Televizyon Önerisi
3 3

Bu konuda 615 mesaj var

55” OLED biz de aldık, neye dikkat edeceğiz burn-in için. 

Pek bildiğimiz TV kanallarını seyrettiğimiz söylenemez, Netflix ve Apple TV kullanıyoruz, altyazı oluyor.

Dikkat edilecek bir şey var mı ekstra ?

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
33 minutes ago, T800 said:

55” OLED biz de aldık, neye dikkat edeceğiz burn-in için. 

Pek bildiğimiz TV kanallarını seyrettiğimiz söylenemez, Netflix ve Apple TV kullanıyoruz, altyazı oluyor.

Dikkat edilecek bir şey var mı ekstra ?

Tolga abi hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Sabit bir kanal logosu hiç değişmeden ekranda 1-2 saatin üstünde kalmadığı sürece dikkat etmen gereken bir şey yok.

televizyonun ilk 500-1000 saati en kritik dönem, bunda dikkat etsen sonradan zaten "burn-in" riski büyük ölçüde kalkıyor. gölge kalırsa da şöyle bir şeyi yarım saat çalıştır hemen siliyor:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sağol Cihan, TV’nin kendi menüsünde gördüm bir piksel temizleme diye bir şey var, hızlı olan on dakika, diğeri yarım saat, montajı yapan servis haftada bir hızlı olanı çalıştır, olmadı ayda bir 1 saat olanı çalıştır gibi söyledi.

Abide LG 55B6 var, o piksel kaydırmayı bile kapatmış, gıcık oldum diyor, o alalı oldu baya ancak onda hiçbir kanal alıcı cihaz yok, Netflix, Prime v.b. içerik izliyor sadece.

Bir şikayeti olmadı. 

Uleyn TV aldık, şimdi misal bildiğimiz gibi bir dizi seyretmeye falan kalksak haftada bir sıkıntı mı ya ? :) 

Nereden baksan üç saat falan sürüyor, reklamda falan kanal değiştirsek ? Veya logosuz olarak Puhu TV falan bakacağız artık. 

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim panelin görüntü kalitesi muazzam, Netflix’te 1080p içerik bile gayet iyi, bende Panasonic 50GT30 plazma TV’de var ondan baya iyi kontrast, derinlik hissi v.b.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Panasonic plazmada benim iz falan yok kaç yıllık TV ki oyun falan da oynadık onda çok, tabii normal kanal seyredilmedi gibi bir şey onda da, ancak bol bol alttan üstten siyah boşluklu film seyredilmiştir.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Peki değer mi bu kadar uğraşmaya? Bu oled televizyonlar tam bildiğin paranla rezil olma konsepti için yapılmışa benziyor. Şimdi düşünüyorum da hayatta oled falan almam gibi geliyor, başka derdim yokmuş gibi bir de televizyonu mu düşüneceğim?

Bizim evdeki standart televizyon kimse izlemsese de yeri geliyor 20 saat aynı kanal açık kafasına göre takılıyor, umrumda değil. Şimdi yarın bir gün gidip siyahları çok iyi gösteriyor diye OLED tv alsam ve evdeki biri televizyonu açık bırakıp başka yere gitse sırf televizyon fazla çalışmasın diye televizyonu kapatmak için yemek masasından mı kalkacağım? :D Severler böyle işi.

"Lüks" bu değil arkadaşlar.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ne uğraşması ya, abartmaya gerek yok.

tek dikkat edilmesi gereken nokta aynı kanalın logosu saatlerce aynı yerde kalmasın, başka da bir şey yok. normal tv işte.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Normal televizyon değil işte. Şimdi yarın öbür gün televizyonda güzel bi tartışma programı çıktı ve bir kaç saat sürüyor diyelim, izlemek de istiyorsunuz ama sırf logonun izi çıkmasın diye programın yarısında kanal mı değiştireceksiniz? Bunu neden yapıyorsunuz kendinize?

Düşünsene eve bi geliyorsun hanım sabahtan beri Müge Anlı seyretmiş. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hanım müge anlı izliyorsa zaten televizyondan önce karıyı değiştiririm... :lol:

onun dışında tartışma programının reklamında tv'nin kendi piksel temizlemesini çalıştırırsan arkadan kanalın sesi geliyor zaten.

dediğim gibi bu da yani ilk 500-1000 saat, pikseller yeniyken tehlikeli, sonra sıkıntı olmuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 hours ago, stardust said:

Tolga abi hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Sabit bir kanal logosu hiç değişmeden ekranda 1-2 saatin üstünde kalmadığı sürece dikkat etmen gereken bir şey yok.

televizyonun ilk 500-1000 saati en kritik dönem, bunda dikkat etsen sonradan zaten "burn-in" riski büyük ölçüde kalkıyor. gölge kalırsa da şöyle bir şeyi yarım saat çalıştır hemen siliyor:

Simdi yurtdisindayim daha detayli turkiye’ye donunce yazarim ama bu yukaridaki videoyu yapmanin bir yarari olmadigi yonunde bir kani vardi. Bu tarz videolar eski plazma tvler icin oneriliyormus zamaninda. 

Yaklasik 1.5 senedir OLED kullaniyorum. Tek dikkat ettigim sey eskiden ps4 ana menusunde aleti ve tv yi acik birakip takilirdim evde simdi onu yapmiyorum. Eger cok fazla haber kanali vs izlenicekse hic sikinti yok bence. Kayinpederin evinde benim ayni tv var ona dert anlatmak zor olacagindan hic dikkat etmesi ile ilgili bir sey soylemedim. Onlarda normal tv yayini izlemiyorlar pek. Genelde netflix vs. gecen gittigimde evlerine test yaptim image retention yoktu. 

Oledlerle alt ust siyah letterbox film izlemek benim bildigim sikinti degil. Cunku o kisimdaki pixelleri kapatiyor alet. Burnin olamaz zaten pixel calismisyor cunku. 

Daha once yazdim foruma. Ben genelde ps4-netflix-appletv-torrentten 4k disinda yemek yerken kelime oyunu programini izlemek disinda bir sey yapmiyorum. BF5 i 220 saat oynamisim mesela burn in olmadi hic. Cok fazla dikkat etmek gerekmiyo. Ntv yi acik unutmamak disinda dilegidiniz gibi takilin bence. Benim tv nin kapanma suresi 2 saat. Oyle korumaya aldim unutulursa. 

Bu pixel temizleme sony de hizli olan yavas olan diye bir ayrim yok. Her aksam kendisi otomatik tv kapaliyken yapiyor diyorlar. Uzun olanida yilda 1 kere diyorlar cunku panel omrunu azaltiyor. Ben hic yapmamistim gecenlerde kendisi yapmak istedi yapti. Tolga Abi sizde servisi pek dinlemeyip ne kadar siklikla yapilmasi gerektigini avforumsdan falan bir bakin isterseniz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bende wosh gibi dusunuytorunm.herkes 2 super genc evli yada bekar degil .sen bunun annene babana evdeki cocuga .2 anneden yada bakici varsa cocouga gelene falan antlamazsin onun sinir stresine degmez.

cok extrem durumlar haric ustelik tv dunyasi zirt pirt degisiyo 3-4 sene bekle degsitir bile riskelerden yok ilerde de kullanirim dusuncelerinden makula geliyo.

simdi bizim evde olsa ben bi kere bilem acasim olmaz da babam macx bakar fener tv olsun bazi spor kalanalari olsun anne dizi bakar yegfen gelirse cocuk kanalar diney falan opişrt pirt her dj baslarinda mi dusunce .bi turk diszi reklamalriyla 3 saat abi

ayrica cnn turk haberturk baska tartisma programlari su nu

ayrica kanalarin cogunda kanal logusu durmadan cikiyo

bende elbete sizdeki para yok olek hep boyle kucuk tefek seylerde sahane gibi vewse bilemiyorum normal insan gi bi izelenecek tvde  1080p ledin insanlarin %95 falan tatmin edebicegini dusunoyorum

iste herseyin meraklisi var ses meraklilar var basasinin kat alacagi (anadoluda(paraya bi muzik dinemek icin  harciyaabiliyor

manyak araplarin seyh duzeyindekerotelden kat kiraliyorlar olmadi bakip begenmeyip bu muslukarda bu jatta aldin kaplama olsun diyip tadilat yaptiryorlar

nusretle altin kaplala burger yapmis.

bu 500-1000 saati gecen bi kac sene oncde konustgumuzda biriler yoled emsti ya yani gunde zati her gece su kadar aciyoruz 4-6 ay bunu mu beklicez demisti.

sen mi ties mi ne bosta calsitiryorum  gibi bisi mi dermisti 1.5-2 sene gecti hatirlamiyorum

tv seyretmek icin alinmis tv icin &100 sart degil

4k icin bile netlixden alip memnun olmayanda vardi

gunde tv 4-6 saat acik olursa ya 1000 saat icin 150-250 gun lazim .

yani 500-1000 dsati sarfetmem n 1-2 hafta imisecine rahat.en cok kullanacak evde durmadan varsa 10-12 aatitir ki onda bile aylar surecek yine.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayırlı olsun dilekleri için teşekkürler, bizim TV’de de otomatikmiş OLED piksel temizleme, TV 4 saat kullanıldıktan sonra kapatılırsa Standby moddayken otomatik yapıyor. Yine 1500 saat kullanımda bir de uzun olanı yapıyormuş Standby modundayken otomatik olarak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1 senedir LG OLED kullanıyorum , pixel temizleme görmedim otomatik var mı yok mu onu da bilmiyorum Antene bağlı değil sadece netflix ve bilgisayara bağlayıp kullanıyorum, bilgisayarda kullanırken görev çubuğunu otomatik gizle seçeneğini aktif ettim duvar kağıdını da rastgele değiştir seçeneğini seçtim , pencerelerin renkleri de duvar kağıdına uygun olarak değişiyor tabi böylece dakikada bir renk değişimi oluyor. internette dolaşırken de browser penceresini her zaman fullscreen yapmıyorum genelde rastgele birşey ayarlıyorum biraz küçültüp ama en önemlisi tuvalete mutfağa ya da başka bir odaya giderken fullscreen video açıp öyle gidiyorum çünkü 3 dakika için gidiyorum bazen yarım saat odaya girmediğim olabiliyor. Klasörler arasında işlemler yaparken beyaz zemin uzun süre açık olduğu zaman bazen hale şeklinde renklenmeler görebiliyorum fakat normal kullanıma geçince  2-3 saniye içinde yok oluyor. Her zaman da olmuyor belki haftada bir ya da 10 günde bir. İlk başta endişelenmiştim şimdi umursamıyorum bile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LG 65C8 ler 16bin tl bandinda geziniyor...

Bu fiyattan alip koseye koymali mi bilemedim , 1 sene sonra kullanmaya baslarim...

Seneye anca 25bin civarlarinda C9 serisi bulunur diye dusunuyorum..

C8 ile C9 arasinda da pek bir fark yok gibi :icon_think:

CaRaBeeN tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam oyle bir imkan varsa yap bence. Doviz ile birlikte ciddi anlamda almak cok zorlasicak. Ben temizlige gelen abladan korkumdan (ki silmesini yasakladim ama hala siliyor) evdeki sony oledi sigortalattim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LG 65E9 lar stoklara girmis 

29.500 tl liste fiyati :O

65C9 henuz stokta yok ama tahminim 25bin tl seviyelerinde olacaktir..Zaten LG tarafinda C ile E serisi aradinda goruntu kalitesi anlaminda fark olmadigindan , tercih daha hesapli olan C serisi...

Sony tarafinda AF8 ler 18-19 bin tl dolaylarinda...Hicbir zaman LG C8 rakamlarina dusmez...

Aralarinda da major farklar yok gibi, hangisini alirsan uzmez, incelemelerde butce odakli hareket edip LG al gec seklinde...

Yani ozetle seneye (hatta bu sene yeni urunlerde) bir daha 15-16 bin tl seviyelerinde 65” iyi bir oled bulmak imkansiz gibi...

ben lg 65c8 i alip , kutusundan cikartip kontrol edip, tekrar kutulayip kaldirayim en iyisi ;)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir kaç aya kadar tv almayı düşünüyorum, 55 inch ve oled olacak. Şimdiye kadar konuşulan modelleri değilde, ambilight olayını eşimle birlikte çok beğendiğimiz için philips almayı düşünüyoruz. Ancak Oled 803 ve Oled 903 diye iki modeli var. 903 için o fiyat farkını vermeye değer mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benden size tavsiye Tv falan alacaksanız ekim, kasımı hatta 11 11 indirimlerini falan bekleyin, bir önceki seriyi uygun fiyata alın. 65" C8 serisi de ilk zamanlar 26 bin liralara falan satılmaya çalışıldı. Gerçi ilk gelen 65C8'ler 18 bin lira etiketle falan satılıyordu sonra döviz kuru düzenlemesi yapıldı ve LG oled tvlerin fiyatı uçtu. O dönemden itibaren 26 bin liraya satıştaydı teknosa'da falan. Sonra düşmeye başladı. Bugün LG C8'ler Teknosada  65" için spette ek indirimle 15.700tl, 55C8  için 9.700TL'ye satıştaydı. Yaz sonu çok daha uyguna bulunur. Şuan yeni serilere hayvani fiyat koyup eldeki eski seri tv'leri elden çıkarmak için suni fiyat konuyor. Eldeki eski seri stokları tükenmeye başlayınca yeni seri üzerindeki suni fiyat artışı da kalkar. düşmeye başlayacak. İki senedir çok sıkı takip ediyorum fiyatları. İki senedir de bu şekilde oldu.

@Coppermine philips oled 903 ve 803 arasındaki önemli fark 903'teki speakerlar. Ben araştırdığımda hem panel hem görüntü işleme yetenekleri açısından bir fark olmadığı söyleniyordu. Ama benim araştırdığımda philips yeni seri oledler piyasada yoktu. Gerçekten öylemi yine de araştırmak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oled burnin hakkında da şunu belirteyim çünkü yanlış bir kanı var. Oled burnin tamamen uzun süre sabit piksellerin ekranda kalması nedeniyle oluşuyor diye birşey yok. Uzun süre sabit kalan görüntüler sadece olasılığı artırıyor. Yani hiç kanal logolu tv izlemeden, ekranın altında uzun süre bant-bar kalacak şekilde kullanmadan da burnin sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz ki bir çok örnek gördüm. Daha çok parlaklıkla alakalı bir sorun ve er ya da geç olacak bir durum. Önemli olan tv kaç yaşına kadar burnin oluşmadan kullanılabilecek asıl bilinmesi gereken bu. Ama insanların evine götürüp kullandığı en eski oled tv en fazla dört yaşında. Dolayısıyla sağlam bir fikir için yeterli bir süre değil. Bu dört senede üstelik ilk oled örnekleri olmalarına rağmen burnin sorunu yaşamayanların olması umut verici. Eğer 10 sene burnin yaşanmadan kullanılmış bir tv görebilirsek o zaman burnin meselesine şuan bakıldığı gibi bakılmayacaktır.

Benim oledlerde asıl şuan kafama takılan HDR diye alacağımız tv'yi burninden kaçınmak için parlaklıktan feragat edilmesi gerekliliği.(ki zaten asıl HDR için 2000 candela peak brightness gerekiyor olmasına rağmen şuan oledler bunun yarısını bile zar zor veriyor hatta veremiyor). Şimdi durum buyken bir de biz kısarsak ne anladık HDR'den...

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selam @ZvAnA ,

Evet ben de Cuma günü internette bir satıcıda 16.000 / 3 fiyat görünce, başka yerlere de baktım, Vatan'da ve Teknosa'da 17.000 , HB'de 16.300 lerde idi.

MM'de ise 18bin hala.

Sonra Teknosa'ya gittim Cuma akşam, dedim böyle böyle indirim yapın alayım. Yok son fiyat dediler

Dün ben de gördüm Teknosa indirmiş fiyatı :)

LG'nin birkaç premium bayisinden fiyat aldım, en en en son 15.300 nakit, 15.500 /3 ya da 16.000 /8 gibi fiyatlar var.

Tamam hemen ihtiyacım yok bekleyeyim diyorum ama bu kez de kapalı kutu bulma şansı kalmayacak diye hissediyorum, zira şu an B8 kalmamış mesela. En uygun fiyatlı B serisi olduğu için bitmiş.

C serisi de biter belki E serisi kalabilir ve dediğin gibi yıl sonuna doğru, 15-16 bin seviyesine 65E8 satılabilir.

15bin in altını pek görmeyecek gibi bu 65C8'ler, gören olursa da teşhir olacak bence...

Seneye de bu zamanlar 65C9 15bin seviyesinde olmaz kuvvetle muhtemel...

CaRaBeeN tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teknosa’da dun 15.800 du ama suan yine 17bine cekmisler fiyati 65c8 icin 

bu arada e8 in cam dizayni ben begenmiyorum mesela, daha kalinlastiriyor ve asagi dogru uzatiyor

kasayi...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5-6 ay önce Sony AF8, LG C serisinden daha ucuzdu. 65C8 18 bin liraya satılırken 65AF8'i 16 bin liraya bulmuştum. Ama o sırada Sony A1'lerde bulunabiliyordu ve fiyat tabiki daha uygundu. AF8 A1'in üzerine ekstra birşey koymadığı için A1 alsam mı acaba diye düşünüyordum ama akışına bıraktım. Benim için hâlâ pahalıydı. :P 

Bu arada vatandan birşey bakarken eğer sitesinde sadece mağazada stokta görünüyor ve siteden sipariş verilemiyorsa o ürün %99 ya teşhir ürünüdür ya geri iade olan üründür bilginize.

@CaRaBeeN seneye bu zamanlar 65C9 bence de 15 bin seviyesinde olmaz ama bunun nedeni maalesef döviz kuru. Normal şartlarda dövizde çok oynama olmazsa ekim, kasım gibi çok daha uyguna bulunur. Bu sene yine sonbaharda C8'ler çok daha ucuzlayacak. Bence en güzeli tv bütçesi kadar döviz alıp ekim kasımı beklemek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok