Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.007 mesaj var

Samsung Odyssey G7 serisi çıktı;

27” ve 32” iki adet model geliyor,

Ortak özellikleri 1000R curved ekran(ciddi bir kıvrım), 2560x1440, 240Hz, HDR 600, VA Panel, 10-Bit, 1ms GtG piksel tepki süresi(VA Panel için çok çok aşırı iddialı bir değer), 1:2500 kontrast oranı(VA panelin en güzel noktası bu), Gsync uyumlu(donanımsal modül yok).

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1440P, 240HZ, keyfini sürmek için 3xxx serii nvidialar yeter mi, bir de va panel kronik ghosting olayında gelişme var mı acaba. Yoksa monitörler teknik olarak çok iyi duruyor.

ZvAnA tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bendeki VA 240Hz Samsung 4ms GtG ancak tabii VA teknolojisinde bu koyu geçişler sıkıntılı, ancak kontrast muazzam gerçekten, oyun oynarken kontrast oranı görüntü kalitesine çok ciddi katkıda bululuyor.

Bunun açıklanan değeri 1ms GtG. Bir de bunda anladığım kadarıyla strobing var, benim monitörde yok.

IPS monitörler ki 1ms Nano IPS LG paneller kontrast probleminden muzdarip, 1:700-800 gibi kontrast değerleri görünüyor incelemelerde.

TN kontrast değeri de bu aralıkta, ancak tabii diğer iki teknolojiye göre daha hızlı.

Görüntü açısı, renk kalitesi v.b. bilinen şeylere girmeyeceğim.

Dört dörtlük birşey yok maalesef, bu durumda “Pick your poison”. :D

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de yeni bir bilgi değil ancak yazayım yine de AU Optronics üretilen panellerden seçmece olanlarını 360Hz olarak ASUS’a verecek(exclusivity anlaşması var sanırım belli bir süre) bu monitörler de gelecek. 

Belirtilene göre AU Optronics, Asus, Nvidia beraber çalışıyor bu model üzerinde, şimdilik model adı yok ama Asus ROG Swift 360Hz olarak arattırırsanız çıkar monitör.

Tabii TN panel. Fiyatı da bence iyi bir rakam olur.

24,5”, 1080p, TN, 360Hz.

Bu tarz ürünlerin kullanım alanı tabii CS:GO, Overwatch, Rainbow Six: Siege, Fortnite ile falan sınırlı kalır, bunu alıp Cyberpunk 2077 falan gibi bir oyundan çok zevk alınmaz.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus 360hz'lik monitör geleceğini CES2020'de duyurmuştu, ama göstermemişlerdi ondan bilgim var. Muhtemelen oc ile çıkacak o değerlere. Dediğin gibi rekabetçi fps oyunları dışında o kadar hıza kimsenin ihtiyacı yok. Ama 2k 240hz bir monitöre sahip olsam, 360hz'e yan gözle bile bakmam herhalde :D

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

360a girmiyorum bile :D

foruma youtube linki koyamıyoruz hala sanırım. linus'un testi var bu konuda. 60 -> 144 gece gündüz gibi ama 144 -> 240 da... bi numara yok diyebiliriz... aratın direk çıkıyor zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Odyssey G7 ile yakın zamanlarda LG 27GN950 de geliyor, ABD fiyatı 799 USD.

27” boyutunda, 4K, 144Hz, Nano IPS 1ms, Gsync uyumlu, HDR 600.

Yeni monitör düşünenler buna da bakabilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Genelde güçlü ekran kartlarıyla kullanılacak monitörler sorulmuş. Ben çıtayı epey düşürerek daha çok X Box One S ve Geforce GTX 560’lı antika PC’min çalıştırabildiği oyunları oynayacağım bir monitör tavsiyesi rica edeceğim. Geçen sene ekran kartıyla tüm sistemi yenilemek gerekeceği için, o kızgınlıkla 40’ından sonra konsol aldım. PC’yi de, konsolu da 4-5 seneden önce yenileyeceğimi düşünmüyorum.

Aslında şimdiye kadar arkadaşlarla Xbox oynarken küçük kalması ve 4 kişi Overcook oynarken yan tarafta kalanların ben tam net göremiyorum şikayeti dışında bir sıkıntısını yaşamadığım Samsung P2250 21,5”, TN panelli monitörümü eşime verip, 2.300 TL'ye kadar 27” bir monitör alma imkanım doğdu. Çeşitli sebeplerden Mediamarkt, Vatan gibi yerlerden almam gerekiyor.

PC'yi biraz Excel, biraz internette gezinti için kullanıyorum. Steam’de çuvalla oyunum var, ama ekran kartı dandik olduğundan sadece eski Grid oyunlarını ve RPG’leri oynuyorum arada. FPS ile hiç işim olmuyor. Odada ailecek arkadaşlarla 2-4 kişilik oyun oynarken yan tarafta kalanları rahatsız etmeyecek görüntü sunacak bir monitör olması önemli benim için.

Forumdaki 144Hz furyasıyla aşağıdaki modeli seçtim sonunda;

https://www.vatanbilgisayar.com/aoc-27-27g2u-bk-144hz-1ms-freesync-fullhd-dpport-hdmi-pivot-ips-oyuncu-monitoru.html

Ama GTX 560 ekran kartı için sıkıntı olacak gibi anlıyorum. Eldeki ekran kartı ve Xbox One S için 144Hz yerine 75Hz, Freesync’li aşağıdaki monitör gibi bir şey mi tercih etsem?

https://www.vatanbilgisayar.com/aoc-27-27g2u5bk-75-hz-1ms-freesync-full-hd-dp-hdmi-pivot-ips-oyuncu-monitor.html

Ya da Mediamarkt, vatan veya Teknosa’dan önerebileceğiniz başka modeller var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Xbox One S konsolu Freesync bağlamak istiyorsanız buna uygun bir Freesync monitör aramak doğru olur, her Freesync monitör bu şekilde çalışmayabilir, çalışanlar hangileridir bunu araştırmanız gerekir, model tespiti yaptıktan sonra da Vatan Bilgisayar gayet uygun olur bu iş için, bazı Vatan Bilgisayar mağazalarında açıkta 30 model falan gayet rahat olabiliyor, bu şekilde inceleyerek alabilirsiniz.

Reddit, internet v.b. araştırma yapmanız gerekir kısacası.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 saat önce, T800 said:

Xbox One S konsolu Freesync bağlamak istiyorsanız buna uygun bir Freesync monitör aramak doğru olur, her Freesync monitör bu şekilde çalışmayabilir, çalışanlar hangileridir bunu araştırmanız gerekir, model tespiti yaptıktan sonra da Vatan Bilgisayar gayet uygun olur bu iş için, bazı Vatan Bilgisayar mağazalarında açıkta 30 model falan gayet rahat olabiliyor, bu şekilde inceleyerek alabilirsiniz.

Reddit, internet v.b. araştırma yapmanız gerekir kısacası.

Teşekkürler cevap için. Xbox Freesync uyumluluğunu kontrol ettim. İnterneti epey hatmettim zaten. Ne kadar çok bakarsan, o kadar karışıyor zaten.

Son noktada Hz işinde takıldım. PC'de GTX 560 gibi eski bir kartla, 144 Hz yerine 75 Hz gibi bir monitöre yönelmek daha doğru mu olur diye soru işareti oldu kafamda. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GTX 560 ile 144Hz monitör almak ancak ileriye yönelik bir şey olur, yok ekran kartı değiştirilmeyecek ise zaten herhangi bir anlamı olmaz, tabii 144Hz bir monitör Windows’ta mouse oynatırken bile farklı olur 60Hz’den ama bu ne aradığınıza bağlı.

144Hz monitör almaya kalkarsanız TN olacak en iyi ihtimal anladığım kadarıyla, bu durumda da ne istediğinize göre yönelmeniz gerekir.

Idefix beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DisplayPort 1.4 üzerinden Display Stream Compression önemli olacak şu aralar, RTX ve RDNA ekran kartlarında bu destek var anladığım kadarıyla ama mesela 1080Ti v.b. de DisplayPort 1.4 olmasına rağmen bu destek yok.

Yine anladığım kadarıyla da denemeden bilemeyeceğiz var mı yok mu ama çok büyük bir bölümünde yok sanıyorum.

Ne için gerekli diye düşünenler var ise chroma subsampling ayarının yüksek çözünürlük ve yüksek tarama hızında 4:4:4 olarak kalabilmesi için yine yüksek çözünürlük ve tarama hızlarında HDR kullanabilmek için gerekli.

DisplayPort 2.0 kullanımı sanırım RDNA 2 ve RTX 3XXX serisi ile başlayacak ve monitörlerde de ancak o zaman kullanılmaya başlanacak.

Idefix beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Low latency olsa da latency yaratan bir teknolojiyi biraz daha yuksek frame rate icin kullanmak ters sonuc verebilir. Onun incelemesini beklemek lazim.

“8K’yi 30hz yerine 60hz kullanmak iyi ama 4K’yi 120hz yerine 144hz’de kullanmak icin DSC’ye basvurunca karsilastigimiz gecikmenin etkisi kazandigimiz akiciligin etkisinden buyuk” diye videolar izleyebiliriz. O gecikme miktari markadan markaya, driver’dan driver’a degisirse tam olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu boyle HDMI ve DisplayPort seklinde 2 standard halinde devam mi edecek? Yoksa HDMI yavas yavas ortadan kalkacak mi?

Benim monitorumde yalnizca displayport var ve biraz problem oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şuraya yazayım bunu da, bu sabah PS4'ü Samsung C27RG50 240Hz monitöre bağlayayım dedim görüntü kalitesi olarak VA panel iyi oldu, ses çıkışını da SPDIF kablo ile Audio Engine D1 DAC üzerindeki DIGITAL IN girişini kullanarak hallettim, ancak Horizon Zero Dawn bakmaya kalktım ve bakış açısını değiştirmeye kalktığımda resmen motion sickness yaptı bende, hiç iyi olmadı, FPS'nin aşırı düşük olması kötü etkiledi, TV'de bende böyle bir etki hiç olmamıştı ama monitörde baya baya midem bulandı bir süre sonra, belki devam etsem alışırdım da olacak gibi değildi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, wazzap said:

Panoda birçok arkadaşın kullandığı LG32" 144Hz monitör uzun süredir amazon.com.tr'de indirimde. Gerçi bu Freesync versiyonu ama muhtemelen Gsync de çalışıyordur.

https://www.amazon.com.tr/dp/B07XVTNW12/

Ürünün puanının da monitörün "fiyatı düştüğü" için 1 veren iki tane tam gerizekalının oluşturması talihsizlik olmuş... Bu kuş beyinsizler bi de oy atıyor :facepalm:

Daha önce bizim ölü pikseller derneği üyesi ties ve ztar bunun nsync :lol: olanını almıştı.. O zaman araştırdığımda biraz yavaş bi panel olduğunu görüp almamıştım bu versiyonu için de aynı şeyler yazılıyor.. Tabi bu durum zaten daha önceden sahip olduğunuz monitörün oyun performansının çok iyi olması durumunda geçerli... Diğer her türlü alınabilecek bi ekran özellikle bu fiyattan... 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu modelin Gsync versiyonu ilk nesil Gsync modellerinden, yani AMD ile kullanılabilir değil.

İkinci olarak bu VA panel ki VA panel monitör alan kişinin ghosting beklemesi gerekli, her zaman göze batıyor mu ? Hayır, ancak bazı durumlarda da can sıkıcı oluyor.

Kontrast muazzam tabii VA modellerde IPS, TN panellere göre.

Daha önce de yazdığım gibi, monitör teknolojilerinin artıları, eksileri var, beklentiye göre alışveriş yapmak gerekli, hepsinden olsun, suyundan da koy gibi bir durum yok. :)

Önceliği belirleyip sonrasında üzülmemek gerekli.

LG'de bir de modelin senesine göre bir harf durumu var, Tv'lerinde de böyle.

2020 modeller mesela GN diye geliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, T800 said:

Bu modelin Gsync versiyonu ilk nesil Gsync modellerinden, yani AMD ile kullanılabilir değil.

İkinci olarak bu VA panel ki VA panel monitör alan kişinin ghosting beklemesi gerekli, her zaman göze batıyor mu ? Hayır, ancak bazı durumlarda da can sıkıcı oluyor.

Kontrast muazzam tabii VA modellerde IPS, TN panellere göre.

Daha önce de yazdığım gibi, monitör teknolojilerinin artıları, eksileri var, beklentiye göre alışveriş yapmak gerekli, hepsinden olsun, suyundan da koy gibi bir durum yok. :)

Önceliği belirleyip sonrasında üzülmemek gerekli.

LG'de bir de modelin senesine göre bir harf durumu var, Tv'lerinde de böyle.

2020 modeller mesela GN diye geliyor.

Yani ne diyosun monitor reyiz alınır mı MG278Q üstüne.. :lol:

Sırf amazondaki yorum yapan idiotları ezmek maksadıyla yorum yazabilmek için alıcam nerdeyse.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok