Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.007 mesaj var

24” 1080p bir ekrana yıllar öncesine dönüp tekrar bakabileceğimi hiç sanmıyorum. Benim gözüm (ya da beynim) en son 120 ile 144 hz arasındaki farkı algılıyor. 144’den 165’e geçtiğimde değişen hiçbir şey olmuyor bana göre. O yüzden 500hz benim için mouse’umun 18000 DPI olması gibi bir özellik, asla kullanamayacağım… 

Tolga abi bana artık bi ultrawide monitör alalım yoksa bir gaflet anımda gidip 4K 16:9 monitör alacağım diye korkuyorum… @T800

44 minutes ago, T800 said:

Alienware 2524H çıkmış bu arada, 24.5 inç IPS panel, 1080p 500Hz. Fiyatı 830 USD.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

:)

Ben Samsung Odyssey G7 28" 4K 144Hz monitörden memnunum, tabii kendi klasmanında bir monitör, şimdi kalkıp da OLED, mini LED ile kıyaslanmaz. Bu boyutta 4K monitörde piksel yoğunluğu iyi olduğu için upscaler kullanımı göze batmıyor fazla, FSR 2 destekleyen her oyunda açıyorum Quality ayarında, DLSS de böyledir bu piksel yoğunluğu için. Hatta FSR 1 bile Ultra Quality ayarında göze batmıyor.

Bu saatten sonra ben kaliteli HDR görmek isterim, bu bakımdan olur ise mini LED veya OLED bakarım. Tipik LCD monitör ile bu saatten sonra işim olmaz, zaman hızlı akıyor. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, T800 said:

:)

Ben Samsung Odyssey G7 28" 4K 144Hz monitörden memnunum, tabii kendi klasmanında bir monitör, şimdi kalkıp da OLED, mini LED ile kıyaslanmaz. Bu boyutta 4K monitörde piksel yoğunluğu iyi olduğu için upscaler kullanımı göze batmıyor fazla, FSR 2 destekleyen her oyunda açıyorum Quality ayarında, DLSS de böyledir bu piksel yoğunluğu için. Hatta FSR 1 bile Ultra Quality ayarında göze batmıyor.

Bu saatten sonra ben kaliteli HDR görmek isterim, bu bakımdan olur ise mini LED veya OLED bakarım. Tipik LCD monitör ile bu saatten sonra işim olmaz, zaman hızlı akıyor. :)

https://videocardz.com/newz/amd-fsr2-vs-nvidia-dlss2-comparison-shows-only-one-winner
Senin monitör muhtemelen piksel yoğunluğundan kurtarıyor abi :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 10.04.2023 at 10:48, Peregrine said:

Bu tip olaylar yaşanmak istenmiyorsa ve gayet iyi bir HDR deneyimi, yüksek kontrast isteniyor ise tek alternatif an itibariyle FALD mini LED LCD monitör almak. 

Curve hikayesi rahatsız etmeyecek ise 34" OLED modellerden yaklaşık olarak %20 daha ucuza Samsung Odyssey Neo G7 32" bakılabilir. 32  inç, 4K 165Hz, VA panel, mini LED FALD arka aydınlatmalı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 dakika önce, T800 said:

Aynı OLED panel ile farklı markaların modellerinin karşılaştırması:

https://youtu.be/aMa5mo-v_Aw

Bu panel ile bir de Philips monitör gördüm, burada da satılıyor hatta.

aralarında en iyisi Samsung ama en sorunlusu da Samsung. Nisan ayın da büyük güncelleme getirecekler. Onu bekliyorum. Eğer bu güncelleme ile problemler giderilirse alacağım. Devam ederse bekleyeceğim. 

OLED deneyimlediğim için artık leş IPS ve türevlerine bakmak istemiyorum. OLED yanık olayı tabi risk ama dikkatli kullanınca sorun olacağını düşünmüyorum. Eski OLED değil bunlar. Ancak henüz monitör tarafında yeniler. Biraz daha oturmasını bekliyorum. Belki bu revizyonu pas geçerim ya da sallamam alırım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 dakika önce, T800 said:

Burada FALD 1196 mini LED arka aydınlatmalı VA Samsung monitör ile LG 42" OLED karşılaştırması var, burn in probleminden çekinenler veya bununla uğraşmak istemeyip LCD performansı nedir OLED karşısında diye merak edenler buna bakabilir:

https://youtu.be/IOq_pTEEObc

Samsung Odyssey Neo G7 çok güzel bir monitör. VA ile OLED siyah karşılaştırmasında hiç de kötü sonuçlar vermemiş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 Tam senlik bir OLED geliyor. Hatta bu yeni panel ile Monitör dünyası komple değişecek gibi duruyor. Çünkü yeni bir teknoloji. 

Dynamic Frequency and Resolution (DFR) – choose between resolution or refresh rate!

burada 2023-2024 için çıkacak OLED panellerin bir derlemesi yapılmış. Benim acele etmememin nedeni de aslında buydu. @stardust

bir sürü yenilik var. Samsung'un QD OLED revizyonların dan tutun da diğer panellerin getireceği yenilikler gibi.

örneğin, 

31.5″ with 4K and 240Hz refresh rate (and 480Hz support!)

32" inç 4K OLED 240hz native desteği olurken bu panel ayrıca “DFR” (Dynamic Frequency and Resolution) yani seçeceğin çözünürlüğe göre dinamik olarak Hz değerini de o çözünürlüğe göre uyarlayacak. şimdi ne var bunu zaten şuanda da yapabiliyoruz diyebilirsiniz ama bunu bu panel yine Native olarak yapabilecek. 

DFR allows
4K at 240Hz….OR
1080p at 480Hz

özellikle durağan oyunlarda 4K kullanacaksın ama rekabetçi oyunlara geçince çözünürlüğü FULL HD yapıp 480hz'e çıkacaksın ve görüntü yine native aralağında olduğu için bozulmayacak. 
DFR teknolojisinin panellere yaygınlaşmasından sonra artık 4K yada 2K gibi ayrımların olacağını sanmıyorum. 4K ekran alıp duruma göre 2K native yine kullanabileceğiz. OLED in getirdiği bir avantaj.  

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teknoloji gayet iyiymiş ancak faydalanabilmek için maksimum 27 inç panelde falan olması lazım, 31.5 inç panelde 1080p iğrenç olur.

Ancak iyi bir teknoloji, bakalım gerçekten yararlı olabilecek şekilde de kullanılabilir başka modellerde belki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 dakika önce, T800 said:

Teknoloji gayet iyiymiş ancak faydalanabilmek için maksimum 27 inç panelde falan olması lazım, 31.5 inç panelde 1080p iğrenç olur.

Ancak iyi bir teknoloji, bakalım gerçekten yararlı olabilecek şekilde de kullanılabilir başka modellerde belki.

PPI değerini aynı inç değerinde artırdıkları için 4K dan Full HD ye düştüğünde bile keskinliğini koruyacak ve bulanık olmayacak. OLED panelinin avantajlarını kullanacaklarmış bu DFR de. Ancak şu var. DFR yaygınlaştıkça mesela 4K Native ekran alıyorsun ama 2K native kullanmak istiyorsun. İşte artık bu mümkün olacak duruyor. Tabi şimdilik bu LED ve LCD panellere gelmeyecek gibi. OLED de ki esneklik bunlarda yok. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pixel per inch değeri gayet düşük olur 1080p çözünürlükte, onu kastediyorum. 

Okurum yazıyı da ancak bu dijital bir teknoloji değil mi ? 4K'dan 1080p çevirimi kolay değil mi ? Benim matematik süper değildir de dört adet pikseli tek piksel olarak birleştirsen al sana 4K'dan 1080p olmuyor mu ? 4K'dan nasıl dönecek tam olarak bölünmeyen bir sayıya 2560x1440 olarak ? İlginç, okuyalım bakalım.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 dakika önce, T800 said:

Pixel per inch değeri gayet düşük olur 1080p çözünürlükte, onu kastediyorum. 

Okurum yazıyı da ancak bu dijital bir teknoloji değil mi ? 4K'dan 1080p çevirimi kolay değil mi ? Benim matematik süper değildir de dört adet pikseli tek piksel olarak birleştirsen al sana 4K'dan 1080p olmuyor mu ? 4K'dan nasıl dönecek tam olarak bölünmeyen bir sayıya 2560x1440 olarak ? İlginç, okuyalım bakalım.

Senin olayı irdelemen daha önemli. Monitör dünyasını daha yakından takip ediyorsun. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
53 minutes ago, jackjoker said:

PPI değerini aynı inç değerinde artırdıkları için 4K dan Full HD ye düştüğünde bile keskinliğini koruyacak ve bulanık olmayacak

O nasıl olacak?

Tamam fiziksel olarak fiziksel PPI sabit kalacak ama 1080'de 4 piksel tek piksel gibi çalışacak. Nihayetinde efektif PPI değişmiş olacak. Bunu zaten mevcut bütün 4K panellerde yapabilirsiniz.
Buradaki tek fark çözünürlük düşürdükçe yenileme hızının artacak olması.

Bir yerden tanıdık geldi bu iş.
Eskiden CRT (tüplü) monitörler kullandığımız dönemde daha yüksek yenileme hızları için çözünürlüğü düşürürdük. Atıyorum 1280x1024 çözünürlüğünde 60hz çalışan tüplü monitör, 800x600'de 85hz 100hz falan çalışırdı.

Döndük dolaştık aynı yere geldik.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu teknolojide dört pikseli birleştirip 4K'dan 1080p'ye dönülebilir, bu fikrin yeni birşey de olmaması gerekir, burada bile yıllar evvelinden kaç defa yazıldığını biliyoruz. Burada bile yazılmış bir konunun Ar-Ge mühendislerinin aklına gelmemesi falan düşünülemez. Bazı OLED TV'lerde de yok  muydu bu ? Çözünürlük 4K'dan 1080p'ye düşünce istenirse 120Hz oluyordu diye hatırlıyorum bazı eski OLED TV'leri önceki yıllarda. 

4K'dan 2560x1440 çözünürlüğe bir geçiş olabileceğini zannetmiyorum, CRT gibi olmaz bunlar. CRT monitörlerde dot pitch ölçüsü vardı, piksel yoktu, dolayısıyla doğal çözünürlük diye bir konu yoktu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olursa da bir şekilde yol yöntem buldularsa iyi olur tabii, bu doğal çözünürlük işi ortadan kalkarsa performansa göre, isteğe göre çözünürlü ayarlamak çok daha kolay olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.vatanbilgisayar.com/dell-34-aw3423dwf-0-01ms-165hz-oled-wqhd-hdmi-dp-curved-gaming-monitor.html

25k dan satılmaya başlanmış. Bence fiyat iyi. Samsung G8 ile aynı panel ve aynı özellikler. Ancak Samsung da yaşanan Monitör - TV kronik sıkıntıları bunda yok çünkü safkan monitör bu. Ne dersiniz? @T800 görüşün önemli.

@stardust ne dersin?

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunu seyrediyorum ben de bilgi için:

Konsollara uymuyormuş, HDMI 2.1 yok ancak zaten bunda oynanmaz, 21:9 monitör, konsol için 16:9 tercih etmek lazım bence. Samsung QD OLED panel. 1800R curved. Ekran kaplaması kötü. Aydınlık odada iyi değil görüntü kontrast açısından. Tekst iyi değil. Oyunlarda veya içerik tüketmede burn in açısından problem olmaması gerekir ancak uzun süreli desktop kullanımlarında ve profesyonel masaüstü kullanımında uzun süreli durgun görüntü kullanımında tavsiye edilmiyor. Burn in garantisi 3 yıl demiş Alienware için. Dell sitesinde böyle diyormuş ancak buradaki durum ne olur bilinmez, araştırmak gerekli. Input lag iyi oyunlar için gayet. Color coverage gayet iyi yine HDR için, üst düzeyde. Gamma clamp yok SDR için demiş ancak beni pek etkilemiyor bu oversaturation durumu. Kendime göre ayar yapıp kullanıyorum. Samsung OLED G8 ile aynı panel. Ondan baya da ucuza görüldüğü kadarıyla.

Ben burn in riski düşük dahi olsa bu tip bir monitör almam, en ufak ekranda leke v.b. beni tamamen rahatsız eder. Mini LED benim için daha uygun. Yine Ultrawide sevmiyorum, kıvrımlı monitör sevmiyorum. Bana göre değil yani kısacası bu modeller. 

Özetlemeye çalıştım videodaki bilgileri daha geniş bilgi için bu kanal ve video takip edilebilir. OLED panelli monitör alınacak ise HDR, kontrast ve LCD'ye göre gayet yüksek piksel cevap süreleri için alınabilir, bunlar işe yarayacak mı kullanımda, yararı olacak mı bunlara bakmak ve bu monitörlerin de bu konularda ne kadar iyi olduğuna bakmak gerekir diye düşünüyorum.

stardust and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yarış, simülasyon tipi oyunlar ve filmler için Ultrawide iyi de özellikle shooter oyunlarda Ultrawide iyi değil bence, hele de ADS yapılırsa cücük gibi birşey kalıyor ekranın ortasında. Hikayeli tek kişilik oyunlarda bile bence pek kullanım alanı yok. 

Tabii tercih meselesi ancak bana göre değil pek, daha önce üç monitör ile surround da yaptım, 21:9 monitör de kullandım, şimdiki görüşlerim bu şekilde.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 25.04.2023 at 12:17, T800 said:

Bunu seyrediyorum ben de bilgi için:

Konsollara uymuyormuş,

Hocam DW modelinin konsol uyumluluğu yok DWF yani bu linkini verdiğim direkt konsol uyumlu. 

https://www.rtings.com/monitor/tools/compare/dell-alienware-aw3423dw-vs-dell-alienware-aw3423dwf/31231/35256?usage=3623&threshold=0.10

The Dell AW3423DWF has a Console Mode, making it more compatible with the PS5 than the Dell Alienware AW3423DW, which doesn't have the same feature. It can downscale a 4k @ 60Hz signal from the console, which results in a sharper image than a native 1440p signal, and there aren't any issues with VRR or HDR. Since the monitor doesn't support HDMI 2.1 bandwidth, you can't play 4k @ 120Hz games. As the PS5 doesn't support ultrawide formats, you'll see black bars at the sides.

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Uyumluluk yok derken kısaca 4K 120Hz ve Ultrawide olma durumunu kastettim. Rtings de belirtmiş bu durumları, siyah bar v.b. problemli konuları.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok