Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 1.984 mesaj var

Bilemiyorum ki bu ghosting meselesini nasıl karşılarsın ? Bir de bu spesifik olarak bilgim olan bir model değil, o yüzden alınır, alınmaz gibi bir yorumdan uzağım.

Star ile Ties kullanıyor bunun Gsync versiyonunu onlar daha iyi bilgi verebilir, ancak fiyatı iyi tabii baya.

Monitör düşünüyorsan LG 27GL850 de bakabilirsin, kontrastı problemli bir miktar kağıt üzerinde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LG 27GN950'nin reklamları dönmeye başlamış, Ağustos gibi çıkacak sanıyorum, ABD fiyatı 800 USD simdilik görünen, buraya gelir mi, ne zaman gelir, kaç TL olur bunlar hep ayrı konular şimdi.

Monitör daha önce de bahsettiğim gibi, bildiğim kadarıyla HDR 600(bu durumda en azından 8 bölgeli local dimming beklenebilir) LG'nin 1ms Nano IPS paneli, 10 Bit(8 Bit+FRC olduğunu varsayıyorum), 3840x2160, 144Hz, uyumlu ekran kartları(RTX 2XXX serisi ve AMD RDNA) ile DSC destekli (4K, 144Hz, HDR10 ve 4:4:4 hepsi aynı anda kullanılabiliyor).

LG Nano IPS paneller düşük kontrast oranları ile biliniyor, bakalım bu nasıl olacak, ancak panelin tepki süresi olarak üzmeyeceğini düşünüyorum.

HDR600 de bir ek neticede, FALD aydınlatmalı HDR1000 paneller seviyesinde olmaz ama HDR400'den de gayet iyidir.

İlginç olarak FALD 4K 144Hz panellerde de maalesef DSC yok, bu da ayrı, sonradan bazı yeni model güncellemeleri ile bazı markalarda gelmiş olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok ya zaten kinaye yaptım..  Şu saatten sonra alacağım monitörde en azından yüksek bi HDR sertifikası falan beklerim yani.. 

Edit: Oha tam msgımı attıgımda bi msg daha atmışsın Tolga abi.. ki ben de benzer bişi yazmıştım :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

:)

Bence de, bu saatten sonra artık böyle birşeyler bakmak gerekli, konsol bağlanacaksa mutlaka HDMI 2.1 desteği de aranmalı VRR(variable refresh rate)desteği için, mesela bu LG'de yok bu yine bildiğim kadarıyla, konsola da bağlamak isteyenler buna da dikkat edebilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung Odyssey G7 çok ilginç bir VA panel çıktı iyi kötü tahmin edildiği gibi, Hardware Unboxed testlerine göre kendi test ettikleri gelmiş geçmiş en hızlı G2G response time değerine sahip ki buna TN panelli 240Hz 2560x1440 HP Omen X27 de dahil, yani monitör testte TN panelden bile hızlı çıkmış ki belki IPS panelli bir monitörden beklerdim ama VA panelli bir monitörden böyle birşey beklemek hiç anlamlı olmazdı, çok ilginç bir durum bu.

Karanlık geçiş performansı ve inverse ghosting performansı da son derece iyi VA panellere göre. TN panel seviyesinde değil elbette ancak bazı 240Hz 1080p IPS panellerden ve 144-165Hz yeni nesil bazı IPS panelli 2560x1440 monitörlerden önde çıkması yine çok çok ilginç bir durum.

Ancak kontrast değeri LG'nin 1ms Nano IPS panellerinde olduğu gibi gerilemiş, paneli response time olarak geliştirirken bu noktada gerileme oluyor herhalde. Tabii yine LG Nano IPS gibi 1:800 falan değil ama VA panellere göre gayet geride bir değer olan 1:1973 çıkmış. Bu noktada monitör tabii yine tipik IPS ve TN performansının baya önünde ama alışılagelmiş bir VA seviyesinde de değil.

HDR performansı için ayrı bir inceleme daha gelecekmiş, daha merak edenler incelemeye bakabilirler.

rammstein and epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, T800 said:

Samsung Odyssey G7 çok ilginç bir VA panel çıktı iyi kötü tahmin edildiği gibi, Hardware Unboxed testlerine göre kendi test ettikleri gelmiş geçmiş en hızlı G2G response time değerine sahip ki buna TN panelli 240Hz 2560x1440 HP Omen X27 de dahil, yani monitör testte TN panelden bile hızlı çıkmış ki belki IPS panelli bir monitörden beklerdim ama VA panelli bir monitörden böyle birşey beklemek hiç anlamlı olmazdı, çok ilginç bir durum bu.

Karanlık geçiş performansı ve inverse ghosting performansı da son derece iyi VA panellere göre. TN panel seviyesinde değil elbette ancak bazı 240Hz 1080p IPS panellerden ve 144-165Hz yeni nesil bazı IPS panelli 2560x1440 monitörlerden önde çıkması yine çok çok ilginç bir durum.

Ancak kontrast değeri LG'nin 1ms Nano IPS panellerinde olduğu gibi gerilemiş, paneli response time olarak geliştirirken bu noktada gerileme oluyor herhalde. Tabii yine LG Nano IPS gibi 1:800 falan değil ama VA panellere göre gayet geride bir değer olan 1:1973 çıkmış. Bu noktada monitör tabii yine tipik IPS ve TN performansının baya önünde ama alışılagelmiş bir VA seviyesinde de değil.

HDR performansı için ayrı bir inceleme daha gelecekmiş, daha merak edenler incelemeye bakabilirler.

İnceledim gerçekten çok etkileyici. Yeni nesil VA panel artık tercih edilebilir olmuş. Tabi fiyatı saymazsak. Şuna bir de mini led arka aydınlatma ekleseler (belki de vardır ben atlamışımdır) tadından yenmez.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tadından mı fiyatından mı bilmem denir ama gayet iyi biliyoruz hangisi olduğunu.:)

Bu arada, 240Hz IPS panelli 2560x1440 monitörler de geliyor, bakalım onlarda nasıl geliştirmeler olacak.

Yine Acer 1080p IPS panelli 360Hz duyurusu da yaptı.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 hours ago, T800 said:

Yine Acer 1080p IPS panelli 360Hz duyurusu da yaptı.

Günde 54 saat cs go veya dota oynayan biri diilseniz bu monitörün bir amacı yok ..  ki bu kişiler neden ips panel istesin onu da anlamlandıramadım.. :cici:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu tarz teknolojilerin bir kitlesi olur, tabii ne kadar olur bu Hz çılgınlığı artık bir noktada nereye kadar gider, nerede doyuma ulaşır bilemeyeceğim.

SLI ve Crossfire diye birşey kalmamışken, 2560x1440 240Hz panelin bile bu noktaya nasıl besleneceği muamma iken, gerçi muamma değil, pek imkânı yok diyelim, kimse üzülmez herhalde.:)

4K 144Hz beslenmesi bile çok olanaklı değil iken mesela 4K 240Hz'den falan bahsedilmeye başlanacak mı ? Merak ediyorum.:)

Bu da olabilir yani şaşırmamak lazım. Tabii bana göre artık saçmalığın son noktası olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung G7 'yi biraz webde araştırdım, açıkcası beni pek tatmin etmedi yorumlar. Fiyatı göz önüne alınınca belkide @T800 dediği gibi diğer piyasaya sürülecek modelleride değerlendirmek gerek diye düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Bir süredir konuyu takip ediyordum ve gerçekten oldukça bilgilendirici mesajlar atılıyor, bunun için teşekkürler.

Samsung G7 odyssey monitörü merakla bekliyordum ve gerçekten VA panele göre etkileyici performansla çıktı. Fakat anlayamadığım bir şey var ki ; o curve oranı nedir öyle ? Yani 1000R curve  27' bir monitör için oldukça fazla değil mi? Hatta reddit'te G9 modelini alan birisi masa fotoğrafını atmış. Neredeyse monitörle kucaklaşıp oturacaklar.

Kontrast oranının, görüntüye kattığı kaliteyi seven birisi olarak, panel standartının altına düşürülmesine bir şey diyemem (belli ki performans için bu gerekli)  ancak samsung'un yeni seride bu eğim oranını belirlemesi benim açımdan hayal kırıklığı oldu. 

Sizce bu eğim oranı kullanımı nasıl etkiler ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence şu curved saçmalığından biran önce kurtulmaları lazım. Tamam bir ara monitör satmak için pazarlayacak birşey bulamadılar, çıkardılar bu curved saçmalığını da. Artık hdr'si var, 240hz'i, 360 hz'i var, şusu var busu var. 21:9 oranlı, 32"'den büyük özel monitörlerde falan yapsınlar istiyorlarsa. Ama bitsin bir zahmet ya.

ZvAnA tarafından düzenlendi
Thustu, rammstein, epi and 3 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, epi said:

Asus ROG’den HDMI 2.1 serisi bu yil sonunda geliyor. 4K 120hz, uncompressed, VRR. 27, 32 ve 43inch modeller.

Modeller geliyorda, nasıl besliycez o monitörleri. Ekran kartları aldı başını gidiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olsun, yeni urun gelsin, eskisi ucuzlasin, ikinci ele dussun. Aradaki farki goremeyecek yasa gelmeden sunlar alinabilir hale gelsin. TV’lerde low latency game mode ve VRR, monitorlerde 43inch falan derken aradaki fark iyice kaybolsun, seri uretim maliyeti dusursun.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dunyada piyasaya cikis tarihini vermemisler, yil sonu diyorlar. Piyasadaki ekran kartlari HDMI 2.1 desteklemiyor, yeni gelen kartlar ve yeni konsollarda olacak bir ozellik. Yeni TV’lerde de kullanilip birkac yil icinde standartlasinca iyi olur, yoksa su anda maliyetine degecek bir faydasi oldugu supheli.

Ben mevcut protokoller uzerinden low latency compression ile 120hz veren cihazlari bunlarla karsilastiran bir icerik gormedim. Gorunce de “uf, kosun hemen alin” demesini beklemiyorum. Ama yeni standartlarin gelmesi iyidir.

Imkan olsa enseme taktiririm portunu, 48Gbps benim icin uc bir miktar. Fiber optic kablo satiyorlar bu hizlarda kullanmak icin.

Ilk neslinde yeni teknolojiyi kullanayim diye bol para verip, sorun ciktiginda kablo mu dandik, ekran karti firmware’i mi guncellenmeli, ekran mi uyumsuz diye kufur yagmuruna baslamak da mumkun tabi.

rammstein and RFID beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

240 Hz, 1080p ve IPS

https://www.guru3d.com/news_story/gigabyte_unveils_its_first_240_hz_ips_gaming_monitor_fi25f.html

It uses GIGABYTE SuperSpeed IPS technology to achieve a 0.4 ms (MPRT) response time with a 240 Hz refresh rate, allowing gamers to acquire sharp picture quality with high refresh rates at the same time. Before long, the pursuit of speed limits at the TN panel but the lack of image quality had been criticized for some time.

With the presence of SuperSpeed IPS, gamers can finally enjoy the speed while having detailed image quality. A screen size of 24.5 inches with fast response time and refresh rate, the AORUS FI25F is ideal for FPS gamers to upgrade their monitors. The main specifications include a brightness of 400 cd/㎡, a color gamut of sRGB 100%, a contrast ratio of 1,000:1 (12 million at DCR), and a viewing angle of 178° horizontal/vertical. The interface is HDMI2.0x2, DisplayPort1.2x1, USB3.0x2, earphone jack x1, etc. There are two types of eye care functions, "Low Blue Light" and "Flicker-Free", and it also has "ANC" that reduces the ambient noise during voice calls.

Besides having a fast response time, the AORUS FI25F has a decent color performance of native 8-bit panels with 100% sRGB standards, so the monitor can provide users astonishingly beautiful pictures. Moreover, the monitor has passed VESA certified DisplayHDR 400 standards which gives gamers spectacular display quality. With AMD Radeon FreeSync technology, the monitor can provide the most fluent gaming experience that allows you to enjoy gaming without picture stripping.

The AORUS FI25F shares a symbolic AORUS series monitor appearance and a fully-functional stand that allows gamers to adjust it to any angle they desire. The built-in power board design gives gamers a great deal of flexibility that makes it easier to carry around and maintain a tidy desk. On the back of the monitor is digital RGB LED lighting which can be customized with glamorous lighting effects through the GIGABYTE RGB fusion software and synced with other RGB LED lighting PC components. Moreover, the well-loved OSD SideKick software allows gamers to directly adjust monitor settings using the keyboard and mouse. The new function Auto-Update provides gamers the easiest way to update both firmware and software to enjoy the finest gaming experience effortlessly. On top of that, gamers can also set their most desired FPS game features such as Aim stabilizer, Black Equalizer, and customized crosshairs or exclusive Active Noise Cancelling with a hotkey in the software. When other gamers are searching for the feature in the OSD menu, only AORUS gamers can quickly switch the feature on and off!

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Steam Survey’de %86 1080p ve alti ana monitor kullaniyor. Bunlarin bir kismi cift ekran kullaniyor, yine de 4K kadar pixel surmuyor. 4K kullanimi %2-3.

TV’ler oyle degil. Amerika fiyatlariyla 4K’lar $200’a bulunabiliyor. Ucuz TV isteyen 1080p Sony alayim demiyor, 4K TLC alayim diyor. Herkeste 4K yok tabi ama yeni TV alan cogu insan 4K aliyor.

Eskiden konsollar dusuk cozunurluk ve az hafizaliydi; araya cok yazilim katmani girmedigi icin response time dusuktu, gecikme hissi azdi. PC’ler ise yuksek cozunurlukluydu. Simdi konsollar 16GB hafizayla 4K hedefleyerek geliyor ama oyunlari 30fps olabiliyor. PC’ler dusuk cozunurlukte yuksek fps ile dusuk gecikme hedefliyor. Tersine dunya.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus PG259QN geldi bu arada, TN falan beklerken AHVA(IPS denilebilir) geldi, panel AU Optronics.

Monitör 24,5" , IPS panel, 1920x1080 360Hz, 8-Bit panel.

Fiyat 700 USD.

İncelemeleri kendi standartlarında olumlu, merak edenler incelemelerine bakabilir.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

:1pof:

700$'a 24" HD monitör.

Normal 24" 1080p monitörler 100$ falan, yani +600$ 360hz için vereceksiniz bu monitörü alırsanız. 360fps CS oynarsınız bununla.

Bu paranın yarısına 144hz 27" 2560x1440 monitör alırım, kalan parayı da meyhanede yerim.

Whooosh tarafından düzenlendi
Peregrine, rammstein and Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Belirtmekte fayda gördüğüm bir durumu buraya yazayım, bir müddettir Samsung marka Gsync uyumlu 27CRG50 model numaralı 240Hz 1080p VA panel bir monitör kullanıyorum, daha önceden hiç Gsync modülü olmayan bir monitör kullanmamıştım, bu monitörde şöyle bir mesele var, Gsync açıkken eğer ki FPS ayarlı tarama hızının baya altına düşerse garip garip bulanık geçişler söz konusu oluyor, monitör üzerinden Adaptive Sync ayarı kapatılır ise(ki bu durumda Gysnc disabled oluyor) böyle bir durum söz konusu olmuyor, bunu VA panellerde görülen siyah geçişleri bulanıklığı, bazı piksel geçişi bulanıklığı ile falan karıştırmayın ama, bahsettiğim gibi anlarda baya baya bir iz bırakarak geçiş söz konusu oluyor, bunu araştırdığımda bunun maalesef Gysnc modülü olmayan Freesync monitörlerde genel bir problem olduğunu gördüm, tabii her modelde bahsettiğim gibi ortaya çıkmıyor, kimi modelde hiç yok, hatta aynı modelin bir ürününde bir takım problemlere rastlamak mümkün diğerinde hiçbir problem olmuyor gibi şeyler de var.

Genel olarak ama kökten çözüm Gsync'i devre dışı bırakmak, bu da tabii ne kadar çözüm tartışılır, çünkü bu özellik kullanılmak isteniyor.

Odyysey G7 modellerinde bahsedilen flickering problemi de benzer, Gsync kapatıldığında olmadığından bahsedenler olmuş. Anladığım kadarıyla probleme LFC(Low Framerate Compensation) yol açıyor, kendi arayışlarımda şu ara en çok oynadığım hatta bu ara başka birşey oynamadığım The Division 2 için çareyi CRU ile custom 1080p 144Hz çözünürlük ayarlamakta buldum, bu durumda Ultra ayarlarda kimi yerlerde 90 FPS(ekran kartı GTX 1080Ti) civarlarına düşülse de bu durumun ortaya çıkmasını engelliyor. Yine ayarları kısarak 100-200 FPS gibi bir aralıkta sonuç alındığında ise 240Hz ayarı ile genel olarak 130 FPS üzerinde bu tarz bir problem olmuyor ama FPS düşerse yine bu sıkıntılar ortaya çıkıyor. Bu problemin çözümü de AMD ekran kartları için farklı Nvidia için farklı anladığım kadarıyla, AMD'de CRU üzerinden custom bir VRR range tanımlamak bunu engelliyor ama Nvidia monitörün tarama hızını olandan çok üst seviyede görürse oralara yine çıkıyor bir denemede gördüğüm kadarıyla ancak tabii daha tam olarak araştırmış değilim. Bu tip problem yaşayan var ise Freesync monitörü ile bu ayarlara bir bakabilir veya en azından konuyu internette bu temelden araştırabilir.

T800 tarafından düzenlendi
rammstein and epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Peki 27 inç, 2k 144hz, hdmi ve dp port çıkışı olan(pc ve nvidia shield takılacak), hoparlörleri olan (nvidia shield için) bi model önerebilir misiniz?

KillerKenny tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok