Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 1.985 mesaj var

Benim Samsung ısınana kadar rengarenk çizgiler yapıyor bayadır. En sonunda dayanamadım dün DELL 27" S2721DGF sipariş ettim.

LG Nano IPS paneli var bunda da. Itopya olması düşündürüyor ama fiyatı indirimle birlikte diğer yerlere göre 700TL daha avantajlıydı. 3599TL'den almış oldum.

ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"lg 32gk850g" (165hz 32" va panel) muadilinde bir monitör hala yok mu piyasada? kaç sene geçti hala bunun peşinde koşturuyoruz arkadaşlara monitör alırken. üretimi de durmuş zaten galiba yok artık, ama muadili de yok.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, TiesTorN said:

"lg 32gk850g" (165hz 32" va panel) muadilinde bir monitör hala yok mu piyasada? kaç sene geçti hala bunun peşinde koşturuyoruz arkadaşlara monitör alırken. üretimi de durmuş zaten galiba yok artık, ama muadili de yok.

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B08JGNVYRT/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o04_s00?ie=UTF8&psc=1

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Native GSYNC artık çok zor bulunur, özellikle Türkiye piyasasında. NVIDIA'nın GSYNC desteğini Freesync monitörlere de açmasından sonra üzerinde GSYNC yongası olan modeller niş ürünlere dönüştü. Birçok üretici tek bir firmanın standardına destek vermek yerine Freesync + GSYNC Compatible ürünlere ağırlık vermeye başladı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Native gsync ile ilgili bir kötü haber de California'dan geldi. California eyaletinin aldığı karara göre bundan böyle standby'da 1watt gibi çok düşük enerji harcamayan monitörler satılamayacak.

Freesync yada GSYNC Compatible monitörlerde hiçbir sıkıntı yok çünkü standby'da bu değerin çok altında enerji tüketiyorlar fakat içinde gsync donanımı olan monitörler standby'da 14watt gibi bir enerji tüketiyorlar. Eğer Nvidia yada monitör üreticileri bir değişiklik yapmazlarsa monitör üreticileri native gsync monitör üretimini azaltabilir yada tamamen durdurabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

california kafayı yemiş zaten orayı çok kaale almaya gerek yok. araba sektöründeki parçalarda da hep "california'da kullanılamaz" gibi ibareler olur. monitör üreticilerinin tek bir eyalet için üretim planlarını değiştireceğini sanmıyorum. we'll see.

not: bendeki gsync monitörün standby güç tüketimini merak ettiim, bir ara cihazı bağlayıp ölçücem. sonucu söylerim.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Quantum Dot OLED.

3 yil garantisi burn-in’i kapsiyor. Bu boyutun ustu pratik degil. Bu boyut icin curve makul, yoksa masada otururken kenarlarin goze uzakligi ve acisi goruntunun en uclarini biraz oksuz birakiyor. Yuksek tazeleme hizi, onu surebileceginiz cozunurluk. Pixel response time super. Bu renk/contrast/goruntu kalitesinde bu hiz harika.

https://youtu.be/gKQPvCeETKw

“4K 16x9 27-30” flat tercih ederim” veya “aldim mi 5-10 yil degistirmem” denmiyorsa bu teknolojiye daha iyi alternatif bulmak zor.

Ayni teknolojiyi kullanan alternatifler 3440x1400 yerine 3440x1440 olabilir. Bir de markaya alternatif bulunabilir tabi ama 3 yil garanti falan iddiali. Rekabet Samsung’dan gelirse musteri hizmeti itibari dusuk oldugu icin dusundurebilir.

DisplayPort uzerinden hizli calisiyor ama HDMI 2.1 koymamislar, konsolu da baglarim diyeni uzer.

4K 16x9 falan da gelsin de senlensin ortalik. TV’lere geliyor zaten:

https://youtu.be/Piteu5gyKq0

Alienware ile Dell'in 3 yil garanti verebildigi oyun monitorunde kullanilan QD OLED panelin de Samsung'dan geldigi dusunulurse burn'in sorununun bu TV'lerde de eskisinden daha az gorulmesi olasi denebilir. 4K 144hz falan da oldugu icin monitor olarak iyi is gormeleri lazim.

Benim "4K 120hz gorelim", "bunlar oyun ekrani icin de iyi olacak", "bu OLED'leri biraz gelistirebilirler" beklentilerim yavas yavas gercek oldu. Cok pahali olmasa microLED gibi cozumler daha iyi olabilir tabi, burn-in endisesi olmadan kullanilir ama onlari yakin zamanda evimizde goremeyecek gibiyiz. O zamana kadar en iyi kalite icin bunlar, yakin kalite, uzun omur ve nispeten iyi fiyat icin miniLED'ler iyi secim olacak.

Henuz fiyat gormedim. Muhtemelen ilk yilinda aglatirlar adami.

Bugun nasil 32 inch ve alti TV'ler "mutfaga koymalik dandik urun" olarak gorulup ona gore fiyatlandiriliyorsa bunlarin da 32 inch'lerinin makul fiyatli oldugu, monitor olarak da gayet iyi is gordugu gunler elbette gelecek. O zamana kadar komple VR'a tasinmamis olursak kiloyla aliriz.

epi tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Acer'dan yeni bir model geldi. Rekabetçi e-spor monitörlerinin doruk noktası gibi yorumlara denk gelmek mümkün, tabii daha ciddi incelemeler görmek gerekir, böyle bir inceleme henüz görmedim.

Monitör Acer XV252QF. Fiyat 500 USD. Ancak indirime de giriyor baya. 400 USD gibi rastlamak da mümkün. 

Monitör IPS panel. 24,5 inç. 360Hz ancak overclock ile 390Hz çalışabiliyor. Strobing var. 390Hz'de dahi strobing yapabildiği söylenmiş, yine daha bir görmek gerekir. Buralarda henüz göremedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitör rekabetçi oyunun bir kısmına asist yapıp kendisi oynasa yada temel işlevleri üstüne en beklenmeyecek işleri yapsa bile 24.5" falan gibi boyutlara dönmeye asla ikna olamam sanırım.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1080p çözünürlük de artık hiç çekici değil bence. 240Hz 2k ya da 4k 144hz çok daha iyi bir seçenek gibi duruyor. Tabi esporcu değiliz biz sonuçta. Gördüğümüzden de kalite olarak keyif almak önemli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

banada 1080p monitör günümüzde çok mantıksız gibi duruyor. minimum 2k olmalı.

e-spor tagı kullanılarak ürün sattırmak kadar saçma bir olay yok. monitörler özelinde konuşuyorum tabi. mouse, klavye gibi ekipmanların etkisi vardır. ayrıca bir monitörde 390Hz neden ihtiyaç duyulur onu da halen anlamış değilim. hadi 144hz makul ve günümüz standartı oldu gibi. 390 ne oluyor? yani ne avantaj sağlayacak? bana bunun teknik ve mantıklı bir açıklamasını yapabilecek varmıdır? ciddiyim merak ettim.

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, jackjoker said:

ayrıca bir monitörde 390Hz neden ihtiyaç duyulur onu da halen anlamış değilim. hadi 144hz makul ve günümüz standartı oldu gibi. 390 ne oluyor? yani ne avantaj sağlayacak?

LAN ortamında, sıfıra yakın lag ile turnuva maçlarında bir avantaj sağlayabilir ancak Türkiye'deki mevcut internet altyapısıyla zaten ortalamanın üstünde olan gecikme değerleri sebebiyle, elde edilecek 5-10 ms farkın rakiplere karşı bir avantaj sağlayabileceğini düşünmüyorum.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitörlerde refresh rate yükselsin benim hiç itirazım yok. Ne kadar yüksek o kadar akıcı. Ancak 1080p yerine artık günümüz çözünürlükleri üzerinde çalışsalar daha iyi. 

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung'dan 3840x2160 240Hz model gelecek. Yine 2560x1440 240Hz modeller bayadır var.

Bu Acer'ın olayı 390Hz'de strobing yapabilmesi, XL2546K'nın da beğenilen bir model olması 240Hz'de strobing yapabilmesi ve bunun gayet başarılı olması. 

Bu modelleri talep edenler tutup bu monitörlerde görsel güzellik aramıyor, zaten 240Hz'de hele 390Hz'de temiz strobing yapabilmek için grafik ayarları en kısık neyse onu kullanıyorlar çoklukla, yine Fortnite, CS:GO, Overwatch, Valorant gibi oyunlar oynuyorlar. Kitlesi ayrı bu tarz ürünlerin.

Finalmouse Starlight 12 alıyor mesela, yine Artisan mouse pad kullanıyor, Tiger ICE mouse feet kullanıyor mesela. Daha başka örnekler de verilebilir, ayrı bir kitlesi var. 

Tutup Guardians of Galaxy oynamak için mesela bunlar tercih edilmez tabii, bir monitör görsel oyunlar bir monitör de ayrıca bu tip oyunlar -tabii ilgi varsa- kullanılabilir mesela.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gelmisim 42 yasina. Fortnite’ta iki cocugu tokatlamak icin ufak ekranda dandik goruntuye bakmaya hazir olsam CRT kullanirim. Onlar hala daha akici, daha net. Zaten Quake3 oynarim, nostalji olur.

Cok param varsa QD OLED alirim. Hem dusuk gecikmenin dibine vurmus, hem goruntu kalitesinin.

Yoksa arada makul bir sey alinacak, bunlara fantezi gozuyle bakilacak.

Cocuklara “bak sen de bu gamer influencer sampiyon gibi evden oyun oynayarak milyoner olabilirsin” diye satiyorlar. CRT ile yan yana koyan video yapsalar en yenisi ve en pahalisinin gececegi supheli.

O kadar para verip nispeten dandik goruntuye bakinca insanin “ne yaptim ya ben” dememesi icin rekabetci oyunlardan cok keyif aliyor olmasi lazim. Mesela tamam 40 yasindadir ama 15 yasindan beri oynadigi arkadaslariyla hala oynuyordur. O adam alir. Alsin da, esek gibi calisip kazaniyor parayi, hayattan iki gram aldigi zevk varsa kovalamaya devam etsin.

Radyo ile aya giden nesilden cebinde supercomputer ile “asilar kotu, ben arastirmami yaptim” diyen nesile geldik. Gundem sinirimi bozuk huysuz yaptikca kendimi daha da yasli hissediyorum :)

TatanQa, jackjoker and SEP beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 saat önce, epi said:

Gelmisim 42 yasina. Fortnite’ta iki cocugu tokatlamak icin ufak ekranda dandik goruntuye bakmaya hazir olsam CRT kullanirim. Onlar hala daha akici, daha net. Zaten Quake3 oynarim, nostalji olur.

Cok param varsa QD OLED alirim. Hem dusuk gecikmenin dibine vurmus, hem goruntu kalitesinin.

Yoksa arada makul bir sey alinacak, bunlara fantezi gozuyle bakilacak.

Cocuklara “bak sen de bu gamer influencer sampiyon gibi evden oyun oynayarak milyoner olabilirsin” diye satiyorlar. CRT ile yan yana koyan video yapsalar en yenisi ve en pahalisinin gececegi supheli.

O kadar para verip nispeten dandik goruntuye bakinca insanin “ne yaptim ya ben” dememesi icin rekabetci oyunlardan cok keyif aliyor olmasi lazim. Mesela tamam 40 yasindadir ama 15 yasindan beri oynadigi arkadaslariyla hala oynuyordur. O adam alir. Alsin da, esek gibi calisip kazaniyor parayi, hayattan iki gram aldigi zevk varsa kovalamaya devam etsin.

Radyo ile aya giden nesilden cebinde supercomputer ile “asilar kotu, ben arastirmami yaptim” diyen nesile geldik. Gundem sinirimi bozuk huysuz yaptikca kendimi daha da yasli hissediyorum :)

bire bir aynı düşüncedeyim. ekleyecek bir şey bulamadım :lol: hatta kaliteli bir CRT ekranın halen belirgin avantajlarını şuan ki LCD paneller yakalayamıyor. Ya da yakalamak için bir taraflarını yırtıyorlar. Büyük ve ağır olmaları dışında halen kullanılır. 
Örnek;

DF Direct: CRT Displays - Was LCD A Big Mistake For Gaming?
https://youtu.be/tvRyVZWuvQ4

jackjoker tarafından düzenlendi
epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bana 3'lü ve 2'li monitörlü uygun fiyatlı ve kaliteli tutucu yazarmısınız. Piyasada çok ürün var hangisi iyidir ? Daha önce hiç tecrübem yok.

27" için olacak

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 2/6/2022 at 12:07, RFID said:

Bana 3'lü ve 2'li monitörlü uygun fiyatlı ve kaliteli tutucu yazarmısınız. Piyasada çok ürün var hangisi iyidir ? Daha önce hiç tecrübem yok.

27" için olacak

Memlekette var mı bilmiyorum ama şu model epey şık :

https://www.amazon.com/HUANUO-Dual-Monitor-Stand-Adjustable/dp/B07T5SY43L/ref=sr_1_3?gclid=Cj0KCQiA3rKQBhCNARIsACUEW_b6qEhM6Ktr7hWvWSTPqUs5hxv8BSF4ANeuE6LT777UFOWzvFdP32gaAm7hEALw_wcB&hvadid=557417732560&hvdev=c&hvlocphy=21056&hvnetw=g&hvqmt=b&hvrand=7887134690116889200&hvtargid=kwd-298247875115&hydadcr=17538_13446881&keywords=monitor+bracket+stand&qid=1645009395&sr=8-3

71oPdIcALXL._AC_SL1500_.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cooler Master GP27-FUS

• 4K
  • 160Hz
  • VRR (48 – 160Hz) FreeSync Premium
  • 1ms (GTG) response time 
  • 97% DCI-P3
  • Mini LED
  • Full Array Local Dimming
  • 576 dimming zones
  • Dynamic HDR
  • AUO AHVA panel
  • Contrast: 1000:1 static 
  • Contrast: 10,000:1 with local dimming
  • Brightness: 600 cd/m2 SDR
  • Brightness: 1200 cd/m2 HDR peak
  • 1x DP1.4 with DSC, 2x HDMI 2.1 (48G), 1x USB Type-C (90W PD), 1x USB Type-B, 2x USB Type-A
  • 2x Speaker 2W

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya o değil de, bu monitörlerin hepsi LED falan oldu ya, bunların ortalama ömürleri var mı ? ben monitörü home office olduğundan iş içinde kullanıyorum. Günde 12-16 saat falan açık kalıyor. Para kazanacağız diye içinden geçmeyelim monitör ömrünün :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok