Yurt Dışından Telefon Almak (amazon vb.)
0

Bu konuda 12 mesaj var

Selamlar;

Şuradan okuduğum kadarıyla yurt dışından telefon almak yasakmış, sadece yanınızda getirebiliyormuşsunuz.

https://gezgintech.com/yurtdisi-telefon-kayit-pasaport.html

Bu işin aslı nedir ne değildir bilen var mı aranızda? Alırsam amazon' dan uygun fiyatla bir model alıp pasaportuma işletmeyi düşünüyorum. Gerçi son 2 senedir yurt dışı çıkışı falan da yok pasaportumun. Kriterleri nedir ne değildir bilgi verebilirseniz sevinirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gümrükten sokmazlar muhtemelen. Geri gider.

Yanınızda getirdiğiniz telefonu yurda giriş yaptıktan sonra en geç 2 ay (veya 1 ay emin değilim) içerisinde kaydettirmek zorundasınız. 

Bu işleminde 150 civarı lira bir har(a)cı var. Sonra kullanabiliyorsunuz. 

Ayrıca her 2 takvim yılında 1 telefon getirebiliyorsunuz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hayir yani getirsen ne olucak ki iiesi kaiytli olamdigi icin ya hic kulalanamzsin yada bi kac hafta kullanirsin

zati yollamiyorlarda bildigim kadar gumrukten de sokmazlari gectim getirsen de bisi yaramaz

o yaninda getirenler pasaportla kayit ettirip harc odiyip actiriyorlardi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Telefonu yurtdısından getiren kişi ile pasaport kaydını yapan kişinin aynı kişi olması gerekmiyor.

Sadece pasaport kaydını yapacak kişinin yurtdışından geldikten sonra tahmini 1 aylık bir süresi var telefonu kaydetmek için.

Telefonun ise 3-4 aylık süresi var kayıtsız kullanım için, yani telefonu önceden getirtip, 2-3 ay kullanıp, o sıra buldugunuz bir pasaporta kaydettirebilirsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@NeBuCHaDNeZZaR hocam kişinin yurtdışından geldikten sonra 120 günlük süresi var. 

• IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde bulunulmamış ve kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarihten itibaren 120 günü geçmemiş olması gerekmektedir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Telefonun kullanımı için 3-4 ay süre olduğunu biliyordum da ülkeye giriş yaptıktan sonra bir ay diye duymuştum ben, teşekkürler bilgi için :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye hattı taktıktan sonra başlıyor o süre. Yurtdışında kullandığınız sim kart ile roaming yaparsanız sıkıntı olmuyor, hatta 120 günlük süre dolup kapandıktan sonra dahi yabancı sim takarak Türkiye'de kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Kayıt ettirirken 3 imei hakkınız var. Eğer çift hatlı bir telefonu kayıt ettiriyorsanız iki imei girebiliyorsunuz. Ben daha 3 hatlı telefon görmedim ama adamlar bu seçeneği koymuşlar.

Denemedim ama 3 ayrı telefonun imei adresini tek pasaporta kaydettirmek sanırım mümkün. E-devlet üzerinden kayıt işlemini kendiniz yapabiliyorsunuz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 5/29/2017 at 11:16 AM, Whooosh said:

Türkiye hattı taktıktan sonra başlıyor o süre. Yurtdışında kullandığınız sim kart ile roaming yaparsanız sıkıntı olmuyor, hatta 120 günlük süre dolup kapandıktan sonra dahi yabancı sim takarak Türkiye'de kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Kayıt ettirirken 3 imei hakkınız var. Eğer çift hatlı bir telefonu kayıt ettiriyorsanız iki imei girebiliyorsunuz. Ben daha 3 hatlı telefon görmedim ama adamlar bu seçeneği koymuşlar.

Denemedim ama 3 ayrı telefonun imei adresini tek pasaporta kaydettirmek sanırım mümkün. E-devlet üzerinden kayıt işlemini kendiniz yapabiliyorsunuz.

Misal yurtdisinda ikamet eden bir aile gectigimiz yaz gelip, telefonlarini 1-2 hafta TR hatti ile kullanip, geri ulkelerine donuyor. Peki bu aile tekrar ayni telefonlarla bu yaz da Turkiye'ye tatile gelirse telefonlari kitlenmis mi olucak? Yoksa 1-2 gun roaming yapmalari halinde tekrar bir 120 gunluk sure mi verilecek?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kilitli olacak. Sistemde herhangi bir zaman asimi yok bildigim kadariyla. Bir kere kara listeye girdiyse o imei, bir daha tr hatli simkarti tr sinirlarinda o cihaz ile kullanamiyorsunuz.

Eskiden soyle bir sistem acigi vardi; imei numaranizi internet ustumden pasaporta islettiginizde ama bankadan harc bedelini odemediginizde hat bir sureligine kullanima aciliyordu.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Kilitli olacak. Sistemde herhangi bir zaman asimi yok bildigim kadariyla. Bir kere kara listeye girdiyse o imei, bir daha tr hatli simkarti tr sinirlarinda o cihaz ile kullanamiyorsunuz.
Eskiden soyle bir sistem acigi vardi; imei numaranizi internet ustumden pasaporta islettiginizde ama bankadan harc bedelini odemediginizde hat bir sureligine kullanima aciliyordu.

Bu acikla turkiyenin belli bir keko zumresi koseyi dondu..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bile o açığı bilmeden o adamlara para vermiştim. 2 kere kaydı düştü telefonun. Birisini hallettiler ikincisinde telefonlara çıkmadılar. Başka bir adamın pasaportuna işletmişler parayı ödemeden. Bende yurtdışından gelen kardeşime kaydettirmek istediğimde telefon başka birisinin üzerine kayıtlı gözüküyor yapamayız dediler. O zamanlarda iPhone 4S yeni çıkmıştı. Benim başımdan kaynar sular düştü tabi. Adamın telefonunu verdi sağolsun Turkcell çalışanı bende adamı aradım dedim amca birazdan sms ile bir şifre gelicek lütfen bana verir misin seni dolandırmışlar benide dolandırdılar allah rızası için turkcell den gelen şifreyi bana söyle. Adam tabi benim haberim yok ne şifresi ben şifre mifre vermem diyip suratıma kapattı :D:D Turkcell çalışanıda o sms ile giden şifre olmadan hiç birşey yapamam dıyor doğal olarak. Altıma kaçırmış olabilirim tam hatırlamıyorum ama benim gözlerde bir kararma oldu. Turkcell çalışanıda halden anlayıp adamı aradı ben turkcell'den arıyorum bir karışıklık olmuş sanırım sms sizin bir işinize yaramıyor lütfen şifreyi bana söyler misiniz bana dedi adam allahtan kabul edip verdiydide öyle telefonu kurtarmıştım. 

Adam vermese benim 4S kaput oluyordu. Bu arada karşı taraftaki amcanın hiç bir suçu yok. Beni isterse turkcell ceo'su arasın telefonuma gelen şifreyi mifreyi vermem kimseye. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok