Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 1.975 mesaj var

On 1/7/2023 at 7:11 PM, epi said:

Aynen onu bekliyorduk. 

@escape de 32 4K duzgun hizli bir sey yok diye isyanlardaydi.

Olan da QD-OLED falan olmadigi halde asiri pahali.

Ben 5-6 yildir 4K 120hz standart olacak, ekran karti yetmese de integer scaling vs ile 1080p 1 pixel'e 4 pixel cuk oturmali, bir sonraki monitorum bu olacak diyordum ama boyut icin 27 biraz ufak 40 biraz iri, 30-32 ideal ama pek yok diye bekliyordum.

Tamam QD-OLED olmasin, miniLED olsun. Ama bu dual-mode olsun. Yine hak eder o parayi.

GPU ureticilerine cok kufrettik ama onlar en azindan rekabet sebebiyle yapabildigini veriyor piyasaya. Monitorculer tam gidim gidim veriyor, fiyatlar da acayip.

Apple'a pahali diye kufredilir ama adamlar 120hz laptoplara, yuksek cozunurluklere, iyi renklere, miniLED'e herkesten once gecti.

Oyun cumhuriyeti ise kol gibi fiyat cekti, her zaman da bir seylerini eksik birakti ki seneye de yenisini satsin.

abi bunu alırız artık:D

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LG 27" OLED monitör çıkarmış.

Model kodu 27GR95QE. 2K çözünürlük, 240Hz tazeleme hızı ve VRR desteği var. Yalnız panelde epey kötü bir anti-glare kaplama kullanmışlar ve inceleme yapanlar da en çok bundan şikayetçi. Tabii bir de 1000 dolarlık fiyatından...

https://www.youtube.com/watch?v=xsghy4pc04g

Najaz tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, Najaz said:

Model kodu 27GR95QE. 2K çözünürlük, 240Hz tazeleme hızı ve VRR desteği var. Yalnız panelde epey kötü bir anti-glare kaplama kullanmışlar ve inceleme yapanlar da en çok bundan şikayetçi. Tabii bir de 1000 dolarlık fiyatından...

@Peregrine bu konudan bahsetmişti. Demişti ki antiglare olmazsa monitör ayna gibi oluyor. Haklı ama antiglare aşırı olursa da gözün algıladığı contrast'ı düşürüyor. Ayrıca ekran yağla kaplanmış gibi gözüküyor. Bence bu monitörlerde birden fazla model kullanmaları lazım. Mevcut modeldeki antiglare olan bir versiyon, Alienware aw3423dw'deki gibi orta yollu bir versiyon, bir de LG C2 televizyonu gibi antiglare olmayan bir versiyon.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, Najaz said:

Perdeleri kapatip Quake3 oynayan ve CRT monitorde her kareyi goren genc halim "aah, ah" diyor. $1000'lik urune uzaktan bile bakmazdi, o ayri. LG'nin dandik 17ini alip gri siyahlar gorecegime 15" ama duzgun renkli alirim derken konu nereye geldi. 60fps iyi ama 90 ortalama falan alinsin ki dususlerde 60'in cok altina dusmesin diyorduk, 30 neyine yetmiyor deniyordu, 240'a geldik.

Meraktan soruyorum, aramizda bunlarin 120 ile farkini goren var mi? Yoksa "gormuyorum ama rekabette avantaj sagliyor" durumu mu var. Iki turlu de "o paraya degmez" falan demeyecegim, keyif/hobi icin harcadiginiz zor kazanilan para.

Merak ettigim:

A. 120-144hz uzerinde farki gozunuz mu goruyor,

B. Kontrollere tepkiden mi daha memnun kaliyorsunuz

C. Rekabetci oyunlarda avantaj oldugu icin mi ilginc geliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, epi said:

Perdeleri kapatip Quake3 oynayan ve CRT monitorde her kareyi goren genc halim "aah, ah" diyor. $1000'lik urune uzaktan bile bakmazdi, o ayri. LG'nin dandik 17ini alip gri siyahlar gorecegime 15" ama duzgun renkli alirim derken konu nereye geldi. 60fps iyi ama 90 ortalama falan alinsin ki dususlerde 60'in cok altina dusmesin diyorduk, 30 neyine yetmiyor deniyordu, 240'a geldik.

Meraktan soruyorum, aramizda bunlarin 120 ile farkini goren var mi? Yoksa "gormuyorum ama rekabette avantaj sagliyor" durumu mu var. Iki turlu de "o paraya degmez" falan demeyecegim, keyif/hobi icin harcadiginiz zor kazanilan para.

Merak ettigim:

A. 120-144hz uzerinde farki gozunuz mu goruyor,

B. Kontrollere tepkiden mi daha memnun kaliyorsunuz

C. Rekabetci oyunlarda avantaj oldugu icin mi ilginc geliyor.

D. Hareketli sahnelerde objelerin "blurring" ve keza arkalarında bıraktığı "trailing" artifact 'leri her ne kadar oyunun janrasıyla ilgili de olsa. Gerçi CRT'lerde bile fosforun elektron çarpmasından sonra sönmesi minimal de olsa bir süre alıp ergen yaşlardaki sonsuz sağlıklı gözlerle algılanabilir olsa da CRT'lere bu konuda en yaklaşan teknoloji OLED olmuştur. Bence oyun monitörleri için Full HD, flat ve CRT derinliği azaltılmış/iyileştirilmiş, FLAT  ve Trinitron gibi elektron filtre/ızgara teknolojileri üzerine gidilmeliydi. LCD teknolojisi ofislerde kalmalıydı. Mevcut monitörümde 144hz ve backlit strobing teknolojisi aktifken bile uzaktan yakından CRT akıcılığına yaklaşamıyor. Bu konuda FreeSync gibi beleş teknolojiler dahi benim için fark yaratamıyor. Bunu görmek için ahım şahım oyun ve grafik de gerekmiyor. Super Mario'yu geçtim River Raid'de bile farkedilebilir bir durum. Yani benim derdim tazeleme hızı değil piksel tepki süresi. Just my two cents. :icon_tophat:

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
41 minutes ago, Peregrine said:

D. Hareketli sahnelerde objelerin "blurring" ve keza arkalarında bıraktığı "trailing" artifact 'leri her ne kadar oyunun janrasıyla ilgili de olsa. Gerçi CRT'lerde bile fosforun elektron çarpmasından sonra sönmesi minimal de olsa bir süre alıp ergen yaşlardaki sonsuz sağlıklı gözlerle algılanabilir olsa da CRT'lere bu konuda en yaklaşan teknoloji OLED olmuştur. Bence oyun monitörleri için Full HD, flat ve CRT derinliği azaltılmış/iyileştirilmiş, FLAT  ve Trinitron gibi elektron filtre/ızgara teknolojileri üzerine gidilmeliydi. LCD teknolojisi ofislerde kalmalıydı. Mevcut monitörümde 144hz ve backlit strobing teknolojisi aktifken bile uzaktan yakından CRT akıcılığına yaklaşamıyor. Bu konuda FreeSync gibi beleş teknolojiler dahi benim için fark yaratamıyor. Bunu görmek için ahım şahım oyun ve grafik de gerekmiyor. Super Mario'yu geçtim River Raid'de bile farkedilebilir bir durum. Yani benim derdim tazeleme hızı değil piksel tepki süresi. Just my two cents. :icon_tophat:

Aynen bunu yazip LCD ayni hiza ciksa da OLED'in burada avantaji olabilir demistim. 120hz ile 240hz OLED arasinda bu konuda fark gorebiliyor musunuz diyecegim de "bu ikisinin de onune oturup oynayabildim" diyebilen yoktur herhalde aramizda.

Bu konuda 240hz LCD'nin 120hz OLED'den iyi gozuktugunden supheliyim. 

Bu 240hz OLED'lerde goz 240 hz'in 120hz'den hiz farkini gormese bile arada acip kapanacak sekilde calisip (black frame insertion'in bir adim otesini yapip, VR ekranlar gibi low persistance) cok daha temiz goruntu verebilirler.

(1) Dogru firmware ve (2) bunu yapinca cok karanlik olmasini engelleyecek yeterince parlaklik olmasi lazim.

Hayat komedi. Teknoloji bu yapilabilir dedigin yere geldiginde gozler gitmis oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Herhangi bir 240hz bir monitör ile bir tecrübem olmadı şuana kadar. Ancak ilk çıkan 120hz LCD ekranlardan beri 120hz ve üzeri monitör kullanan biri olarak diyeceğim en azından 120hz'in aşağısına düşülmemesi. 240Hz için de şunu söyleyebilirim. Bence 240hz ideal max tazeleme hızı. 1000 fps'lik kamera ile çekimde bile 240hz'de oynatılan görüntü akıcılığını koruyor. 120hz ise takıla takıla gidiyor. Dolayısı ile 60hz ile 120hz arasındaki farkedilen bariz fark olmasa bile en azından yan yana iki görüntüyü görmeden algılayamadığımız ama reflexlerimizi etkileyebilecek bir bir beyin farkındalığı olduğunu düşünüyorum. Bunu düşünmemin nedeni de herhangi bir bilimsel deney ya da çalışma değil, zamanında kullandığımız aktif 3d gözlükler. Gözlük camına baktığınızda gözlüğün kararıp açıldığını görmüyorsunuz, ancak o gözlüğü kullandığınızda 3d etkisini yaşıyorsunuz. Bu nedenle göz algılayamıyor o yüzden gereksiz gibi bir varsayıma katılmıyorum.

240hz üstünün ise hiç bir anlamı olmadığını düşünüyorum.

ZvAnA tarafından düzenlendi
epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

240Hz VA ve TN panel monitörler kullandım, 120-240 arası akıcılık farkı anlaşılıyor ancak 60-120 arası gibi dramatik bir şey değil, hikâye bazlı oyunlarda 80-90 FPS bile yeterli oluyor, ancak aksiyon dolu oyunlarda bu hıza dramatik düşüşler olur ise yüksek kare/sn hızlarından, fark ediliyor ve kötü bir his bırakıyor. Bu şekilde kısaca benim deneyimim.

epi and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Quake3 zamaninda da pilotlar testlerde saniyenin 1/200’unu gorebiliyor deniyordu. 

OLED’in pixel hizi haric tam ideal o zaman bu yaklasim:

https://youtu.be/mcglbQZQuqE

Ustunu gormek zor denen 240hz’i GPU’nun yetecegi cozunurlukte veriyor. Bu oyunda/uygulamada hiz degil detay seviyesi onemli dediginde 4K’yi 120hz veriyor. Nefesi yetmezse VRR usulu Gsync. Resim kalitesi de tam.

Masaustune boyle isler getirmeyen monitor tasarimcilarinin… :new_cussing:

Yaptiklarinda da bir tur pahali diye kufrederim.

Dual-mode yerine 4K 240hz VRR OLED alan da performans gerektiginde 1080p ic cozunurlukle konuyu GPU’ya birakir.

OLED’de boyle dual-mode olacagini sanmiyorum, pixel’ler ayri sonucta. Pixel density duser. Gerci OLED’de 1 pixele gitmesi gereken rengi niye 4 pixele verip 1080p’yi native gibi gosteremediklerini anlamiyorum. Oluyor da 4K OLED’de kimse 1080p oynamaz diye incelemesini mi yapmiyorlar, bilmiyorum. Fiyatlari yuksek diye cok da arastirmadim.

microLED yayginlastikca ya bu OLED’ler, ya miniLED’ler bize de iner.

Seneye Apple Watch pahali modelde microLED bekleniyor. Uretimi Amerika’ya tasimak da planlarda. Ufak ekran, microLED uretimini denemek icin ideal.

iPhone’lara, iPad’lere, Mac’lere yuruyup sonrasinda laptoplarda gorulup en son masaustune gelmesi vakit alir.

TV’lerde var ama pahali. “Alirim” diyen zengine konsept urunu satip hem marka prestiji, hem kazanc, hem uretim deneyimi.

Bunlar gelinceye kadar pixel gecisinde en iyisi OLED. Image retention endisesi olmadan en iyi goruntu kalitesi miniLED. Ikisinde de QD oluyor.

miniLED TV’lerin fiyat/performanslari da yukseliyor. Monitorlerde de cok pahalidan pahaliya gecis yapiyor gibi.

Apple cok kufur yiyor ama onlar basi cekene kadar PC’de eski modeli yuksek fiyata kaktiriyorlar.

microLED’in bize inmesi vakit alacak olsa da bu QD miniLED’ler ve OLED’lerin alinacak fiyata gelmesini saglamasi acisindan ilginc.

TV yapan adam “bu quantum’lu” diye satacagi pahali model olmadan 4K’yi sana uygun fiyata vermiyor. MicroLED’ler yayginlassin, mutfaga da OLED koyulur :kayik:

4K 120hz uygun fiyat olsun, daha iyi. Kendimi biliyorum, 240hz’in farkini gorebilsem bile oyunun goruntu kalitesini arttirmayi tercih ederim. Gozume kestirdigim bu, 4K 240hz OLED’ler gibi ust modelleri cikarsa bunlar ucuzlar. Yeterince fiyat farki olursa 120 alir gecerim. Aramizda espri olsun diye bir defa “ya onu goz gormez zaten” yazarim ama :mrgreen: Fiyat farki az olursa olmusken tam olsun diye gozum 240’e kayar belki. Ya da o gun 120’e de butce yoksa 240 bekliyorum derim :zuh:

(Poor man's decision tree)

epi tarafından düzenlendi
ZvAnA and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Unutmadan monitör Gsync sertifikalı değil, Freesync sertifikalı, ancak Gsync ile de çalıştığını belirtmiş Reddit'te bir deneyen.

Freesync sertifika bedava Gsync paralı falan olabilir, öyle birşey geldi aklıma ama bilemiyorum tabii konuyu.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 minutes ago, T800 said:

Freesync sertifika bedava Gsync paralı falan olabilir, öyle birşey geldi aklıma ama bilemiyorum tabii konuyu.

aynen durum o, reklamını yapamıyor G-Sync var diye ama Nvidia Control Panel'den girip açıyorsun çalışıyor.

çok abartı bir fiyattan gelmezse ben bunu alayım olmadı, 4K monitör hevesim hiç yok, ultra-wide'da kullanmadım hiç, değişiklik olur.

gerçi amazon'da 1300 dolar diyorsan, burda en az 30 bin lira isterler ki, o da çok abartı bir fiyat.

o seviyeye çıktıktan sonra LG C3 42" geliyor, onu almak daha iyi olabilir, gerçi o da çok büyük kaçacak işte.

Neyse gelsinler bakalım, acelemiz yok nasıl olsa.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

30.000 TL olacağını zannetmiyorum, Samsung Odyssey Neo G8 ki 1499 USD'den çıkmıştı yanılmıyorsam burada an itibariyle 26.499 TL'ye almak mümkün. Yakında çıkar diye düşünüyorum, ben monitörleri hep Amazon'dan alıyorum son yıllarda(satıcısı da Amazon Türkiye olan), hem uygun oluyor hem de sonradan müşteri hizmetleri gayet iyi oluyor, en azından benim deneyimlerim bu şekildeydi.

LG'nin OLED TV'lerinin de 2023 modelleri gelecek ancak tabii fiyatlar baştan bir el yakar.

rammstein and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia kartlarina cekilen (burada gordugum) fiyatlara bakilirsa ya firsatcilik yapiyorlar, ya da mevcut kur seviyesine inanmiyorlar*. Bakalim bunlar nasil olacak.

*(Kuru baskilama cabasinin catirdama ayak sesleri olarak gormek mumkun)

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
54 minutes ago, infestor said:

is yerimdeki 49"lik samsung monitor

absürt olmasi disinda ne numarasi var bilmiyorum :) 

Uzun süredir 49" ekran kullanıyorum ama hiç full screen outlook falan kullanmak aklıma gelmemişti. :mrgreen:

Windows Power Toys içerisinde Fancy Zones var, en azından ona bir bakmanı tavsiye ederim.

infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung OLED G8 Vatan'da satılıyor an itibariyle, fiyatı 30.915 TL, başka bir yerde göremedim, diğer satıcıları da bir görmek lazım.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 1/23/2023 at 20:42, infestor said:

absürt olmasi disinda ne numarasi var bilmiyorum :) 

Çözünürlük 800x600 mü? Ekran epey bulanık gözüküyor :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LG C2 iyi fiyata bulunabiliyordu ancak büyüklüğü düşündürücü, o fiyata da rakibi yok ama monitörlere bakınca. LG ilk geldiğinde bir miktar pahalı oluyor galiba, takip etmek gerekli.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1. TV'lerde miniLED'ler FALD ( full-array local dimming) kullanarak contrast ve goruntu kalitesinde OLED'e rakip olmaya calisiyor ama windows masaustu uygulamalarinda bunu kapatmak gerekiyor anlasilan:

https://youtu.be/BfxXl0r_6T0?t=791

Hasta eder adami. Ya da kapatacaksin, sadece oyun ve filmde acacaksin. Oyle olunca genel kullanim icin OLED'in hala rakibi yok gibi.

2. Yeni Sony QD-OLED'ler parlaklikta zirve yapmis.

https://www.youtube.com/watch?v=H2GYUsqu8QA

3. Nihayet 31" (30-32 bekliyordum) bir OLED monitor gormusuz. O da TCL'den, demo unit, prototip. Panel kendilerinin, inkjet printing, piyasaya gelisi 2 seneye falan anca demisler.

https://www.youtube.com/watch?v=tK-oXPea6yg

Bu yil VR cihazlari cikarken onlar icin ozel yaptirilan panellerle bu OLED uretiminde de gelismeler olacak. Tablet'ler ve laptoplarda da daha cok goruyoruz, seri uretime ortalama maliyeti dusurebilir. Makineye en cok para veren PC Master Race'in de onune belki aciyip koyarlar sonunda.

Isin komik yani, bu gidisle oraya gelene kadar ayni fiyata "tek VR cihazi al makineye bagla, OLED 8K olsun, etrafinda 360 derecede istedigin sayida sanal monitor, donen sandalyeye monte edilmis klavye mouse standi onunde, " seviyesine ulasacagiz. Bir ekranda emailler, bir ekranda raporlar, bir ekranda TV... Multitasking oyle degil, boyle olur. O anda odaklandigin her ekranda single task, kesintisiz odak. Calisma alani masanin sigacagi cubicle degil, 1 metrekare alan, Japon mezar tarzi capsule oteller gibi ofis tarzi. Don babam don. Hayallerinin ekrani, kabuslarinin ofisi :mrgreen: 

wazzap and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4