Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 1.982 mesaj var

Hep birşeyleri unutuyorum, böyle de bin tane mesaj oldu. :)

Neyse artık, çok merak edilen konu, bendeki panelde kullanım şartlarım içinde backlight bleeding yok, bu tabii panelden panele değişir, IPS glow ise elbette var ancak bu panel teknolojisi ile ilgili bir konu, bu arada bu ikisi birbirine çok karıştırılıyor, IPS glow ile backlight bleeding aynı şey değil. Backlight bleeding OLED dışındaki diğer tüm LCD monitörler için ortaya çıkabilecek bir üretim hatası, panel aydınlatması ile ilgili izolasyonun iyi yapılmaması, lojistik süreçlerinde ürün taşınırken başına birşey gelmesi v.b. ortaya çıkabilecek bir problem, IPS glow ise panel teknolojisi ile ilgili bir kusur denilebilir.

Bu arada Chrome ile de oldu bu forum sayfasında birşey yazarken flaş, ancak çok az Edge'e göre, tekrar Gsync'i kapattım, sorun yok gibi yine. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 hours ago, T800 said:

Bu Samsung'un dar alanlar için geliştirdiği bir model. Benim direkt görüp, kullandığım bir model değil. Bunlarda Freesync v.b. yoktu hatta diye hatırlıyorum, bunda ancak olduğu yazıyor. Nvidia kart kullanıyor isen Gsync uyumluluğunu bir araştırmak lazım Gsync Certifed değil ise. İlk Certified mı bir ona bak, ondan sonra değil ise VRR açtığında nasıl tepki vermiş onları araştırmak gerekir. İkinci olarak Samsung VA panel, VA panel olduğu vakit yaşayacakların şunlar:

Eğer ki sık sık LFC(Low Framerate Compensation) devreye girer ise ki 144Hz monitörde minimum 1080Ti çapında bir ekran kartı ile mesela böyle birşey çok fazla olmaz Cyberpunk v.b. aşırı performans gerektiren oyunlar oynamadıktan sonra ancak olur ise FPS dalgalanmalarında smear ve bulanıklık olacak. Bundan kurtulmanın bir yolu yok, bundan rahatsız olursan tek çaresi Gsync ayarını devre dışı bırakmak. Bu ayarı devre dışı bıraksan dahi önceki durumda ki kadar olmasa da smear ve blur yaşanacak. Renkleri bakmadım QLED ise iyidir, QLED değilse bile yine %100 veya 98-99 küsur sRGB'dir. Burada da kötü olmaz. Ancak işte bir Nano IPS kalitesi beklememek gerekir bence, yakın ise şaşırırım. Yine TN kadar asla olmaz ancak gamma ve color shift kaçınılmaz.   

Renk skalası gayet iyiymiş. Gerçi ben TN monitörden geçeceğim çok da sıkıntı çıkmayacaktır ama ekran kartı oyunlar için zayıf kalacak illaki. Sadece sağa sola dönmediği için canımı sıkıyor işte.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

TN'den geçiş yapacak isen renkler her türlü daha iyidir, sendeki TN zaten %99 6 Bit+FRC'dir. Bu en kötü gerçek 8-Bit olsa bile renk geçişlerini falan farkedersin, grading elbette daha az olur 6 Bit+FRC bir monitöre göre.

Yine 1920x1080 24" bir modelden bile gelsen 27" 2560x1440 monitörde bir de görüntü daha bir keskin olacak, o da farkettirecek görüntü kalitesi farkını. Ayrıca tabii bunda TN kadar gamma shift asla yaşamazsın, yine TN'den üstün bir kontrast olacak.

TN panelde yaşamadığın özellikle karanlık geçişlerde ortaya çıkacak smear ve bazı geçişlerde yine oluşacak bulanıklık ise negatif göreceklerin, hatta bunlara alışmak veya önemsememek bazıları için zor oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LG 27GL850 de gerçekten hoşuma gitti, bitirdiğim oyunları tekrar bir açıp bakıyorum, güzel bir monitörmüş gerçekten.

Ancak şu var ki son oyunlarda ki Cyberpunk katmıyorum, tazeleme hızından maksimum yararlanabilmek için ayarlarla falan çok uğraşmadan yine RTX 3070 en azından ister. Tazeleme hızı konusundan bağımsız minimum RTX 3060Ti hatta. 1080Ti falan yetmiyor oralarda çok monitörü maksimum besleyebilmek için.

Daha doğrusu monitörü de demeyelim bu çözünürlük ve tazeleme hızı için diyelim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, epi said:

Gule gule kullanin hocam. 

Teşekkür ederim.

Şundan da bahsedeyim yine meraklılar için.

Sony GDM-FW900 CRT monitör fiyatları tabii bulunabilirse eBay üzerinde v.b. kopmuş gitmiş gibi sanki bir ara, halen nedir durumunu bilmiyorum, buraya embedded konulamadığı için link koymuyorum ancak sanırım Digital Foundry'nin bu konudaki videosu da etkili olmuş bir miktar.

Basit bir Google araması ile bulunabilir.

Halen bu tip şeylere bu kadar meraklılar olması ilginç geldi bana, kullanmak artık çok zor çünkü, başka bir sürü negatif yönü de var.

Ama böyle birşey halen var mı bilmiyorum ama bir alevlenme olmuş bir ara.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gecikme OLED’den bile iyi, ghosting yok, non-native cozunurlukte iyi gozukuyor... Meraklisi icin akicilik benzersiz. Sahsen OLED’i tercih ederim tabi ama burn-in ve yuksek fiyat sorun. Hobi icin bodrum katinda bi odasi olanlarin CRT nostaljisi yapmasi makul de yeri olmayana gelmez.

Umudumuz microLED ama kisa donemde onu OLED’den de luks urun olarak konumlandiracaklari icin fiyat yuksek olacak.

MicroLED hem akici, hem renkleri isabetli, hem siyahlari tam siyah, hem parlak kisimlari cok parlak olsa da isigin etrafina bulasmadigi ama burn-in de olmayan bir monitor icin tek secenek gibi ama sahsen yakindan gormuslugum yok. OLED gibi markette digerlerinin yaninda gorunce “iste bu” dedirtir mi, bilmiyorum.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 hours ago, T800 said:

Teşekkür ederim.

Şundan da bahsedeyim yine meraklılar için.

Sony GDM-FW900 CRT monitör fiyatları tabii bulunabilirse eBay üzerinde v.b. kopmuş gitmiş gibi sanki bir ara, halen nedir durumunu bilmiyorum, buraya embedded konulamadığı için link koymuyorum ancak sanırım Digital Foundry'nin bu konudaki videosu da etkili olmuş bir miktar.

Basit bir Google araması ile bulunabilir.

Halen bu tip şeylere bu kadar meraklılar olması ilginç geldi bana, kullanmak artık çok zor çünkü, başka bir sürü negatif yönü de var.

Ama böyle birşey halen var mı bilmiyorum ama bir alevlenme olmuş bir ara.

Zamanında kullanmışlığım var bu monitörden ama ben de hala fanları olduğunu bilmiyordum. Degaus falan yapardık bunlara. Tüpün üst kısmından ve alt kısmından birer tane ince tel geçerdi. Hep gözüm takılırdı onlara. Hey gidi günler... Çekilir şey değiller artık valla.

Nostalji de bir yere kadar canım:2no::lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 12/24/2020 at 8:51 AM, T800 said:

Kalibrasyon aleti ile bile kalibrasyon yapılsa ayarların çoğunu donanım yani monitör ayarları üzerinden bitirmeye çalışmak en iyisi, işi elden geldiğince ICC profiline bırakmamak lazım. Ayrıca donanım kalibrasyonu yapabilen program, teçhizat ise baya pahalı gördüğüm kadarıyla, amatör kullanım için uygun değil.

Ebay'de falan eski sürüm cihazlar ikinci elde uygun fiyata bulunabiliyor ama ne kadar iş görür bilemiyorum. Modern işletim sistemleri ve modern monitörlerle araları nasıl diye araştırmak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 12/26/2020 at 15:31, CaRaBeeN said:

@T800 gule gule kullanin.

Simdi aslinda ayni monitoru mu kullaniyoruz? Bendeki 27GN880 , sizdekinin masaya sabitlenen ayakli versiyonu sanirim?Oyleyse objektif yorumlar ve kullanim yonlendirmeleri iyi denk gelecek :)

Ben de henuz oyunda denemedim zira monitor calisma odasindaki biraz outdated game pc ye takili (gtx770) 

Denemek icin RTX 2080 li HTPC’yi tasimam veya bir sekilde hdmi ve usb kablo cekmem lazim. Hadi onlari cektim diyelim sesi tasimam daha karmasik...En iyisi kasayi tasiyayim simdilik. Aslinda gamepc yi upgrade edesim var ama fiyatlar malum :/

Monitorun hakkini vermek icin dayanamayip HB’den Palit RTX3070 Gaming Pro OC 8GB aldim :icon_redface:

3080 fiyati yaklasilacak gibi degil, 2080 ler de 3070 lerden nerdeyse %35-40 daha pahali iken 3070 ideal diye dusundum.

Oyun oynayacak motivasyon bulamiyorum artik ama bakalim yilbasi vs yasaklar derken bir sans daha vereyim.

CaRaBeeN tarafından düzenlendi
ZvAnA and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben LG 27GL850'ye geçtikten sonra daha önce bitiremediğim oyunları da tekrar kurup bakmaya başladım, ben de ama RTX 3070 hafıza dışında olabilecek gibi bence de 2560x1440 144Hz için.

Çok oyunculu FPS, TPS türü oyunlar zaten oldum olası çok üst düzey GPU performansı istemez, diğer senaryolu AAA oyunları da 80-90 FPS gösterse bu çözünürlükte yeter, hatta bu tür oyunlarda 60 FPS altına düşmesin o da iyidir.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bahseden olmadı herhalde, bu CES'te LG istendiğinde curved olarak kullanılmak üzere katlanabilen OLED oyun monitörü tanıtacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung mini LED kullanan serisini Neo QLED olarak isimlendirmis.

Bu yil microLED TV’leri de piyasaya geliyor. Once iri ebatlarda TV’lerle ve ona gore fiyatlarla geliyor. Monitorlere indiginde guzel olacak.

MicroLED’lerde OLED gibi pixel aydinlatmasi var ama burn-in yok, o acidan LED’ler gibi.

QLED gibi canli renkler ve yuksek parlaklik, OLED’ler gibi siyahlar.

Freesync/VRR 120hz 4K falan zaten zamanin standardi. Game modu, dusuk input lag falan ogrendiler nihayet.

Bu ilk nesil nihai kullanici urunlerinin pixel switching latency, ghosting vb bir sorunu var mi, oyun icin ideal mi diye digital trends, rtings, linus’a bakariz bu yil. O konularda da iyiyse cuzdana sigdiginda aliriz.

Hem rengi, hem siyah seviyesi, hem gecikmesi iyi, hem de burn-in olmayan ideal bir ekran yoktu simdiye kadar. Bakalim bunlar cozum olacak mi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung monitörler VA olduğu için çok bel bağlamamak lazım bence. Mini LED v.b. ne olursa olsun sonuçta VA panel olacak. 

VA panel iyi güzel ancak oyun kullanımı için bence çok uygun değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

MicroLED’ler OLED gibi, LCD’den farkli bir teknoloji. Benim anladigim kadariyla bu urunlerde VA veya IPS panel yer almayacak. Gecikme acisindan da iyi olmasini bekliyorum. Sikinti fiyatta olur (simdilik).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Böyle olduğunu zannetmiyorum, mini LED dediğiniz aydınlatma ile ilgili, neticede temel panel yine LCD. LCD teknolojileri de belli, bunun dışında birşey olamaz yeni bir teknik geliştirilmedi ise ki rastlamadım böyle birşeye olduysa da.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu micro LED farklı birşey sanıyorum, biraz birşeyler okudum şimdi değişik bir teknoloji gibi bilinen panel teknolojilerinden.

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet hocam; mini led olan arka aydınlatma, micro led olan panel teknolojisi. OLED panellerdeki O harfine tekabül eden Organic olma faktörünü ortadan kaldırdığı için OLED panelin tüm zayıflıkları micro led 'de ortadan kalkıyor. Mönitör meraklıları için "dilimlenmiş ekmekten sonraki en iyi icat" tabi yemek nasip olursa...  :)

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung bunu “The Wall” ile duyurmustu. Bu yil once 100inch civari TV’lerle geliyor, OLED’den biraz yuksek fiyatli konumlandirirlar herhalde. Yil sonuna dogru daha ufak ebatlara inmeye baslayacak.

Nispeten pahali monitorlerde gormemiz 1-2 yili bulabilir. O zamana kadar belki Cyberpunk gibi birkac oyunda RT GI ile 4K 120hz’e nefesi yeten GPU’lar da gelir.

Samsimiz varsa simdi 3070/3080 ve iyi bir monitore para harcayanlar 2-3 yil sonra bu tarz bir upgrade’den tad alabilirler. O zamana kadar iyice oturur, kusurlari giderilir. Millet 8K pesinde olur, 4K120hz hem fiyat olarak, hem performans olarak standartlasir. Sansimiz yoksa 5-6 yil daha fiyatini yuksek tutarlar. Biraz rekabete bagli.

Ne alayim diyene siyahlar icin VA, renk icin IPS, pro oyun icin TN, oyun icin ya siyahlarindan biraz feda etmis ve rengi IPS kadar canli olmayan VA, ya da siyahlari onun kadar iyi olmayan bir IPS, para varsa hem siyahlar icin hem de altyazinin beyazinin ekranin siyahina gri golge dusurmedigi temiz ve akici goruntu icin seneye Windows logosunun kalici burn-in olacagi OLED, onun parlakligi yetmiyorsa WRGB OLED diyorduk... Simdi bu artilarin hepsini toplayan, eksilerin hicbirine sahip olmayan teknoloji iddiasiyla microLED geliyor. Ama ne yakindan gormuslugum var, ne de fiyat seviyesi evde gormeye musait olacak.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Micro Led hatırladığım kadarıyla iki ya da üç sene önce CES'te duyuruldu. Ama o zamandan beri takip ediyorum prototipler dışında birşey göremedik. Wall serisi ile modüler, birbirine eklenerek boyutu artırılan ekranlardan bahsetmişlerdi ama o konuda da daha sonra herhangi bir gelişme kaydedildi mi hiç duymadım, okumadım. Önce pahalı üst modellere gelecek de sonra monitörlere inecek. O yüzden micro ledin moniterlere falan gelmesi bence yakın zamanda olacak şey değil. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Uretimi maliyetli, OLED veya QLED yaninda ucuz kaliyor. Seri uretim ortalama maliyeti dusururse bir kac yila kadar goruruz, yoksa uzun surer.

Samsung Neo QLED serisinde mini LED olacak, microLED degil. Hatali bilgi paylasmisim orada, duzeltiyorum.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Wİndows 10 masa üstünde görüntü ile ilgili sıkıntılar vardı bahsetmiştim daha önce ama düzgün bir şekilde çözme imkanım olmamıştı, Nvidia 461.09 release notes içinde aşağıda belirtilen hataların düzeltildiğine ilişkin bilgi var, benzer problem yaşayan oldu ise deneyebilir:

[GeForce GTX 1080 Ti]: The desktop screen may flicker. [3200599]

[GeForce GTX 1080 Ti]: The desktop screen may flicker. [3200599]  [GeForce GTX 1080 Ti]: The system may freeze with the screen displaying as solid color. [3203038] 

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 hours ago, T800 said:

LG 27GN950 tekrar 8.000 TL altına düştü Amazon'da, 4K monitör isteyenler inceleyebilir.

Monitor alacak olsaydım sanırım 8000 TL verip LG'yi almak yerine 9000 TL verip Samsung'u tercih edebilirdim.

https://www.hepsiburada.com/samsung-lc49hg90dmmxuf-49-1ms-144hz-2xhdmi-display-mdisplay-kavisli-freesync-2-hdr600-qled-va-oyuncu-monitor-p-HBV000009DRMK

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok