DJI Mavic Pro
20 20

Bu konuda 53 mesaj var

Teşekkür  ederim. Verdiğiniz forumdaki de benle aynı şeyi yapmayı düşünmüş :) 

Waypoint ve littchi ile bunu denemek lazım. 3. barajımı yapıyorum, hiçbirinde de düzgün bir time lapse video yapamadım, niyetim bu aslında. 

Cumadan sonra yağmurların izin vermesiyle hem deneme uçuşlarına, hemde aleti daha fazla kurcalamaya başlarım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyu hortlatayım biraz. 

Drone'dan her geçen gün soğuyorum. Drone'dan memnun olmadığım için veya bazı şeyleri eksik yapıyor diye değil. Kullanamıyorum drone'u. Eşimle evlilik yıl dönümü kutlamak için Kaş'a gittik. Bilen bilir kaputaş plajı ünlü. Drone ile gittim kaldırıcam tam hop zabıta geldi yanıma. Kardeşim yasak uçuş izni aldın mı diye soruyor. Almadım uçuş izni falan. Almak zaten kolay değil ve alırken uçuş rotanızı tarihi saati her bir boku bildirmeniz gerekiyor. Eşim ile gittiğim tatilde spontane takıldığımız için hangi gün kaputaşa gideceğimizi de bilmiyorum sonuçta. 

Kaş merkeze geldik. Esnafa sordum drone uçuruluyor mu diye. "aman kardeşim uçurma zabıta direk el koyuyor ceza yazıyor". Bu arada izinsiz uçuş cezası 8.500 TL. Drone'un ikinci eli zaten 6000TL. Ceza yesem büyük ihtimal cezayı yazma al drone senin olsun derim. 

Kaş'ın karşısında Meis adası var. Tekne acentasına sordum götüreyim mi uçurabilir miyiz diye "aman götürme uçurursan yunan askerleri direk el koyuyor" e ebenizin mahrem bölgesi. Götürmedim tabi ve Meis gümrüğünde kocaman asmışlar "no drone zone" diye. Aynı tarz olayları başka ülkelerde de yaşadım. İtalya'da mesela. Torino'ya gittik başka başka 3 tane polise sordum. İlk ikisi bilmiyor yasayı zaten (ben gitmeden bakmıştım yasaları sıkı değil. dikkat ederek uç diyor ama ben yinede meydandaki polise sorarak emin olmak istedim) üçüncüsü "direklere kulelere ve askeri yerlere dikkat et sadece" dedi. Bir heves kaldırdım. Bu seferde manyak dedenin biri geldi yanıma. "indir onu geçen gün romada bir drone u polis havada vurdu" diyor. Hassss...tir amca diyecektim. Mission Impossible çekiyorlar sanki. Roma şehrinin üzerinde drone uçarken polis aşağıdaki insanları düşünmeden göt kadar drone a ateş edicek ve düşürecek. Neyse adam olay çıkarınca yine indirmek zorunda kaldım. 

Böyle bir çok şey yaşadım. Ben öyle vurdum duymaz bir insan değilim. Kaçak göcek uçururken strese giriyorum. Zaten drone uçururken bin tane şeye dikkat etmek gerekirken o gerginlikle uçurmanın hiç bir zevki kalmıyor. Yasakları anlıyorum. Havalimanı veya askeri bölge gibi yerlerde sonuna kadar haklılar. Zaten drone'u hacklemediyseniz drone o bölgelerde havalanmıyor. Yazılım engelliyor. 

Kısacası eğer benim gibi normal bir kullanıcı iseniz, amacınız paparazilik / terör eylemi vs yapmak değilse bu iş size bana göre değil bence. Amacım kaputaş'ın denizinin rengini yukarıdan çekmek olunca ve bu kadar stres yaşayınca insan soğuyor. Her yer yasak neredeyse. Geriye dağın başına gidip orman çekimi yapmak kalıyor. O tarz çekimler içinde ne benim zamanım var ne isteğim. Yasaklar umurumda değil beni bulamazlar ben uçar kaçardım diyorsanız başka.

500gr altı dronelara (DJI Spark - DJI Mavic Air) yönelecekseniz yönelin. 500gr üzerin drone'a (Mavic Pro - Mavic 2 - Phantom serileri vs) bulaşmayın derim. Bende büyük ihtimal yakında drone'u satışa çıkartacağım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Atrin

Aynen.

Droneum yok ama ayni dusuncelerden almiyorum.

Ote yandan yakin zamanda bir tanidigin DJI spark'i ile biraz tecrubem oldu, bu aletlerin bu kadar iyi oldugunu bilmiyordum dogrusu, cok etkilendim ama yine de almiyorum iste.

Ve bu durum daha kotu olacak ilerde muhtemelen.

Ancak insanlarin etrafta pek olmadigi, ya da sezon disi zamanlarda falan yine ucurulabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Atrin

Bu güzel alet o güzel Selimiye vidyosunu çekerken oradaydım, heyecanımı hala hissedebiliyorum.

Moral bozucu gelişmeler olmuş...

Dediğin gibi alacaklar için 500gr altına yönelmek en mantıklısı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende durumunu anlıyorum. Resmi bir iş olarak elimizde yazı ile biz de uçuş yapabilmiştik. Ancak insanların drone görünce hemen yanaşmaları, polisin görünce hemen müdahaleye gelmesi gibi abuk sabuk nedenlerle bireysel keyfi bir iş olmaktan çıkıyor artık. Anca dağ başına veya güzel manzara olan bir yere gitmek, pek bilinmeyen tesis olmayan koya gitmek gerekiyor. Çok fazla haber çıkmıştı bir ara onun da etkisi var. Alış fiyatını bilmiyorum ama satmak pek avantajlı da olmayabilir

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 10/17/2019 at 3:52 PM, Barbarconan said:

Bende durumunu anlıyorum. Resmi bir iş olarak elimizde yazı ile biz de uçuş yapabilmiştik. Ancak insanların drone görünce hemen yanaşmaları, polisin görünce hemen müdahaleye gelmesi gibi abuk sabuk nedenlerle bireysel keyfi bir iş olmaktan çıkıyor artık. Anca dağ başına veya güzel manzara olan bir yere gitmek, pek bilinmeyen tesis olmayan koya gitmek gerekiyor. Çok fazla haber çıkmıştı bir ara onun da etkisi var. Alış fiyatını bilmiyorum ama satmak pek avantajlı da olmayabilir

Sent from my iPhone using Tapatalk

Barbar satayım sana, 'uygun' fiyata.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, Atrin said:

@ObiWan hocam sende durum nedir ? kullanabiliyor musun drone'u ?

Ben de bir durum yok. Çok fazla kullanmıyorum, kullandığım zamanda da İYTE kampüsünde kullanıyorum. O nedenle bir sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar ama muhtemelen sahilde falan olsa birisi yapışır direk dediğiniz gibi.

Daha sakin, sote yerlerden anca rahat olur gibi düşünüyorum ama genelde gitmeyi sevdiğmi yerlerde öyle olunca bir süre daha drone'u elimde tutayım diyorum. Zira bi daha alamam öyle bir cihaz.

Geçen gün ilk defa bir rica üzerine ciddi bir çekim yapacaktım. Fakat etkinlik iptal olduğu için onu da yapamadım :) Enteresan bir motivasyon olabilirdi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

En son eylül ayında drone'u uçurmuşum. Alet yatıyor. Bu uçuş izni falan derken iyice soğuduğumu fark ettim. Esasında seviyordum drone'umu. Birde beni önümüzdeki 1-2 yıl kitleyecek bir projenin içine giriyorum. Tatile bile gitmem mümkün gözükmüyor. 2 yıl daha drone evde duracağına arkadaşıma sattım geçen. Ederinden 500TL aşağıya sattım ama hem yabancıya gitmemiş oldu hem ben satmakla uğraşmamış oldum.

DJI ne zaman 500gr altı Mavic 2 kalitesinde bir drone çıkarır o zaman sektöre geri dönerim :D 

Mavic Air 2 çıktı bu arada çok iyi alet ama 560-580gr bandında. DJI'a güveniyorum 500gr altına kaliteli bir paket yapabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@escape boyutuna göre özellikleri çok iyi olan bir drone. izin falanda gerektirmiyor. hobi amaçlı kullanacaksınızdır ama aletten beklentinizin ne olduğu önemli :D o aletin en negatif yani menzili. Mavic Pro 7km idi ve hiç 4km öteye göndermedim (hep sinyal bozuldu). Genelde 2km civarında takıldım hep. Fakat Mavic Pro 7km menzil iddaa ederken sıfır radyo dalgası kirliliği vs en ideal koşuldakini yazıyor. Mavic Mini o açıdan üzebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=i16aY5z8hgo

Mesela bu videodaki rüzgarlı şartta drone'un rüzgara karşı koyması çok çok iyi. Ben bu rüzgarda uçmazdım Mavic Pro ile mesela (ki daha iyi rüzgara dayanıyor). Fakat adam menzil olarak dikey olarak gönderdiğinde 100m'den sonra kesilmeler oluyor. Şehir içinde menzil olarak çok performans alamazsınız bu drone ile ama kesin iş görür. 

Ben genelde fotoğraf çektim drone ile ve çektiğiniz kompozisyona da bağlı olarak değişir tabi ama min 120metreden sonra çekim yaptım hep. Daha çok detay daha çok doku ortaya çıkıyor yükseldikçe. Benim kişisel kullanımımda dikkat edeceğim ve drone'dan isteyeceğim menzil en az 300metre yukarı (yasal sınır 120 yada 180) ve 3km benden uzağa rahat gitsin. Bu iki parametreyi rahat bir şekilde verdikten sonra %100 tüm çekim ihtiyaçlarınızı karşılar. Ki genelde 1km-2km bandında takılıyordum ben. 

Yok çok uzaklara gitmem, eş dost çocukları çekerim, arada da manzara çekerim ve her zaman yanımda taşıyabileyim diyorsanız o fiyattaki en iyi drone. Bir üstü mavic air 2 onada o kadar para verdikten sonra mavic pro 2'ye yöneliyor insan çünkü iki drone'da (mavic pro 2 ve mavic air 2) 500gr üstü. Son seçenek mavic air 1 (430gr) ama ona o kadar verdikten sonra ikinci el mavic pro 1 (749gr) alıyorsunuz ve IHA0 sınıfına giriyorsunuz ağırlıktan ötürü. 

Kısacası amacınız ve gözününüz çok yükseklerde değilse Mavic Mini ilk drone için güzel alet.

Atrin tarafından düzenlendi
escape beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Detaylı yorum için teşekkür ederim, aslında ben biraz daha goy goy için düşünüyorum.

Genelde bundan sonrası için şehir dışı tatiller, planlar yapacağım için işimi görür gibi anladım. Bir de izin vs uğraşmak bana göre değil.

Bu sebeple ağırlık sınırına takılmadan, lisans vs işlerine bulaşmadan alınabilir sanki,

Artık COVID sebebiyle benim de hayatım değişti, kolay kolay yurtdışı seyahati yapamayacağım, TR'den uygun fiyata bulursam alıp geçerim diye birşey var aklımda. Biraz inceleyince range hack birşeyler çıktı belki alet biraz eskidiğinde bunlara da bulaşırım:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 hours ago, escape said:

Detaylı yorum için teşekkür ederim, aslında ben biraz daha goy goy için düşünüyorum.

Genelde bundan sonrası için şehir dışı tatiller, planlar yapacağım için işimi görür gibi anladım. Bir de izin vs uğraşmak bana göre değil.

Bu sebeple ağırlık sınırına takılmadan, lisans vs işlerine bulaşmadan alınabilir sanki,

Artık COVID sebebiyle benim de hayatım değişti, kolay kolay yurtdışı seyahati yapamayacağım, TR'den uygun fiyata bulursam alıp geçerim diye birşey var aklımda. Biraz inceleyince range hack birşeyler çıktı belki alet biraz eskidiğinde bunlara da bulaşırım:)

Mavic Pro istiyorsan ben satabilirim. Kullanmıyorum ve bu ara nakit sıkışıklığım var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, escape said:

Mavic Pro beni aşar sanırım, hem fiyatı, hem ağırlığı sebebiyle bana büyük gelebilir :) @ObiWan

ya bişey olmaz, ağır da değil çok rahat taşınıyor. uygun bişeyler ayarlarız sana :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abi aklımda, düşüneyim.. Teşekkür ederim.. Yani ben biraz daha hobi amaçlı basit olmasından etkilenmiştim.

Ban mesaj atabilir misin detayları vs...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son durum DJI Mavic Air 2 aldım, elime ulaşırsa yazarım, anlatırım...

Bunun kaydı, uçuş lisansı vs var bakalım yavaş yavaş...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@escape vay hayirlisi olsun. Guzel cihaz :) kayit islemleri kolay. Pilot lisansi da kolay. Kirimsiz ucuslar. Cektiklerinizi koyun buraya :) 

Atrin tarafından düzenlendi
escape beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Atrin zamanlama probleminden dolayı kullanma şansım olmadı maalesef, alet 16 haziranda İstanbul'da eve teslim edilmiş, bende 14 haziranda İzmir'e geldim. Bir süre daha buradayım, döndüğümde kayıt vs işlerini halledip başlarım kullanmaya. Aklımdasınız hususi paylaşımda bulunacağım:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
20 20

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok