Hangi kitabi okuyorsunuz
2 2

Bu konuda 438 mesaj var

Black Swan çok güzel başladı . Yazarın üslubunu çok seviyorum. Çok ders almak lazım bu adamdan, yaşam biçimi haline getirmek lazım. Bioistatistik dersini zamanında daha iyi dinlemem lazımdı, hatta ilerletmem lazımdı :)

Goodreads te hedef tanımlayan var mı?

10 excellent comics that flew under the radar in 2017

https://arstechnica.com/gaming/2017/12/10-excellent-comics-that-flew-under-the-radar-in-2017/?utm_content=buffer08ddf&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
30 minutes ago, ResetButton said:

Black Swan çok güzel başladı . Yazarın üslubunu çok seviyorum. Çok ders almak lazım bu adamdan, yaşam biçimi haline getirmek lazım.

Aynen - adam bir gun tarikat  falan baslatmaya karar verirse hemen gidip kaydolacagim, o derece ;-)

Daha once de soyledigimiz gibi Taleb'in kitaplari dusunen, okuyan butun arkadaslarin listesinde yer almali. Yeni kitabi "Skin in the Game"'in cikmasina cok az kaldi. Cikmadan once butun Incerto serisini kisaca gozden gecirmekte yarar var. 

ChipArchitect tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Snow Crash güzel ama yorgun halde okunacak bir kitap değil. Arada derin konulara giriyor, kelime oyunları yapıyor yazar. Dikkatli okumak lazım. 

Kitapta bir VR device var. Görüntüyü kullanıcının taktığı gözlüğün üzerine düşürüren projector gibi çalışıyor. Yıllar önce bir fuarda görüntüyü doğrudan retinaya odaklayan bir projector gördüğümü hayal meyal hatırlıyorum. Kafa hareketlerini de takip edip sürekli hedefte tutuyordu görüntüyü. Böyle bir cihaz gören var mı?

J.R.R. Tolkien ,ilk kez tape recorder gördüğünde Hobbit ten bir bölümü kayıt etmiş. Kayıt hala sağlam duruyor.

https://www.brainpickings.org/2015/08/06/tolkien-reads-from-the-hobbit/

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Philip K. Dick'in son kitabı Radio Free Albemuth 'ı okudum. Philip Dick akıl hastalıklarının içi dünyasını çok iyi biliyor , o twist leri çok iyi kullanıyor. Yine de kitap PKD 'in ortamalsına göre vasat denebilir. Okjunmasa da olur. 

En çok adı geçen kitapları Ubik, Valis, The Three Stigmata of Palmer Eldritch  . Bunlar pek SciFi değil içinde SF öğeler olsa da aslında fantazi dünaysında geçiyor. Benim oluduklarım arasında en beğendiğim Time Out of Joint oldu. İçinde hemen hemen hiç sürreal öğeler yok. Güzel HBO miniseri olur . 

kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, ResetButton said:

Philip K. Dick'in son kitabı Radio Free Albemuth 'ı okudum. Philip Dick akıl hastalıklarının içi dünyasını çok iyi biliyor , o twist leri çok iyi kullanıyor. Yine de kitap PKD 'in ortamalsına göre vasat denebilir. Okjunmasa da olur. 

En çok adı geçen kitapları Ubik, Valis, The Three Stigmata of Palmer Eldritch  . Bunlar pek SciFi değil içinde SF öğeler olsa da aslında fantazi dünaysında geçiyor. Benim oluduklarım arasında en beğendiğim Time Out of Joint oldu. İçinde hemen hemen hiç sürreal öğeler yok. Güzel HBO miniseri olur . 

Amazon Prime gecen hafta Philip K. Dick hikayelerini temel alan Black Mirror benzeri bir bilim kurgu dizisi yayinladi - ilk season tutarsa gerisi gelebilir diye dusunuyorum. henuz 1 bolum seyredebildim ama oldukca begendim.

https://www.amazon.com/Philip-K-Dicks-Electric-Dreams/dp/B075NTXMN9

kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Stephen King - O

Kitap filmden daha iyi.Filmde güzeldi, seyrettirdi kendini ama kitabın bayağı dışına çıkılmış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arthur C. Clarke 'ın Foundations of Paradise 'ı okuyorum. Uzaya asansörü sürekli gündeme geliyor. Konuyu açan kitaplardan biri de buymuş.   SciFi olarak fena değil , geleceğe ait güzel tahminler var. Mesela console bugün kullandığımız internete bağlı bir bilgisayara benziyor, bugünkü Siri, Google Assistant benzeri bir yardımıcı da tanımlanmış kitapta.  Bu tip bir bilgisayarı cebimizde taşıyağımız düşünülmemiş. 

Jerry Pournell , iphone benzeri bir cihazı "In Mote Gods Eye" da anlattığını söylüyordu, kitabı okuyan var mı? 

Foundations of Paradise 'da ilginç yan bilgiler de var. Mesela kitabın geçtiği mekan fantazi olsa da aslında Sri Lanka'dan alınma. 

Ursula K. Le Guin vefat etmiş.

Kitaplarının hiç birini okumadım. Tavsiye edebileceğiniz var mı? Hainish Cycle 'den bahsediliyor ama hangi kitabından başlamak lazım?

On 1/17/2018 at 4:11 AM, ChipArchitect said:

Amazon Prime gecen hafta Philip K. Dick hikayelerini temel alan Black Mirror benzeri bir bilim kurgu dizisi yayinladi - ilk season tutarsa gerisi gelebilir diye dusunuyorum. henuz 1 bolum seyredebildim ama oldukca begendim.

https://www.amazon.com/Philip-K-Dicks-Electric-Dreams/dp/B075NTXMN9

Ben de bir bölümü izledim , pek karar veremedim. Önce o hikayeleri okuyup sonra izleyeceğim, hayal ettiğmle dizide seçilen oyuncuları,mekanları karşılaştırmak daha eğlenceli oluyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ursula le guin benim en sevdiğim yazarlardan biridir. toprağı bol olsun. mülksüzler okuyarak başlanabilir kanımca. yerdeniz serisi de gayet iyidir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ursula Le Guin'in Yerdeniz Serisi'ni severek okumuştum. Aksiyon odaklı olmayıp, insana dair bir fantezi serisi diyebilirim. Le Guin denilince akla ilk Mülksüzler gelir büyük ihtimalle de Yerdeniz'i çok sevmeme rağmen okuyamamıştım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ursula Le Guin kitapları için çocuk kitabı yazanlar olmuş, öyle mi? Hangi kitapları çocuk kitapları?The Left Hand of Darkness tavsiyesi aldım ,onun ait olduğu Hainish Cycle Serisinin ilk kitabı  Rocannon's World'dan başlamayı düşünüyordum. 

Burda adı geçen Cory Doctorow 'un Little Brother 'a başlayacaktım ama bunun için de Teen ler için yazmışlar , hangi kitabını okumak lazım .Cory Doctorow'un?

Acar muhabiriniz ResetButton twitter 'dan bildiriyor. Nassim Nicholas Taleb ile Sam Harris birbirine girdi :) . 

DUfA_fHWkAAWhn3.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adını çok duyduğum Asimov'un NightFall 'u okuyorum. Yalnzı başladıktan sonra fark ettim. Aslında Nightfall kısa bir öyküymüş, bu kitap olan Robert Silverberg 'in öyküyü kaynak alarak yazdığı roman.

https://www.goodreads.com/book/show/99245.Nightfall

Fena değil ama okunmasa da olur. Bilsem hikayeyi okurdum. Yazıldığında ilginçtir bekli, bguün bir orjinalliği yok.

Asimov'un bu hikayeyle iglili tartışmalardan basettiği bir ses kaydı bulunabliyor. HAtta asimov'un kendi kitaplarını okuduğu ses kayıtları bile var. 

Asimov'dan üç robot yasası.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle bir tartışma gördüm geçenlerde , onun üzerine Stranger in a Strange Land 'i okumaya başladım.  Şu ana kadar oldukça beğendiğimi söyleyebilirm, yazarın okuduğum diğer kitaplarına göre daha sürükleyici .

https://theoutline.com/post/2706/the-misogyny-of-stranger-in-a-strange-land-takes-on-new-shame?zd=1&zi=g5vxqc7m

Tribe of Mentors: Short Life Advice from the Best in the World ,Timothy Ferriss 'ı okuyorum. Yazar başarılı bulduğu insanlara  kritik bulduğu sorular soruyor.Arada güzel fikirler var.   Birkaç sayfada bir başka bir soru-cevap başladığı için her cevap birkaç paragraf olduğundan zamana yayarak okuması kolay, kitap gibi karakterlerin , olayların detaylarını hatırlamak ,takip etmek gerekmiyor. 

https://www.goodreads.com/book/show/36200111-tribe-of-mentors

he man who does not read has no advantage over the man who cannot read.

—Mark Twain

DWZll5RVQAAYiPO.jpg

How Electric Dreams Compares to Philip K. Dick’s Short Stories

http://www.vulture.com/2018/02/electric-dreams-philip-k-dick-short-story-comparison.html?linkId=48285840

Squall beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

aaaa be bu topic'i unutmustum yaa

Alain De Botton'un tüm kitaplari...

Bu adami basari üzerin yaptii su TedTalk'tan kesfettim. Ingilizce okuyabiliyosaniz, Ingilizce okuyun. Ince espriler yapiyor. Cok komik bir adam. Cok zeki. Yeni idolüm.

Gecen gün heralde 5.defa Pride & Prejudice'i bitirdim. Her okudugumda baska güzel bir sey buluyorum. Bunun 2005 yapimi filmi de güzeldir. Ask hikayesidir ama aslinda insanlari anlatir. Cok basarili bir kitap.

RFID beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tribe of Mentors: Short Life Advice from the Best in the World
by Timothy Ferriss 

4/5 veriyorum. Alanında önemli insanlara çalışma alışkanlıkları ve stratejileri ile iligli sorular soruyor. Olduğunu için  okurken not aldığınız, başka kitapları okuma listenize eklediğiniz br yayın olmuş. Bütün katılımcılara doğru değil bence , mesela Veronica Belmont 'a sormanın anlamı yoktu, herhalde isteiği herkese ulaşmayınca bulduğu ile yetindi.

Stranger in Strangeland , okunsa da olur okunmasa da . İlginç bir kaç fikir var belki ama kitabın yazıldığı dönem belki önemli olan tartışmalar bugün bir şey ifade etmiyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

The Light of Other Days
by Arthur C. Clarke, Stephen Baxter

Bitmek üzere. 2001 de basılmış ilk kez, Arthur C clarke 'in son kitaplarından. Üsluptan bana Stephen Baxter 'in ağırlığı fazla gibi geldi.  

Wormhole lar günlük kullanıma girecek kadar kolaylaştırılsa neler olur gibi bir konuyu ele alıyor.  Başarılı bir kitap 3.7/5 veriririm. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arada sabun köpüğü gibi olsun diye Trevanian'dan İnfazcı'yı okudum... Klasik bir Trevanian eseri, ana karakter çok kültürlü, çok atletik, şaraptan sanattan çok iyi anlıyor, çok iyi sevişiyor, çok iyi dövüşüyor vs vs.. Biz de okuyup aferin diyoruz :) 

infazci-trevanian-kitabi.jpg

Vakti olana bunu değil, görece daha başarılı olan Şibumi'yi önerebilirim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

israil ordusunun en seçkin birliğini olan Talpiot'un  nasıl kurulduğunu , adayların nasıl seçildiğini anlatıyor. Bildiğim kadarı ile buna benzer başka özel birlik yok.

Konuyla ilgili olanlar açsından ilginç bir kitap. Okurken yanlı yazıldığı hissine de kapılıyorsunuz tabii. O dönemi öğrenmek için okunmaz doğal olarak, tek taraftan anlatıyor.

Israel's Edge: The Story of The IDF's Most Elite Unit - Talpiot

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Little Brother (Little Brother #1)
by Cory Doctorow

Çok etkileyici başlamadı ama sonra güzel açıldı hikaye.Güvenilk bireylerin hakları ,demokrasi tartışmaları kitabın anahatlarını oluşturuyor,  modern zamanlardaki temel bilgisayar güvenliği kavramlarını basit açıklıyor aralarda. 

Keyifle okunabileicek bir kitap bence. 

https://www.goodreads.com/book/show/954674.Little_Brother

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Soğuk savaş romanlarına sardım. şunu yarıladım. 

O dönemin atmosferi iyi yakalanmış. Yazar zaten Russian House, Tinker, Tailor, Soldier, Spy  filme konu olmuş kitapların yazarı.  Belki sonra diğer kitaplarını da eklerim listeye, filmi kitabın yerini tutmuıyor. 

The Putin Interviews: Oliver Stone Interview .
by Oliver Stone

@ChipArchitect tavsiyesi üzerine başlamıştım. Olaylara Putin'in ,Rusya'nın bakış açısını göstermesi açısından okunması gereken bir kitap.  Şu dönemde benzerlerini de okumak gerek hatta.
SEP beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Erol Toy'dan İmparator kitabını okudum. 

0000000649887-1.jpg

Koç ailesinin yükselişini, o bağlamda Türkiye siyasetini anlatan bir kitap. Darbeleri, TÜSİAD gibi derneklerin kuruluşunu, siyasi çekişmeler, Amerik ve Avrupa etkisini de okumuş oluyoruz yani. İlk baskısı 1973, yansız bir kitap olduğu da söylenemez ama perspektif vermesi açısından güzel. 

Çok eskiden okumuştum, hatırlamak için tekrar okudum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2001 Space Odyssey 'in sonlarındayım. Filmini hiç sevmemiştim, kitabı bilmedğimden belki diye düşünerek başladım. Tahmin ettiğim gibi kitap çok daha iyi, belki filmi tekrar izlersem bu sefer sevebilirim. 

Yapay zeka, neural networks gibi bugün tartışılan kavramlara o 1968 de girilmiş. Kitap bugün bile güzel, o yıl okuyanlar çok etkilenmişlerdir herhalde. 

SteamVR , Lap içinde solar system demosu var. Uzaygemisinin dolaştığı yörüngeyi VR da biraz takip edilince daha güzel anlaşılıyor olay. Mesela kitapta geminin durduğu yerde durup dünyaya bakmak da ayrı keyif katıyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ursula K. Le Guin adını hep duyardım, sonunda kitabını okumaya başladım. Rocannon's World, 'u okumaya başlar başlamaz gerçekten dünyabnın içine çekiyorsunuz. Seri olsa da kitaplar birbirinden bağımsız da okunabilir yazıyor heryerde, bundan başladım.

The Future of the Mind: The Scientific Quest to Understand, Enhance, and Empower the Mind
by Michio Kaku

Konuyla igili arada bir kitap okumama rağmen bu güzel , yeni bilgilerle başladı. Populer bilim kitabı yazmak zor, derine insen okuayn kalmaz, yüzeysel anlatsa anlamı olmaz. Bu güzel ayarlanmış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Golden State Killer yakalanmış. Biz kim olduğunu bilmiyoruz tabii ama Amerika'da bilindik bir vakaymış. Konu hakkında Stephen king şu kitabı tavsiye etti. 

I'll Be Gone in the Dark: One Woman's Obsessive Search for the Golden State Killer

https://www.goodreads.com/book/show/35068432-i-ll-be-gone-in-the-dark

George Martin'den yeni bir GOT kitabı geiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok