü çok artıyor haliyle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
56 dakika önce, MilesTeg said:

3080 ti 850mv 1850Mhz olarak kullanıyorum uzun bir süredir. "Yakıt" tüketimi 1080 ti ile aynı seviyede bu ayarlarla. Bu sayede en azından elektrik tüketiminde bir sıçrama olmadı, en azından KV olarak. 3DMark'ta 500 puanlık bir düşme oldu sadece.

Bu ayarla sadece Metro Exodus'ta sorun yaşıyorum. Oynayacağım zaman default ayarlara getiriyorum. Elektrik sarfiyatına bakmaz isek bu sefer de ısınma ve dolayısıyla gürültü çok artıyor haliyle.

850mV ile Metro Exodus'u bırak oynamayı açmaz bile ne yaptın :lol: sen undervolt'u tam anlamı ile yapmışsın. Bildiğin tabanda çalıştırıyorsun. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 saat önce, TiesTorN said:

metro'da bile patlamayan kart PUBG gibi s.kik bi oyunda 950mv'da patlıyor çok enteresan. 975mv mevzuyu çözdü ama ilginç yani, başka hiç bir oyunda sorun yaratmadı 950mv.

On 21.04.2022 at 14:07, ZvAnA said:

Ben daha 3080'ler ilk çıktığında aldığım kartla undervolt kullanıyordum. Oyunlarda falan gayet iyi sonuç veriyor. Ancak o dönem obs vs. ile yayın yaparken işin içine başka etkenler girdiği için saçma sapan sorunlar ortaya çıkıyordu. Undervoltu iptal edince bir sıkıntı olmuyordu. Bir de pubg oynarken bazı sıkıntılar yaşanıyordu. kendisi zaten sorunlu bir oyun, bir de undervolt falan işin içine girince sorun undervolt mu yoksa başka birşey mi diye düşünmeye başladığımdan kullanmamaya başladım. Hazır da profillerim var. Bir oyun oynarken biraz bakıyorum, profillerimle oyun sağlam çalışıyorsa kullanıyoorum, çalışmıyorsa direk iptal ediyorum.

Daha önce yazmıştım. Satbilite dedin mi, PUBG başka hiçbir oyuna benzemez. :lol:

ZvAnA tarafından düzenlendi
TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, jackjoker said:

850mV ile Metro Exodus'u bırak oynamayı açmaz bile ne yaptın :lol: sen undervolt'u tam anlamı ile yapmışsın. Bildiğin tabanda çalıştırıyorsun. 

Açıyor hatta bir miktar oynayabiliyorum ama hep aynı yere geldiğimde pufff:mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 5/17/2022 at 2:13 PM, mamad said:

Böyle bir benchmark çıkmış. UE5 + Ray Tracing demişler.

https://store.steampowered.com/app/770170/EzBench_Benchmark/

https://videocardz.com/newz/ezbench-is-a-free-unreal-engine-5-gpu-benchmark-with-raytracing

20 gb'a yakın alan deyince uğraşmadım ben.

İlk denemeyi yaptım. Undervolt sorun olmadı, takılma, donma yaşamadım. Bench süresince elektrik tüketimi maksimum 430W oldu. 12600K@4500MHz overclocklu bu arada.

4K'da anasını ağlattı sistemin tabii:kayik: 11 FPS falandı geneli...

image_2022-05-19_133017672.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok