Hangi kitabi okuyorsunuz
2 2

Bu konuda 440 mesaj var

2 saat önce, JardeL said:

3 Cisim Problemi sonrasi serinin ikinci kitabi Karanlik Orman da bitti ama ne bitis... Son 50-100 sayfanin cevirisi sikintili ve imla kurallari acisindan felaket... Resmen zorlaya zorlaya bitirdim son sayfalari, simdi kalktim goodreads uzerinde yorumlara filan bakiyorum ki kafamda otursun... Ithaki ya editore ya tercumana borc takmis sanirim... 

Simdi cerezlik ESG'nin Bunu Herkes Bilir'ine basladim, bakalim neymis... 

:lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 saat önce, MilesTeg said:

Okuduğun kitabı yazsaydın da öyle up olsaydı bari.

Elimde şuan yok sizden öneri alacaktım

Son Karl Popper'ın Yüzyılın dersini okudum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de Kerimcan Akduman'ın 360 Bir Dünya Turu Seyahatnamesi'ne başladım. 2015-2017 arasında turunu yaparken internet sitesinden takip etmiş ve beğenmiştim tarzını. O sıralar ciddi bir yurtdışı seyahat blogu enflasyonu vardı. İşinden istifa eden soluğu genelde Tayland'da alıyordu. O kalabalıkta aralarından seçip, okuduğum 3-4 blogdan biriydi.

Kitap çıkınca da adlım. 90 sayfa kadar okudum ve güzel gidiyor. Blogdakinden daha geniş ve oradaki yazıları kopyala yapıştır yapmadan yeniden yazmış gibi gözüküyor. Bu tip kitap ve yazıları sevenlere, ya da farklı bir soluk isteyenlere öneririm.

https://www.kitapyurdu.com/kitap/360-bir-dunya-turu-seyahatnamesi/582033.html?ref=kitabinabak

Önce bu adam kimdir, nasıl yazıları var bir fikrim olsun isteyenlere de blog linki:

http://www.icantravel.co/360/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben hala "Cin Ali" tarzı fantastik/bilim kurgu takılıyorum, gerçek konulara gelemedim. Tıpkı LP'nin "ben çileli oyun istemiyorum, sıka sıka gitmek istiyorum, ben onlardan saklanacağıma onlar benden saklansın" tadında takılıyorum artık. Şu an okuduğum kitap: Stephen King - Tılsım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Uzun süre önce bulduğum "ilk basım" I, Asimov, A Memoir kitabını okumaya çalışıyorum. https://www.amazon.com.tr/I-Asimov-Memoir-Isaac/dp/055356997X?ie=UTF8&psc=1&th=1&utm_source=spydrop

Sanırım kıymetli bir kitap olsa gerek, yeni basımların hardcover'ları bile 30 dolardan aşağı bulunmuyor. Bendeki versiyonu amerikadaki bir kütüphaneden "çalınmış", sonra nasıl olduysa bir şekil Antalya'daki bir sahafa gelmiş, tatilde de ben denk gelmişim. 

Asimov bilinen en üretken yazar, 500 den fazla kitap, 90.000 den fazla mektup yazmış. Dewey kütüphane arşivleme sistemine göre, felsefe dışında her tür hakkında kitabı var. Zeki bir adam, yanlış hatırlamıyorsam dünya üstün zekalılar örgütünün de (Mensa) başkanlığını yapmıştı. 

Kitap güzel olmaya güzel de, adamın kullandığı kelimelerin azımsanamayacak bir kısmını yaklaşık 30 yıldır İngilizce ile iç içe olan ben duymamışım bile, elimde kağıtlarla not tutmak zorunda kaldım :)

Yüklediğim fotoğrafa kendimce esprili bir şey ekledim ;) 

Asimov.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sapiens ve Tufek, Mikrop, Celik sonrasi Steven Pinker'in Dogamizin İyilik Meleklerini okumaya basladim ama bir yerden sonra istatistik , grafik icinde bogulunca cok nadir yaptigim birsey yapip yarim biraktim... Bir ara bitiririm illa ki, ufuk acici bir kitap... 

Ardindan Ihsan Oktay Anar'dan Puslu Kitalar Atlasina basladim ve bir cirpida bitti... Muhtesem kitap, cok begendim... Anar'in Amat ve Suskunlar'ini da listeye aldim, onlari da mutlaka okuyacagim...

Simdi sirada Marco Polo Seyahatname var... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Liyakat - Candaş Tolga Işık

Çok çabuk okunabilecek oldukça ince bir kitap. Türkiye'de liyakata önem verilmeyerek ülkenin çeyrek asırdan kısa bir sürede ne hale geldiğini üzülerek okumak için çok rahat okunacak bir kitap olmuş.

Beşli Çete - Ali Mahir Başarır

Beşli Çete demeyi yasal bir suç haline getirseler bile bu kitap satılmaya devam ediyor. Yine ülke nasıl soyulmuş bir tur daha okuyayım diyen herkese hitap ediyor.

Düzenli okuma alışkanlığı olanlar için bu iki kitap zaten bir kaç günden fazla süre almaz ama bence mutlaka okunması gereken örneklerle ülkeyi anlatıyorlar. MAALESEF!

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şu sıralar  Prof. Dr. Ahmet Taşağıl'in ilk turkler ve ilber ortaylı'nin  türklerin tarihini okumaya calışıyorum.Yazım dilleri biraz tuhaf ve sanırım Taşağıl kitabi konu hakkında daha eğitimli olan bir kitle icin yazmış. ilber ortaylı da malum. Roportaj gibi.ikisinide hevesle elime aldim ama şimdi yokuş cikan eski Bedford Kamyonlar  gibiyim (aranızda bilen varsa bu kamyonlar yokuşa geldimmiydi bir yavaşlar daha sonra bir turlu toparlanıp hızını bulamazdı). Tabiiki bur arada kafa kağıdının eskiliğide ortaya cıkıyor:mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aradan uzuun bir zaman geçtikten sonra Marslı kitabını okuyabildim. 

Kitap_202001161246401.jpg

Yazarı kendi halinde bir yazılımcıymış, kitabı da netten yayınlamış, sonra olaylar gelişmiş, önce yayın hakkı sonra film hakkı (Riddley Scot tarafından) alınmış. Kitabı aldıktan sonra filmi de elime geçmişti, "kitabı okumadan filme bakmayacağım" demiştim, aradan yıllar geçmiş.

Bilimsel olarak ne kadar tutarlı bilmiyorum ama detaylara dikkat edildiğini ve kurgusunun çok net bir şekilde ilerlediğini söyleyebilirim. Açıkçası ben oldukça beğendim, tavsiye edebilirim.

Eşime kitabı anlatacaktım, sonra "amaan, filmi var nasılsa, izler geçeriz" dedim :baba:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

51SMj05mRyL._SX331_BO1,204,203,200_.jpg

Press Reset: Ruin and Recovery in the Video Game Industry'i bitirdim gecen... Daha once de yine ayni yazarin Blood, Sweat, and Pixels: The Triumphant, Turbulent Stories Behind How Video Games are Made kitabini okumustum... 

Bu ikinci kitap sektorun aslinda ne kadar acimasiz oldugunu ornekleriyle anlatmis... Gun icinde aniden yaka kartlarinizin iptal olmasi, kurum yazilimlarina giris yapamamaniz,  kontrol icin hastaneye giden hamile esinize "saglik sigortaniz iptal edilmis" denilmesi veya esyalarinizi toplamaniza bile izin verilmeden isyerinden cikarilmaniz vb. gibi durumlar anlatilmis... Bunlarin hicbiri de "yapilan bir hata vs karsiligi" olan seyler degil... Masanizda oturmus isinizi yaparken bir anda calistiginiz studyonun kapatilmasi/batmasi yuzunden olan seyler... Sektor hic de disaridan gozuktugu gibi degilmis acikcasi... 

Neyse, tavsiye ederim her iki kitabi da... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Najaz said:

Ben de bu aralar şu kitabı okuyorum:

Darwin's Cathedral: Evolution, Religion, and the Nature of Society - David Sloan Wilson

Evrimi sadece genetik/biyolojik boyutuyla değil, insan toplulukları ve özellikle dini cemaatler üzerindeki etkilerinden hareketle kültürel boyutuyla da inceleyen ilginç bir çalışma.

the_cake_is_a_lie_by_avaras_d13xj2j-full

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok