Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 1.979 mesaj var

56 dakika önce, wazzap said:

200 Hz'e ulaşacak nasıl bir oyun oynuyorsunuz merak ediyorum. :D

200hz e ulaşıp ulaşmaması değil ki olay. isterse maksimum 120fps de çalışsın oyun. monitörün potansiyelin o olması önemli. ayrıca OLED faktörü önemli olan. birde IPS ve TN gibi siyahlar da çöp ötesi panellerde takılıp VA panel gibi bir panele geçince artık hedef OLED oluyor. 

jackjoker tarafından düzenlendi
wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Al bi c9 42" bak keyfine :baba:

c9 muydu iyi olan, hiç anlamıyorum oled tv muhabbetinden.

wazzap tarafından düzenlendi
escape beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vallaha ben hz'inde falan değilim, 4K olsun, kaliteli görüntü alayım, OLED yeni nesil olduğu için tercih sebebi ama microled bile olur sanki, son olarak kullanım alanım için max 32''.

Yok abiler böyle bir ürün yok:) Olana da 25 bin ve üzeri istiyorlar ki salakça paralar bence. Bekleyeceğim sabır ve huşu içerisinde...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kendime Şubat ayını deadline olarak koydum, o zamana kadar içime sinen monitör bulamazsam 42C2 alıp geçiyorum son kararım:D

Dell g3223q fena değil fiyat olarak, 14K ya bulunabiliyor Fast IPS demiş ama ışık sızması vs nasıldır, siyahlar ve renk doğruluğundan emin olamadım.

Bir de şubatta LG nin yeni serileri gelecek dediler ona da gaza geldim açıkçası,

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 saat önce, escape said:

Kendime Şubat ayını deadline olarak koydum, o zamana kadar içime sinen monitör bulamazsam 42C2 alıp geçiyorum son kararım:D

Dell g3223q fena değil fiyat olarak, 14K ya bulunabiliyor Fast IPS demiş ama ışık sızması vs nasıldır, siyahlar ve renk doğruluğundan emin olamadım.

Bir de şubatta LG nin yeni serileri gelecek dediler ona da gaza geldim açıkçası,

C2 kendini karartıyormuş korumaya almak için öyle şikayetler okudum kasımda 18k ya falan düşmüştü alacaktım monitör olarak ama vazgeçtim bu yüzden.

escape beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim için siyahlar ne kadar önemliyse G-Sync de o kadar önemli. Buna alıştıktan sonra normal ekranlar gerçekten algımı yoruyor. G-sync barındırmayan tv'leri OLED dahi olsalar bilgisayar için kullanmayı önermiyorum. En azından benim görüşüm bu. 

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, escape said:

@jackjoker sıradan bilgisayar kullanmımı için G-Sync'in bir anlamı yok diye düşünüyorum. Evet PS5 bağladığında anlamlı hale gelir ki o kadar oyuncu değilim:=)

PS5'in G.Sync desteği var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

TV'lerde durum monitörlerden daha karışık anladığım kadarıyla, Freesync, Gsync uyumluluğu dışında bir de VRR var, kullanım alanına göre desteği iyi araştırmak lazım, bir de bu formatlar kullanılınca TV FALD destekli ise mesela onu da kullanmaya izin veriyor mu gibi konuları araştırmak lazım yine anladığım kadarıyla.

PS5 hatta sadece VRR destekli yine gördüğüm, tabii belki Freesync gelmiş olabilir sonra yine araştırmak lazım konsollar aşırı fiyatları nedeniyle ilgi alanım dışında kaldığından bayadır bakmadım o konulara.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VRR'i duzgun yapiyorsa Freesync listesine de giriyor, Gsync "uyumlu" listesine de giriyor diye terimler karisiyor tabi. Degisken/dinamik tazeleme hizi iste.

Yanlis anlamadiysam ilk defa sinemaya da geliyor.

24 kare goruntusu daha tablo gibi, klasik sinema goruntusu. 60 kare oldu mu pembe dizileri animsatiyor ama spor gibi aksiyonun aktigi yerlerde de iyi. bu 60hz, 50hz HFR (high frame rate) filmler cok tutmadi cunku dramatik sahnelerde o agir/klasik tablo hissini vermedi. Kamera arkasi goruntusu gibi, oyun gibi, pembe dizi gibi geldi goze. Ama aksiyon icin iyi.

Bu yeni Avatar'da "tablo gibi olmasi gereken dramatik sahnelerde, kamerayi adamin suratinin dibine sokup agir bir laf ettirdigimizde 24 olsun, aksiyonun aktigi heyecanli sahnelerde 60 olsun" gibi bir yere gidiyorlar galiba. Mantikli.

Oyunlarda da aksiyonun aktigi gameplay bolumunde 60fps hedefliyorlar. Cinematic ara sahnelerde bazen 30fps hedefleyip kaliteyi arttiriyorlar. Ara sahnelerde "vay be, oyun ne kadar kaliteli" diyoruz. Hizli akan bolumlerde aslinda kaliteyi biraz dusuruyorlar ama hizli aktigi icin farki cok gormuyoruz. Aldigimiz his "oyun hem akiyor, hem super kaliteli".

VRR destegi olunca ekran kartinin (veya konsolun) nefesi yetmeyip 60fps'den asagi dustugunde ekran da ayni hizda tazeliyor, goze batan kirilmalar/takilmalar olmuyor.

Yuksek cozunurluk, VRR, HDR, FALD, HFR, hepsini ayni anda duzgun yapacak sekilde oturmus standartlar ve onlari duzgun destekleyen, renkler ve siyah seviyeleri konusunda da iyi olan ekranlar zamanina anca geliyoruz.

Hala onu 32 inch yapmayip bizi kil ediyorlar ama bu 27" 1440p LG'nin 30-32" 4K'si da cikar belki. Uretimde kenarlari kusurlularin kenarlarini kesip 27" 1440p panel yapmak, kusursuz olanlari 30-32" 4K olarak paketlemek mumkunse once uretimde kayip miktari dusuk olan bu 27" 1440p'leri satarlar. Ellerinde yeterince kusursuz panel birikince bir ustu gelir. Varsayim tabi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayvanoğlu sincaplar sonunda OLED'i düzgün bir şekilde monitörlere getirdi ama ben yaşlandım gözlerim eskisi gibi görmüyor. Ayrıca QLED IPS & mini LED arka aydınlatma kombosu nerdeyse OLED seviyesinde görüntü kalitesi verirken ve micro LED (OLED'in organik faktörü elenmiş hali, yanma muhabbeti yok ve yine her piksel kendi ışık kaynağı OLED'deki gibi, yanma olmadığı için çok daha yüksek parlaklığa çıkabiliyorlar - mini LED arka aydınlatma teknolojisiyle karıştırmayalım) köşede görünmüş el sallarken LG'nin ve diğer OLED üreticilerinin yıllarca nazlanıp monitör paneli üretmemesi ve fırsat kaçarken canhıraş bir şekilde monitör pazarından son parsayı toplayayım paniği olmasa yine OLED monitör göremezdik; ya neyse şu saatten sonra katlanabilir OLED panel yapıp, katlayıp bir taraflarına &#@sunlar bir zahmet. Madakafa sunofabeachler. :mad::icon_boxing:

rammstein, TatanQa, escape and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Peregrine said:

Hayvanoğlu sincaplar sonunda OLED'i düzgün bir şekilde monitörlere getirdi ama ben yaşlandım gözlerim eskisi gibi görmüyor. Ayrıca QLED IPS & mini LED arka aydınlatma kombosu nerdeyse OLED seviyesinde görüntü kalitesi verirken ve micro LED (OLED'in organik faktörü elenmiş hali, yanma muhabbeti yok ve yine her piksel kendi ışık kaynağı OLED'deki gibi, yanma olmadığı için çok daha yüksek parlaklığa çıkabiliyorlar - mini LED arka aydınlatma teknolojisiyle karıştırmayalım) köşede görünmüş el sallarken LG'nin ve diğer OLED üreticilerinin yıllarca nazlanıp monitör paneli üretmemesi ve fırsat kaçarken canhıraş bir şekilde monitör pazarından son parsayı toplayayım paniği olmasa yine OLED monitör göremezdik; ya neyse şu saatten sonra katlanabilir OLED panel yapıp, katlayıp bir taraflarına &#@sunlar bir zahmet. Madakafa sunofabeachler. :mad::icon_boxing:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LG'den Ultragear 27 inç OLED 2560x1440 240Hz monitör geliyor, fiyat 999 USD. Bu panel ile başka markalardan da monitörler geliyor. Yine LG'den 45 inç 21:9 3440x1440 OLED 240hz monitör geliyor, fiyat 1699 USD. Bu panel bükülebilir, ister düz ister bükerek 800R curved eğimine kadar kullanılabiliyor gördüğüm kadarıyla.

Asus'tan ROG Swift Pro PG248QP geliyor, AU Optronics TN Full HD 24 inç panel, hızı felaket, 540Hz.

Alienware'den ise 25 inç Full HD AU Optronics IPS panelli bir monitör geliyor, bunun hızı da korkunç, 500Hz.

Samsung'dan iki adet 27 inç QD-OLED 2560X1440 birleşik panelden yeni OLED G9 geliyor. Yine Samsung'dan yeni Odyssey Neo G9 geliyor, 57 inç 7680x2160, mini LED FALD, 240Hz. Bu monitör displayport 2.1. Bu monitörü destekleyebilen tek ekran kartı 7900XTX. RTX 4090 ile bile bu monitörü beslemek maalesef mümkün değil.

Asus'tan 32 inç mini LED, FALD 160Hz 4K monitör geliyor, bu da ilginç olarak, bu çözünürlük ve tazeleme için gerekmediği halde displayport 2.1 ile geliyor.

rammstein and escape beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Laptoplarda acayip bir sey yaptilar. Razer Blade 16 dual mode'da calisiyor.

Iki farki cozunurlugu native olarak veriyor. Istersen 4K@120Hz calisiyor. Istersen 1080p@240Hz. Ikisini de native veriyor. (16x10 oldugu icin UHD+ ve HD+ demisler)

Masaustune de gelecekse guzel bir ozellik.

O laptop ekraninin diger ozellikleri de iyi. MiniLED ve 1000 zone de oldugu icin HDR1000, 100% DCI-P3 Color, goruntu kalitesi super zaten. HDR'da 1000 nits, SDR'da 600 nits.

eSports oyunu oynuyorsan yuksek hiz, is yapiyorsan genis calisma alani ve iyi renk, guzel grafikli agir tempo oyun oynuyorsan hem yuksek cozunurluk, hem yine 120hz akici goruntu.

Olmus bu.

• Bu kafalarda bir 32 inch gelsin, ben mesela "neden QD-OLED degil" demem. Zamanla ya ara kapaniyor, ya da gozler gidiyor zaten. Image retention olmayacagini bilerek kafa rahat.
  • Mesela 8K TV ile 4K'nin farkini goruyorum. Monitor boyutunda olsa herhalde yine gorurum. Ama nasil 1440p sweet spot diyerek 4K'ya gecmek icin beklediysek 8K'nin da acelesi olmayacak.
  • Mesela 4K@240Hz ve 1080p@480Hz modeli ciksa farki gorebilecegimden supheliyim ama zaten onu besleyecek kart da yok. Yeni kart geldiginde oyunlar daha gelismis olacak.

Yani bu tarz bir monitor insani uzun sure idare edebilir. Bakalim masaustunde de bu dual-mode gibi bir sey yapacaklar mi.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 saat önce, epi said:

Laptoplarda acayip bir sey yaptilar. Razer Blade 16 dual mode'da calisiyor.

Iki farki cozunurlugu native olarak veriyor. Istersen 4K@120Hz calisiyor. Istersen 1080p@240Hz. Ikisini de native veriyor. (16x10 oldugu icin UHD+ ve HD+ demisler)

Bana pek acayip bir durum gelmedi. Sadece benim uzun zamandır neden yapılmıyor diye beklediğim olay gerçekleşmiş. Zaten 2160p ekranda 1080p çözünürlükte öyle native olmayan çözünürlüklerdeki(1440p ekranda 1080p görüntü gibi) dandik görüntü alınmaz. Yani 4k görüntü ile Full HD görüntü yan yana konmadıkça gözünüz öyle çok rahatsız olmaz. Eskiden olduğu gibi çözünürlük düştüğünde tazeleme hızının artması da bana normal geliyor. Bence yüksek çözünürlüklü oyun monitörlerinin hepsi bu şekilde olmalı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, ZvAnA said:

Bana pek acayip bir durum gelmedi. Sadece benim uzun zamandır neden yapılmıyor diye beklediğim olay gerçekleşmiş. Zaten 2160p ekranda 1080p çözünürlükte öyle native olmayan çözünürlüklerdeki(1440p ekranda 1080p görüntü gibi) dandik görüntü alınmaz. Yani 4k görüntü ile Full HD görüntü yan yana konmadıkça gözünüz öyle çok rahatsız olmaz. Eskiden olduğu gibi çözünürlük düştüğünde tazeleme hızının artması da bana normal geliyor. Bence yüksek çözünürlüklü oyun monitörlerinin hepsi bu şekilde olmalı.

Valla Razer yapinca ben de niye herkes bunu yapmadi diye dusundum. Onlar yapana kadar olmamasi acayip aslinda (zira kol gibi fiyatlari var, bunu mu yapamiyorlar). Ben kelimeyi biraz anlami disinda kullandim, a-acayipsin gibi. Illa native isteyen icin veya monitorun 4K'da cikabildiginden yuksek hiz isteyenler icin integer scaling veya DLSS'den ote bir cozum.

ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

32 inç QD-OLED 4K 144-165Hz 800-1000USD arası bir monitör çoğu kişinin işini görür ancak denk gelemedim duyurularda buna benzer bir modele.

escape beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
28 minutes ago, T800 said:

32 inç QD-OLED 4K 144-165Hz 800-1000USD arası bir monitör çoğu kişinin işini görür ancak denk gelemedim duyurularda buna benzer bir modele.

ben alırım bi tane.

escape beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen onu bekliyorduk. 

@escape de 32 4K duzgun hizli bir sey yok diye isyanlardaydi.

Olan da QD-OLED falan olmadigi halde asiri pahali.

Ben 5-6 yildir 4K 120hz standart olacak, ekran karti yetmese de integer scaling vs ile 1080p 1 pixel'e 4 pixel cuk oturmali, bir sonraki monitorum bu olacak diyordum ama boyut icin 27 biraz ufak 40 biraz iri, 30-32 ideal ama pek yok diye bekliyordum.

Tamam QD-OLED olmasin, miniLED olsun. Ama bu dual-mode olsun. Yine hak eder o parayi.

GPU ureticilerine cok kufrettik ama onlar en azindan rekabet sebebiyle yapabildigini veriyor piyasaya. Monitorculer tam gidim gidim veriyor, fiyatlar da acayip.

Apple'a pahali diye kufredilir ama adamlar 120hz laptoplara, yuksek cozunurluklere, iyi renklere, miniLED'e herkesten once gecti.

Oyun cumhuriyeti ise kol gibi fiyat cekti, her zaman da bir seylerini eksik birakti ki seneye de yenisini satsin.

escape, icbcwai and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 minutes ago, epi said:

Oyun cumhuriyeti ise kol gibi fiyat cekti, her zaman da bir seylerini eksik birakti ki seneye de yenisini satsin.

Yazma şunları epi, türkiyede dili dışarda yatırımcı var, resmen tilki etiyle besleniyor. Jen hsung hsan yüzünden daha beter olmayalım. Biz yine islamın emrettiği şekilde olalım ki ne ekersen onu biçersin. NAsıl cumhuriyetse adam 5000 lira fiyat etiketi koyduğu şeyi 10 liraya satın almaya çalışıyor. Düşünsel asimetri yüzünden mal ettiler bu toplumu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sonu gelmeyecek. Dandik 3D TV'ler gosterdiler bize, milleti de soguttular o teknolojiden ama asil bombalar daha gelmedi.

Goz takibini acayip seyler icin kullanacaklar diyordum, basladi.

1. Gozluksuz 3D derinlik.

Asus'un ProArt StudioBook 16 3D OLED laptop'i var. Gozluksuz 3D sagliyor (ama tek kisiye). 

Eye trackler'larla gozlerini takip ediyor. Cozunurlugu yariya boluyor, bir tarafta o gozun gormesi gereken acidan cizilmis goruntu, diger tarafta diger goz icin cizilmis hali. Boylece derinlik sagliyor. Eskiden shutter gozluklerle yaptigimizin veya VR'da gordugumuz derinligin benzeri. 3D TV'lerde izlenen ve bas agrisi yapan 3D filmler gibi herkese uymayan sabit goz araligi mesafeli goruntu degil. Takip ettigi gozun araligini bilerek mukemmel acida cizilmis goruntu (duzgun yaptilarsa).

2. Kafa hareketi takibi
https://www.youtube.com/watch?v=IDnIwS6Z6OQ

Bu sekilde kafayi da takip edip onundeki ekrani baska boyuta acilan pencere gibi yapmalari mumkun. Tam VR gibi olur. Sadece derinligi olmayacak, kafani biraz sola egilerek hareket ettirdiginde bile duvarin arkasindaki adami gorebileceksin.

Bu Asus'un modelinde de bunu yapabiliyorlar ama ne kadar yapabiliyorlar, bilmiyorum. Tasarimci cihazi, hizli hareket etmeni bekleyecek sekilde tasarlanmamis olabilir. Oyleyse zamanla gelisir.

3. Performans icin yapilabilecek sey de baktigini bildigi yeri daha detayli cizmesi. Buyuk ekranda kenarlara bakmiyorsan oralari biraz daha dusuk ic cozunurlukle hazirlamasi. VR'da foveated rendering seklinde var zaten calismasi.

Ama bunun gsync falan gibi standart sekilde unulmasi lazim ki monitoru yapan GPU ile iletisimi nasil yapacagini bilsin, yayginlassin.

FPS oynarken gaza gelip saga sola egilen amcalari dusun (gerci artik biz amca olduk). Simdi

(1) Ona atilan roket gercekten ekrandan cikiyor gibi gozukecek, daha da gaz saga sola edilecek.

(2) Saga sola egilmesi ile ekrandaki goruntu de degisecek.

(3) Bunlari yapmak icin harcanan performans yerine koyuluyor olacak. 

Kinect ve gozlukle kullanilan 3D TV'lerle yapilabilirdi aslinda ama senin hic bir sey giymene gerek kalmadan, sirf onune koydugun TV bunu yapabiliginde ve standart ozellik olarak geldiginde bambaska bir sey olur.

Bu yil VR cihazi cikaracak Apple vaktiyle Kinect'in arkasindaki teknolojiyi ureten firmayi satin almisti, tabletlerine/telefonlarina ilk Lidar ekleyenlerden oldu, VR'da da Lidar kullanacak. VR'da ogrendikleri, Arcade hizmeti ve Apple TV'yi birlestiren bir TV cihazi cikartirlarsa boyle bir "baska dunyalara pencere" sunumuyla yaparlar.

32" 4K, belki QD-OLED, belki dual mode miniLED monitorler gelince "hah tam olmus" diyerek alacagim. 2D tam olmus olacak. endustri bir sonraki adima gececek. Ama onun icin VR var zaten, benim cok da umurumda degil acikcasi. Bunlarin aksine aslinda VR ucuz da (Pico 4 veya Quest 2 ucuz ve PC'ye kablosuz baglanip Half-Life Alyx icin falan kullanilabiliyor).

Hic 3D model tasarlamaya calistiniz mi bilmiyorum. Burnu, yuzu guzel gozukuyor karsidan. Yandan bakiyorsun, berbat, surat ice gocuk. Sagina soluna aynalar koyuyorsun ki her acidan gorerek tasarlayasin. Ya da deneyimine guveniyorsun.

VR gozluk taktiginda karsinda, hem derinlikli, hem boyle kafanin ufacik bir hareketi sana cok bilgi veriyor. Bu ekranlar oraya bir adim daha yaklastirdigi icin tasarimcilara super. 

Apple VR da tasarimcilara harika olacak. Mandalorian'i sette UE5 arka plan ile ceken yonetmen 3d kameradan gelen aktor goruntusuyle o VR'da dunyanin icinden izleyerek kamerayi yerlestiriyor olacak. Nasil vaktiyle "Apple laptop kullanan yaratici genc" goruntuleri ile yaratici marka imaji yerlestiyse bu sefer de kamera arkasinda bu goruntuleri goruyor olacagiz.

epi tarafından düzenlendi
rammstein, escape and TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok