Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.007 mesaj var

Hiç bilmediğim bir model. HDMI üzerinden PS5 sadece 4K ve 1080p desteği veriyordu bahsettiğin gibi, ayrıca HDMI üzerinden Freesync desteği de yok galiba PS5'te, bakmak lazım.

Gecikmeyi MPRT olarak vermiş, GtG değeri yok. Kağıt üzerinden bakarsak iş görür. 

PS5'te 1080p 120Hz uyumlu olduğundan bahsedilmiş gördüğüm bir incelemesinde.

stardust and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, T800 said:

Hiç bilmediğim bir model. HDMI üzerinden PS5 sadece 4K ve 1080p desteği veriyordu bahsettiğin gibi, ayrıca HDMI üzerinden Freesync desteği de yok galiba PS5'te, bakmak lazım.

Gecikmeyi MPRT olarak vermiş, GtG değeri yok. Kağıt üzerinden bakarsak iş görür. 

PS5'te 1080p 120Hz uyumlu olduğundan bahsedilmiş gördüğüm bir incelemesinde.

PS5'de sorun yok, 120hz veriyor. Youtube'da video incelemesinde açıyorlardı gördüm.

HDR olmaması beni vazgeçirdi.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
34 minutes ago, wazzap said:

@stardust o seviyede gerçek HDR veren monitör var mı ki?

https://www.itopya.com/lg-27-27gn600-b-144hz-1ms-hdmi-dp-hdr-ips-fhd-freesync-premium-gaming-monitor_u16731

bu mesela sahte HDR mı ?

Asus Monitör iyi ama "kaçmaz" bir fırsat değil. Hala elim gidiyor alsam mı almasam mı karar veremedim.

-

Kendime daha iyi bir monitör alıp, bendekini kardeşime, ondakini de babama mı versem diyorum. benimkinden iyi monitörlerde fiyat 8 bin'den başlayıp, şuda olsun bu da olsun derken 15'e çıkıyor.

ciddi ciddi LG OLED C2 42" alıp PC monitörü olarak kullanmayı düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bazı monitörlerde HDR sertifikası olmuyor ancak HDR sinyali kabul edip gösterebiliyor, HDR400, 600, 1000 v.b. sertifikalar var ancak HDR için önemli konu parlaklık, kontrast ve renk derinliği. 

sRGB %100 oluyor zaten çoğu monitör artık, bunun üzerine artık quantum dot, Nano IPS v.b. teknolojiler ile çıkılıyor, monitörün kapsadığı renk skalası artıyor. Yerel aydınlatma da oluyor kontrast için, genelde HDR 600' den başlıyordu ancak benim HDR 400 sertifikalı Samsung Odyssey G7 28" 4K modelde de var mesela. Bunlar genelde sekiz veya on bölgeli, kenardan aydınlatma ile oluyor, benim sekiz bölgeli aydınlatma kimi sahnede iyi oluyor ancak tabii şöyle süper v.b. yorum yapılacak bir durum değil, hiç yoktan da gayet iyi ama. Yerel aydınlatmanın düzgün olması için full array local dimming olması lazım ki bunlarda bile o kadar küçük bölgeler olmuyor, ısınma, fan sesi problemi sorunları yaygındı,  son zamanlarda mini LED monitörler de gelmeye başladı, bunlar tabii daha başarılı. QD OLED monitör de geldi ama ben yine monitör söz konusu ise IPS tercih ederim, VA panel de tercihim değil. 

Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.cursedhardware.com/topic/1505-en-son-aldıklarınız/?do=findComment&comment=132911

ince ayar yaptıkça daha da sevdim monitörü, 1080p olduğu için stabil 165 fps alabiliyorum rtx 3080 ile.

horizon 4'de akıyor, renlerin canlılığı, parlaklık falan 10 numara. şimdi bu IPS'i kaldırıp, tekrar kendi VA monitörümü koyacağım, bakalım bütün gün bunla oyun oynadıktan sonra nasıl gelecek...

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şımarma sırrı... va panelin de ips'den çok geri kalır yanı yok renk konusunda. + olarak siyahları daha iyi. ayarlarından renkleri canlı yaparsın olur biter.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 minute ago, TiesTorN said:

şımarma sırrı... va panelin de ips'den çok geri kalır yanı yok renk konusunda. + olarak siyahları daha iyi. ayarlarından renkleri canlı yaparsın olur biter.

ben zaten farklı bir şey demiyorum, ama sanki IPS'in renkler daha canlı gibi. odayı da tamamen kararttım IPS glow neymiş gördüm tamamen siyah ekranda, şansıma sağ alt köşe dışındaki kenarlarda yok denecek kadar az bir glow var. bizim monitörü alırken benim zaten ilk önceliğim siyahları siyah gibi görmekti, koyu gri siyaha katlanamam, IPS bu konuda VA kadar olmasa da kesinlikle düşündüğüm kadar kötü değilmiş.

PS5'e de bağlayıp test ettim, tabi 77" de alışık olduğum için 27" baya sikko geldi, çok dayanamadım :lol:

fena değil yani konsolu da mecbur kalsan, yazlıkta falan oynarsın bu monitörle. sevdim sevdim.

seneye zaten bu monitörler 10 bin liradan falan başlayacağı için hazır kampanyası varken aldığım iyi oldu, her yola gelir bu monitör.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

eski monitörü bağladım, korkulacak birşey yok :D evet renkler IPS'de  %2 de olsa daha canlı, ama akıcılık açısından bir rahatsızlık hissetmedim forza horizon 4'de. tabi 1440p netlik ve 32" oluşu hala kral :icon_king:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

IPS parlaması ile arka aydınlatma ışığının sızması hep karışır birbirine. IPS parlamasının çaresi yok, teknoloji ile ilgili ancak ışık sızması üretim hatası, IPS ile ilgili değil, VA veya TN panelde de ortaya çıkabilir.

Nano IPS ve benzer teknolojiyi kullanan IPS panellerin renklerini ben çok beğeniyorum. Son IPS paneller TN seviyesine geldi neredeyse piksel tepki süresi olarak da. VA panellerin en belirgin özelliği kontrast olmakla birlikte karanlık geçişlerde ve bazı renk geçişlerinde, panel teknolojisi ile ilgili olarak aşırı uzun piksel tepki süresi nedeni ile piksellerin birbirine bulaşması olarak mı tabir etsem, smearing problemi ortaya çıkmakta. Ekranda hızlı hareket eden cisimlerin arkalarında gölgeler olur, çoğu VA monitör incelemesinde yapılan özellikle UFO testinde çok belirgindir. Piksel tepki süresini düzeltmek için overdrive'a abanılırsa da bu defa inverse ghosting problemi çok belirgin olmaya başlamaktadır. TN veya IPS panellerde bu tip problemler çok daha zor ortaya çıkıyor.

VA panellerin görüş açısına göre kontrast ve renk değişimi problemi TN kötülüğünde olmasa da IPS kadar değildir. IPS panelde bu problem de minimum seviyede.

En başarılı VA paneller an itibariyle sanırım Samsung'un Odyssey G7 27 ve 32 inç 240Hz modellerinde kullandığı paneller. Ancak bunlarda da Gsync aktif edildiğinde flickering problemi olduğunu belirten kullanıcılar oldu, sonradan firmware update ile giderilmeye çalışıldı, bu defa da microstuttering olduğunu belirten kullanıcılar oldu. Şu anki durumu bilemiyorum tam, belki bitmiştir artık tümü ile yakınmalar.

T800 tarafından düzenlendi
Peregrine, Omfs, stardust and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hala 30'' civarında 4K , PS5 bağlayabileceğim(HDMI2.1), IPS veya OLED bir monitör bulamıyorum. Bu dramdır, olanlar da sağolsun memleket gerçeği 20K ya falan çıkıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, escape said:

Hala 30'' civarında 4K , PS5 bağlayabileceğim(HDMI2.1), IPS veya OLED bir monitör bulamıyorum. Bu dramdır, olanlar da sağolsun memleket gerçeği 20K ya falan çıkıyor.

QD OLED'leri beklemeye vesile olmus.

escape and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

QD OLED monitör incelemesi gördüm bir tane, maalesef iyi değildi.

OLED'den ziyade bilgisayar kullanımı için mini LED veya micro LED daha sorunsuz olabilir.

TV ayrı birşey, OLED çok iyi TV için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 dakika önce, T800 said:

QD OLED monitör incelemesi gördüm bir tane, maalesef iyi değildi.

OLED'den ziyade bilgisayar kullanımı için mini LED veya micro LED daha sorunsuz olabilir.

TV ayrı birşey, OLED çok iyi TV için.

OLED pc için neden iyi değil? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
37 minutes ago, jackjoker said:

OLED pc için neden iyi değil? 

Sabit görüntü oled panelde bozulma yapıyor. İmage retention mı, burn in mi öyle birşey deniyordu. Örneğin start çıbığı ekranda baki kalıyor, film izlerken ben burdayım diyor :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Burn-in meselesi halen tam olarak halledilebilmiş değil. Başka bir takım meseleler de var, bu fiyat seviyelerinde artık sorunsuz bir ürün olmasını arzu ederim.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mini led'i full array backlit'in daha yoğunu gibi düşünülebilir ve zone sayısını misliyle katlıyor ama bir oled ve microled karşılığı değil. Microled ise oled'in birebir karşılığı ama oled'in "organic" kısmından doğan kısa ömürlülük, burn-in vs. olumsuzluklarını ortadan kaldırıyor ancak henüz geliştirme aşamasında ve yaygınlaşmasına daha epeyce var diye düşünüyorum. Tek tük örnekleri görülebilir ama satın alınabilir fiyatlara olmayacaktır, özellikler buralarda.

Peregrine tarafından düzenlendi
imlâ
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Micro LED monitorlere inmedi, TV'lerde cok pahali. QD OLED muthis ama hala burn in olabilir (OLED dendigi icin yazdim). Ben de sahsen "ya burn in oldugunda degistirecek param olmazsa" diye mini LED'leri tercih ederdim.

"Ya zaten 3 yila ekran kartlari beni cizecek hale gelecegi icin monitoru de yenileyecegim belli, param da olacak" desem QD OLED disinda hic bir seye bakmazdim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://youtu.be/Xx7-Wm1bWuE

şuan Türkiye'de piyasada yok, parasını koydum dolar olarak kenara.

monitör olarak 42" LG C2 OLED almaya karar verdim. muhtemelen yine kara cuma civarı vatan indirim yaparsa onlardan alırım.

77" LC C1 OLED kullanıyorum salonda, panel konusunda her teknolojiyi deneyimledim, OLED'in yanında hepsi çöp.

35" civarı yapabilseler monitör olarak tadından yenmeyecek ama benim masa oldukça büyük ve derin, hatta arkasındaki duvara bile monte etme imkanım olabilir.

27" QD OLED'e falan bir dünya para verene kadar almışken adam gibi OLED alırım

yılların plazma kullanıcısıyım, 1 seneye yakın da OLED kullanıyorum. burn-in, image retention falan bunlar koca karı masalları. ekranı 24 saat sabit görüntü ile bırakacak kadar dikkatsizsen evet olur ve hakediyorsun.

77" OLED'i alır almaz PS5'e bağladım, sabit HUD olan oyunları saatlerce kapatmadan oynadım, akşam da bir bölüm 45 dk tam erkan dizi izledim... yani önlemim başka bir tam ekran görüntü kullanmak, bunun dışında hiçbir şey yapmıyorum. 

hiçbir sorun da yok, gözünüzü bunlarla korkutmayın hiç boşuna.

geçen gün üşenmedim benim 32" VA ve 27" IPS paneli 77" OLED yanına koydum. OLED ayrı bir dünya, daha ötede bir köy aramayın.

çok FPS oynuyorsanız o durum bir kenara ama diğer tüm senaryolar için OLED alınır ve monitör olarak kullanılır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 24.05.2022 at 20:54, stardust said:

https://www.itopya.com/gigabyte-27-g27f-144hz-1ms-2xhdmi-dp-2xusb-ips-fhd-freesync-premium-gaming-monitor_u11406

3100 liraya böyle monitör bulunmaz bir daha, çok incelemedim ama benim geçen hafta aldığım Asus'dan çok da farkı yoktur.

GİGABYTE monitorler iyi lakin alırken dikkat edin Türkiyedekilerde ölü piksel çok çıkmakta.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok