Intel Core-X serisi işlemciler sunar: Core i9 18c/36t
1 1

Bu konuda 202 mesaj var

47 minutes ago, Ozan Başeski said:

T800 hocamın verdiği skorlara göre Intel 8 çekirdekli 600 dolarlık işlemcisinde ortalama %30 daha hızlı Ryzen 7 1800x'e göre. Bu durumda biten, mahvolan nedir merak ediyorum.

Kim bitiyor kim mahvoluyor ben de bilmiyorum ama bugun Ryzen anakartlar 80$'dan basliyor. Dolayısıyla 1700+b350 anakart, 600$'lık işlemci + x299 anakarttan çoooook çok ucuza gelecektir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman bekleyebilecek ve Intel' de kalacak arkadaşlar için 2018 yılı daha uygundur diyebilirmiyiz?

Neden Intel derseniz? Çekirdek sayısındaki artış çok güzel ancak single thread performansı da bir ev kullanıcısı için çok önemli. Örneğin ben bir geçişte 100 birim işlem yapan 16 çekirdekli bir işlemci yerine bir geçişte 130 birim işlem yapan 10 çekirdekli bir işlemciyi tercih ederim. Çünkü benim kullanımıma göre çoğu zaman 10 çekirdek %100 yük altına girmeyecek ama aktif thread' lerin işi tamam süresi benim gerçek performans kriterim olacaktır. Tabi ki sunucular, rendering vb gibi durumlar için ilk işlemci daha avantajlı olurdu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 dakika önce, Whooosh said:

Kim bitiyor kim mahvoluyor ben de bilmiyorum ama bugun Ryzen anakartlar 80$'dan basliyor. Dolayısıyla 1700+b350 anakart, 600$'lık işlemci + x299 anakarttan çoooook çok ucuza gelecektir. 

Olay temelde bu zaten. Ancak bir kızgınlık da var özellikle RAID dongle meselesine. Bu para ile özellik açma işi kullanacak olsun olmasın huzursuzluk yapmış görünüyor.

Yeri gelmişken şunu da belirteyim Ryzen 7 ile 4 GHz şans işi gerçekten, işlemcinin voltaj ihtiyacı abuk bir biçimde artıyor o civarlarda, 25MHz bile arttırsan hızı olacak gibi değil. 1700 alırım 4 GHz çakarım diye düşünülmesin direkt olarak. Şans işi gerçekten. Ancak 3800MHz olabilir elbette 1700'lerin çoğunluğu için.

Bu 25MHz'lik dilimler halinde overclock yapabilme konusu da Ryzen'de bu yüzden de getirilmiş olarak görünüyor bana.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Whooosh said:

80 dolara alacağınız anakart ile 300 dolarlık X299 anakartı aynı kefeye koyamazsınız hiçbir yönden. Zaten X299 ev kullanıcısı için dizayn edilen bir platform değil temelde ancak en iyi performansa verecek parası olan üst uç kesim alıp kullanacak ya da işiniz gereği ofisinize alıp kullanacaksınız. Burada zaten intel daha ucuz diyen kimse yok. Aslında bunun adil kıyaslaması henüz adı ve fiyatlandırması tam belli olmayan AMD Threadripper işlemciler ve X399 anakartları çıktığında tam anlamıyla olacaktır ancak şu anda hali hazırda AMD'nin en üst seviye işlemcisi olan Ryzen 7 1800X ile bir performans kıyaslaması yapılmış, Threadripper işlemcilerin de aşağı yukarı aynı performansta olacağını çünkü aynı mimaride olduğunu düşünürsek 8 çekirdekli iki işlemcinin (Intel ve AMD) performans kıyaslaması aşağı yukarı bu şekilde olacak. Fiyat olarak daha pahalı evet ama high end'de en iyi performans yine Intel'de. o yüzden Intel'in durumunun kötü ve işinin zor olduğunu iddia etmek bana doğru gelmiyor. Derseniz ki intel ürünleri fuarda çok ilgi çekmiyor veya heyecan uyandırmıyor, buna da katılırım zira Intel zaten 12 senedir performans lideri ve sürekli bu durumunu koruyor. AMD'den de bu seneye kadar ciddi bir ürün gelmemesinden dolayı insanlar artık Intel'in yeni ürünlerinin belli bir standartta olmasına alışmış durumdalar. AMD'de ise durum farklı, 2005'ten beri ilk kez bu denli sükse yapıyorlar ve insanlar da bunun için AMD'ye ilgi göstermiş durumda.

Şu anda yeni sistem toplayacak kimseler şunu bunu alsın demek de çok doğru değil zira her kullanım performansına göre öncelik değişecektir. Şu anda Intel işlemci alacak olsam ama Ağustos ayını bekler Coffeelake işlemcileri bir görürdüm.

Ozan Başeski tarafından düzenlendi
jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

i7 7820X ile ama Ryzen 7 serisi karşılaştırılabilir Ozan, o bakımdan bence vir sıkıntı yok. B350 anakart ayrı birşey ancak X299 anakartların pahalı olacağı aşikar. Ayrıca hiç kullanılmayacak birçok özellik barındırdıkları da görülür çıktığı zaman. Konu bu yönüylr böyle bence.

Threadripper sanıyorum ki ilk etapta 1998 ve 1998X olarak her ikisi de 16/32 olan işlemcilerle gelecek. Bu noktada 1998 yine söylentilere bakılırsa 849 dolar, diğeri ise 1000 dolar gibi şeylerden bahsediliyor söylenti olarak, bilemeyiz elbette çıkana kadar. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Ozan Başeski said:

80 dolara alacağınız anakart ile 300 dolarlık X299 anakartı aynı kefeye koyamazsınız hiçbir yönden.

Tabi ki fakat en pahalı Ryzen anakartlardan Asus Crosshair 250$, MSI Titanium X370 300$

X299 için ise 200$'dan başlayan ve 600-700$'a kadar çıkabilecek anakartlardan bahsediliyor.

Bu tabloya bakınca; 600$'lık 8 çekirdekli intel işlemci ve 300$'lık x299 anakart, 16 çekirdekli Threadripper + x399 fiyatına yakın olacak diyebiliriz.

600$'lık 8 çekirdekli intel işlemci ve 300$'lık x299 anakart, tam bir yere oturmuyor. Hem üstünde hem de altında dişli rakip var. Bu seti alacak adam "200$ daha verip Threadripper alırım" yada "gider Ryzen alırım 200$'da cebime kalır" diyebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel'in IPC'de önde olduğu zaten bir gerçek. Muhtemelen de 1800x'e karşılık gelen 8C/16T işlemci de hayli hayli hızlı olacak. Burada f/p devreye giriyor işte. Ha, büyük şirketler "ben performansa bakarım arkadaş, parası neyse veririz" olayına girerse bilmiyorum. Gerçi sonuçta artık her şey maliyet hesabına bakıyor. Koskoca şirketlerin "en iyisi benim olsun" diye bir yarışa gireceklerini sanmıyorum. Süper bilgisayarlar olayını dışarıda tutuyorum tabi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunlar ama büyük şirketlere yönelik ürünler değil, son kullancıya yönelik ürünler, ticari olarak ya workstation ya da server ürünleri devreye girer ki onlarda Xeon ya da Epyc olur. Epyc işlemcisi 32C/64T'ye kadar gidiyor Threadripper serisinden farklı olarak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Earlier this year you probably heard we committed to get a 15% performance improvement as we went from 7th generation to 8th generation core," said Bryant. "But you know our engineers, they weren't satisfied with that, they didn't want to stop there. They knew that they could do better and they dug in.

Ulan bu yavşak mühendisler 10 senedir her nesil %10 artıştan tatmin oluyolardı da niye bu sefer olmadılar, %10 küçük gelmiş, %30 dan aşağısı datmin etmemiş pezoları, yersen.

wazzap, rammstein and ionian beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
20 dakika önce, Whooosh said:

Yalnız "önceki nesil 15wattlık mobil işlemcilerle karşılaştırılınca" deniyor orada.

Başlıkta yazmıyor.:)

Bunların içeriğinin tümünü okumam mümkün değil işimiz, gücümüz var, haber linkini vermişim, merak eden okuyor tümünü görüldüğü gibi, iyi tabii.:)))

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
29 minutes ago, T800 said:

Bunların içeriğinin tümünü okumam mümkün değil işimiz, gücümüz var, 

Ne demek istiyorsun abi? Biz boş adam mıyız? :)))

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son yazılanlara göre intel durumu geçiştirirken minimum hasarı almak için 7820'yi konumlandırmak istemiş, Herhalde coffelake'ide şuanki kaby-lake yerine koyarak AMD ile rekabet edecek sanki.  Herşey Coffelake'in çıkışına bakıyor birde Threadripper'ın  hem single-multi thread performansına.

Önceki nesil U serisine göre %30 performansla gelmeleri çok farketmez, mobil Ryzen'in performansı asıl belirleyici unsur olacak. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 : Tolga o %30 olayı up to %30 performance increase bildiğim kadarıyla yani ulv işlemcilerde falan öyle farklar var ama yine de ortalama %15-20 bir fark olması muhtemel gibi ki bu bile iyi bir performans artışı demektir.

@Whoosh : Arada bir yerde kalmıyor aslında bu işlemciler ve X299 anakartlar. Senin söylediğin ve benim de bir önceki mesajımda yazdığım üzere aslında bu işlemci ailesi Amd Ryzen Threadripper serisinin karşılığı. Intel yaklaşık son 6-7 senedir bu iki platform ile ilgili işlemci-anakart yongası takvimleri ayrı ayrı planlıyor. Şu an için Ryzen 7 işlemcilerin gerçek rakipleri aslında Intel 7th Gen. Kabylake serisi ve muhtemelen Ağustos-Eylül 2017 gibi de 8. jenerasyon Coffeelake işlemciler ile yeni anakartların geleceği söyleniyor. Burada da 6/12 çekirdekli işlemciler göreceğiz yanılmıyorsam. Şu an için 8 çekirdek vs 8 çekirdek kıyaslaması yapmak için yapılmış bir kıyaslama aslında o yukarıda yapılmış olan ve Intel'in Skylake çekirdeğinde aslında çekirdek bazında ortalama %25-%30 daha hızlı olduğu gösterilmiş oluyor ancak iş fiyat/performansa geldiğinde tabii Amd şu anda avantajlı görünmekte özellikle çok çekirdekten faydalanacak uygulamaları kullanan kişiler için. Coffeelake eğer çok bekletmez de 1-2 ay içinde gelirse o zaman anakart ve işlemci fiyatları da Ryzen 7'ler seviyesinde olacağından durum daha net değerlendirilebilir.

Ozan Başeski tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 5/30/2017 at 8:03 PM, Whooosh said:

Burada benim ilgimi çeken işlemci 390$'lık fiyatıyla 7800X oldu. Fiyat ve oc potansiyeli düşünüldüğünde Ryzen alternatifi olur gibi görünüyor.

4500 ile 4800mhz civarında günlük kullanılabilecek potansiyeli olan bir işlemci. Bu hızlarda 4ghz üstünü göremeyen Ryzen'lere karşı ciddi bir rakip olacaktır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

geçeceksin onu Özkan. 6 çekirdekli işlemciye 400 dolar verilmez ki X299 anakart zaten başlı başına gereksiz bir maddi külfet.

Coffee Lake ile 8 çekirdekli ve çekirdek başına performansı daha yüksek işlemcileri 400 dolar seviyesinden göreceğiz. Bu kesin benim nazarımda, intel ister seve seve yapacak, ister s...

Coffee Lake bekleyemem, bu yaz elimle mi oynayacağım diyen varsa da buyursun stoktan Ryzen verelim işte babalar gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olan biteni ve intel'in dansını düşününce Coffelake'in verimlilik vs revizyonla bir 6-8core desktop i7 ile  klasik intel vuruşu görebiliriz,  aynı çekirdeğii sınırlayıp yongasetini küçült oldu sana desktop, çekirdeği şişir hadi ekstra cache filan oldu sana extreme platform, zaten mühendislik kısmında eldeki çipi hazırlayıp-revize edip sunma becerisi tartışılmaz bir konumda olan INTEL'in dansı bizim anladımız Ryzen gerginliğinden değil parsayı toplamak için şekillendirme işlerinden olduğuna inanmaya başladım,  AMD'ninde bu durumu hesap ederek karşılık vereceğini umuyorum, yoksa Ryzen'lerin etkisi kısıtlı kalabilir.

7800x'in toplam sahip olma fiyatına karşılık bir daha iyi bir Threadripper işlemci sunabilirse yine iş kazasına uğramaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok