Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 1.976 mesaj var

AOC monitörler övülüyor ama VA panelleri bana pek iyi gelmedi daha önceki nesilin. Bende MSI var onunda gamut scalası test edilip ayarlanınca pek tatmin etmedi. Daha tam oturtamamışlar.

Bu monitör işlerinde uzakdoğu ürünlerinden uzak durmalı bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Freesync monitörün Nvidia kart ile kullanımına ilişkin pek birşey yazılmadı, hafta sonu deneme imkanı oldu az da olsa, ASUS MG279Q gibi, listede uyumlu olarak belirtilmeyen bir modelde basitçe yazılım müdahalesi de yaparak Anthem, Shadow of The Tomb Raider ve Fortnite’da sorunsuz çalıştığını gördüm ancak tabii deneme sürem kısıtlı oldu baya, uzun uzun değerlendirme imkanı bulamadım.

Nvidia’nın da Intel’in de artık Freesync destekleyeceğini bildirmesi ile sanıyorum getirdiği bu destek ile Gsync monitörlerin geleceği bir miktar belirsizleşti, çünkü baya fiyat farkı var muadil Freesync monitörler ile.

Reddit’de de bu konuda deneyimlerin paylaşıldığı bir başlık var, yararlı olabilir.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AOC kullanıyorum TN panel imzamdaki , öncesinde de aman aman bir monitörüm yoktu , yine TN panelli  Viewsonic vx2257MHD-freesync idi .  AOC 'un siyahı daha iyi ve renkleri daha canlı . Bir VA veya IPS ile karşılaştırılamaz ama ben bu iki marka arasındaki farkı gördüm.

950TL 'ye 24" 75hz 1ms freesync . Bence gayet f/p.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 saat önce, epi said:

Gercek 4K@120hz, dusuk latency TV’ler dusmeye basladi. 13:27’de dedigi gibi, bu yil devami gelecek (ve fiyati bunun gibi olmayacak).

Aaah ah , gotta be mine :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, TiesTorN said:

şu linus denen piç de ne para kazanıyo ha :lol:

Sık sık düşündüğüm birşeydir :D Yıllık kazancı ne kadar acaba...

Ama hakkını vermek lazım. Güzel bir ekiple sürekli olarak cazip ve güncel içerikler üretiyor. Cidden çok çalışıyor adam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tatil dolayısıyla görmeyip atladığım haberlere bakınca Apple'ın son bombalarından 32" 'lik monitörünü duyurduğunu öğrenmiş bulunduk, 6016x 3384 çözünürlük 1000nit standart 1600nit pik parlaklık değeri of of of hakikaten pahalı ama güzel bir monitör yapmışlar, fiyatıylada segmentine özel bir monitor olmuş.:mrgreen:

https://www.donanimhaber.com/Mac-Pro-icin-Apple-Pro-Display-XDR-ekrani-duyuruldu--111451

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Apple'ın monitörü gerçekten çok iyi, özellikle de profesyonel kullanıcıları düşününce oldukça iyi bir fiyat/performans oranı var. Ancak bunu gidip consumer event'te tanıtmaları tamamen saçmalık, git buna özel event yap. Sanki para yok apple'da. O "stand" olayına girmiyorum bile...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 3/30/2019 at 1:25 PM, stardust said:

youtube'da para var olm. misal sen arabayı alıp, yaptığın işleri falan kayda alıp vblog haline getirsen paranın damına koymuştun. @TiesTorN

Evet ama ingilizce ve dünya pazarına hitap eden içerik lazım. Yanlışsam düzeltin ama sadece türkçe araba içeriğiyle Youtube'dan para kazanılabilir mi? Sadece ilgi çekecek arabaları alıp elden geçirerek veya sadece kullanarak vb dükkanı döndüren çok ama geniş bir pazara hitap ediyorlar. Ben evde ergo çevirirken izliyorum arada ama genelde daha yeni ve üst model arabalara kasıyorlar tabii kolay olduğu ve daha çok kuru kalabalık çektiğinden. İçerik de normalde oturup izlemeyeceğim seviyede. İşi bilen biri klasik adayı arabalarla yapsa mesela özel bir iş olur. 5 yaşında RS7 bilmem ne paket videosu yerine 10 tane 540 adam etme videosu izlerim. Ama dilin ve içeriğin akıcı olması önemli. Anadili ingilizce olan dayılar avantajlı tabii o konuda. TR'de olmanın zorluğuna girmiyorum bile. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Veee sonunda 1 ms2560x1440, Nano IPS Monitör:

large01.jpg

• Nano IPS 1ms response time
  • 27” QHD (2560 x 1440) Nano IPS Display
  • NVIDIA® G-SYNC® Compatible
  • Adaptive-Sync (FreeSync™)
  • 144Hz refresh rate
  • HDR 10

https://www.lg.com/us/monitors/lg-27GL850G-B-gaming-monitor

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gerçek HDR'ı görmeden aslında HDR'dan bahsetmek biraz zor ama bence çok muazzam bir şey olmasa gerek. Benim monitörde de sözde HDR var ama kullanmıyorum. Kullanmamamın tek sebebi de monitördeki sözde HDR'ın kötü yada yetersiz kalmasından değil, yazılımların HDR desteklememesi yüzünden masaüstünde falan çok çirkin bir görüntüye sebep olması.

Youtube'da falan HDR'ı açınca HDR desteklemeyen videolar falan seyredilmez oluyor. Çünkü zaten renkli ve siyahlı olan görüntünün üstüne bir de monitör renk ve siyah basıyor, saçma sapan bir şey ortaya çıkıyor. Youtube da HDR destekli video oranı 10000000000/1 falan, o 1 tane de HDR demo videosu. "Düzgün HDR" da olsa sonuç aynı olacak çünkü monitör neresi HDR neresi HDR değil ayırt edemiyor.HDR'ı açınca akrana giden her şeye HDR muamelesi yapıyor.

Oyun desen orada başarım konusunda biraz daha umut var. MassEffect'i baştan sona HDR olarak oynadım ama isteseydim monitör ayarlarından renk falan basarak HDR olmadan da o görüntüyü yakalardım.
Fakat oyun yok. HDR'I Toplasan 5 oyun destekliyor, onların da kaç tanesi sizin zevkinize hitap edecek? Kaç tanesini oynayacaksınız?

Yani hem içerik sıkıntısı var hem destek sorunları var. Bu gün 10 numara HDR'lı mobitör de alsan hiçbir türlü tatmin etmeyecek.

Geçen sene çıksa ayıla bayıla alıp kullanacağınız bir monitörü bu sene üreticilerin yeni uydurdukları bir özellik yok diye omuz silkmek bana çok doğru gelmiyor. Vahşi kapitalizm böyle bir şey işte, bu adamlar her sene yeni bir şey uyduruyorlar biz de elimizde o uydurdukları yeni şey yok diye üzülüyoruz.

Hani 3D'li televizyonlar alıyorduk, 3D olmayan televizyonlar kakaydı. Nerede 3D televizyonlar şimdi? 3D ayağına sattılar millete televizyonları sonra bitti gitti. 5 sene sonra bu monitörün düzgün HDR'lısı çıkacak ama o zaman da o monitörde X özelliği olmadığından yine mutsuz olacağız yada 5 sene sonra düzgün HDR'lısını alıp sonuçtan yine tatmin olmayacağız.

Lafın özü, şu hayatta şunu öğrendim ki "teknolojinin peşinden koşmayacaksın! Bırak teknoloji sana gelsin".  Bekle HDR bi standart olsun, her eve girsin, her türlü içerik oluşsun git ondan sonra HDR'lı monitör al. Zaten bu şartlar oluştuysa o gün pazarda HDR'sız monitör bulamazsın. Bunu yaparsan hem paran cebinde kalıyor hem de o ürünü aldığın gün hemen ürünün etinden sütünden faydalanmış oluyorsun. 

Akıllı telefonlar ilk çıktı ilk koşup alan yine ben oldum. Yazılım sorunları donanım sorunları, donanım yetersizliği hepsini ben yaşadım, bütün çilesini bütün dertlerini ben çektim. Şimdi sefasını 83 yaşındaki dedem sürüyor. Çünkü o teknolojinin peşinde koşmadıi teknoloji ona geldi. Adamın telefonu şimdi 5 vakit ezan okuyor, çok mutlu.

Beklemeyip sürekli en son çıkan ürünleri alırsan bir ton para verip hem kobay oluyorsun, hem de mutlu olmuyorsun.

Whooosh tarafından düzenlendi
Najaz, rammstein and Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Özkan’a katılmamak elde değil gerçekten.

HDR 10 Bit film falan yetmiyor işte onu anlatmaya çalışmıştım diğer yerde de gösterim yapan cihazın onu gösterebilmesi lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 hours ago, wazzap said:

Sağda solda bir ton HDR 10bit'lik filmler dolanıyor @Whooosh. Onlar olmaz mı? :)

9 hours ago, T800 said:

HDR 10 Bit film falan yetmiyor işte onu anlatmaya çalışmıştım diğer yerde de gösterim yapan cihazın onu gösterebilmesi lazım.

Elbet günün birinde bir cihaz bunu gösterir de peki biz bunu görebilir miyiz?

8 bit panelde her ana renk 256 tona bölünüyor ya 10 bit panelde ise 1024 tona bölünüyor. Düzgün 8 bit panelli monitörünüz var ise aslında 10 bit monitöre ihtiyacınız olup olmadığını test etmek oldukça kolay. MSpaint'i tam ekran açın, bütün ekranı 255,0,0 renk ile boyayın, sonra kalem rengini 254,0,0 olarak değiştirip az önce boyadığınız zemin üstüne bir resim çizin. Eğer çizdiğiniz resmi görebiliyorsanız gidin 10 bit monitör alıp 10 bit filmler indirip seyredin. Eğer göremiyorsanız sallayın gitsin. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim bahsettiğim standartların baya altındaki ürünlerde bile HDR etiketi olmaya başladı, bunlar en fazla HDR sinyali tanır başkaca da bir şey olmaz, maksimum aydınlatması 350 cd olan monitörde HDR olsa ne olmasa ne. 

Yine bu tip modellerde hiçbir bölgesel aydınlatma olmayan ürünlerde de HDR ibaresi var, bunlardan bahsettim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada 0.5ms TN panel gelecekti AU Optronics’ten, hatta MSI NXG251R 240Hz 0.5ms panel içerecek şeklinde bir söylenti vardı, MSI modeli 240Hz geldi ama 1ms olarak geldi, bu şekilde olmadı. 

Bir de bu paneli daha önce fuarda görenler övüyordu, renk, görüntü bilinen TN standartlarında değil, daha daha iyi gibi yorumlar vardı. Ancak panel bir türlü gelmedi.

Sadece Asus’un VG258QR modeli gördüğüm kadarıyla 0.5ms ama o da 165Hz. Bu panel midir, başka bir versiyonu mudur bilemiyorum.

EDIT: tftcentral’a bakmıyordum bir zamandır, Acer’dan 0.3ms model gelmiş, hatta incelemesi de var, yine AOC’den 240Hz 0.5ms model gelmiş, Gsync modülü de olmadığından bunlarda fiyatları Gsync’ten alışık olunan gibi değil elbette.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, T800 said:

Benim bahsettiğim standartların baya altındaki ürünlerde bile HDR etiketi olmaya başladı, bunlar en fazla HDR sinyali tanır başkaca da bir şey olmaz, maksimum aydınlatması 350 cd olan monitörde HDR olsa ne olmasa ne. 

Yine bu tip modellerde hiçbir bölgesel aydınlatma olmayan ürünlerde de HDR ibaresi var, bunlardan bahsettim.

Yok abi onu anladım da HDR ile ilgili yorum yapamıyorum. Öyle 1000+ nit HDR monitörde HDR içerik izleyip sonra yorum yapmak lazım. Ben henüz öyle bir monitörde HDR içerik izlemedim, yorum yapamıyorum.

Belki 1000+ harbi HDR'lı monitördeki görüntü de çakma HDR'lı monitörlerden farklı değildir. HDR'ın kendisi büyük bir hüsran olabilir.

Biz işyerinde Canon C100'lerle C300'lerle, Blackmagic'lerle HDR görüntüler çekiyoruz. Elde ettiğimiz görüntü renksiz tatsız tuzsuz siyah beyaz gibi bir görüntü. Sonra biz bu görüntüyü montajda istediğimiz gibi renklendiriyoruz. HDR olarak çektiğimizde montajda daha rahat daha esnek çalışabiliyoruz renkler üzerinde.
Benim anladığım kadarıyla HDR monitörlerde bizim montajda yaptığımız reklendirme işlemi monitör tarafından yapılıyor. Tabi monitörün parlaklık ve kontrast seviyesi yüksek olunca özellikle siyah tonlarını çok daha geniş bir sıkala ile gösterebiliyor, yani normalde karanlık gölge yerlerde kaybolan detaylar harbi HDR monitörlerde görülebiliyor.

Fakat tahminimce bu öyle aman aman bir şey olmasa gerek.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok