Televizyon Önerisi
3 3

Bu konuda 615 mesaj var

ben geçen sene salon çok küçük olduğu için 49 ' samsung ks8500 aldım. incelemelere göre tartışmasız kendi boyutundaki en iyi tv gözüküyordu. bence arkadan aydınlatma teknolojisi her zaman sorunlu. bir kere aynı modele ait her tv birbirinin kopyası değil (alırken ortada bir şans faktörü var) ve zamanla hepsi kenarından, köşesinden ışık kaçırmaya başlıyor. lcd, led monitör ve tv 'lerin hepsinde aynı dert var. siyah ve griler olması gerektiği gibi değil. oled'i cazip yapan nokta da bu zaten. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, Atrin said:

@stardust çok darladım seni ama son sorum valla :) almaya çok yakınım.

Şimdi geldi TV kurduk vs. Ben evden çıkarken otomatik kapanmayı 3 saate ayarlayıp 10-20 bölüm tam ekran olacak şekilde oynatsam her gün bu rodaj olayını yapsam 200 saat boyunca ondan sonra TV'yi kullanırken çok dikkat etmesem oluyor mu yani ? 

Birde 1080p de input lag 47ms civarında biraz yüksek. Bu konu kafamı karıştırıyor. PS4 Pro 4K HDR verebiliyor. Fakat diyelim açacağım oyun maks 1080p destekliyor. Acaba TV bunu upscale edip 4K olarak mı yansıtıcak yoksa 1080p mi onu çözemiyorum. Forumlarda da genelde 1080p oyun oynama ile ilgili yazılar genelde PC oyunları için yazılmış. 4K sinyalde inputlag rakamları kabul edilebilir bir düzeyde.

Ben burdaki yöntemi uyguladım, gece yatarken açık bırakıp:

http://www.hometheatershack.com/forums/hdtv-video-displays-processors/52673-plasma-break-how-properly-break-your-new-plasma-display.html

Gündüz de full screen 16:9 1080p dizi iledim.

Yaklaşık 15-20 gün bu şekilde kullandım, sonra normal kullanmaya devam ettim.

2. ay gibi eşim uzun bi süre TV8 açık bırakmış, beyaz ekranda logonun gölgesi belli oluyordu.

Onu da tv'nin kendi menüsündeki -moving image mi cleaning tool mu ne- onla temizledim. Onun dışında artık özel bir dikkat etmiyoruz.

Benim bildiklerim daha çok plazma ile ile ilgili, oled break-in için farklı bir yöntem var mıdır bilmiyorum ama yine dikkat edilmesi gereken bir konu da ilk 100 saat full brightness full contrast açmamak lazım, misal benim televizyonda THX settings var, ilk başta hemen onu kullanmayın diyorlardı ona dikkat etmiştim.

Şimdi sürekli THX cinema ayarında kullanıyorum.

Başta dikkatli olursan pikseller alışana kadar sonra hiçbir sorun olmaz ama senin için yine rahat etmeyecekse samsung'dan led al o zaman.

Ama şuan piyasadaki en iyi led'i getir. akşam karanlıkta benim plazmanın yanına koy. Ledi öyle ezer ki karanlık sahnelerde falan çok bariz fark var ki OLED plazma'dan da iyi olduğuna göre 2018'e girerken hayatta led almazdım ben, yine de senin seçimin. daha yoğun konsoldan oyun oynayacaksan başın ağrımasın led al geç.

4x4 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, stardust said:

Ama şuan piyasadaki en iyi led'i getir. akşam karanlıkta benim plazmanın yanına koy. Ledi öyle ezer ki karanlık sahnelerde falan çok bariz fark var ki OLED plazma'dan da iyi olduğuna göre 2018'e girerken hayatta led almazdım ben, yine de senin seçimin. daha yoğun konsoldan oyun oynayacaksan başın ağrımasın led al geç.

Bu devirde plazma beğenen benden başka kimse kalmadı sanıyordum.

Bence plazmanın tek kötü tarafı diğer TV çeşitlerinden daha fazla enerji harcaması.

Üç ayrı marka plazma kullanmış biri olarak benim düşüncem bu yönde.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aydınlık mağazalarda, led tv'nin parlaklığı sonuna kadar açılıp, üretici firmanın koyduğu demo görüntüleri izleyen halk iyi sanıyor işte. Ev ortamında yanyana koyunca çıkıyor her şey ortaya. Plazmada da cam yansımasından dolayı gündüz güneşlikleri kapanmadan bir şey izlemek keyif vermez gerçi ama yine de tek geçerim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Forum okumaktan gözlerim bozulucak yemin ederim. 2018 OLED'leri beklemekte bir fikir fakat euro ile kesin 25.000TL üzeri gelir o TV ler ve benim psikolojik ve maddi limitimi aşıyor. Maddi olarak alabilecek olsam bile o kadar vermem gider Vespa alırım kendime :D Şimdiden Aralık zammı geldi TV lere. En azından sony'lere. 

Bu image retention olayı şans sanırım biraz. 1200 saat kullanıp hiçbirşey yaşamayanda var 1600 saat kullandıktan sonra yaşayanda var. Enteresan bir konu. Sony ve LG bu konuda ekran koruyucu yönteminide öneriyor. TV statik bir görüntü tespit ederse devreye giriyor. Sony'nin önerdiği aktif olma süresi 5DK (en düşük sayı bu arada). Sony LED TV yerine Samsung QLED lere mi yönelsem.

İzmir'deki sony yetkili servise gittim. Sorun yaşayan var mı diye sormak için adamın bana cevabı "logo yanığı plazma dönemindeydi OLED'de böyle birşey yok". Yahu diyorum var araştırdım. Cevap gülerek "Hayır yok cidden inanın bana". Ne inancam sana şerefsiz. Sony nin kullanma kılavuzu var bu konu ile ilgili diyorum ben görmedim diyo. İyi sen görmediysen yoktur yavşak. Sorun yaşarsam bu adamla muhattap olucam birde. Göt herif.

Neyse biraz daha forum okuyayım bari.

Atrin tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ionian hocam curved hiç düşünmüyorum. motion handling ve upscale performansı Sony'de daha iyi olduğu için sony tercih ederim büyük ihtimal. Renk kalitesi vs LG OLED ile aynı.

Donanımhaber'e yazdım birde ne olur ne olmaz diye. Şöyle bir yorum geldi.

bu zamana kadar sattıklarımız da problem yaşamadık, sony oled de cihazın ekran panelini yenileme özelliği var, standby konumunda bıraktığınızda yani fişini çekmediğiniz sürece günlük olarak temizliyor ve yılda bir kere de manuel olarak uzman ekran ayarların da da yenileme yapabiliyorsunuz, lg lerde bildiğim kadarıyla panel yenileme özelliği yok.
Sony oled ler lg panel kullanıyor ama anlaşma gereği üretilen panel sadece sony oled de kullanılıyor yani lg bu oled paneli kendi televizyonların da kullanamıyor.

dediğiniz 2018 ürünler kur dan dolayı yüksek fiyatlara gelecektir.
saygılar.

Yazan kişi sanırım Sony TV satıcısı. Günlük temizleme özelliğini hiçbir incelemede duymadım belki vardır bu özellik günahını yemiyim şimdi :). Sony OLED lerde LG panel kullanıldığını biliyordum fakat LG'nin kendi TVlerinde kullanamamasını bilmiyordum. Yine hiçbir kaynaktan teyiti olmayan bir bilgi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugun. Vatan Bilgisayara gidip Sony A1 serisini canli gormek istedim. 55inchlik versiyon vardi. 

Tv cidden guzel yalan yok. Ben OLED renk vs den cok ses teknolojisine ve X1 islemcinin goruntu isleme yeteneklerine cok vuruldum. OLED tabikide renkler vs cok guzel fakat bu Sony nin reklamlarda soyledigi ve benim inanmadigim adini hatirlamadigim ozelligi cok iyi. Goruntuye bakinca sanki 3D gibi bir his oluyor. Sinemadaki 3D gibi degil fakat ilginc bir his. 

Ses konusu muhtesem. Cidden cok ama cok enteresan. Demo dinlettiler ekranda kim konusuyorsa kafami oraya dondurme istegi geldi. Derinlik kalite vs cok iyiydi. 

Sanirim hicbir tv mukemmel degildir diyip alicam ben. Bakalim gunde 38584929 kere fikir degistiriyorum ama ne olucak gorucez. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Araştırmalardan çıkardığım sonuçları ileride OLED almayı düşünen olursa diye özetlemeye çalışiyim.

Günlük kullanımda (stardust ve eşi gibi kullanırsanız diyelim) bir sıkıntı olmaz gibi gözüküyor. Fakat yinede uzun süre aynı kanalı izlemeyin deniyor. LG OLED görüntlerinde MSNBC veya Goodmorning America programlarının logoları baya ekranda kalmış. Zaten digitürk vs gibi normal kanal hiç izlemiyoruz fakat ben oyun oynuyorum. Açık açık her yabancı forumda sabit HUD olan oyunları (ki hud dediğimiz health bar oluyor ve kırmızı renk oluyor) OLED Light'ı kısarak oynayın diyorlar. Ciddi anlamda beni aşırı rahatsız edecek bir konu.

Kalıcı hasar (burn-in) vermek cidden zor. Sony A1 serisinin kalıcı burn in yaşamış örneklerini hiç görmedim. Genelde LG OLED lerin fotoğrafları var forumlarda. Fakat image retention denilen geçiçi görüntü kalması tüm marka OLED'lerde var. Esas sorun OLED lerin çok yeni olması ve 3000-5000 saat arası kullanıp burn-in oldu veya olmadı diye bir yorum bulamıyorsunuz internette. Kendimi biliyorum ben oyun oynadıktan sonra normal yayına geçince geçici olarak bile o izi görsem bana hayat cehennem olur. Hepsi esasında @TiesTorN yüzünden :D zamanında ilk PC'mi onun sayesinde toplamıştım ve kendisi şu an olduğu gibi o zamanda çok titizdi bu konularda. Sağolsun banada geçti o huyu ve böyle sorunlara hep "sinekte küçüktür ama miğde bulandırır" mantığı ile yaklaşmaktan kendimi alıkoyamıyorum. 

Film ve günlük izleme amaçlı alacaklar OLED alabilirler gibi gözüküyor fakat benim gibi hem oyun hem film için kullanacaklar 2018 OLED'leri beklemelerinde fayda var. Fiyatlar tabiki de uçuk olacaktır fakat yapıcak birşey yok. 

OLED yerine Samsung QLED veya Sony LED TV lerin en babası alınabilir. Hem biraz parada çebimde kalır evdeki başka masraflara harcama yaparım. Sony A1 ciddi anlamda muhteşem bir TV. O çıkardığı sesi ve görüntüyü işleme kalitesini cidden unutamıyorum ama TV'yi %40 oranda oyunlarda kullanacağım için vazgeçtim sanırım. Dün Star Wars Battlefront 2 oynarken bile baktım. En üstte kıpkırmızı HUD var. Horizon Zero Dawn'da var. Forumlarda öneriler HDR'ı kapa HDR brightness ı düşür. E ne anladım o zaman ben bu TV'den ? 

Hiçbir TV sorunsuz değil. Yola böyle çıkmakta fayda var. Evet LED'ler sorunsuz değil. Siyahlar gri gibi vs fakat OLED görüntü kalitesi olarak mükemmel bile olsa "izleme alışkanlıklarınızı" değiştirmeniz gerekebilir. Son 1 haftadır evdeki kendi tv mi nasıl kullandığıma baktım. Bir oyuna girip 1 saat oynadıktan sonra menüye dönüp bazen 1-2 saat öyle kalıyor. Efecim kapat o ekranı diyebilirsiniz ama başka birşeyle uğraşırken arkada onun açık olması hoşuma gidiyor açıkçası. Genelde PS4 menüsündeyken spotify falanda açıyorum güzel oluyor. 

Bu yazıyı yazarken biraz önce Sony Türkiye'den servis müdürü / satış müdürü ile görüştüm. Ne kadar söyledikleri doğru bilmiyorum. Sony'nin X1 Extreme işlemcisi sayesinde bu sorunu önlemek için 4 adet prosedür var. 1.si pixel shifting. Diğeri eger kırmızı sarı gibi parlak renkli logonun orada durduğunu farkederse işlemci o kısmın parlaklığını kısıyor. 3. yöntem her gece saat 02.00'da TV kapalıysa ve fişe takılıysa ekran tazeleme yapıyor. 4 ve son yöntemde 3-4 saat süren panel yenileme işlemi. Yetkili %99 sorun yaşamayacağımı söylüyor fakat tabiki de bir garantisi yok.

Neye karar vereceğimi bende şaşırdım. Bakalım yakın zamanda yazarım ne aldığımı.

Şu aşağıdaki yazı LG OLED kullanan birisi tarafından avsforum.com'da yazılmış. Alacak olanlar için aydınlatıcı olabilir. Tekrar söylememde fayda var Sony OLED'lerde kalıcı burn-in sorununu gösteren bir fotoğraf kanıt hiç bulamadım. Genelde yorumlar LG OLED için. LG OLED almayı düşünsem direk almazdım fakat Sony düşündüğüm için kafa karışıklığı oluyor.

Warning to all current, future OLED TV Owners

TLDR: OLED SCREEN BURN IN CAN HAPPEN WITH NORMAL TV USE. HAPPENED TO ME. EARLY STAGES OF BURN-IN MAY NOT BE VISIBLE WATCHING NORMAL CONTENT. READ BELOW FOR ADVICE HOW TO CHECK FOR EARLY BURN-IN AND HELP PREVENT IT OR KEEP IT FROM GETTING WORSE.

If you own or are considering purchasing an OLED TV, please read this post. It is for your benefit, especially for those not very familiar with the technology. I'm posting this because I want you to be able to enjoy your TV for a long time and avoid a potential problem, that I have personally experienced, and others have reported with LG OLED TVs - screen burn in. I'm going to post this as for someone that may not know anything about screen burn in, so all of you reading this that are familiar with the issue, don't get offended that I'm talking down to you. If you have anything useful to add or correct, please post.

WHAT IS SCREEN BURN IN?

Screen burn in is basically when a static image, like a channel/station logo, sticks or gets "burned in" to the screen to some extent, and then may be visible on other channels and content that you watch as a ghost or shadow image. It's typically caused by displaying such static logos or graphicsfor prolonged periods of time. There is also something called temporary image retention, which appears similar to burn in, but goes away after several minutes/hours of watching various, random content. This post is focused on burn in, which may be permanent or last a very long time (months or even years).

MY PERSONAL EXAMPLE OF BURN IN ON AN LG OLED TV

My parents bought a brand new LG OLED65B6P TV in August of 2016. After about 6 months of watching MSNBC for about 4 hours a day, 4-5 days a week, the left side of the NBC peacock station logo became visible as a dark spot while watching other content (not MSNBC). The TV was also used for a few hours daily watching other, non-MSNBC content. It's been a few months since we identified the issue, and we almost never watch MSNBC on this TV anymore. However, the burned in logo is still visible watching other content, months later. It's only visible when specific colors like red, brown/tan, yellow, orange, and certain shades of other colors are displayed in the area of the burned in logo. I'd wildly guess that more than 65% of the time, the burn in is not visible.

WHAT TO DO TO HELP PREVENT BURN-IN ON YOUR LG OLED TV

1. Try to limit displaying content that contains static (non-moving) logos or graphics, especially news channels like MSNBC, CNN, FOX News, etc., and some video games.
  2. Be especially aware of static logos or graphics consisting of yellow, orange, or red colors. Virtually all LG OLED burn in reports to date stem from those colors. It may be possible that other colors also can cause burn in if static logos/graphics are displayed long enough. Someone reported green also causing their burn in.
  3. Set your OLED Light to a low level, as low as possible that is still comfortable for you to watch. The higher the OLED Light setting, the quicker bright, static elements will burn in. There may not be a completely "safe" setting. My parents' TV is set at 60 and got burn in.
  4. Set your Contrast lower if possible. My parents' TV is set at 84, which is the proper level using test patterns, but that setting likely increases the risk.
  5. Enable your Energy Saving setting. Leaving it OFF does not dim the TV light output based on room light, possibly increasing risk of burn in.
  6. Make sure the Screen Shift option is enabled. My parents' TV had it enabled, so it may or may not prevent or help reduce the risk of burn in.
  7. Always turn off the TV with the remote and leave the TV connected to power at all times. This allows compensation cycles to run while the TV is in standby, helping to clear up temporary image retention and possibly reducing risk of burn in. Didn't help my parents, but I hear it's very important.
  8. Purchase an extended warranty that specifically covers burn-in or permanent image retention. LG's warranty does not cover burn in.
  9. If you must watch content with brightly colored, static logos/graphics like news channels, consider using the "all-direction zoom" in aspect ratio settings to zoom and move the static elements off the screen.
Note: The above is a list of some of the things you can do to help prevent or reduce the risk of burn in. Ultimately, if you don't watch content with bright, colored static logos or graphics, you shouldn't have anything to worry about, and can probably ignore all the other suggestions.

HOW CAN I CHECK TO SEE IF I HAVE EARLY STAGES OF BURN IN?

Burn in may not be immediately noticeable, especially when watching normal content. I believe it's something that gets worse (more noticeable) over time. The longer the TV displays the same static logos or graphics, the more noticeable the burn in will become IMO. So just because you don't see any evidence of burn in while watching your LG OLED TV, it doesn't necessarily mean that your TVdoesn't already have some early stages of burn in. To check, fire up the Youtube app on your TV(or any other streaming device connected to it), search for "red screen," "red background," or "10 hours of red" and select one of the available videos showing an all red screen. Watch the video for a couple of minutes giving your eyes time to adjust. A dimly lit or dark room is probably best. With no burn in, you should see a more or less uniformly red color across the entire screen. If you do have burn in, it'll show up as a darker area of the screen roughly representing the size and shape of the logo or graphic that caused the burn-in. As an alternative, you can also fire up a fully yellow screen. On a yellow screen, burn in shows up as the color green. I'd personally check with both red and yellow.

WHAT TO DO IF I NOTICE BURN IN?

If you notice burn in, either while watching normally, or using the test above, you may want to run a manual compensation cycle to see if it helps. Go to All Settings - Picture - OLED Panel Settings - Clear Panel Noise and select one of the 2 options (I recommend Start Now). Leave the TV off for 1 hour and let it do its thing. It'll turn itself back on when it's done. You can then check with red/yellow screens to see if it helped. If it's gone, it wasn't burn in, but temporary IR. If it appears to have faded a bit, you can run clear panel noise once or twice more to see if it helps. If it doesn't disappear, you likely have burn in that MAY fade over time. In my parents' case, I ran it a few times, and I didn't notice a difference.

You may want to prevent it from possibly getting worse and more noticeable by refraining from content/games that contain static logos or graphics that caused it in the first place. It's possible the burn-in may fade slowly over time or even disappear (unconfirmed), but unlikely if the TV continues to display the same, offending static elements. Refer to section above regarding what to do to prevent burn in for more pointers.

Finally, please REPORT your experience here or in the OLED Screen Burn thread: 

http://www.avsforum.com/forum/40-ole...rn-photos.html

(Notice how this thread starts off just a few months ago with lots of folks saying that burn in with OLED is impossible under normal use, and later includes several examples of owners actually experiencing it with normal use. It's a big reason why I started this thread. There are probably still some guests and members reading the first page or 2 only of that thread and thinking it's a non-issue. Not good.)

.....and VOTE in this thread: WOLED burn-in poll

I hope some folks find this helpful. I'd hate to see others have to go through this if it can be prevented.

By the way, I still very much recommend the LG OLED TVs. The picture quality is outstanding! I just wish LG would've been more forthright and honest about the TV's limitations and provided specific instructions on how to use it so that screen burn in does not occur. But I guess if they did that, they may not have sold as many units.

Buda başka bir bakış açısı (aşağıda bu mesaja verilen cevap ile birlikte okunması lazım)

A static image on the TV for a few hours isnt going to cause any problems. There are plenty of warnings about static images in the manual although I get that no one reads electronics manuals. 

As myself and others have said - sometimes products are not the correct choice for certain users. For those that constantly fall asleep in front of TV without using the easily enabled sleep timer feature ought to re-think the TV type they buy. Sorry but thats the truth. Thats why I also said that I do NOT recommened OLEDs to many friends or family members for these specific reasons. Does it sound silly to have to be mindful of such things? Not to me it doesnt but I can understand people taking the attitude that they "just wanna turn the damned thing on and forget it". So, do that - but Id buy an LCD instead. OLEDs are for the discerning viewer that will take extra care to not venture into those potential burn-in use cases. Just how it is. Like plasma, remember? wink.gif

This also might sound harsh but if I were LG or Sony(or Panasonic too I suppose now) there are certain people that I would NOT want buying my TVs. Primarily, those that "set it and forget it" since they are likely in the range of users that dont put a premium on PQ and will use the thing as a CNN-ticker or pass out every night in front of it. Thats my 3 cents.

Cevap:

A static image on the TV for a few hours ONE TIME may not cause any problems, but if one has that same static logo/graphics up a few hours a day, day after day, then it will likely eventually burn-in, depending on the colors, TV settings, and total time on screen. So even a few hours a day of "normal use" can lead to BI, regardless of what you believe or want to convince others here to believe.

There are not plenty of warnings in the LG manual, at least not for the B6, about static images or burn-in. I recall seeing only one: something about prolonged display of static images can lead to image sticking. No definition of what "prolonged" means. No definition of "static image." Is that entire image or logos, too? No definition of image sticking. What is it that and how long does it last? Can it be easily fixed? LG's "warnings" are a joke and not very useful to any owner.

So tell me, how are owners supposed to "make the correct choice" if LG does not adequately warn potential owners of what may happen and under what conditions, specifically? OLED customers today have at least this and other forums to learn from others' BI experiences of what to do and not to do to hopefully avoid BI. But all this information and users' posts didn't exist several months ago, and early customers were more in the dark.

Bir başka yorum

And this is exactly the reason my A1E is going back. It's the best TV i have ever owned. The picture is second to none. I am not going to get into and OLED vs LED debate. Everyone has different use cases and no set is perfect. OLED has issues, as does LCD. However i am simply not going to change my viewing habits (yes, I like sports and watch football all day sunday, as well as other sports frequently). Almost all cable channels have a static image. I hate that they do, but there is nothing I can do to change that. 

Is there a chance i never get any IR or burn in? Sure, i just don't think chance is very high over the long term. That being said, it's ludicrous for a company to even suggest what kind of content i can watch and in what capacity. Yes i game in 4k HDR, and yes I watch 4k blu ray, streaming etc. . My content is varied. But I can't own the TV at the expense of worrying every time I turn on Fios bc a ticker is going to potentially ruin my set which won't be covered by warranty (if it was i don't think there would be any debate, OLED wins hands down). But no way am i spending close to 3 grand, to potentially lose that money, or fight with the manufacturer for a replacement if needed.

For many OLED is the answer. For me, i'm worrying too much if it's going to get IR or even worse BI eventually and it's preventing me from enjoying the TV. Yes the black levels, contrast, motion and viewing angles are phenomenal, but i do find myself missing some brightness. There is no perfect TV. for some OLED is the best thing available. For others, it's not an option.

quad, jackjoker, TiesTorN and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yukarıdaki yazıma ek olarak avsforumlarındaki OLED'e sahip olup burn-in yaşayıp yaşamayanların oy verdiği anket linki: http://www.avsforum.com/forum/40-oled-technology-flat-panels-general/2901825-woled-burn-poll.html

Current results on 8/22/17 indicate a 17-out-of-135 or 15.6%rate of defective WOLEDs exhibiting burn-in. 

WOLED ne demek bilmiyorum :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, Atrin said:

Yukarıdaki yazıma ek olarak avsforumlarındaki OLED'e sahip olup burn-in yaşayıp yaşamayanların oy verdiği anket linki: http://www.avsforum.com/forum/40-oled-technology-flat-panels-general/2901825-woled-burn-poll.html

Current results on 8/22/17 indicate a 17-out-of-135 or 15.6%rate of defective WOLEDs exhibiting burn-in. 

WOLED ne demek bilmiyorum :D 

White oled.

Atrin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla bu konuda sen de benim gibisin Atrin, o yüzden karar verememekte haklısın. Çünkü ben de almaya niyetlenmişken bu ikilemde kalıp, teknoloji otursun diye ertelemiştim tv alımını. Hayır bir de 2-3 bin liralık tv alsak ulan o kadar da kusuru olsun diyebilir insan. Ama 10 bin liranın üzerinde para veriyorsun bir de sorun yaşarsan şahsen ben de uyuz olurum ve tercihimi etkiler. Kimse kusura bakmasın görüntü süper, en iyisi diye 5 sene sonra atmak zorunda kalabileceğim tv'ye 10k'lar vermem ben. Siyah, görüntü kalitesi vs. en iyisi olabilir ama bunun için de o kadar para istiyorlar tüketiciden. Ama madem öyle; burn-in denen bir olay var sonuçta ve bunun varlıpını da kabul ediyorsun, o zaman bu teknolojinin kusuru olarak tv'yi daha uygun fiyata ver. Sony yetkilisi, satış müdürü, cartı curtu, birşey olmaz diyorlarsa burn in kaynaklı herhangi bir soruna 10 sene garanti versinler. Ya da Oled tv'yi üreten, burn inden yana birşey olmaz iddiasında olan herhangi bir firma elektronik türden normal arızalara yine 2 yıl ama burn-in kaynaklı sorunlara 10 yıl garanti versin. Bunu yapsınlar millet de rahat rahat alsın, kullansın. Bunu yapmadıkları sürece, ya da en fazla iki yıldır piyasada olan oled tv'lerin bir 5 sene sonrası hallerini görmeden ben oled falan almak istemem, o riske de girmem.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Korhan abi burn-in bir garanti problemi değil, misal ölü piksek gibi bir garantisi olmadı, olmayacak da. Kullanıcı hatası burn-in, çünkü ne aldığını bilmiyor demek bu sorunu yaşayan. Manuel vites araba alıp hep 3. viteste 6000 devirde 120km ile gider misin, gitmezsin. Bunda da 4 saat sabit görüntü olmayacak işte aynı şey. Bu televizyonun kitlesi belli. 3 kuruşluk konsol oynansın diye üretilmediği aşikar. Biraz dikkat gerektirdiği doğru başlarda. Efe'nin çekincesi konsol da oynamayı düşündüğü için. Yoksa konsol oynamayacak olsa bu kadar kılı kırk yarmazdı. En iyi LED TV'nin yanına koy Efe'nin almayı düşündüğü OLED'i, o led'i çekiçle kıracağını garanti ederim, kısaca biraz fedakarlığa değer :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi araba örneği maalesef doğru değil. Arabalar dünya üzerinde var olduğundan beri 3. vites 6000 devirde 120km kullanılması sakıncalı. Plazma dönemine kadar TV lerde aynı görüntü kalmasın veya uzun süre izlemeyin diye bir uyarı yok. O yüzden normal kullanıcıya plazma veya OLED konusunda dikkatli kullanma kısmı garip geliyor. En azından bana garip geliyor :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu dolar kuru ile benim istediğim tarzda bir PC kurmak için herhalde 15.000-20.000 arası harcamam gerekir hiç gerek yok şimdi bu kadar masraf varken :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben aldım TV'yi. Forumumuz için kendimi feda etmeye karar verdim. Bir sorun yaşarsam artık kendimi camdan atarım @stardust sorumlusudur. Vasiyetim olarak bilinsin :D 

Benim bekar evimde 65inç sırıtmassa kullanıcam sırıtırsada tekrar kutuya koyup bekleticem bir 4 ay. Kullanırsam yazarım deneyimlerimi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam aç kullan, gerek yok çeyiz toplar gibi kutusunda bekletmeye :)

Ben de önümüzdeki birkaç ay içinde yeni ev tutacağım, taşınınca bir tane alacağım. LG'ye yatkınım ama yorumlara göre Sony'ye de kayabilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İzleme mesafem 2 metre bile değil ondan. 65inç olunca dev gibi gelebilir.

@kronus LG OLED ben asla almazdım açıkçası. Sony LG panel kullanıyor OLED'de fakat yukarıda yazdığım gibi Sony OLED'lerin burn-in fotoğraflarına ulaşamadım hiç. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Herkese teşekkürler iyi dilekleri için. Cuma günü Sony servis gelip kurdu televizyonu. İzleme mesafem 2-3 metre arası şu an yaşadığım evde. Biraz büyük oldu fakat filmler için mükemmel oldu. Playstation'da oyun oynamak için alışmam gerekiyor sanırım. Oyun esnasında etrafa bakmak için kafamı döndürüyorum. Zaten 6 ay içinde taşınacağım için bu bir problem değil. Benim TV sehpası 148cm TV 147cm genişliğe sahip ve oturduğum yere iyice yakın olacağından, TV'yi duvara astık. Çerçeve yok gibi birşey zaten ve Sony logosunu sol alt kısma çok küçük bir şekilde yazdıkları iyi olmuş. TV "BEN SONY'YİM !!11!" diye bağırmıyor. Oldukça şık. Kumandası tırt. Yani dizayn olarak eski bir tasarımı var. Büyük bol tuşlu. Samsung veya LG'nin en üst düzey TV'lerinin kumandaları daha estetik. Bu bir gerçek ama ben çok takılmıyorum açıçası. Kumanda da mikrofon var. Google veya youtube da sesli arama yapıyorsunuz. Bunu hiç kullanmam sanıyordum ama 3 gündür 5-6 kere kullandım. Sesi algılaması ve arama hızı oldukça iyi.

Daha önceki yorumlarımda siyah bahane A1 serisi şahane demiştim fakat haksızlık etmişim. Bu "gerçek siyah" olayı cidden bağımlılık yapar. İnanılmaz bir izleme keyfi yaratıyor. Renkler vs derken nişanlıma artık sinemaya gitmeyiz bence dedim. Tahmin ettiğimden ve mağazada izlediğimden çok daha iyi. Tek sorun 4K içerik bulmak. 2  tane deneme filmi indirdim 4K UHD HDR. Biri Rouge One diğeri Life of Pi (bunları bulabildim). HDD'yi tv ye bağladım VLC player ile açtım fakat Rouge One açıldı fakat görüntü gelmedi ses geldi.. MP4 formatında film neden açılmadı anlamadım. Life of Pi filmi mkv formatındaydı ve sorunsuz bir şekilde açtı. UHD içerik indirmek için önerisi olan var mı ? 

Ses sistemi TV'nin cidden inanılmaz. Ekranda sesin hareket ettiğini hissedebiliyorsunuz gerçekten. Tek eksiği bana basslar gibi geldi. Eski Sony LED TV'de kulaklık girişinden Bose ses sistemimi bağlayıp kullanıyordum ve doğal olarak TV'nin ses sistemi iptal oluyordu. Bu TV de titreşimli ekran özelliğini kullanmak istediğimden Bose ses sistemini hiç bağlamadım. Ayarlarda gezerken hem TV'nin ses sistemini hemde aux veya bluetooth ile bağlanan cihazın aynı anda kullanılabildiğini okuyunca hemen bağladım sistemi. Şu an ekrandan ses geliyor basslar Bose'dan geliyor. Bu benim için cidden çok önemliydi ve mükemmel bir sonuç yarattı. 

Genel benim sizin gibi kullanıcıları ilgilendiren konulardan bahsediyim. 

Konsol konusu: PS4 Pro olduğu için 4K 4:4:4 sinyal verebiliyor. Horizon Zero Dawn denedim ilk. HDR özellikli bir oyun. TV HDR özellikli sinyal aldığı an HDR moduna geçiyor. Oyunuda tam gece zamanı save edip bırakmışım. Böyle bir görüntü olamaz. Gerçek anlamda gece gibiydi oyun. İnput lag konusu önemliydi benim için. Şu an Fifa 18, Battlefront 2, Battlefield 1, Horizon gibi oyunları dedim. Hepsi 4K çözünürlükte açılıyor ve input lag konusunda bir yavaşlık hissetmedim. Testlerde 4K çözünürlükte inputlag 30ms gözüküyordu. 1080p'de 47ms lere çıkıyor. İnput lag olarak 1080p'de kötü maalesef TV. Rocket League oyunu geçen sene 4K update'i almıştı fakat eski TV'me göre bu oyunda biraz input lag hissediliyor gibi geldi bana. Eski Sony LED TV'min input lag'ı 37ms idi bu arada. A1 serisinin 4K'da 30ms ile daha az inputlagı olmasına rağmen bu oyunda bir lag hissettim ben. Nedenini anlamadım :) Kullandığım HDMI kablo eski belki ondandır şimdi amazondan kablo siparişi verdim o gelince tekrar deneyeceğim. Bir diğer ihtimal daha önce PS4 Pro ile 1080p de açıyordum oyunu ve sabit 60fps veriyordu. PS4 Pro güncelleme notlarını okuduğumda oyun 4K 60FPS de çalışıyor diyor fakat belkide fps düşüşlerini ben input lag ile karıştırıyor olabilirim. 

Digitürk 1080p yayınlarda gayet tatmin edici bir görüntü sunuyor. X1 Extreme işlemci upscale'i iyi yapıyor. NTV Spor HD dandik geldi biraz ama Bein Gurme HD kanalı inanılmaz net ve güzeldi. Netlik ve hareketli sahnelerde hiç bir sorunla karşılaşmadım. Son derece akıcı ve hatasız bir görüntü var. 

Apple TV 2. jenerasyon var bende. 1080p en fazla desteklediği çözünürlük. O yüzden apple tv ile ilgili bir şey yazmama gerek yok. UHD içerik bulmak zorlaşırsa belki son jenerasyon 4K UHD Apple TV alıp 40-60gb indirme derdinden kurtulabilirim. Fakat şu an masraf çok apple.com.tr'de yenisi 1000TL fiyatla satılıyor.

Netflix üyeliğini 12 aralığa kadar UHD versiyonuna çevirdim. Fakat UHD içerik olarak oldukça zayıf. Genelde Netflix serileri 4K UHD HDR olarak geliyor. Fazladan ayda 4 dolar vermeye gerek yok gibi geldi. Netflix application'ını TV'de, Apple TV'de ve PS4 Pro da kullanma imkanım var. En kafamın rahat olacağı platform PS4 olduğundan Netflix i oradan izliyorum. Dün hatta denemek için "Designated Survivor" dizisine başladım. UHD değil sadece HD HDR versiyonu vardı fakat görüntü kalitesi inanılmaz. Daha önce yazdığım gibi bu siyah renklerinin kalitesi bağımlılık yapar. @stardust'ın neden geçen sene plasma aldığını anladım. Image Retention veya Burn-In yaşamazsam bende OLED veya Plasma ile devam ederim. 

Şu an herşey güzel TV ile tabiki. Kafama takılan soruların cevabını zaman göstericek. 16 saat falan kullanmışımdır her halde TV'yi en fazla ve bir sorunla karşılaşmadım. Otomatik uyku saatini 2 saate ayarlardım ve statik bir görüntü olursada 5dk içinde sleep'e alıyor tv yi. Bir başka beğendiğim özellik ise daha önceki mesajlarımda yazmıştım. Ps4'te spotify ı açıp bırakıyorum diye. Bunun içinde güzel çözüm bulmuşlar benim için. TV'nin ekranını kapatabiliyorsunuz hızlı menüden. Böylece TV ses sistemi çalışmaya devam ediyor. Bende telefondan geçiyorum şarkıları fakat ses kalitesinden ödün vermemiş oluyorum. Bu özellik oldukça hoşuma gitti.

Zaman geçtikçe deneyimlerimi yazarım buraya.

Thustu and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok