Müzik dünyasında eser hırsızlığı üzerine
0

Bu konuda 27 mesaj var

Daha önce başka başlıkta konuşulduğunda aklımda kalmış. 

Eskiden internet yokken , tv sayısı sınırlı iken başka bir ülkede bilindik bir şarkı burda biri tarafından kendi bestelemiş gibi icra edilse kimsenin haberi olmazdı, bugün o kadar kolay değil tabii. 

Aklıma gelen birkaç örnek var. Yanlış hatırlıyor olabilirim.

Bir tv programına bir DJ katıldı ve İbrahim Dadlı-s*s 'in kendi bestelediğini söylediği bir şarkının Sting 'in dünyadan etnik şarkıları topladığı bir albümünde olduğunu söylediğini hatırlıyorum. Hatta Ermenilere ait eski bir esermiş . bunun üzerine ibo sinirlenip epey hararetli tartışmalar yaşanmıştı. Sonra bu konu kapandı bir daha görmedim. 

Yesil S*l-kım'ın bir şarkısı ile aynı iddia vardı. Neydi bilmiyorum.

Bir dönem genel olarak yaygın olduğu söyleniyordu bu tip "esinlenmelerin" . 

Dünyadan aklımda kalan önemli bir skandal var. Milli Vanelli 'de grup üyelerinin aslında playback yaptığı şarkıları besteleyenlerin söyleyenlerin başkaları olduğu bir konserde playbackte sorun çıkınca ortaya çıkmıştı. Şarkılardan biri şu. 

Var mı bu konulardan bilgisi olan ? Özellikle şu ibo işi ne oldu?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye ile yabancı bir ülke arasında "Sizin mi bizim mi?" tartışması yapılan herşeyi Ermenilerin "aslen bizim" şeklinde sahiplenmeleri ne kadar ilginç...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adele'in bir şarkısı Ahmet Kaya'nın "acı çekmek özgürlükse" şeklinde başlayan şarkısına korkunç benziyordu. Geçen sene çıkmıştı sanırım single "million years ago" olması lazım. Yavşak Türk müzik otoritesi daha önce Yalın'ın benzer şarkısı çıkınca gösterdiği tepkiyi söz konusu Adele olunca "olabilir böyle benzerlikler" şeklinde geçiştirdi hatta.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

:) . Ara motorundan gelip kafa şişirmesin kimse. :)

Arama motorları o yazım hatalarını algılayacak kadar geliştiler.  :lol:  Adamlar geliştirdikleri yapay zekaya araba kullandırıyor, iki harfin arasındaki hatayı mı çözdürmeyecek.  :8

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye ile yabancı bir ülke arasında "Sizin mi bizim mi?" tartışması yapılan herşeyi Ermenilerin "aslen bizim" şeklinde sahiplenmeleri ne kadar ilginç...

Ermeniler sahiplenmemişti sanırım, Sting 'in albümünde yöresel şarkılar vardı, bunu eski Ermeni şarkısı olarak albüme almış. Karşı tarafın iddiası ise kendisinden alındığı yönünde oldu . Sonra konu kapandı birden, bir daha duymadım . 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adele'in bir şarkısı Ahmet Kaya'nın "acı çekmek özgürlükse" şeklinde başlayan şarkısına korkunç benziyordu. Geçen sene çıkmıştı sanırım single "million years ago" olması lazım. Yavşak Türk müzik otoritesi daha önce Yalın'ın benzer şarkısı çıkınca gösterdiği tepkiyi söz konusu Adele olunca "olabilir böyle benzerlikler" şeklinde geçiştirdi hatta.

Bu Adele beni de cok hayal kirikligina ugratti... Valla acin Adele'in sarkisini, Ahmet Kaya'nin sozlerini gayet rahat oturtuyorsunuz üzerine... Bire bir aynisi... En son Ahmet Kaya'nin ailesinin herhangi bir girisimden once arastirma yaptirdigini duymustum sonra bir daha bisi duymadim...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha once yine bu ornegi vermistim.

Iki yil sonra

O kadar cok benzerlikler var ki, bu kadari tesaduf olamaz diyor insan. Klibinden altyapisina, melodisinden ritmine inanilmaz benziyor ama benziyor. Yani oldugu gibi kopyalamamis, almis elindeki imkanlarla yeniden yorumlamis cok da guzel yapmis.

Bu hirsizlik degil, esinlenme. Superstarlar esinlenmez diye bir sey yok. Turk muzigi degil dogu bati ne varsa adamlar inceliyorlar arastiriyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla benim kulagim Madonna - Umay Umay benzerligini yakalayamiyor ama Adele'in sarkisi bire bir Ahmet Kaya'nin sarkisi...
Adele'inki pek esinlenmek olmuyor bence

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adele'nin şarkısı benziyor. Ama hatırlayamadığım Fransızca bir şarkıya da benziyor. Atmosfer aynı.

Eser hırsızlığı yapması da çok akla yatkın gelmiyor, çok göz önünde yakalanır mutlaka. Neyin esinlenme değil hırsızlığa girdiği ile daha objektif kriterler yok mu? Doğru olsa ailesi işin peşini bırakmaz yasal yollara giderdi bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adele'in sarkisi bire bir Ahmet Kaya'nin sarkisi...

Belki Ahmet Kaya da başkasından çalmıştır. Ahmet Kaya'nın Charles Aznavour dinleme olasılığı Adele'in Ahmet Kaya dinleme olasılığından fazla

Bizim müzik piyasasında arap, fransız, ispanyol, yunan ezgileri çok kullanılıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aznavour'un şarkısını çok benzetemedim açıkçası. Benim sinir olduğum konu Yalın'ın şarkısı Eurovision'da bir yerden alıntı çıkınca bin tane yorum yapan kimselerin her ne hikmetse Adele'in şarkısı birebir kopya olunca "esinlenme olur" gibi yorumlar yapması. Efendi olup objektif davranmayı beceremediler bir türlü.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aznavour'un şarkısını çok benzetemedim açıkçası. Benim sinir olduğum konu Yalın'ın şarkısı Eurovision'da bir yerden alıntı çıkınca bin tane yorum yapan kimselerin her ne hikmetse Adele'in şarkısı birebir kopya olunca "esinlenme olur" gibi yorumlar yapması. Efendi olup objektif davranmayı beceremediler bir türlü.

işin şu boyutu var. Burda biri eser hırsızlığı yaptığında kimsenin haberi olmayabilir . Adele gibi bütün dünyada dinlenen birinin eser çalması durumudna yakalanmaması çok zor. 

İki şarkıda aynı atmosfer hissediliyor ama bu eser hırsızlığı demek için yeterli mi ? Öyleyse neden yakınları yasal yollara gitmiyor? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Her iki şarkı da aslında Phantom Of The Opera'yı baz almış gibi de o yüzden...

Zamanında Steve Jobs Bill Gates'e saldırmıştı bizden GUI çaldın diye, Bill Gates de ona siz de Xerox'tan çaldınız demişti... Hesap o hesap... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

eser calmak ile alakasi uok ama mili vanila falan olylarini

eskilerde bu durum cok var

simdi baska turlu yapiliyo

vitrin ile ses bambaska seyler

disconun krallarindan boney m olayi gibi ordakilerin bi kaci haric soylemiyor

o zenci amca degil productor alman gurubu icad eden soyluyor

milli vanialli olayinda adamlar kendileri soylemek istiyorlar aman bosverin elde hazir sey var siz cikin soyleyin diye zorluyorlar

millet ustlerine abaniyo sanki baskasinin yerine sinava girmis gibi

tonla yeteneksiz sarki soylemeyen rezil ruzva insanlar unlu oluyorlare hey yapimci oyunlar playbacklar falan

canli sarki soylemeyen yada boband girlband yapip 5 kisiden 1-2 isi anca sarkici kalitesinde olanlar

backstreet boymuydu neydi unutum bizim cocukllugumuz muydu gencligimiz mi ne uoksa baska bi grupmuydu 2-3 eleman soyleyip diger 2-3 eleman anca vocal yapiyordu bi tanesi sadece konusuyo gibiyidi belkide

tipinden alinmis adamlar genelde boyle cok oluyo

bu arada ben turkiyede falan calinma sarki olucagini sanmam

tesadufi olanlar oluyo

bide daha beteri var aslinda sarkinin orjiallari var

bizim arap turk baska kultur antik ezgileri aliyoruz sonra ne nerden olursa olsun hepsini bizim saniyorum

misal ummi gulsum misirli

bu abla o sarkilari soylediginde orhan gencbaylar falan ya yok ya bebe tum arabeskci takimda

sarkilari dinlesem dersin laan bu memlekete hic mi bisi edilmemis.

topu topu ara seslerle notalar belli cesitlemeler turler belli

yani bi yerden sonra kacisi yok benzerliklerin etkilemerin calmsa cirpma baska seyler

ve bu isi en cok yapan biziz cunku hep ahlaksiz hem cahiliz.

1960-70 lerde bile sinama yaparken 1920 lerde sessiz sinama tekniklerini efectlerin gersindeyiz bok gibi para kaldirip bi halt ogrenmeyip calip ciripip uretmisler kimsenin de haberide olmuyo

turkiyeden kimse bisi ugrasip cok yureutmez

avrupada turklerden degil araplardan kafaslardan daha bilindik yerlerden alinmistir o melodiler benzerlik avrupada ciddi bir afrikali var

ayrica bizim cahletimizle boy olusmez

misal dalga gectigimiz iran in hala ugrencileri egitim sistemi universiteleri sinamasi her boku o kadar islam darbesi baskilara zorlamalara ragmen onumuzde o kadar engel ambargo falan olmasa

80 milyonluk ulkeden almanyanin 2-3 miliyonluk almanyadaki turk nufusu icibnden cikartigi kadar lisansli sporcu yetstirmeiyorlar bosa konusuyoruz

almanyadaki lisansli futbolcu turk sayisi turkiyedeki tum lisansli sporcu sayisindan coktu bi ara su an bilmem

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tarkan sürpriz oldu ama bu olaylar bilmediğimiz bir şey değil. Bir dönem tamamen yabancı şarkılara türkçe sözler yazılarak geçiştirilmiş. Özellikle Ajda Pekkan bu konuda en güzel örnek.

Fakat bu "yahudi şarkısı"  betimlemesi tuhaf olmuş. Çünkü o şarkıların büyük bir kısmı fransızca ve ingilizce iken "yahudi şarkısı" demek tuhaf.

Ayrıca biz çok uzun süre yahudilerle birlikte yaşadık, bugün sayıları az da olsa yaşamaya devam ediyoruz. İsrail'deki hemen hemen her ailenin geçmişinde bu topraklarda yaşamış birileri vardır. İki toplumun müziğinde de bir diğerinden ezgiler bulmak çok normal.

Ezgiler yakın olunca daha kolay sevilip benimseniyor sanırım. Bu tek taraflı bir esinlenme değil, İsrail'de de Türk müziklerini bulabilirsiniz.

Burada önemli olan kısım bu değil, altına bunu ben yazdım diyip piyasaya çıkarma yüzsüzlüğü. Bence bu açık açık hırsızlık ve gaspçılık.

Ayrıca bir şarkının söz yada müziği o eseri seslendiren soliste ait görünüyor ise orada zaten bir durup düşünmek gerekiyor. Paraya ihtiyacı olan yetenekli gençlerin ellerine iki kuruş sıkıştırarak eseri satın alıp kendi isimlerine kaydettirdiklerini biliyoruz.

Özellikle hali hazırda onlarca parçanın bir beste/güfte yazarı olduğu iddia edilen ve bir solistin, başka biri tarafından bestelenmiş 1 tane bile şiiri/güftesi yoksa bütün güftelerinin bestesi de kendisine ait ise orada bir şeyler döndüğüne emin olabilirsiniz.

Misal Sezen Aksu, Yıldız Tilbe, Aysel Gürel, Selami Şahin, Şehrazat, Nazan Öncel, Ahmet Selçuk İlkan gibi isimler bu yukarıdaki tanımlamaya uymaz.

Fakat Gülşen, Tarkan gibi isimler bu tanıma cuk diye oturuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yahudi ibaresi bence de garip , ben koymadım tabii video u . youtube anasayfaya koyunca fark edip izledim. 

Benim de bildiğim kadarı ile  şarkılardan biri Ruslara ait. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok