Hangi kitabi okuyorsunuz
2 2

Bu konuda 438 mesaj var

Terry Pratchett'ın Diskdünya (Discworld) serisinin üçüncü kitabı Eşit Haklar (Equal Rites)'ı okudum. Kadınların büyücü olamadığı bir ortamda, ölmekte olan bir büyücü asasını ailesinin sekizinci oğlu olan birinin sekizinci oğluna vererek, onun büyücü olmasını sağlıyor. Ancak bebeğin cinsiyetini kontrol etmeyi atladığı için asa ve büyücülük hakkı bir kıza geçiyor. Böylece güzel, komik, şaklabanlık dolu bir hikaye başlıyor.

Serinin ilk iki kitabındaki dandik büyücü Rincewild ve Diskdünya'nın ilk turisti İkiçiçek'in genelde başrolde olduğu ilk iki kitabı severek okumuştum, karakterlere de bağlanmıştım. Bu kitabı daha hızlı bitirdim. Kadınlar ve erkekler hakkında komik muhabbetler, Terry Pratchett'in çeviriyle bile olsa esprili dili, saptamaları, özlü söz olacak lafları derken güle oynaya devam eden bir kitaptı. İlk kitapları okurken araya zaman ve başka kitaplar giriyordu, bundan sonra indirimden de faydalanarak Diskdünya'nın devam eden 5 kitabını da aldım.

Son olarak Delidolu Yayınları'ndan yeni çıkan kitapları okuyorum. Tüm kitapları basacaklarını söylemişlerdi. Şimdillik kronolojik olarak 9. kitaba gelmişler. Arada okumanın sıkıntı çıkartmayacağı söylenen serinin son ve 41. kitabını yayımladılar. Orjinallerini okumak çok daha iyi olacaktır muhakkak, ama Türkçesini okumak da oldukça keyifli. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Death's End'in sonlarındayım. Hugh Howey'nin "Wool" serisine başlarım bugün. 

Nonfiction/fiction ikilisi ile okuma stratejimi devam ettiriyorum. NonFiction tarafında da Fooled by Randomness'a başlıyorum.  

Wool serisinden ve  Ann Leckie'nin "Imperial Radch" 'tan Liu Cixin'in kitapları kadar etkileneceğimden şüpheliyim yalnız.  İyi SciFi yazarları -daha doğrusu benim sevdiklerim- bilimden geiyor, bu iki yazar aynı geçmişe sahip değil.  Kitapları Three body gibi hardcore SciFi değil, belki daha Space opera tadında yorumlardan anladığım. Bakalım belki yanılırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zülfü Livaneli - Huzursuzluk okudum, hatta az önce bitti. Psikolojik roman, güncel siyasi kitaplar okumaktan gına geldiği bu günlerde romandan çok bir hikayeyi andıran güzel bir kitap olmuş. Sürekli birşeyler okumaktan yorulan biri olarak 2-3 saatte bitirebildiğime göre herkes rahatlıkla okuyabilir, bir pazar gününü veya bir yolculuğu güzel geçirmenizi sağlayabilir.

kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hürriyet Pazar, eleştirmen, yazar, akademisyen, edebiyat öğretmeni ve yayıncılardan oluşan 100 kişilik bir jüriyle ‘Türk Edebiyatının Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Romanını listeledi.

İlk sırayı Yaşar Kemal’in ‘İnce Memed’i aldı.

İlk 10 şöyle:

1. İnce Memed, Yaşar Kemal

2. Tutunamayanlar, Oğuz Atay

3. Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar

4. Huzur, Ahmet Hamdi Tanpınar

5. Kara Kitap, Orhan Pamuk

6. Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal

7. Aylak Adam, Yusuf Atılgan

8. Aşk-ı Memnu, Halit Ziya Uşaklıgil

9. Benim Adım Kırmızı, Orhan Pamuk

10. Puslu Kıtalar Atlası, İhsan Oktay Anar

Listenin geri kalanı ise şöyle:

Sevgili Arsız Ölüm, Latife Tekin

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Bir Düğün Gecesi, Adalet Ağaoğlu

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay

Ölmeye Yatmak, Adalet Ağaoğlu

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali

Üç İstanbul, Mithat Cemal Kuntay

Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa

Devlet Ana, Kemal Tahir

Bir Gün Tek Başına, Vedat Türkali

Hakkari’de Bir Mevsim, Ferit Edgü

Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali

Yenişehir’de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal

Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil

Kıskanmak, Nahid Sırrı Örik

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk

Eylül, Mehmet Rauf

Gece, Bilge Karasu

Fahim Bey ve Biz, Abdülhak Şinasi Hisar

47’liler, Füruzan

Gölgesizler, Hasan Ali Toptaş

Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal

Yorgun Savaşçı, Kemal Tahir

Murtaza, Orhan Kemal

Yer Demir Gök Bakır, Yaşar Kemal

Tuhaf Bir Kadın, Leyla Erbil

Ağır Roman, Metin Kaçan

Orta Direk – Yaşar Kemal,

Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana – Yaşar Kemal

İçimizdeki Şeytan – Sabahattin Ali

Yalnızız – Peyami Safa

Bin Hüzünlü Haz – Hasan Ali Toptaş,

Son Adım – Ayhan Geçgin,

Yılanların Öcü – Fakir Baykurt

Her Gece Bodrum – Selim İleri

Sinekli Bakkal – Halide Edib Adıvar

Sultan Hamid Düşerken – Nahid Sırrı Örik

Serenad – Zülfü Livaneli

Tol – Murat Uyurkulak

Ayaşlı ve Kiracıları – Memduh Şevket Esendal

Müşâhedat – Ahmet Midhat Efendi

Kinyas ile Kayra – Hakan Günday

Berci Kristin Çöp Masalları – Latife Tekin

Denizin Çağırışı – Kemal Bilbaşar

Kırık Hayatlar – Halit Ziya Uşaklıgil

Kurt Kanunu – Kemal Tahir

Medarı Maişet Motoru – Sait Faik Abasıyanık,

Odalarda – Erdal Öz

Yeşil Gece – Reşat Nuri Güntekin

Bir Solgun Adam – Selçuk Baran

Kurtlar Sofrası – Attilâ İlhan

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi – Ayfer Tunç

Buzul Çağının Virüsü – Vüs’at O. Bener, 1984

Esir Şehrin İnsanları – Kemal Tahir

Gurbet Kuşları – Orhan Kemal

İstanbul Hatırası – Ahmet Ümit

Mel’un – Selim İleri

Rahmet Yolları Kesti – Kemal Tahir

Bir Kadının Penceresinden – Oktay Rifat

Uzun Sürmüş Bir Günün Akşamı – Bilge Karasu,

Heba – Hasan Ali Toptaş

Masumiyet Müzesi – Orhan Pamuk

Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim – Nâzım Hikmet

Çamlıca’daki Eniştemiz – Abdülhak Şinasi Hisar

Çocukluğun Soğuk Geceleri – Tezer Özlü

Kayıp Aranıyor – Sait Faik Abasıyanık

Kiralık Konak – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Eski Hastalık – Reşat Nuri Güntekin

Mutluluk – Zülfü Livaneli

Şimdiki Çocuklar Harika – Aziz Nesin, 1967

Boğazkesen – Nedim Gürsel

Karartma Geceleri – Rıfat Ilgaz

Matmazel Noraliya’nın Koltuğu – Peyami Safa

Sahnenin Dışındakiler – Ahmet Hamdi Tanpınar

Yaralısın – Erdal Öz

Yeşilçam Dedikleri Türkiye – Vedat Türkali

Ankara – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Araba Sevdası – Recaizade Mahmut Ekrem

Ateş Gecesi – Reşat Nuri Güntekin

Çılgın Gibi – Suat Derviş

Göçmüş Kediler Bahçesi – Bilge Karasu, 1979

Handan – Halide Edib Adıvar

Mahur Beste – Ahmet Hamdi Tanpınar

Şu Çılgın Türkler – Turgut Özakman

Tütün Zamanı – Necati Cumalı

Veda – Ayşe Kulin

Viski – Çetin Altan, 1975

Yalan – Tahsin Yücel

kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Wool Omnibus 'ı yarısındayım.Fiction türünde güzel kitap, bunu science fiction olarak görmedim. , o yönü zayıf zaten yazarın geçmişine bakında fazlasını beklemiyordum.   

Amazon kindle unlimited Türkiye'den de alınabiliyor , bu kitap dahil ordaki kataloga.  Kindle in motion olarak okunabiliyor tabletten , kindle paperwhite da okumak kadar rahat değil ama kitabın kendine has havası oluyor böyle.

https://www.amazon.com/Wool-Omnibus-Kindle-Motion-Silo-ebook/dp/B0071XO8RA

Three Body problem gibi kitap yazabilmek için o eğitimden gelmek lazım, inanılmaz bir seri zaten , nasıl bir hayal gücü ile yazılır öyle bir kitap inanılır değil.

Fooled by Randomness: The Hidden Role of Chance in Life and in the Markets 'a da bence herkesin okuması gereken önemli kitap , hatta aynı konuda daha geniş kitaplarla desteklemek gerek.

Carmack bu kitaba link verdi Twitter'da. Okuma listesine ekledim, sevdiğim bir konu.

https://www.amazon.com/Rise-Superman-Decoding-Ultimate-Performance/dp/1477800832

The Rise of Superman: Decoding the Science of Ultimate Human Performance 

Şu kitabı paylaştılar şimdi twitter'da. Bu da ilginç konuya benziyor.

Heroin, Organized Crime, and the Making of Modern Turkey

https://global.oup.com/academic/product/heroin-organized-crime-and-the-making-of-modern-turkey-9780198804192?lang=en&cc=us

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 19.06.2017 at 21:27, RFID said:

Hürriyet Pazar, eleştirmen, yazar, akademisyen, edebiyat öğretmeni ve yayıncılardan oluşan 100 kişilik bir jüriyle ‘Türk Edebiyatının Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Romanını listeledi.

İlk sırayı Yaşar Kemal’in ‘İnce Memed’i aldı.

İlk 10 şöyle:

1. İnce Memed, Yaşar Kemal

2. Tutunamayanlar, Oğuz Atay

3. Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar

4. Huzur, Ahmet Hamdi Tanpınar

5. Kara Kitap, Orhan Pamuk

6. Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal

7. Aylak Adam, Yusuf Atılgan

8. Aşk-ı Memnu, Halit Ziya Uşaklıgil

9. Benim Adım Kırmızı, Orhan Pamuk

10. Puslu Kıtalar Atlası, İhsan Oktay Anar

Listenin geri kalanı ise şöyle:

Sevgili Arsız Ölüm, Latife Tekin

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Bir Düğün Gecesi, Adalet Ağaoğlu

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay

Ölmeye Yatmak, Adalet Ağaoğlu

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali

Üç İstanbul, Mithat Cemal Kuntay

Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa

Devlet Ana, Kemal Tahir

Bir Gün Tek Başına, Vedat Türkali

Hakkari’de Bir Mevsim, Ferit Edgü

Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali

Yenişehir’de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal

Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil

Kıskanmak, Nahid Sırrı Örik

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk

Eylül, Mehmet Rauf

Gece, Bilge Karasu

Fahim Bey ve Biz, Abdülhak Şinasi Hisar

47’liler, Füruzan

Gölgesizler, Hasan Ali Toptaş

Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal

Yorgun Savaşçı, Kemal Tahir

Murtaza, Orhan Kemal

Yer Demir Gök Bakır, Yaşar Kemal

Tuhaf Bir Kadın, Leyla Erbil

Ağır Roman, Metin Kaçan

Orta Direk – Yaşar Kemal,

Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana – Yaşar Kemal

İçimizdeki Şeytan – Sabahattin Ali

Yalnızız – Peyami Safa

Bin Hüzünlü Haz – Hasan Ali Toptaş,

Son Adım – Ayhan Geçgin,

Yılanların Öcü – Fakir Baykurt

Her Gece Bodrum – Selim İleri

Sinekli Bakkal – Halide Edib Adıvar

Sultan Hamid Düşerken – Nahid Sırrı Örik

Serenad – Zülfü Livaneli

Tol – Murat Uyurkulak

Ayaşlı ve Kiracıları – Memduh Şevket Esendal

Müşâhedat – Ahmet Midhat Efendi

Kinyas ile Kayra – Hakan Günday

Berci Kristin Çöp Masalları – Latife Tekin

Denizin Çağırışı – Kemal Bilbaşar

Kırık Hayatlar – Halit Ziya Uşaklıgil

Kurt Kanunu – Kemal Tahir

Medarı Maişet Motoru – Sait Faik Abasıyanık,

Odalarda – Erdal Öz

Yeşil Gece – Reşat Nuri Güntekin

Bir Solgun Adam – Selçuk Baran

Kurtlar Sofrası – Attilâ İlhan

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi – Ayfer Tunç

Buzul Çağının Virüsü – Vüs’at O. Bener, 1984

Esir Şehrin İnsanları – Kemal Tahir

Gurbet Kuşları – Orhan Kemal

İstanbul Hatırası – Ahmet Ümit

Mel’un – Selim İleri

Rahmet Yolları Kesti – Kemal Tahir

Bir Kadının Penceresinden – Oktay Rifat

Uzun Sürmüş Bir Günün Akşamı – Bilge Karasu,

Heba – Hasan Ali Toptaş

Masumiyet Müzesi – Orhan Pamuk

Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim – Nâzım Hikmet

Çamlıca’daki Eniştemiz – Abdülhak Şinasi Hisar

Çocukluğun Soğuk Geceleri – Tezer Özlü

Kayıp Aranıyor – Sait Faik Abasıyanık

Kiralık Konak – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Eski Hastalık – Reşat Nuri Güntekin

Mutluluk – Zülfü Livaneli

Şimdiki Çocuklar Harika – Aziz Nesin, 1967

Boğazkesen – Nedim Gürsel

Karartma Geceleri – Rıfat Ilgaz

Matmazel Noraliya’nın Koltuğu – Peyami Safa

Sahnenin Dışındakiler – Ahmet Hamdi Tanpınar

Yaralısın – Erdal Öz

Yeşilçam Dedikleri Türkiye – Vedat Türkali

Ankara – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Araba Sevdası – Recaizade Mahmut Ekrem

Ateş Gecesi – Reşat Nuri Güntekin

Çılgın Gibi – Suat Derviş

Göçmüş Kediler Bahçesi – Bilge Karasu, 1979

Handan – Halide Edib Adıvar

Mahur Beste – Ahmet Hamdi Tanpınar

Şu Çılgın Türkler – Turgut Özakman

Tütün Zamanı – Necati Cumalı

Veda – Ayşe Kulin

Viski – Çetin Altan, 1975

Yalan – Tahsin Yücel

İlk 10 da 4 tanesini okumuşum, 2 tanesi de evde var ama daha okumamışım... Fena sayılmaz 

Ama listenin kalanında 8 tane okuduğum, 6 tane de aldığım ama evde duran var. Onda biraz kötüyüm sanki. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 06.05.2017 at 22:58, ChipArchitect said:

Nassim Nicholas Taleb'in hayat, felsefe ve finansal piyasalar uzerine dusuncelerini yazdigi Incerto serisinin ilk kitabi "Fooled by Randomness"  (Turkceye "Rastlantisalliga Aldanmak") diye cevrilmis) Kindle formatinda bugun Amazon'da $2.99'a satiliyor.

Taleb'in uclemesi bence bugun modern dunyada calisan ve dusunen her ciddi profesyonelin okumasi gereken bir seri. Bana kalsa bu uc kitabi universite birinci sinifta mecburi ders olarak koyardim. Eger okumadiysaniz serinin diger kitaplari "Black Swan" ve "Antifragile"'a zemin olusturmasi acisindan iyi bir baslangic olabilir. Gorebildigim kadariyla her uc kitap da Turkceye cevrilmis.

Siyah Kugu'yu aldim ama Rastlantisalliga Aldanmak kitabini bulamadim... 

Su an 10 Kucuk Zenci'yi okuyorum bitsin Siyah Kugu veya Uc Cisim Problemi'ne baslayacagim... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mastermind: How to Think Like Sherlock Holmes 'ı okuyorum. Güzel bilgiler var,  bilgiler Sherlock Holmes üzeirnden verildiğinden okunabilirliği yüksek. Bilgilerin çoğu ilk kez burda geçen şeyler değil ama yazar güzel anlatmış.  

https://www.goodreads.com/book/show/15805442-mastermind

Kitabı okurken yazarların youtube 'da söyleşişleri vs oluyor, onları takip etmeyi seviyorum. 

Mesela.

Şu da güzele benziyordu ama izleyemedim , kameran sivri zeka herhalde, mükemmel açı bulmuş.

@JardeL Ten Little Indians 'ın 1945 yapımı olan filmi mükemmel. Wikipedia sayfasında bütün film var :)

https://www.wikiwand.com/en/And_Then_There_Were_None_(1945_film)

Geçen sene BBC'de bir uyarlaması dizi olarak yayınlandı , o da iyiydi.

SEP and JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oliver Stone'un yakin zamanda Vladimir Putin ile yaptigi soylesi filminin transkriptlerinin genisletilmesi ile olusan "The Putin Interviews" gayet guzel, ve Putin'in dusunce yapisi konusunda bir fikir vermesi acisindan cok ilginc bir yapit. Ben sevenlerinden degilim acikcasi, ancak hemen hemen hicbirine katilmasam da adamin dunya gorusunun ve fikirlerinin kesinlikle bir derinligi var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 7/6/2017 at 3:41 AM, ChipArchitect said:

Oliver Stone'un yakin zamanda Vladimir Putin ile yaptigi soylesi filminin transkriptlerinin genisletilmesi ile olusan "The Putin Interviews" gayet guzel, ve Putin'in dusunce yapisi konusunda bir fikir vermesi acisindan cok ilginc bir yapit. Ben sevenlerinden degilim acikcasi, ancak hemen hemen hicbirine katilmasam da adamin dunya gorusunun ve fikirlerinin kesinlikle bir derinligi var.

Amazon Audible da audiobook olarak var. Güzel de gidiyor, zaten roportaj olduğundan iki kişinin okuması uyuyor. Arada roportajda geçen konuyla ilgili bilgi veriyor Siri benzeri sesi olan bir yardımcı.

Audiobook lar pek tutmadı bizde . Herhalde başka iş yaparken dinlerim diye düşünüyor sonra da takip edemeyince vazgeçiyor bir kesim. Bunları kitap okur gibi dikkatinizi verip dinlemek gerekiyor , yoksa doğal olarak arada kaçıyor söylenenler.

Putin 'in Time dergisinden verilen ödülü red etme nedenleri ile ilgili bir makale mi okumuştum , bir kitapta mı geçiyordu şimdi hatırlamıyorum. Putin 'in ilk yıllarıydı. Daha o ödülü red etme nedeninden belliydi ki bu sıradan bir politikacı değil, dünyayı anlayan ,ona belli bakışı olan bir lider olduğu . Sonra zaten hızla dünya politikasındaki gücü arttırdı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir Türk olarak nobele koşan Daron Acemoğlu'nun yazarlarından biri olduğu "Why Nations Fail" (Ulusların Düşüşü) kitabını okuyorum, açıkçası bu denli parlak bir akademisyenin kitabının beni daha çok etkilemesini beklerdim.

Why-Nations-Fail-The-Origins-SDL48228043

Konu, daha önce de hakkında bir şeyler okumaya çalıştığım , makro ölçekte gelir adaletsizliği üzerine. Daha önce bir kısmını okuduğum ve tavsiye ettiğim "Tüfek, Mikrop ve Çelik" kitabının da üzerinde durduğu ve bir açıklama getirdiği bir konu bu. Tüfek , Mikrop ve Çelik te bu adaletsizliğin kökeninde coğrafyanın, bitki ve hayvan türlerinin, kıta yöneliminin (evet, dikine kıtalar şanssız) olduğunu ciddi incelemeler sonucu anlatıyordu. (Evrimsel bir bakış izlediği için uzun süre sansürlü muamelesi görüldü, baskısı yapılmadı vs.)

T%C3%BCfek-Mikrop-ve-%C3%87elik-kitap-%C

Why Nations Fail'de ise bunun böyle olmadığı , temelde sömürgeleştirme sürecinin ve siyasi kurumların etkisi ile böyle olduğu, diğer türlü yarısı meksikada yarısı amerikada olan kasabadaki gelir adaletsizliğinin açıklanamayacağı söyleniyor. Çok da fazla spoiler vermek istemiyorum ama kitabı okumayacaklar için kısaca özetlersek;

[az bi spoiler]

İspanyollar güney amerikayı sömürgeleştirirken Aztek ve İnkalardaki biat kültürü sayesinde tanrının temsilcisi ya da kendisi sayılan liderleri ele geçirip kalan herkesi köle gibi çalıştırabilmişler.  Denizcilikte İspanyollar kadar kuvvetli olmayan İngilizler daha fakir olan kuzey amerikayı sömürgeleştirmeye çalışıp ispanyollarla aynı taktikleri uygulamaya çalışmışlar. Kızılderililer buna ciddi direnç göstermiş, kurulan sömürge şehirleri açlıktan kışı atlatamamış, on yıllar boyu değişik taktikler denemişler, ticareti becermişler ama yerel diktatörler oluşturmaya çalıştıklarında ilerleyememişler. Köle düzenini kızılderilililer ile oluşturamayınca ingiltereden asker yerine çiftçi getirmeye başlamışlar. Yerel diktatörler bu sefer de bu çitçileri köle olarak kullanmaya çalışmış ama ıssız topraklara kaçmalarını engelleyememişler. Köleliği beceremedikleri için yeni gelen çiftçilere büyük araziler vaadetmişler, o sırada doğan mülkiyet hakları şu anki sistemin oluşmasına sebep olmuş. Meksikada ispanyollar gitmiş bile olsa siyasi kurumlar ve kültür kalmaya devam etmiş, liderler zorla gelip zorla gider olmuş, iktidarı ele geçiren banka gibi enstrümanları etrafındakileri zengin etmek için kullanmış, kişiler zengin olurken ülke bir yere gidememiş. Amerikada ise denetim mekanizmaları oluştuğu için kişilerden çok sistem gelişmiş, patent gibi haklar sayesinde Bill Gates gibi varlıklı aileden gelmeyen kişiler için bile başarmanın yolu açılabilmiş, halbuki meksikada doğmuş olsa görünmez duvarlar yüzünden önü kesilecekti

[az bi spoiler/]

Dediğim gibi, kitap güzel ve sağlam bir kurgusu var, sanırım sadece ben daha fazlasını bekliyordum, ya da bir noktadan sonra aynı noktayı anlatan bir yazı tarzına dönüştüğü gibisinden bir hisse kapıldım, belki ilerdeki bölümlerde bu hissi atlatırım. 

Bu konularla ilgileniyorsanız önerdiğim bir kitap... 

goccukgurbaa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Neuromancer 'ı okuyan var mı? Klasik kabul ediliyor ama bugün okuyunca hayal kırıklığı yaratır mı?

Mastermind: How to Think Like Sherlock Holmes'ı bitirdim . Bence güzel kitap, okunur. Genelde eleştirilerinde hemen uygulanabilecek pratik bilgiler olmadığı yazılmış. Kitap daha genel kavramlar üzerine kurulu, mesela mindhacker daha pratik öneriler üzerinden ilerliyordu.

The Wool , sürükleyici bir hikaye. Karakterler de ilginç . Ancak klasik olmak için konu ve karakterler yetersiz. Hikayede türe getirilen bir yenilik olmadığı gibi konuda çok fazla mantık hatası var . Hikayede anlatılmayan çok boşluk kalıyor ama yazarın kitabın devamı olan Silo serisi goodreader da düşük puan almış.

Amazon kindle unlimited üyeliğinde kindle motion versiyonu ücretsiz , onu okuyabilirsiniz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Meşhur Çinli bilimkurgu kitabını(Üç Cisim Problemi) okudum. Son 20 sayfaya kadar oldukça iyiydi ama o yaptıkları şey çok fazla uçuk. Daha tam olarak gerçekten neyin doğru olduğunu bilmiyoruz tabi ama öyle bir şeyin icadını yapan elemanların/medeniyetin ışık hızını bir şekilde geçecek(warp cihazı vb.) bir aracı/bir teknolojiyi icat edememesi de çok uçuk. İkinci kitabın, birden daha iyi olduğunu okudum ama ingilizce çevirisi de kötü diyorlar. İkinci kitabı "The Dark Forest" okuyan var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzapEsas olay 2. ciltte başlıyor olması lazım. Arka arkaya okuyunca tam sınırları unuttum ama Dark Forest ve Wallfacer kavramları 2. ciltte başlıyor olması lazım. Öncesi aslında altyapının kurulması.  Soğuk savaşın , game theory üzerine kurulmuş stratejilerini andıran akıl oyunları 2. cilt ile başlıyor.  Yazarın matematik eğitimi de bence burda devreye giriyor. 

İngilizcesini okuyabiliyorsanız o daha iyi olur, malesef daha öncede yazdım bu çeviri işi Türkiye'de ciddi sorun. Fazla becerebilen yok. 

Bir Rus matematikçinin Türkçeye çevrilmiş bulmaca kitabı vardı.  Yazar Rusya dağıldıktan sonra ABD'ye yerleşip M.I.T'te prof olarak devam etmiş. Kitabın çoğunda eski Rusya'daki matematik eğitiminden övgüyle bahsediyordu. Hukuk gibi ilgisiz görünen dallar bile okunacak olsa üniversitede önce iyi bir matematik eğitiminden geçiyormuş öğrenci. Olasılıkla Putin'de böyle bir matematik eğitiminden geliyor. 

Yazarın ilk kitabını sevdiğimden Mindshift: Break Through Obstacles to Learning and Discover Your Hidden Potential 'i okumaya başlamıştım. ilk kitap gibi öğrenmeye odaklı değil kitap, konusu ilginizi çekmiyorsa geçilebilir.

https://www.goodreads.com/book/show/31558644-mindshift

Bu kitapta biraz daha fazla hiç sevmediğim self-improvement havası var. 

O türde farklı yerlerde tavsiye edildğini gördüğüm iki kitap var ,biraz audiobook olarak dinleyip beğenmiştim , sırası gelince bu ikisini okuyacağım.

The Now Habit: A Strategic Program for Overcoming Procrastination and Enjoying Guilt-Free Play
by Neil A. Fiore

https://www.goodreads.com/book/show/95708.The_Now_Habit

The Upside of Stress: Why Stress Is Good for You, and How to Get Good at It
by Kelly McGonigal (Goodreads Author)

https://www.goodreads.com/book/show/23281639-the-upside-of-stress

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 minutes ago, wazzap said:

@ResetButton Çince'den İngilizce'ye çevirisi kötüymüş zaten.  İkinci kitap Türkçe'ye henüz çevirilmedi diye biliyorum.

Ben rahatsız edecek  bir sorun görmedim çevirisinde. 

ingilizce çevirisi yazarın onayından geçmiştir diye tahmin ediyorum?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben yabancı kaynaklarda gördüğümde(/r/books, amazon vs.) bazı çeviri hataları var diyorlardı, sanırım Çince bilen kişiler. Genelde deyimleri tam anlamıyla çeviremediklerinden falan bahsediyorlarmış, Hani tam çevirmek zaten mümkün değil de, pek özenilmemiş diyorlardı. Ben paperback'ini alayım bunun amazon'dan. 3 yıldır kindle alacağım zaten. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 16.07.2017 at 02:40, ResetButton said:

Neuromancer 'ı okuyan var mı? Klasik kabul ediliyor ama bugün okuyunca hayal kırıklığı yaratır mı?

Yaratmaz güzel eser oku mutlaka.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 hours ago, wazzap said:

Ben yabancı kaynaklarda gördüğümde(/r/books, amazon vs.) bazı çeviri hataları var diyorlardı, sanırım Çince bilen kişiler. Genelde deyimleri tam anlamıyla çeviremediklerinden falan bahsediyorlarmış, Hani tam çevirmek zaten mümkün değil de, pek özenilmemiş diyorlardı. Ben paperback'ini alayım bunun amazon'dan. 3 yıldır kindle alacağım zaten. :D

iyiydi bence. Her zaman beğenmeyen  birileri bulunur :) .

Kindle düzenli okuma alışkanlığı olan herkesin alması gereken ilk cihaz bence. Hem okuması basılı kitaptan daha pratik , hem de kitabı anında alıp okumaya başlıyorsun . Parasını da çok rahat çıkarır.

Bu kitabı okuyan var mı?

'The Idiot' is one of the best books you'll read all year

http://mashable.com/2017/07/16/mashreads-podcast-the-idiot-elif-batuman/?utm_campaign=Mash-Prod-RSS-Feedburner-All-Partial&utm_cid=Mash-Prod-RSS-Feedburner-All-Partial&utm_source=feedly&utm_medium=webfeeds#GyfphPBKNqqK

"

If there is one word to describe Elif Batuman's new novel The Idiot, it's the word "mundane." And that just might be the novel's greatest strength.

The book follows the year in the life of Selin, a Turkish-American freshman at Harvard. As Selin goes through her freshman year, she must navigate getting along with her roommates, an infatuation/ relationship with an older Hungarian student, and later, a trip to Europe to teach English"

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Blake Crouch'un "Dark Matter" kitabini yeni bitirdim. Bence cok basarili, multiverse/"many worlds" kuramini cok ilginc bir sekilde isleyen, akil durduran ilginclikte bir kitap. Zaten gelecek yil yuksek butceli bir Hollywood filmi olacakmis ama herkes filmi seyredip konusmaya baslamadan kitabi okumaya deger. Yine "Dark Matter" adli mevcut TV dizisi ile isim benzerligi disinda bir ilgisi olmadigini da belirtelim.

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

dizi kitap film konusu tamamen fasistlik

gender konusu

veganlik falan gibi

birhirtlik unsuru oldu

oyle degil ama oyle kullananlar yuzunden

egendim kitaplar soyle diziler filmler boyle

o kitap ile uyarlama alakali kitap ile tv sinama farki degil

kotu kitap yok mu yani

kotu yazilmis kotu kurgulanmis film dizi dunyasina mi ozel

her film dizi uyarlama degil

herkes kitap okuyamamaz zaman disi bugun insanlarin bi cogunda dikkat eksikleri var

ben misal okuyamiyorum

bi arada short story kisa seyler okuyordum o bile iskenceye donusuyotrdu dusuncelerim ucup 5 sayfalik hiakenin 2saygasini 5 kere bastan okumak zorunda kalmak pek hos degil

evet izlemek daha kolay

ama bisiyin kolay olmasi toptan degersiz oldugunu gostermiyo

et icin avlanmaya gidiyormusun

kasaba gidip aliyorsun market hop arabaya at gel oda kolay

kitap okumak onemli

ama vegan neo nesiller baska insanlari gicik etmekte ustelierne yok

ustelik bi cogu da akilli uslu vegan olup kitap okuyup hipster takilip bi ust duzey mental seviyeye gecmiyorlar

bi cogu aptal otesi aptal

sebep sonuc iliskisi kurup ustune teoriler uruetmeye gerek yok

onumuzeki gelecek belirsiz belki kitap falan bisi kalmayacak

direk beyinlerimize kitabin sekine gore ya okumus ya yasamisiz gibi download edilecek belki

yada dunya aptallasitigi cinde olabilir yada baska sebeplerden de tamamen devri de gecebilir

opera olmuyor hala yasiyor

ama iste 200 sene onceki halinde mi

20.yy da in bi kisminda hala en onemli en saygideger etkinlikten bugun aranizda kac kisi duzenli gidiyor

benim babam hastasi gencliginde cok seyretmis.

bencocukkende hala devlet tiyortlalarina tiyorta ve operaya giderleri ev opera plaklari dolu idi.bugun cdleri tvde ne zaman denk gelse izler

bana cogu kadincinayete geliyo seklinde iskence gibi geliyo

ebeveynlerin 80-90 lar rock metal muzik dinleyen cocuklarina baktiklari gibi

iste bir amanlar opera kacinilmaz mutlak bir degerdi

tamam olmedi belki ama iste buraya yazanlardan kaci ne seviyede

benim gozumde bunlarin hepsi ruhsal tatmin ve rahatlama yollari muzikle kitapla filmle bi hobiyle neyle oluyorsa olsun kisikendi mesut mutlu huzurlu ise bunlardan gerisi muhim degil

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok