Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 1.976 mesaj var

10 dakika önce, CaRaBeeN said:

lg 27gn880

https://www.hepsiburada.com/lg-ultragear-27gn880-b-27-144hz-1ms-hdmi-display-qhd-nano-ips-monitor-pm-HB0000111DN2

selam, bu cihaz ilgimi cekti

baktim da burda konusulmamis, sakin alma mi dersiniz? Yoksa olur mu gozden kacmis super hemen al mi?

bir de sanki bizim ulkeye ozel bir model mi? Tum inceleme kaynaklari Turkce

ürün güzel ama Gsync ye fazla para vermenin anlamı yok. FreeSync bir monitör bulunabilir. Artık nvidia çoğu FreeSync monitöre destek vermekte. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu monitör zaten gsync uyumlu, gsync modüllü olan sadece gsync destekli modellerden değil, freesync premium da var özellikleri arasında. Yanlış hatırlamıyorsam bu modelle standı dışında tamamen aynı olan başka bir model vardı, incelemeler de büyük ihtimalle o model üzerinden yapılıyordur insanlar daha çok normal ayaklı monitörlere yöneldiği için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

düşünülebilir iyi bir monitör 

tabi review birkaç bakın derim

freesync varsa ok

RFID tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Özelliklerine göre pahalı. 27GL850 modeli 4000lira civarı, 27GL83A 3800 lira civarı bulunuyor piyasada. 1440p, 144hz, fast ips hepsi.

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu monitör ile 27GL850'nin paneli aynı, bu modelde ayrıca pahalı olan bir ergonomik ayak çıkıyor kutudan, GL850 ile olan farkı bu.

27GN850'de de USB Hub yok sanırım, aynen bunda da yok gördüğüm.

Benim de radarımda olan bir model. 27GL83A'nın paneli bunlardan farklı, 10-Bit değil, bunlar 10-Bit.  Wide Gamut modeller.

Hepsinin ortak noktası kontrast oranı düşük. 

İncelemesini görmemeniz de bunun ABD'de falan bulunmaması, nasıl 27GN850 bizde yoksa bu da oralarda yok. LG'nin her ürünü her bölgede bulunmayabiliyor.

LG'de model isimlerindeki bu harfler de modelin çıktığı yılı gösteriyor, 2020 N harfi, 2019 L harfi, 2018 K harfi gibi.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yine şunu da belirteyim, bu Fast IPS adı genelde rakip AU Optronics AHVA paneller için yapılan bir isimlendirme, IPS denilen şey LG'nin kendi geliştirdiği bir teknoloji ve isim hakkı kendilerine ait, başka bir firma ürettiği panele IPS falan diye bir isimlendirme yapamaz, öyle biliyorum.

AU Optronics'te bu teknolojiye muadil paneller AHVA diye geçer. Bunu ama VA ile karıştırmayın, AU Optronics üretimi VA paneller AMVA diye geçer, Samsung'un ürettiği (ki başka bir monitör paneli yok gibi birşey, Samsung'un da vardı IPS muadili panelleri bir ara, şu an nedir bilmiyorum, PLS deniliyordu sanıyorum) SVA diye geçer.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

An itibariyle 27" 2560x1440 monitör bakılıyor ise aklıma gelen alternatifler şunlar:

1.LG 27GL850-1ms LG Nano IPS Panel -144Hz-HDR400-10-Bit

2.Samsung Odyssey G7-1ms Samsung QLED SVA Panel-240Hz-HDR600-10-Bit-1000R Curved

3.Dell 2721DGF-1ms LG Nano IPS Panel-165Hz-HDR400-10-Bit

4.MSI MAG 274QRF-QD-1ms AU Optronics AHVA Panel-165Hz-HDR400-10-Bit

Ufak ufak farklılıkları LG Nano IPS paneller baya geniş bir DCI P3 kapsaması var, MSI da bunlardan aşağıda değil. LG Nano IPS panelli olanların kontrast oranı TN seviyelerinde neredeyse, pek iyi değil, MSI'da kullanılan AU Ootronics panel ise tipik IPS seviyelerinde farklı olarak.

Samsung'a gelirsek izleme açıları IPS seviyesinde değil, DCI P3 kapsaması buradaki IPS panellerden bir tık daha aşağıda, VA panel olduğu için kontrast oranı IPS olanlardan iki kat fazla neredeyse. HDR600 olduğu için, o standartın şartı en azından 8 bölgeli bir yerel aydınlatma var ama yine edge LED, FALD gibi veya direct LED değil. HDR400 zaten ha var ha yok gibi birşey, HDR600 yine bir tık daha iyi.

Odyssey G7'de variable refresh rate aktif hale getirildiğinde flickering olduğundan bahsediliyordu, 1009.3 firmware ile çözüldüğünden bahsedenler var.

Başka avantaj, dezavantajları elbette var her modelin, ilgilenirken modellerin güvenilir incelemeleri okunabilir.

RFID, wazzap, rammstein and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında o masaya takılan ayak hoşuma gitti, kullanım alışkanlıklarıma göre şekillendirebileceğim. Gerçi sonradan da öyle bir ayaklık alınabilir ama yine ucuz olmayacaktır fiyatı...

Dediğiniz gibi ayaklık olmayan modeli aratınca incelemeler çıktı, genelde olumlu inceleme var.

Samsung Odyssey G7 bakayım dedim yaklaşık 1.000 lira daha pahalı, getirisi hdr400 yerine hdr600 olacak

32" te 2560x1440 pek önerilmiyor sanırım, sweetspot 27" de 2560x1440 diyolar genelde..

Hazır stok varken şansımı deneyeyim madem başka itiraz yoksa :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitörlerde bu ara güzel fırsatlara denk geliyorum ama elde grafik kartı olmadığından anlamı olmayacak, AMD CPU tarafı iyi kötü bulunmaya başlandı gibi veya önceki günlere bir miktar daha iyi durumda ancak grafik kartı bulmak mümkün değil. 

Bu piyasadaki diğer ürün satışlarını ne kadar etkiliyor bir bilgim yok ama iyi yönde veya nötr bir etkisi yoktur diye tahmin ediyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu da gözden kaçmasın, OLED monitör bekleyenler (!) değerlendirebilir, buraya halen gelmedi sanıyorum ancak gelir herhalde, monitör değil tabii TV ama oyun monitörü olarak kullanmak isteyen olur ise o işi de görür.

LG 48" CX. 

OLED, 48", 3840x2160 120Hz, 10-Bit, Nvidia Gsync Certified, Freesync, HDMI 2.1 üzerinden 40-120Hz arası.

Kontrast oranı diye birşey yok haliyle, ayrıca panel OLED olduğu için yine haliyle pixel response time falan diye de birşey yok, GtG direkt 1ms altında. Bunu ama LCD monitörlerde verilen değer ile karıştırmayın, orada bir değer bu şekilde olsa 1ms yazıp geçiliyor halbuki ortalaması bunun çok üzerinde oluyor. Burada gerçekten hangi piksel geçişi ölçülse gördüğüm 1ms altında değer.

Ancak TV olduğu için gördüğüm kadarıyla bir input lag sorunu var.

RTX 3XXX serisi kartlar ile de sanırım bir takım problemleri var, daha merak edenler tftcentral incelemesine bakabilirler.

Tabii yazmadım ancak PS5 ve Xbox Series X ile de HDMI 2.1 üzerinden variable refresh rate aktif olarak 4K 120Hz kullanılabiliyordur diye düşünüyorum. Almak isteyenler bu konuyu da araştırsınlar.

Bu ara çok görüyorum forumlarda, reddit üzerinde HDMI 2.1 destekli 4K 144Hz monitör arayanları.

epi and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konsollarda 4K 120Hz oyun mu olur diye de düşünmeyin mesela Call of Duty Warzone o şekilde çalışıyor son konsollarda, tabii scaling oluyordur veya olmuyordur bakmadım ama bu da bir realite.

PS5 1080p ve 4K 120Hz olarak çalışabiliyor.

Xbox Series X ise 1080p, 1440p ve 4K olarak çalışabiliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

+1

Para varsa, burn-in ihtimali cok kafaya takilmiyorsa cillop gibi secenek. VRR/ Freesync/G-sync ile 4K 120hz. Oled ile super goruntu kalitesi. Input gecikmesi de pek yok.

https://www.rtings.com/monitor/reviews/lg/48-cx-oled

Bunlarin 32 inch’lerini de yapacaklari gunu bekliyorum ama trend diger yonde. Gerci 65 inch 8K Oled’lerin uretim ve satisi arttiginda 4x32inch 4K gibi bir sey olacaklar. Arada uretim bandinda hatalilarin parcalarindan kusurlu bolumu atip 3 tane 32inch cikarmalari mumkun olur belki. Veya 55 inch 8K’lardan 27inch 4K’lar. Uretim bandinda bu tarz bir maliyet optimizasyonu mumkun olursa boyle ilginc monitorlere yol acabilir. 8K’nin belki bize boyle bir donusu olur. Teknik olarak ne kadar mumkun oldugunu bilmiyorum tabi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Renk kalibrasyonu konusunu araştırıyorum biraz son zamanlarda, hep görüyoruz ya monitör testlerinde kalibrasyon öncesi böyleydi sonra kalibre ettik sonra bu şekilde oldu gibi. Burada şimdi tek tek teknik bir sürü şeye girmeyeceğim, hem bilgim olmadığı yerde atıp tutmak istemem hem de anlaşılmaz şeyler yazmak pozisyonunda olmak istemem.

Oradan gelirsek anladığım kadarı ile monitör kalibrasyonu yapılırken bir hardware calibration var bir de ICC profile aracılığıyla software calibration var. Bu ICC profili uygulamaya renk yönetimi ile ilgili bir çeviri tablosu sunuyor, ancak yapabildikleri sınırlı ve bazı uygulamalar ICC profilini kullanmıyor.

Yine anladığım kadarıyla özellikle oyunlar ki neredeyse tamamına yakını Fullscreen olarak çalışırken ICC profilini devre dışı bırakıyor. O yüzden mesela oyun için bu şekilde tutup uğraşmak hiçbir şey sağlamıyor. 

Kalibrasyon aleti ile bile kalibrasyon yapılsa ayarların çoğunu donanım yani monitör ayarları üzerinden bitirmeye çalışmak en iyisi, işi elden geldiğince ICC profiline bırakmamak lazım. Ayrıca donanım kalibrasyonu yapabilen program, teçhizat ise baya pahalı gördüğüm kadarıyla, amatör kullanım için uygun değil.

Bu noktada oyunları da Borderless Window çalıştırmak bir çözüm yine gördüğüm kadarıyla ancak burada da Fullscreen çalışmama nedeniyle başka problemler yaşamak kaçınılmaz.

Başka bir konu, başka yerlerde de çok görüyorum, efendim ICC profili neydi benim monitörün nereden yükleyeyim veya işte test sitelerinin sonuçlarından çıkanı kullanayım gibi şeyler yarar getirmiyor, sitelerin kendisi zaten çoğunlukla uyarıyor her panel farklıdır, biz veriyoruz bunu ancak bizimle aynı sonucu almazsınız diye ancak gayet temel birşey olmasına rağmen bu konuyu yine de bilmeyenler çok. Bir de bu testlerde ulaşılan monitör ayarlarını aynen alıp kullanmak da o testteki sonucu götürmüyor, denemelerimde bu ayarlar ile kendi panellerimde rezalet bir görüntüye ulaştım genellikle. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2560x1440 144Hz ve üstü IPS panelli ancak 32" monitör talep edenler için Asus PG329Q giriş yapmış gördüğüm kadarıyla ancak fiyatı pahalı geldi bana, ilgilenenler bakabilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bahsettigim LG’yi aldim bu arada, kurulumu yaptim ama cok kullanma sansim olmadi henuz.

Monitor ayagi cok kullanisli istedigim ayara getirebiliyorum. Ancak yukari asagi konumu , tam istedigim kadar asagi inmiyor. Normal oturus pozisyonunda sorun yok ama “kaykilarak” oturunca biraz daha asagi indirme  ihtiyaci oluyor.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güle güle kullanın.

Yine birşey daha yazayım meraklılar için, eskilerden hatırladığım, hatta yegane oyun herhalde bu şekildeki Alien Isolation oyununda 10-Bit renk desteği var, elinde eskilerden bu oyun ve 10-Bit renk derinliği destekli monitörü bulunanlar deneyebilirler.

10-Bit oyun derken şimdiki HDR ile karıştırılmasın, o değil bu, o zamanlar HDR yoktu zaten.

rammstein and CaRaBeeN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, T800 said:

Güle güle kullanın.

Yine birşey daha yazayım meraklılar için, eskilerden hatırladığım, hatta yegane oyun herhalde bu şekildeki Alien Isolation oyununda 10-Bit renk desteği var, elinde eskilerden bu oyun ve 10-Bit renk derinliği destekli monitörü bulunanlar deneyebilirler.

10-Bit oyun derken şimdiki HDR ile karıştırılmasın, o değil bu, o zamanlar HDR yoktu zaten.

Epic yılbaşı beleş vermişti fırsat bulursam bakayım

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de an itibariyle LG 27GL850'ye geçtim. İlk izlenimim renkler müthiş gerçekten masaüstünde, HDR olarak da renkler canlanıyor Youtube üzerinden deneyince, onun dışında çok bir etkisi yok. Oyunda daha denemedim. Ancak ilk izlenimim gayet olumlu monitör ile ilgili.

wazzap and ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HDR açılınca Windows masaüstü iyi olmuyor, parlaklık patlıyor, FALD monitör lazım bunlar için. :)

Ancak Horizon Zero Dawn'da denedim şimdi, SDR versiyonundan çok da farklı olmadı haliyle ancak renk keskinliği artıyor, o da fena değil. Çok farkediyor mu, tabii hayır, monitörün HDR kapasitesi belli zaten. Youtube videolarında da böyle, HDR açıldığı zaman renkler iyileşiyor, kontrast bir miktar daha iyi oluyor ama öyle çok da değil bu da sanıyorum renklerden, monitör ışıklandırması ile ilgisi yoktur. Masaüstünde maalesef iyi sonuç vermediği için HDR ayarını kapattım, 2560x1440 144Hz 10-Bit renk derinliği ayarlarında kullanıyorum. HDR ile çok uğraşmadım, bir miktar ışık ayarı ilke belki birşeyler daha olur ancak bahsettiğim gibi çok anlamlı değil HDR. Gerçekten hissedilir HDR isteyenler ya FALD monitör alacaklar ya da OLED TV gibi çözümlere yönelecekler. 

VA ile ne farketti, kontrast tabii farketti ama o da çok çok etkili olmadı, VA'deki kontrast farkı hissediliyor elbette ancak bunun da renkleri ve VA monitöre göre color shift, gamma shift gibi problemlerin çok daha geniş açılarda ortaya çıkması, hatta çıkmaması VA monitöre göre daha iyi. Tabii piksel cevap süresi konusu da ayrı. VA'de (Odyssey G7 dışında) maalesef bu problem var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 çok mantıklı bir tercih olmuş güle güle kullan. Çevremde herkese bu özellikler arandığı zaman önerdiğim ilk monitör. Hatta bizim Onur'a da geçen ay aldık bir tane. İnşallah amazon.com.tr'deki indirimli fiyatlardan almışsındır. Ben de bütçemi başka şeylere yatırmasaydım birkaç gün önce kapmıştım bir tane. Tekrar hayırlı olsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
40 dakika önce, ZvAnA said:

@T800 çok mantıklı bir tercih olmuş güle güle kullan. Çevremde herkese bu özellikler arandığı zaman önerdiğim ilk monitör. Hatta bizim Onur'a da geçen ay aldık bir tane. İnşallah amazon.com.tr'deki indirimli fiyatlardan almışsındır. Ben de bütçemi başka şeylere yatırmasaydım birkaç gün önce kapmıştım bir tane. Tekrar hayırlı olsun.

Teşekkür ederim. Amazon'dan aldım. Amazon da iyiymiş gerçekten, Prime üyeliği vardı zaten dizi v.b. izlemek için almıştım. İyi oldu. Black Friday'de LG 27GN950 için uyarı geldi Amazon'dan Prime için özel indirim var diye, hatta sıraya girdim, sonra sıra sizin diye mesaj geldi ancak 7.999 TL tabii aman dedim vazgeçtim, her ne kadar istediğim bir model de olsa o para çok gerçekten, olmazdı, an itibariyle de anlam veremediğim şekilde 9800 küsur TL oldu, halbuki 800 USD yurtdışı fiyatı, o kadar olmaması lazım burada. Hem de RTX 3080 bile yeterli gelmeyecekti. Gerek yok yani fantazi olaylarına kısacası. :)

1 saat önce, wazzap said:

@T800 Tolga abi sen bilirsin, şu Samsung 32” SR750Q monitöre bakıyorum da. Adam akıllı incelemesi yok gibi? Benim için yer konusu sorun değil de biliyor musun bu monitörü?

Bu Samsung'un dar alanlar için geliştirdiği bir model. Benim direkt görüp, kullandığım bir model değil. Bunlarda Freesync v.b. yoktu hatta diye hatırlıyorum, bunda ancak olduğu yazıyor. Nvidia kart kullanıyor isen Gsync uyumluluğunu bir araştırmak lazım Gsync Certifed değil ise. İlk Certified mı bir ona bak, ondan sonra değil ise VRR açtığında nasıl tepki vermiş onları araştırmak gerekir. İkinci olarak Samsung VA panel, VA panel olduğu vakit yaşayacakların şunlar:

Eğer ki sık sık LFC(Low Framerate Compensation) devreye girer ise ki 144Hz monitörde minimum 1080Ti çapında bir ekran kartı ile mesela böyle birşey çok fazla olmaz Cyberpunk v.b. aşırı performans gerektiren oyunlar oynamadıktan sonra ancak olur ise FPS dalgalanmalarında smear ve bulanıklık olacak. Bundan kurtulmanın bir yolu yok, bundan rahatsız olursan tek çaresi Gsync ayarını devre dışı bırakmak. Bu ayarı devre dışı bıraksan dahi önceki durumda ki kadar olmasa da smear ve blur yaşanacak. Renkleri bakmadım QLED ise iyidir, QLED değilse bile yine %100 veya 98-99 küsur sRGB'dir. Burada da kötü olmaz. Ancak işte bir Nano IPS kalitesi beklememek gerekir bence, yakın ise şaşırırım. Yine TN kadar asla olmaz ancak gamma ve color shift kaçınılmaz.   

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu da eksik kalmasın unutmadan, ayak baya sallanıyor, bu kadar sallanan bir ayak görmemiştim. Montajda bir hata yapmadı isem sallantı fazla. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 gule gule kullanin.

Simdi aslinda ayni monitoru mu kullaniyoruz? Bendeki 27GN880 , sizdekinin masaya sabitlenen ayakli versiyonu sanirim?Oyleyse objektif yorumlar ve kullanim yonlendirmeleri iyi denk gelecek :)

Ben de henuz oyunda denemedim zira monitor calisma odasindaki biraz outdated game pc ye takili (gtx770) 

Denemek icin RTX 2080 li HTPC’yi tasimam veya bir sekilde hdmi ve usb kablo cekmem lazim. Hadi onlari cektim diyelim sesi tasimam daha karmasik...En iyisi kasayi tasiyayim simdilik. Aslinda gamepc yi upgrade edesim var ama fiyatlar malum :/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
25 dakika önce, CaRaBeeN said:

@T800 gule gule kullanin.

Simdi aslinda ayni monitoru mu kullaniyoruz? Bendeki 27GN880 , sizdekinin masaya sabitlenen ayakli versiyonu sanirim?Oyleyse objektif yorumlar ve kullanim yonlendirmeleri iyi denk gelecek :)

Ben de henuz oyunda denemedim zira monitor calisma odasindaki biraz outdated game pc ye takili (gtx770) 

Denemek icin RTX 2080 li HTPC’yi tasimam veya bir sekilde hdmi ve usb kablo cekmem lazim. Hadi onlari cektim diyelim sesi tasimam daha karmasik...En iyisi kasayi tasiyayim simdilik. Aslinda gamepc yi upgrade edesim var ama fiyatlar malum :/

Teşekkür ederim. Panelleri aynı monitörlerin. GL850'de fazladan USB Hub var monitörün arkasında. GTX 770 ile masaüstü dışında kullanılmaz tabii. :)

Yalnız şunu belirteyim 27GL850 ile ilgili olarak konsolcuların baya bir şikayeti var, HDMI üzerinden 144Hz çalışmıyor, 100Hz çalışıyor maksimum 2560x1440 çözünürlükte. GN880'de de farklı değildir diye düşünüyorum.

Bende bir de 20H2'ye geçtikten sonra oldu, daha önce yoktu, Windows başlarken siyah ekran kalıyor baya sonra açılıyor, neden böyle birşey oldu anlayamadım. Önceki monitörde de bazen görüntü gidiyordu komple kısa süre için Windows açıldıktan sonra, bunda da forum sayfasında sadece dikkati çekti, başka bir yerde yok, görüntünün altında bir flaş oluyor. Gsync saçmalığından falan da olabilir, daha bakmam gerek.

Şimdi Gsync'i kapattım, bu şekilde bir flaş gözüme çarpmıyor ekranın altında. Gsync'i kapatınca düzeldi, ilginç bir durum. Olmadı tekrar bir Windows kurayım, USB'den bağlı cihazları bir sökeyim falan denemeler bitmez. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok