Hangi kitabi okuyorsunuz
2 2

Bu konuda 440 mesaj var

Norman Rosenthal 'ın kitabını biraz okudum. Şimdilik çok ilginç birşey yok , daha önce aynı konuda başka kitap okuduysanız yeni bir fikir yok. Kindle gelince gerisini okurum artık.Ona benzer Daniel Goleman'ın Focus isimli yeni kitabı var, onu da sıraya ekledim. Aşağıya yazarın konu üzerine konuşmasını link veriyorum, ilginizi çekebilir.

Araya Orhan Bursalı'nın "Bir çatışmanın anatomisi " girdi. Son dönemde bu konu ile çok yazılınca tabii içindeki bilgileri başka yerlerden okumuş olmuştum. Yinede daha detaylı. Bazı öngörüleri de tutmuş.  Olaylara tek boyutlu bakmıyor. Bence okunması gerek. 

Benim gibi audiobook seviyorsanız, aklınıza ama böyle "okumuş" oluyor muyum, yoksa kolayına kaçıp hile mi yapmış oluyorum sorusu geliyordur. Cevabı şuymuş.

" If, he argues, you take the question from the perspective of cognitive psychology -- that is, the mental processes involved -- there is no real difference between listening to a book and reading it. So, according to that understanding of the question: No, audiobooks are not cheating."

http://edition.cnn.com/2016/08/16/health/audiobooks-brain-cheating/index.html

bu yorumu cok ilginc buldum... cognitive olarak dinlemek ve okumanin farki olmamasi bana biraz acaip geldi... mesela ben gorsel ogrenen biriyim... bazi insanlar duyarak, bazi insanlar gorerek, bazi insanlar dokunarak ogrenmiyo muydu? bole degil miydi bu is? degisti mi simdi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu yorumu cok ilginc buldum... cognitive olarak dinlemek ve okumanin farki olmamasi bana biraz acaip geldi... mesela ben gorsel ogrenen biriyim... bazi insanlar duyarak, bazi insanlar gorerek, bazi insanlar dokunarak ogrenmiyo muydu? bole degil miydi bu is? degisti mi simdi?

insanlar farklı öğreniyor tabii. Yazıda long term memory, working memory üzerindeki farklarına girilmemiş.. Bilgi bir kez decode edildikten sonra cognitive süreç irdelenmiş. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçenlerde Neil Gaiman’ın Amerikan Tanrıları’nın Onuncu Yıl Edisyonu (Yazarın Tercih Ettiği Metin) 'i okudum. Hikayesi ve karakterleriyle, uzunluğuna rağmen (712 sayfaymış), özellikle bazı bölümleriyle güzel bir okuma oldu. Çağımızda geçen fantastik kitaplar arasında oldukça tanınan bir kitap olmasına rağmen hiç ön okuma yapmadım kitapla ilgili. Bu da kitaptan aldığım keyfi arttırdı. Ben de kitapla ilgili ayrıntıya girmeyeceğim. İsteyen internetten bakar zaten.

Tesadüfen D&R’da indirim varmış şu an. 39 TL’den 26,13 TL’ye inmiş. Yukarıdaki linkten bakabilirsiniz. 

Son olarak kitabın dizisinin reklamları dönmeye başlamıştı internette. Starz 2017’de gösterime sokacakmış. Kitabı okumaya niyetliyseniz pek bulaşmayın derim. Genelde oyuncu seçimleri iyi olmasına rağmen, kitapta bir kaç sayfa yer bulmuş ya da hiç bulamamış karakterler dizide yer alacak gibi gözüküyor. Beni o bakımdan çok memnun etmedi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sevan Nişanyan'ın Aslanlı Yol kitabını okuyorum, oldukça sürükleyici olduğunu söyleyebilirim... Bir insanın hayatına bu kadar ilgi çekici şeyi sığdırdığını görünce kendi hayatımı vasat olarak nitelendiriyorum...  Tavsiye edeceğim bir kitap. (Madem burası bir bilişim forumu, Nişanyan'ın Commodore'u Türkiye'ye getiren kişi olduğunu hatırlatayım) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

tamam ben de senden sonra okuyim... sole güzel bi yorum yazarsin de mi? :thumbs:

Onu biraz erteledim, Daniel Goleman'ın Focus isimli kitabına geçtim. Kitabı yarısındayım , çok beğendim.  En son bilgileri eklemiş. 

Mesela bilgisayar oyunlarının nörolojik etkileri de var. Konuyla ilgilenmeyenlerde sevebilir kitabı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Çatışmanın Anatomisi" 'ni okudum geçen ay. Yakın dönem siyasi gelişmeleri anlamak için iyi oldu.  Bu tip kitapları daha çok okumak lazım, gündemi gazete makalelerinden okumak yetersiz oluyor , detaya girilmiyor, bütünlüğü olmuyor.

Başka kitap tavsiyesi olan var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

tamam ben de senden sonra okuyim... sole güzel bi yorum yazarsin de mi? :thumbs:

https://www.amazon.com/Super-Mind-Performance-Transcendental-Meditation/dp/0399174745

Kitabı okudum. Pek beğendim diyemem. Kİtapta yeni yayınlardan gelen bilgiler var ama çok abartılı iddialar da var. Science-PseudoScience karışmış. Okunabilir , veya okunacak daha iyi kitap da bulunabilir.  Pratik uygulanabilir bilgi çok az. 

Sürekli Transandal Meditasyonun reklamı yapılmış. Oysa bu meditasyon yöntemleri arasında en çok eleştirilen, en çok ticarileştirilmiş yöntem.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen hafta Stefan Zweig’ın Satranç’ını okudum. Stefan Zweig’ın hayatıyla ilgili bilgim yoktu öncesinde. Burada @egefranco yorumunu görmüştüm, ama kitaba başlarken aklımda değildi. Kitabı bu şekilde, alt metninin farkına varmadan okudum. Bu haliyle de anlatılan öykü ve yazımı hoşuma gitti.

Bazen kitapla ilgili gereğinden fazla bilgi verdikleri için arka kapağa bakmıyorum. Bittikten sonra kitabın arkasındaki tanıtıcı yazıyı okuyunca öykü daha farklı bir boyut kazandı. Genel olarak rahat okunması, güzel hikayesi ve yerinde uzunluğuyla (kısalığıyla da denilebilir aslında, romandan çok uzun bir öykü aslında) keyifli saatler yaşattı. 

kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Distopya sevenler için güzel bir seçim olabilir. İlk bölümü bitirdim fena başlamadı.

Türkçesi kızıl yükseliş sanırım.

https://www.goodreads.com/book/show/15839976-red-rising

Dün akşam serinin ikinci kitabını bitirdim ve sabah 09:30'da D&R'ın önündeydim üçüncü kitabı almak için. Arkadaşa söyledim inanılmaz sürükleyici olduğunu iki gün biraz yavaş aldıktan sonra toplamda dört günde iki kitabı bitirdi. Ben bu kadar elimden bırakamadığım bir kitap daha bilmiyorum. Taht oyunları falan bunun yanında içerik olarak çok geniş olsa da alıp götürme konusunda solda 0 kaldı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Turkce'ye cevirildi mi bilemiyorum ama CInli yazar Cixin Liu'nun "Three-Body Problem" uclemesini butun bilim kurgu meraklilarina hararetle tavsiye ederim. Serideki uc kitabi da bir solukta okudum diyebilirim, bence son 10 yilda okudugum en iyi bilim kurgu yapiti idi. 

Not: Simdi aradim, ilk kitap cevrilmis. Diger ikisi de herhalde cevrilecektir.

http://www.kayiprihtim.org/portal/2015/10/15/yilin-bilimkurgusu-three-body-problem-cince-aslindan-dilimize-geliyor/

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öneri için teşekkürler . Kitapları artık çoğumuz amazon'dan ebook olarak almaya alışmaya başladık.

Benim diğer arkadaşlara şöyle bir önerim olur. Yabancı diliniz iyiyse kitapları orjinal dilinde veya ingilizce çevirisi ile okuyun. 

Dost kitapevinde dolaşırken çok sevdiğim bir kitabın Türkçe'ye çevrildiğini görünce kuzenime aldım hemen . Çok defa audiobook olarak dinlediğimden bazı bölümleri ezbere biliyroum artık. Eve gelip kitaba göz atarken fark ettim ki çevirisi en hafif tanım ile felaket . Zor bile olmayan cümleler anlam bozacak biçimde hatalı çevrilmiş. Daha kötüsü belli ki kendisine zor gelen cümleleleri atlamış. Hatta bir bölümde paragrafı atlamış anlaşılan çeviremeyince .  

Türkçe çeviri okduğunuzda ne okuduğunuz belli değil, orjinalinde başka şeyler anlatıyor olabilir. 

Çok beğendiklerim de var. Yine hafızam yanıltmıyorsa ChipArchitech önermişti. Mihaly Csikszentmihalyi - Flow . Çevirisi herhalde iyi denetlenmiş, gördüğüm en temiz çevirilerdendi. Zannediyorum bir gruba ya da vakfa aitti çeviri.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Red Rising ilk kitaba başladım. Şu ana kadar Hunger Games'in kopyasını okuyor gibiyim. İlerde farklılaşır umarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mîna Urgan'dan "Bir Dinazorun Anıları" kitabını tekrar okuyorum, aradan bayağı bir süre geçmişti ve unutmuştum, iyi geldi.

0000000058268-1.jpg

Azcık spoiler :

Yahya Kemal, Nazım Hikmet'in annesi ile bir ilişki yaşamış, bir ressam olan kadın Yahya Kemal için eşini terketmiş, o ise "kadının adı çıktı, bana problem olur" diyerek mevzudan kaçmış. Yıllar sonra kadıncağız, artık görme özürlüyken Galata Köprüsünde oğlu Nazım Hikmet için imza topluyormuş, Yahya Kemal bunu görünce korkudan kaçmış gitmiş falan...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Red Rising ilk kitaba başladım. Şu ana kadar Hunger Games'in kopyasını okuyor gibiyim. İlerde farklılaşır umarım.

Kitabın %30'un dan sonra benzerlik azalmaya başlayacak hocam. İkinci kitap ile bağlar tamamen kopuyor. Benzerlik akademi yüzünden ama yazar çok daha başarılı göreceksin.

Zoma beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sonunda Warcraft romanlarını bitirince uzun zamandır okumak istediğim Neil Gaiman'ın American Gods isimli kitabına başladım. Yaklaşık 120 sayfa kadar okumuşum, vaktim olsa çoktan bitmişti. Özellikle mitoslar ve eski tanrılar ile ilgileniyorsanız tavsiye ederim, Neil Gaiman bunları Amerikan sosu ile çok güzel harmanlamış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kitabın %30'un dan sonra benzerlik azalmaya başlayacak hocam. İkinci kitap ile bağlar tamamen kopuyor. Benzerlik akademi yüzünden ama yazar çok daha başarılı göreceksin.

Buradaki yorumlardan sonra üçünü birden aldım hemen. Fakat ilk kitabın üzerinde Katniss ve Ender'e olan göndermeyi okuyunca biraz canım sıkıldı. Zira Ender'i biraz daha kenarda tutsam da bu iki kahramanın hikayeleri biraz "ergen okura yönelik basit seriler" şeklinde gözüküyor bana. Ayrıca özellikle Açlık Oyunları serisi daha önceki birçok fikrin karıştırılıp, hafiften parlatılıp sunulması bariz biçimde. Yine internette bir yerlerde benzer şekilde "açlık oyunlarını biraz başka soslara bulayalım, al sana kızıl yükseliş serisi" gibisinden bir yorum okuyunca iyice düştüm. Ha okuyacak mıyım, elbette okuyacağım, hatta bugün başladım, şu yorumunuz da biraz olsun yüreğime su serpti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Carl Sagan-Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı:

http://www.kitapyurdu.com/kitap/karanlik-bir-dunyada-bilimin-mum-isigi/13774.html

Zamanında Tubitak Tubitak iken çevirip kitaplığımıza katmış, şimdinin ileri demokratik Türkiye'sinin Tubitağının basmayacağı bir kitap. Zaten gördüğüm kadarıyla pek baskısı yok piyasada, sahaflar falan kurcalansa bulunur herhalde. Ben e kitap olarak okuyorum.

Carl Sagan olaylara bilimsel yaklaşımı, şüpheci düşünceyi çok güzel anlatıyor. Kitabın yarısındayım şu anda.Bitince rahmetlinin diğer kitaplarınıda okuyacağım fırsat buldukça. Herkese tavsiye ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok