Intel Core i7 7700, 7700K'da görülen sıcaklık sıçramaları
0

Bu konuda 36 mesaj var

Böyle bir haber var.

Hiç OCsiz, temp spike'lar gözlemleniyormuş. OCCT'den grafikler koymuşlar habere. Comment kısmında da benzer şeylerden bahsedenler var.

Delid + sağlam su soğutma ile bile geçmemiş bu "spike"lar.

Bizim forumda benzer işlemcilere sahip olup sorunu yaşayan var mı?

https://www.techpowerup.com/233018/temperature-spikes-reported-on-intels-core-i7-7700-i7-7700k-processors

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

aynen bende de oluyor aynı durum, benim dışımda zaten bir omertocarlos'da var, o da o kadar vakit bulamıyor anladığım kadarıyla overclock işlerine.

5000mhz stabil ama 100 dereceye ulaşıp throttle yaptığı için 4900mhz kullanmak daha performanslı sonuç veriyor, onda bile 90-95 dereceler görülebiliyor yük altında.

şuan ben günlük 4800mhz kullanıyorum ve açıkçası memnun değilim, corsair H115i soğutucu ile bunu yaşıyorsam yani ortalama bir soğutucu ile 7700k overclock işine hiç girilmez.

açıkçası ryzen varken 7700k almak akıl işi değil.

intel'in uzun incelemeler ve araştırmalar sonucu bulduğu çözüm: "overclock yapmayın"

bunu resmi olarak yazılı şekilde iletmişler.

"K" serisi işlemci sat, sonra da overclock yapmayın de, intel böyle çingeneliklere başladığına göre işleri zor demek ki gelecekte.

AMD şu ryzen'i mobil platformlara da güzel bir şekilde uyarlasın da intel'in tabutuna son çiviyi de çaksın umarım.

Tolga abim sabah gözümü açtığımda bu linkler ile karşılamıştı beni :)

http://www.pcgamer.com/intels-tells-core-i7-7700k-owners-to-stop-overclocking-to-avoid-high-temps/?utm_content=buffere9fca&utm_medium=social&utm_source=facebook&utm_campaign=buffer_pcgamerfb                       

Gamers red hot with fury over Intel Core i7-7700 temperature spikes

High-end CPUs prone to randomly running near thermal limit

http://www.theregister.co.uk/2017/05/04/intel_i77700_heat_spike_problems/

artık AMD çöp möp diyeni belediyeye telefon açar hayvan barınağına kapattırırırm :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 minutes ago, T800 said:

Bu konu sıkıcı, sabah gördüm ben de, Intel'in cevabı da işlemciyi default kullanın şeklinde.

Beni böyle hayırlı bir haberle uyandırıp gözümü açmama vesile oldun Tolga abi.

Kendin Ryzen al, bana 7700k aldır. Oldu mu böyle şimdi, kobay olarak kullandın beni, çok dargınım sana :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya Allah Allah, bana kaldı şimdi:)Sana da alacağız, dur bakalım düzgün çalışsın bu da ay sonu deneyimlerimizle buradayız.:)

RAM de ayarlamak lazım, bu Corsair LPX'lerden çok şüpheliyim bendeki.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O haberi yazmıştım(haber derken Intel'in cevabı) ben "CPU Savaşları" başlığına ama pek dikkat çekmemiş. :icon_think:

Bence olay spike olması değil, her işlemcide olabilecek şeyler. Gerekirse toptan hepsini değiştirir Intel ki öyle bir gücü vardır diye düşünüyorum. En azından tek bir seri için bunu yapabileceğini umuyorum.

Ancak asıl olay, "Siz de overclock yapmayın" demek. Arkadaş, sen bunu "5GHz'da bile kullanabilirsiniz." diye reklam yapmadın mı, yaptın. Eee, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

@T800abi G-Skill iyi diyorlar Ryzen için ama sen bilirsin.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son olarak zaten tamamladım sistemi an itibariyle, artık sadece soğutucuların elime ulaşmasına, kuruluma kaldı iş.

Yeni sistem şu şekilde oldu:

Crosshair VI Hero - Ryzen 7 1800X - 16 GB (2x8GB)Gskill Flare X DDR4 3200 C14 - GTX 1080 Ti

ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kullanırken hiç dikkat etmemiştim açıkçası ama bu akşam detaylı bir inceleme yapar durumu buraya yazarım.

@stardust  5Ghz için hangi ayarları kullanıyorsun biosta? Ben youtube üzerinden bir video bulmuştum, düşük voltaj ile düşük sıcaklıklarda 4.8 Ghz çalıştırıyorum, bahsettiğin 90-100 dereceleri hiç görmedim. Acaba bu sıcaklıklar için yüksek voltaj limitine henüz gelmedim mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 minute ago, omertocarlos said:

5Ghz için hangi ayarları kullanıyorsun biosta? Ben youtube üzerinden bir video bulmuştum, düşük voltaj ile düşük sıcaklıklarda 4.8 Ghz çalıştırıyorum, bahsettiğin 90-100 dereceleri hiç görmedim. Acaba bu sıcaklıklar için yüksek voltaj limitine henüz gelmedim mi?

4800MHz'de serin stabil kullanıyorsan bence hiç bulaşma, çok öyle ultrasonik bir ayar yapmadım yani 5GHz için, load line calibration'ı level 4'e aldım. vccio voltage 1.15 gibi idi heralde, işlmeciye de 1.4v üstü bir kokteyl hazırladım ama dediğim gibi throtte olduğu için stabil de çalışsa bu ayarlara gerek yok, bence stabil ise sistemin, sıcaklık ile ilgili bir problem yaşamıyorsan hiç elleme.

senden ricam şuan normal ayarınla HWmonitor programını bir çalıştır, oynadığın oyuna gir bi yarım saat bir saat oyna, çıkınca CPU core'ları max. kaç dereceler görmüş bir ona bak.

spike'ları da yine aynı programdan gözleyebilirsin, benim işlemci şuan idle halde desktopda ara ara 70 dereceye fırlayıp sonra 45 dereceye iniyor core sıcaklıklarına anlık bakınca.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yani bazen merak edip açıp bakıyorum sıcaklıklara. Hatta dün iş için yüksek boyutlu bir dosyayı sıkıştırmam gerekliydi, 7-zip kullanarak ultra zip olarak sıkıştırdım işlemci %100-%95 kullanım arasında gidip geliyordu max sıcaklık 85 dereceyi gördü işlemci. Gerçi ben işlemciyi 1.24V'de kullanıyorum seninki kadar yüksek voltaj vermedim, ondan olabilir düşük sıcaklık. Merak ettim valla durumu eve geçince şu spike olayına bir bakayım :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla şu sıralar oyundan ziyade iş için kullanıyorum herhangi bir sorun çıkmadı ya da oyunlarda vık vık olmadı :) Akşam detaylı bios ayarlarını yollarım bir de sen dene bakalım, birlikte dikeriz heykeli :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu videodaki işlemleri yaptım. Burada 1.20 veriyor hatta ama bende sorunlar oluştu mavi ekran boot etmeme bla bla bende 1.24 e çektim. Akşam detaylı postu gönderirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Burada bir problem olduğu belli. Zira bu bilinen bir durummuş. Yani Kaby Lake çıktığından beri gözlemleniyormuş, zaten bizim forumda da gözlemlenmiş. 

Fakat Intel'in cevabı yeni olan şeymiş. Bir çözüm getirmeden "öyle kullanmayın" denmiş.

Fakat yapılan testlere göre OC'siz hiçbir modifikasyon yapılmayan halinde de görülüyor ve tam yükteyken spike'lar OCCT veya HWMonitor gibi programlarla rahatlıkla görülebiliyor.

Verilen örneklerin bir tanesinde OC yok + delid + su soğutma kullanılmasına rağmen spike'lar görülmüş. Belli ki bir tasarımla ilgili bir problem bu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, omertocarlos said:

Şu videodaki işlemleri yaptım. Burada 1.20 veriyor hatta ama bende sorunlar oluştu mavi ekran boot etmeme bla bla bende 1.24 e çektim. Akşam detaylı postu gönderirim.

1.24  volt ile 4800mhz'de stress test geçebilmesi imkansız gibi benim gözümde, asus realbench'in stress testi var bir onu dene isrersen 1 saat kadar çalıştır.

şuan günlük açıp kullanıyorsundur ama uzun süren bir oyun seasında çok yüksek ihtimalle sorun yaşarsın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu konuyu deştikçe, görüyorum ki benim orta seviye z170 anakart ile biraz haksızlık yapıyor olabilirim kaby lake işlemcime.

sanırım denemek için bir tane Maximus IX Hero anakart alacağım, ondan sonra kesin kararımı vereceğim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 saat önce, stardust said:

1.24  volt ile 4800mhz'de stress test geçebilmesi imkansız gibi benim gözümde, asus realbench'in stress testi var bir onu dene isrersen 1 saat kadar çalıştır.

şuan günlük açıp kullanıyorsundur ama uzun süren bir oyun seasında çok yüksek ihtimalle sorun yaşarsın.

Valla oldukça uzun oyun seanslarına girip çıkıyorum bir sıkıntı yok ama şu senin programla bi stress testi yapayım, hem de şu sıcaklık mevzusunu gözlemiş olurum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 hours ago, stardust said:

bu konuyu deştikçe, görüyorum ki benim orta seviye z170 anakart ile biraz haksızlık yapıyor olabilirim kaby lake işlemcime.

sanırım denemek için bir tane Maximus IX Hero anakart alacağım, ondan sonra kesin kararımı vereceğim.

4 core vs 8 core . Gücü bir yere kadar o işlemcinin. 

Intel  geri ödeme vs gibi birşey yapacak mı? K serisi işlemciye OC yapmayın demek garip olmuş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 5/6/2017 at 0:35 AM, stardust said:

evet 7700k, bu son şansın. aldım anakartı. H115i su soğutma ve bu anakartla da stabil bir 5GHz performansı sunamayacaksan intel defterini kapatacağım.

Asus anakartına o kadar güveniyor ki, adamlar 5GHz profili yayınlamışlar, bakalım intel ne halt yiyecek.

https://rog.asus.com/articles/maximus-motherboards/how-to-overclock-to-5ghz-and-beyond-on-the-new-rog-z270-motherboards/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, TiesTorN said:

delid yapmadan değişen bir şey olmaz, sıcaklığı kontrol altında tutman lazım önce...

Ben de böyle düşünüyorum aslında fakat görünen o ki Vrm çözümü daha iyi olan bir anakartta voltaj regülasyonu çok daha stabil ve kaçaklar daha az olduğu için, işlemci aynı performansı daha düşük voltaj ile verebiliyor.

Ortalama anakartlarda Vdrop olmasın diye voltaja abartıyorsun çünkü stabil akımı tutamaz ve mavi ekrana yol açar voltajda ani bir düşüş. Bu maximus serisi anakartta ise görünen o ki voltajda dengesizlik olmadan noktası virgülüne kadar biosta ne yazdıysan alet tam onu veriyor. Kısaca stabilite için yüksek voltaj verip, fazladan ısıya yol açmıyorsun. 

Önümüzde ryzen gerçeği olmasa ben çoktan delid yapmıştım bu işlemciyi. Ama şuan bunu stabil 5ghz çalışırsam bile 3-5 ay içinde yine dayanamam ryzen'e geçerim sanırım. Hatta bu ay Can'ın amerika uçuşu olsa hiç bu işe girişmezdim bile :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok