Xiaomi Mi Box 3 incelemesi
0

Bu konuda 15 mesaj var

Aliexpress ten aldığım Mi box 3 bugün teslim edildi. 

Kurulumu yapıp biraz kurcaladım. Öncelikle android smartphone veya tablet varsa kurulum çok kolay . Gerekli ayarları (google hesabı , wireless şifresi vs ) telefondan alıyor .  Kısa sürede kendinizi arayüzde buluyorsunuz. İki kez güncelleme yükledi.

Yanında gelen kumandayı kullanabilirsiniz veya yeni tv lerin çoğunda hdmi üzerinden bu tip cihazları kontrol etme özelliği var onu kullanabilirsiniz.  Kendi kumandasının artısı üzerinde mikrofon olması olur. Telefona uygulamayı yüklüyor isterseniz. O da kullanışlı ama daha iyi olabilirdi. Mesela Kodi 'nin uygulamasında çok daha fazla fonksiyon var. 

Youtube uygulamasını denedim. Tahmin ettiğim gibi sürekli reklam çıkıyor. Kodi addon youtube uygulmasında reklam yok. 

Netflix uygulaması sorunsuz çalıştı. 

Canımı sıkan AndroidTV için Amazon Prime uygulaması olmaması oldu. Dolaylı yollardan android uygulaması yükleniyor ama androidtv  için optimize değilmiş. 

Cihazın açılışında şifre koyma şansı yok. Restricted mode da kullanılabilir ama fişten çekip geri takılırsa yine kullanıcı modunda açılır , güvenlik sağlamıyor bu . Shutdown düğmesi de yok. Kendi haline bırakınca sleep moduna giriyor anlaşılan. Google hesap bilgilerinizin olduğu düşünülürse can sıkıcı bir durum. 

Kodi 'yi yükledim. Arayüz ekran boyutundan büyük görünüyor . Kodi de nedense böyle tuhaf bir sorun RP'de de vardı. 

Player olarak MXplayer önerilmiş. Denedim , görüntükalitesi iyi ama arayüz çok kullanışsız.  Videonun içinde arama yapmak için birer dakika arlaıklarla ilerlemek gerekiyor.

Kullandıkça güncelleyeceğim.

pentaman, Hamso and kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Uygulama marketinde fazla işe yarar uygulama yok. Daha kötüsü browserdan google play e girdiğinizde Androidtv için ayrı sekme yok, uygulamada görüyorsunuz destekleyip desteklemediğini. 

Var olan uygulamlardan VLC player, bsplayer, mx player 'ı denedim. Bunlar smartphone uygulamasından yarım yamalak aktarılmış gibi . Hatta arada bir dokunmatik ekran için tasarlanmış arayüz çıkıyor. En çok tavsiye edilen MX player ,onda da stabilite sorunu var. Gene en iyisi Kodi media center kullanmak. 

Google 'ın kendi youtube uygulaması bile çok tasarlanmamış. Uzun playlistlerde dolaşmak zor. Yine videoda arama yapmak çok kullanışsız.Avantajı 1080p videoları stream edebiliyor. Kodi youtube uygulamasında reklam yok, 1080p videolarda sorun çıkabiliyor ama.

AndroidTV'de çalışan speedtest olmadığından wireless hızını ölçemedim. RP3 Kodi yaptığım gibi samba server kurup dosya transfer etme şansı da yok. Ancak youtube'dan , netflix'ten film izlerken routerdan hıza baktım. 40-45mbit arasında peak hız var , o da yeterli fazlasıyla video streaming için.

Bunun iki versiyonu var. Android ve Android TV . Android olan daha ucuz , yanılıp ona atlamamak lazım. Geleceği olan Android TV. Bunlara google'dan ciddi yenilkler getiren güncellemeler bekliyorum. RP3'e kodi kurmak da fena değildi ama x265 desteği ,netflix uygulaması olmaması gibi önemli eksikleri vardı. Bunu 70dolara alabilrsiniz aliexpress 'ten , zaten Türkiye'den Rasperry Pi3 alsanız bu fiyata geliyor. Cihaz Türkiye'de 600 ₺ gibi fiyatlara satılıyor , dolayısı ile yurtdışından almak mantıklısı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu cihazın gördüğüm en büyük handikapı 8gb hafızası olması. Hemen dolacak gibi geliyor. USB disklere program kurulabiliyor mu?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
44 minutes ago, Trexxx said:

Bu cihazın gördüğüm en büyük handikapı 8gb hafızası olması. Hemen dolacak gibi geliyor. USB disklere program kurulabiliyor mu?

Evet. Sorun olmaz o . 

Android versiyonu alıp android tv flashlayamaz mıyız diye soruluyor. Olmuyormuş.

google cast özelliği var. Telefonla denedim, sorunsuz çalıştı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Usb hafıza sorun olmuyorsa piyasadaki en mantıklı android tv box bu alet olur. Netflix HD desteğide var gördüğüm kadarı ile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 5/29/2017 at 10:51 PM, Trexxx said:

Usb hafıza sorun olmuyorsa piyasadaki en mantıklı android tv box bu alet olur. Netflix HD desteğide var gördüğüm kadarı ile.

4k desteği var. 

Arayüz RP3 ile yaptığım kodi box 'a göre daha akıcı. 

Ses ile arama yapma işi genelde kimsenin kullanmadığı bir özellik olarak görülür ama ben bunda beğendim.  Bir film ismi söylediğinizde Netflix'te varsa onun ekrana getiriyor, Google play den kiralanıyorsa yine onun bilgisi de geliyor ekrana. 

AndroidTV daha yeni bir platform, Google geliştirir bunu. Amazon video için uygulama geldiğinde daha güzel olacak. 

Görüntü kalitesi de oldukça iyi . Bütün playerlarda görüntü kalitesi aynı olur gibi düşünülüyor ama decode dan sonra işlemci ,gpu gücüne göre görüntü kalitesini arttıracak filtreler uygulanabiloiyor . Bundan memnun kaldım. 

Samba server a ne VLC'den , ne de Kodi 'den ulaşamadım yalnız. Şifreyi kaldırınca görüyor ancak. Yine kodi 'nin cep telefonu uygulaması bulamadı. RP3 lü Kodi'den bunlar sorunsuz çalışmıştı.

70 usd 250₺ gibi yapıyor, gayet mantıklı. 

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz kullanınca hataları da görülüyor. Netflix uygulaması bol buglı. Sık sık sesin gitmesine , görüntünün kaybolması sorunu var. VLC ile film izlerken birkaç dakikada bir bir saniyeliğine ses kesilebiliyor. 

Android tv e yeni özellikler gelecek yakında, bunlarndan biri de Google Assistant . Xiaomi güncelleme verir diye tahmin ediyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Beelink ile karşılaştırılmış bu . 

Şu farklar var. 

En önemlisi Beelink Android TV değil, mobil android iin olan OS kullanılıyor. Üzerinde de mobil için yazılan uygulamalar çalışıyor. Android TV'nin kendi uygulamaları var. 

Beelink'te Sdcard desteği, 2 usb ve ethernet girişleri var. Mi Box 'ta sadece bir USB portu var.  torrentbox yapacaksanız ethernet portu olmadığından uygun olmayabilir.

Xiaomi 'nin uzaktan kumandası oldukça kaliteli , üzerinde microfon var . AndroidTv'e Google Assistant geleceği düşünülürse yine önemli fark. Youtube'daki aramaları sesli yapıyorum , gayet iyi çaışıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de alıcam bu tip bir cihaz. Bir ara Beelink i epey incelemiştim.
Hangisi daha iyi Beelink mi bu mu ?
Amacım mkv leri dvd ripleri sorunsuz 1080p oynatsın, ses codeclerde sorun çıkmasın, nasdaki filmleri dizileri oynatsın, DAC a optik kabloyla bağlanıp Flac parçaları çalsın.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ikisi de yapar herhalde bu söylediklerinizi , ben Xiaomi 'i tavsiye ederim çünkü AndroidTV kullanıyor. 

bir kere aldıktan sonra diğer özellikleri de kullanırsınız büyük olasılıkla.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bluray iso llarından 3d film oynatamıyormuş .  Ne kadar kullanan var bilmiyorum ama kayıpsız olduğundan tercih eden olabilir.  Daha çok 3d filmler SBS  olarak izlendiğinden fark etmemiştim daha önce.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende hem şu enparanın indiriminden faydalanıyım hemde lazım olan bişi ne alabilirim derken aklıma bi kaç ay evvel almayı düşündüğüm tv box konusu geldi. Wireless share screen olayından tam randıman alamadım malüm, hem 1080p gecikme oluyordu hemde telefon sürekli açık kalması gerekiyordu haliyle acaip pil tüketim oluyor. Neyse scishion v88 plus modelinden aldım bakalım gelmeyi başarabilirse tabi, 93liraya aldım /2 olacak en para sayesinde de donanım özellikleri olarak yeterli gibi gözüküyor cihaz tabi gelince göreceğiz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha önce de yazdığım gibi bu cihazı merak ediyordum ama evde Apple TV 4 olduğundan almaya gerek duymuyordum. 

Apple TV 4 de arkadaşa Kodi yi gösterirken o da böyle bir alt istedi, Apple TV pahalı olduğundan Mix Box 3 e yöneldi. Onun adına Gearbest den aldım. Geçen Perşembe elime ulaştı, arkadaşım seyahatte olduğundan geçen Perşembe'den beri kulanıyorum.

İzlenimlerimi ve kısaca Apple TV 4 ile karşılaştırmasını yaparak katkıda bulunayım. 

- Kumanda : 

Karşılaştırma içinde en beğendiğim yanı kumandası. Çoğu kişiye garip gelebilir ama Apple ın kumandasından aşırı hassas olması nedeniyle hiç memnun değilim. İzlerken kumandaya en ufak temasımda etkileniyor, ayrıca çok küçük evde sık sık kaybediyorum. 

Mi Box ın kumandası özensiz, gösterişsiz ve sade ama tutma yüzeyi ve büyüklüğü gayet ideal. 

Elbette bu kişisel bir konu Apple kumandası çok daha işlevsel (oyun oynarken vb...) şık ve modern duruyor. Ama ben MiBox ın kumandasını daha çook beğendim.

- Ana Ekran 

Net olarak Apple TV daha iyi ekranın tamamnına yayılan büyük ikonlar iyi ve üst kısımda ilgili ikonun içeriği. Andorid TV de ise orta kısımda minicik ikonlar tek sıra halinde dizlmi ana ekranda yer alan ikonları haricinde diğerlerini görmek için ekranın sonuna gidip sağa doğru tek sıra halinde ilerliyorsunuz. Ayarlarda değiştirme imkanı var mı diye baktım ama bu konuda bir ayar yok y da ben göremedim ki çok az ayar imkanı var zaten.

Programlar

- Apple TV : Puhu TV, Turkcell TV+, Infuse  uygulamaları kullandığım uygulamalardı. Bunlar Xiaomi de yok.

- Xiaomi : Bu konuda tek avantajı Spotify ki onu da TV den neden dinleyim. 

Yani bu konuda benim kullanım tercihlerime göre Apple TV daha iyi.

Media Player konusu : 

- Apple TV de Infuse pro yu 27 TL ye satın aldığım için Media Player konusunda hiç bir eksiğim yok. Altyazıyı buluyor, NAS a bağlı, kullanımı pratik ve rahat. Bluray rip ler harici oynatamadığı bir şey yok.

- Xiaomi : Bu konu tam bir hayal kırıklığı oldu benim için, MX player, VLC player, Aros Player her üçünü de denedim, NAS dan oynattığım filmler takılma yapıyor, sanırım codec sorunundan dolayı. Aros player haricinde altyazıyı kendi buup getirene rastlamadım Programların paralı versiyonları bunu çözer mi bilmiyorum. Geçici bir alet için program satın almadım.  . Yani bu alanda Kodi olmasa benim için bu alet bir anda çöpe dönecekti.  Kodi bu konuda son derece başarılı, altyazıyı kendi getiriyor, oynatma sırasından sorun yok. Ama kullanım rahatlığı olarak Infuse u tercih ederim. 

Bu alanda da net bir şekilde Apple TV yi daha çok beğendim. Elbette Infuse olmasa işler tam tersine dönerdi. 

Kodi

- Appe TV : Evet "sözde" kodi Apple TV de var ama direkt store dan ulaşamıyorsunuz. Developer şeklinde Apple TV ye MAC bilgisayardan USB-C kablo ile atmanız gerekiyor. MAC e bir takım programlar kurup Apple TV ye Kodi yi atıyorsonuz. Bu kadar olsa yine iyi, 7 gün kullanım sonrası Kodi Apple TV nizde kullanılmaz hale geliyor. Yani bu işlemleri her 7 günde bir tekrarlamanız lazım. Ben işlemi yaptım Kodi yi kurdum ama 7 gün sonra üşendim yine yapmaya. Zor mu değil ama böyle şeylerle uğraşasım gelmiyor artık. 

- Xiaomi : Google play store a girip kuruyorsunuz. Bu kadar basit. 

kodi her iki player için de vaz geçilmez bir program bence. Bırakın yanınları stream üzerinden almayı diskinizden medya oynatmak için bile son derece güzel ve ücretsiz bir uygulama, alytazı, imdb, tracker gibi gayet yasal addonları da cabası.

Bağlantılar

- Her iki cihazda da bir optik çıkışın olmaması benim için çok kötü, optik çıkışla cihazı DAC a bağlamak isterdim. 

- Kabloyla network çıkışı Apple TV de var, Xiaomi de yok. Ne diye bu çıkışı koymamışlar anlamak güç. Sonuçta taçınır bir alet değil bu TV nin altına koyacaksınız ve çok uzun bir süre oradan tozunu almak harici kaldırılmayacak. Bu kadar küçük olmasına da gerek yok, biraz daha büyük olsun network girişi de olsun tercih ederdim. Şu ana dek izlediğim yayınlarda (Kodi üzerinden NASdaki) herhangi bir takılma olmadı ama 4K bir içeriğin netwok bağlantısı varken WiFi üzerinden alınması sorun yaratır mı ? Denemek lazım. Ama bende psikolojik olarak bir sevimsizlik yaratıyor. Kablo varken neden Wifi

Sonuç

- Benim için Apple TV varken alınacak ya da bunu alayım Apple TCTV yi satayım dedirtecek bir cihaz değilmiş maalesef. Evet 7 günde bir kodi kurmak sinir bozucu ama bunun için de para vermeye değmez. 

- Her iki cihazın da eksikleri var. 8 sene önce aldığım ve halen bu ki aleti de cebinden çıkarak bir Popcorn Hour A210 değil maalesef. A210 a yazılım desteği sürse zaten bun 2 alete de gerek kalmazdı. (Kendisine para vermemiş olmam Apple TV nin eve girmesinin temel nedeni aslında) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kodi her işimi görüyor. Infuse 'ı ipad de kullanıyorum ama kodi ye bir üstünlüğünü görmedim.Tersine kodi bariz olarak daha fazla özelliğe sahip.

Uygulama marketi yetersiz, uygulamaların çoğu android uygulamasından özensiz convert edilmiş.

üzerinde ethernet olan usb hublar var, bunlarla USB üzerinden ethernet girişi eklenebiliyor. Yalnız şunu eklemek lazım, wifi performansı benzerlerine göre oldukça yüksek. Şu ana kadar wifi den kaynaklanan bir performans sorunu ne routerdan stream ederken , ne de netflix, youtube uygulamalrında çıkmadı.

Üzerindeki ses için çıkış var,kalitesi nasıldır denemedim.

Amazon video 'nun android için uygulaması çıktı. Yakında androidtv için de gelebilir. Gelmese bile dolaylı yoldan android uygulamalarını çalıştırabiliyor uğraşan. 

Coursera gibi uygualamlar telefonun görüntüsü bu cihaza aktarılarak tv den kullanılabiliyor. Android TV uygulaması  olmayanlar için böyle bir yol kullanılaiblir.

ürün en son bir güncelleme daha aldı. Uygulamalar da güncelleniyor. PEk sorun kalmadı. 

Cihaz 240₺ gibi fiyatlara geliyor gearbest,aliexpress gibi yerlerden alınca. Fiyatı hesaba katınca çok başarılı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok