Televizyon Önerisi
3 3

Bu konuda 615 mesaj var

Aslında grupta daha önce yazmıştım, hatta @ResetButton'ın önerisiyle bir inceleme yazısı yaz demesi ve benim bir türlü fırsat bulamamam nedeniyle çok uzadı mevzu. Bugün kapanmış başlığın da yenilenmesi maksadıyla bir incelemeyle beraber rahatlıkla önerebileceğim Philips 65pus7101 TV'nin incelemesini yazmak istedim.

65PUS7101_12-MI1-global-001.jpeg

Philips'in üst serilerinden biri olan bu televizyon 65" 4K, gerçek 100 Hz IPS panel içeriyor. Kılavuzda belirtilen bu bilgilerin gerçekte işe yarayıp yaramadığı konusuna daha sonra değineceğim. Bir alt modeli olan 65pus6521'den ayrıldığı özellikler 6521'de VA panel olması ve buna bağlı olarak daha kalın olması, 7101'in 30W hoparlörleri olması 6521'de bunun 20W olması. Normalde VA panelin daha iyi bir görüntü vaad etmesine karşı 7101'e göre yaklaşık 2 kat daha kalın olması nedeniyle estetik görünüme önem verenler açısından 7101'in daha iyi bir tercih olduğunu söylemem lazım. Yine 30W hoparlörler ancak yeterli geliyor, 20W muhtemelen yetersiz kalıyordur diye tahmin ediyorum.

7101 Android 6.0'la geliyor ve kurulum esnasında wi-fi bağlantısını yaptıktan hemen sonra kanal kurulumu yapılıyor ve tüm işlemler otomatik olarak ayarlanıyor. Ürünü Vatan Bilgisayar'dan aldım, televizyonu servis eve getirip kurdu, kurulum için duvar aparatı ücreti haricinde bir ücret almadılar. Ürünün Android yazılımlarının hepsini kullanmadım, henüz Google Play aboneliğim de yok ancak özellikle kumandasının tam ortasında bulunan Netflix düğmesi sürekli kullandığım tuş oldu aldığımdan bu yana. Netflix'e çok rahat adapte olan uygulaması mevcut, kullanımı çok rahat ve takılmıyor. Yine Youtube uygulaması da takılmadan sorunsuzca çalışıyor. Dahili uydu alıcı için çok fazla kötü yorum vardı, özellikle yavaş kanal geçişi olduğundan bahsediliyordu ancak bir önceki televizyonda Next uydu alıcı kullandığım için kıyasladığımda çok ciddi bir fark göremedim. TRT 4K'da bir sıkıntı olmadan izlemek de ayrıca keyifli. Kumandanın arkasında yer alan klavye de güzel olmuş bence, yazı gerektiren uygulamalarda kullanımı çok rahat. Üründe ethernet girişi var, ancak aynı zamanda ethernet girişini Apple TV kullandığı için televizyonu wi-fi üzerinden bağladım. Televizyon 3 kenardan ambilight özelliğine sahip, yoğunluğunu vs. ayarlayabiliyorsunuz bu tamamen size kalmış. İlk nesilde bazı gereksiz artefaktlar olduğu için söyleyebileceğim bu nesilde hepsi çözülmüş ve özellikle heyecanlı bir film izliyorsanız çok keyif almanız mümkün.

Netflix'in 4K olan bazı videoları güzel olsa da hd yayınlar salonda 4-5 metre mesafeden biraz kötü görünüyor (pikseller anlaşılıyor). Bu noktada değinmek istediğim bir başka durum salon veya televizyonu her nereye koyacaksanız elinize bir metre alıp ölçmeniz gerektiği. Normalde televizyonu almaya gittiğimde aklımda 72-84" arası bir televizyon almak vardı, iyi ki almamışım diyebiliyorum. 65" bile duvarın yarısını kapladı, yine 4K çözünürlük iyi olsa da henüz HD yayınlar olduğu için görüntü ara sıra kötü kalabiliyor. Eviniz bizim ev gibi çift kat alçıpan duvara sahipse ve sadece televizyonun monte edildiği duvarda sac levha varsa dikkat edin demem lazım, çünkü tv 28 kg. Bir önceki televizyon 40 kg olduğu için fark etmedi benim açımdan  ancak daha küçük bir tvden geçiyorsanız bu noktayı atlamayın demek isterim.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. TV almak isteyenlere küçük bir yardımım olduysa ne mutlu bana.

Najaz, Whooosh, Kibitzer and 3 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güzel tv imiş, güle güle kullan. 

Google play aboneliği google hesabı ile aynı. Gmail olan herkeste var.

kodi yüklemeyi dnedin mi?

Netflix 4k olasa da hız yavaladığında dinamik olarak bitrate i düşürebiliyor. Wifi ile bağlılenbir hızı kontrol etmek lazım bence.

smartphone için uygulamsı varsa ben telefonun klavyesini tercih ederim. Yoksa zaten kodinin var uygulması, androidin de vardır herhalde.

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 dakika önce, ResetButton said:

Güzel tv imiş, güle güle kullan. 

Google play aboneliği google hesabı ile aynı. Gmail olan herkeste var.

kodi yüklemeyi dnedin mi?

Netflix 4k olasa da hız yavaladığında dinamik olarak bitrate i düşürebiliyor. Wifi ile bağlılenbir hızı kontrol etmek lazım bence.

smartphone için uygulamsı varsa ben telefonun klavyesini tercih ederim. Yoksa zaten kodinin var uygulması, androidin de vardır herhalde.

Çok teşekkürler, benim gibi üşengeç bir adamın Kodi yüklemesini beklemek bir mümin latifesi olsa gerek :) Gmail hesabım olmadığını duyunca da şaşıracağını düşünüyorum :D Netflix'te her filmde olmuyor bahsettiğim durum, bazı filmler 4K değil çok büyük ihtimal, yoksa evde 50 mbit fibernet var, bununla ilgili de sıkıntı olmuyor çoğu zaman. Airport da hemen tv'nin altında, problem wi-fi kökenli değil, çünkü filmler arası direkt fark ediyor. Genel olarak tv'den memnunum, bu incelemeyi yazmak için beklemem de biraz kullandıktan sonra bilgi vermek içindi. 

100 Hz'le ilgili olan durumu yazmayı unutmuşum. Bir önceki lcd de Toshiba'nın 100 Hz panelli bir lcd'siydi. Bu televizyonda görüntü akışını dinamik olarak kontrol etmek için pixel plus hd diye birşey uydurmuş Philips. Yazılımın kabaca yaptığı şey akıcı bir görüntü sağlamak için her çerçeve arasına bir benzer çerçeve ekleme mantığına dayanıyor. Haliyle adamlar koşarken televizyondaki görüntüde çizgi filme benzer bir görüntü oluşuyor, ben bu olayı biraz seviyorum, sevmeyenler de var ve bu özelliği kapatmanız mümkün. 100 Hz panel olması net bir iyilik sağlıyor mu diye soracak olursanız, bir önceki lcd panel de çok iyiydi açıkçası o yüzden ben bir fark hissedemedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de çok üşeniyorum böyle işlere ama sonunda kuruyorum. Uzun vadede getirisi fazla çünkü. En basitinden artık normal hemen hiç izlemiyorum, izlediğim bir iki program var bende yayını olmayan kanallarda . Biri Emre kongarın programı. Youtube üzerinden kodi ile izliyorum.  Bir zannediyorum android uygulamasına göre bir avantajı reklamları çıkarıyor olması. 

Amazon'un uygulaması da vardır google play'de. Bir aylık premium denemesi alıp bir bakmak lazım. güzel diziler vardı.

100hz de o interpolasyon işini her üretici yapıyor ama mesela benim tv de sonuç pek iyi değil. Arada artifactlar çıkıyor. Dışardan 100hz kabul ediyor mu o önemli. Mesela Youtube'daki 60fps videoları 60fps olarak gösterebiliyor mu?

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kardeşim evlenecek TV alacağım. Philips alacaktım(Bizim evde Philips var 2 sene önce aldığım süper televizyon)ancak turuncu forumda okuduğum konular pek iç açıcı değil. Philips 2 sene önce Çin'li bir üretici tarafından üretilmeye başlanmış(ben aldığımda Hollanda'da üretiliyordu.)o tarihten beri garip garip kronik sorunlar çıkmaya başlanmış. Hani şans işi ama bu şans beni kesin bulur. O yüzden muhtemelen Philips'den vazgeçtim.

Samsung Ku7000 serisi güzel diyorlar. Yeni Panasonic'lerde iyi. LG almam antipatim var markaya. Grundig'lerde de güzel modeller var. Artık bakacağız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

65pus8700 kullanıyorum. Netflix izlerken 4k videolarda bazen görüntünün sadece sol üst çeyrekteki görüntüsünü veriyor. Sanki ekran full hd de 4k videoyu scale edemiyor gibi. Böyle bi sorun yaşadınız mı? Bikaç kere silip yükledim falan ama random gene oluyor ara sıra. Youtube'daki videoları 60fps izletiyor bu arada. Kodi de yüklü öğrenmek istediğiniz bişe varsa bakar kurcalarım.

the5thhorseman tarafından düzenlendi
pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 saat önce, the5thhorseman said:

65pus8700 kullanıyorum. Netflix izlerken 4k videolarda bazen görüntünün sadece sol üst çeyrekteki görüntüsünü veriyor. Sanki ekran full hd de 4k videoyu scale edemiyor gibi. Böyle bi sorun yaşadınız mı? Bikaç kere silip yükledim falan ama random gene oluyor ara sıra. Youtube'daki videoları 60fps izletiyor bu arada. Kodi de yüklü öğrenmek istediğiniz bişe varsa bakar kurcalarım.

Hocam Netflix'te böyle bir problem yaşamadım, android güncellemesini yaptınız mı acaba ? İşletim sisteminin kendisi yüzünden olmasın bu durum ?

@ResetButton, YouTube 60hz videoları @the5thhorseman cevaplamış. İlave olarak 4K 60 hz olarak kullanılabiliyor panel dış kaynaktan görüntü aktarımında, henüz denemedim ancak kullanım kılavuzunda bu şekilde belirtilmiş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tam olarak bilemiyorum ancak 50Hz olan bir görüntüyü 1600 Hz-2000 Hz gibi aslında mümkün olmayan hızlarla gösterdiğini iddia eden tvlerin yapamadığını gerçekte 100Hz olarak yaptığında görüntü daha iyi oluyor muhtemelen. Önceki de aynı özellikte olduğu için aradaki farkı tam söyleyebilmem mümkün değil maalesef.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bildiğim kadarıyla piyasada satılan TV'lerin tamamı 60 Hz panel kullanıyor. Üreticiler her çerçeve arasına ilave çerçeve (siyah veya bir önceki çerçevenin kopyası; değişik teknikler var bununla ilgili) koyarak, gözün hareketli görüntüyü algılama sistemini yanıltarak akıcılığı arttırmaya çalışıyorlar. Sonra da TV'lerine bilmemkaçyüzhertz etiketlerini vuruyorlar. Tamamen pazarlama hilesi yani.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, Najaz said:

Bildiğim kadarıyla piyasada satılan TV'lerin tamamı 60 Hz panel kullanıyor. Üreticiler her çerçeve arasına ilave çerçeve (siyah veya bir önceki çerçevenin kopyası; değişik teknikler var bununla ilgili) koyarak, gözün hareketli görüntüyü algılama sistemini yanıltarak akıcılığı arttırmaya çalışıyorlar. Sonra da TV'lerine bilmemkaçyüzhertz etiketlerini vuruyorlar. Tamamen pazarlama hilesi yani.

panel değilde giriş 60hz olabilir, panel 60hz olsa araya kare ekleyemez. 

60fps filmler, özellikle internet yayınları yaygınlaşıyor , o açıdan 60fps gerçek giriş kabul etmesi önemli. 100hz giriş kabul ediyorsa bilgisayar vs bağlandığında iyi olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 28.04.2017 at 08:34, Erwin said:

Kardeşim evlenecek TV alacağım. Philips alacaktım(Bizim evde Philips var 2 sene önce aldığım süper televizyon)ancak turuncu forumda okuduğum konular pek iç açıcı değil. Philips 2 sene önce Çin'li bir üretici tarafından üretilmeye başlanmış(ben aldığımda Hollanda'da üretiliyordu.)o tarihten beri garip garip kronik sorunlar çıkmaya başlanmış. Hani şans işi ama bu şans beni kesin bulur. O yüzden muhtemelen Philips'den vazgeçtim.

Samsung Ku7000 serisi güzel diyorlar. Yeni Panasonic'lerde iyi. LG almam antipatim var markaya. Grundig'lerde de güzel modeller var. Artık bakacağız.

Grundig VLX8586 tv modellerini bir incelersiniz.

Bendekinin paneli samsung. gerçi bu konuda bir standatları yokmuş. Donanımhaber de öyle yazıyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla bizim TV'ye (Sont KDL505WC) 100Hz orijinal panel diyorlar ama bilemiyorum. TV'yi  alalı 2 hafta oldu ama daha kullanamadık bile. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam 100 olurda yani neden?

Tv yayinlari kac hz bilmiyorum Filmler desen hala 24 de surunuyor.

Ne kaldi? Sadece pc. Ondada 100 hz giris sinyali Kabul etmedikten sonra ben 100 hz i ne yapayim.. 

Yoksa ona bakarsaniz benim tv de 1000 hz mis.. :facepalm: Kutuda oyle yaziyor.

Bide tekrar edeyim arkadaslar alacaksaniz VA panel alin. 

Squall tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu aralar benim de tv almam gerekiyor o yüzden güncel başlık iyi olmuş, okuyalım biraz.

panelin gerçek değeri 50 hz olupta 36746378 hz şeklinde satılan tv'lere çok uyuzum... adam gibi kaç hz olduğu da yazmıyor, gerçek değerinin 50 olduğunu öğrenebilmek için 3 tane döküman falan okumak gerekiyor.

gözüm oledlerde ama onlar da aşırı pahalı...

Spoiler

"yeni başlık" ne abi, bir kaç ay sonra bir yeniliği kalmayacak sonuçta :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 29.04.2017 at 23:04, Squall said:

:facepalm:

Bide tekrar edeyim arkadaslar alacaksaniz VA panel alin. 

VA panel nedir?
.
ek:
şöyle bir şeyler buldum ne kadar doğru bilmiyorum
.
f35e8c28d8544337892db06e813e28fd.jpeg

9bc33457a7ab4030878eef26e2d04a86.jpeg

6c3fbb16b15c4b21bad7ac41061bbd58.jpeg

qwerty tarafından düzenlendi
ek

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@pentaman Evet ben de işletim sistemi yüzünden olduğunu düşünüyorum. 2016 Kasım'da en son versiyon çıkmış o yüklü. 5.0.1 olması lazım. 4-5 Gündür hiç açamadım tv'yi ama arkadaşım da 2016 yılı modeli bi Philips 4k kullanıyor. haftasonu onda yeni update geldiğini gördüm. Sürümüne ya da içeriğine bakamadım. İlk fırsatta yükleyip buraya yazacağım sorunun çözülüp çözülmediğini. 6.0 Gelmiş midir bana acep meraktayım. 2015 Yılı modeli benimkisi.

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abim geçen hafta vatandan Philips 49pus7101 aldı ve 2 gün sonra servis kurmaya gelmiş , TV bozuk çıktı ! 

Philips bu konuda sabıkalı diye biliyorum interneti araştırınca.  Ama ben de Philipsin şu ambient light özellliğine bayılıyorum.

Şimdi Philips iade istedi onun yerine Samsung alacak.  Parayla rezil olmak bu , iade için bile prosedürle uğraştırıyorlar böyle saçma şey görmedim.

TatanQa tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 03.05.2017 at 13:56, TatanQa said:

Abim geçen hafta vatandan Philips 49pus7101 aldı ve 2 gün sonra servis kurmaya gelmiş , TV bozuk çıktı ! 

Philips bu konuda sabıkalı diye biliyorum interneti araştırınca.  Ama ben de Philipsin şu ambient light özellliğine bayılıyorum.

Şimdi Philips iade istedi onun yerine Samsung alacak.  Parayla rezil olmak bu , iade için bile prosedürle uğraştırıyorlar böyle saçma şey görmedim.

Samsung'da da benzer şikayetler var maalesef, hatta daha da kötü şikayetler mevcut, elektronik biraz şans işi diyelim. Philips'in bu panelindeki problemler Philips'in kendi sitesinde bile yorumlar kısmında yazıyor, bu açıdan dürüstler ve özellikle her sorun çıktıktan sonra bir şekilde yazılımla düzeltmişler. İlk kurulumda televizyonu da kendileri getirdiği için bozuk çıkarsa direkt olarak ürünü teslim aldım kısmını imzalamamanız yeterli, sonrasında da ürünü başka bir tv ile değiştirmek isterseniz zaten bir şekilde hediye çeki tanımlanıp başka marka almak kolay. Gerçi bu anlattığım durum Vatan Bilgisayar'dan alındığında mı oluyor bilemiyorum, çünkü bize fiziksel olarak tv teslim etmediler, fatura+televizyon Philips servisi tarafından getirildi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

geçen gün update'i yaptım. 23 mart'ta çıkmış. bu zamana kadar nası auto update edim mi abi demedi anlamadım. android 5.0.1 -> 5.1.1 oldu. haliyle ciddi bi değişiklik yok ama sanırım netflix sorunu çözüldü. dün baya bi 4k içerik izledim sorunsuz.

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biz de sonunda yeni TV'yi aktif olarak kullanmaya başlayabildik. Bence gayet iyi standart HD yayın. Ancak filmlerde başta sıkıntı çıkarıyordu. Ben de KODI yükledim marketten, o sorun da kalmadı. Gayet güzel modül+teledünya ile takılıyoruz.

sony kdl55w805c

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Media player olarak düşünebilirsiniz. Altyazı stilini falan değiştiriyor, internetten altyazı buluyor vs vs. VLC de var, sonuçta Android TV. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok