Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 1.975 mesaj var

Unutuyordum bak. :)

Ayakları baya yer kaplıyor, benim 75cm boyu olan masadaki 42cm boyu olan mousepad ile arasındaki mesafe bir santim falandır en çok.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

FSR 2 bu PPI değerinde maalesef baya göze batıyor belirtmek lazım, incelemelerdeki gibi yani konu, Cyberpunk 2077 4K'da Ultra falan olmuyordu 6900XT ile 3440x1440 gayet mümkün oldu upscaler açmadan Ultra ayarlarda.

AMD ekran kartları ile bu PPI değerinde baştan FSR 2 denemek lazım o da Quality'den daha aşağısına hele hiç bakmamak gerekir, olmuyorsa Intel XeSS baya başarılı Ultra Quality ayarında ancak performansı doğal çözünürlük altına bile düşürebiliyor dikkat etmek lazım o konuya. En iyisi ise hiçbir upscaler kullanmadan Adrenalin üzerinden Image Sharpness değerini 80'e çıkarmak. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu yılki bütçe bitti, seneye görüşelim. :)

Bu monitör için söylemek gerekirse yani bu çözünürlük ve tazeleme hızı için RTX 4070Ti tam uygun düşer. Hiç daha fazlasına gerek yok bence. :)

RTX 4070Ti sahipleri direkt geçebilirler bence.:kayik:

Monitör kontrast gerektiren sahnelerde bu neymiş dedirtiyor kesinlikle onu belirtmek gerekir.

stardust and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitör Displayport 1.4 ancak tahmin ettiğim gibi DSC desteği yokmuş, bu 8 Bit 165Hz 10 Bit 100Hz konusu ondan. Son derece saçma bir olay neden konulmamış ki acaba ? 

SDR oyunlarda farkeden birşey yok sonuçta da HDR her ne kadar ayar tutturamamış olsam da orada 8 Bit, 10 Bit farkı olurdu diye düşünüyorum, o konuya da bakayım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cyberpunk 2077'ye HDR ayarı yapabildim artık ne kadar iyi oldu bilmiyorum ancak farkettirdi baya normal SDR haline göre. 10 Bit ile 8 Bit Dithering farkını da farkedemedim Cyberpunk'ta. Resident Evil Village yine HDR ile güzel oluyor. Ray Tracing ile hele fark daha da iyi anlaşılır diye düşünüyorum.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5 ay önce LG C2 aldım ve her gün en az 2-3 saat kullanıyorum. Sık sık tarayıcı kullanmama rağmen, statik görüntünün uzun süre (göreceli 'uzun' tabii) ekranda bulunmasına rağmen burn-in hiç olmadı.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Burn-in bakmak için düz bir gri ekran kullanıyorsunuz değil mi? Bazı çok belirgin olmayan durumlarda ancak o şekilde görülebiliyor sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yazdım mı hatırlamıyorum, ben de birkaç ay önce eski LG 27UD58-B 'den Samsung Neo G8 'e geçtim. Attan inip ferrariye binmiş gibi oldu tabii. :) İki monitorün Rtings incelemelerine bakınca nasıl bir upgrade olduğu daha iyi anlaşılıyor.

HDR ve FALD 'a çok önem vererek almamıştım monitörü, esas aklımı alan faktörler bunlar oldu. Şimdi HDR olmayan bir oyun açınca gözlerim hemen arıyor. Aynı şekilde VRR (G-Sync compatible) büyük nimet.

Tazeleme hızı olarak bu monitör 240fps 'e kadar çıkıyor. Benim için 60 'dan 100 civarına çıkmak güzel fark yaratıyor, ancak özellikle dikkat etmiyorsam 120 ile 240 arasında öyle büyük farklar hissetmiyorum. Tabii kişiden kişiye değişir, forumda zamanında "120'yi gördüğüm andan beri 60'a bakamaz oldum" tarzı mesajlar görürdüm, ben o boyutta bir fark hissetmiyorum. https://www.testufo.com/ hariç tabii, orada 120 'ye bile iki saniye bakmak baş ağrısı yaratıyor. :)

Onun dışında 4K, 32", epey curved bir monitör. Ben sevdim baya.

rammstein and T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 minutes ago, Peregrine said:

Burn-in bakmak için düz bir gri ekran kullanıyorsunuz değil mi? Bazı çok belirgin olmayan durumlarda ancak o şekilde görülebiliyor sanırım.

Sadece gri değil, beyaz, siyah, kırmızı, mavi ve sarının farklı tonlarında inceledim. Burn-in yok. :)

Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Her oyunda HDR iyi olmuyor, renkler soluk oluyor, kontrastı öldürüyor, başka ayarlar denemek gerekli belki ama o kadar uğraşmaya gerek var mı bilemiyorum. 

İlginç bir durum dikkatimi çekti, 55" 4K OLED TV'ye de daha önce PC'yi bağlamıştım ve ayarlaması en kolay HDR oyun olan Resident Evil Village da abuk subuk renkli pikseller dikkatimi çekmişti, bunda da aynısı oldu. Film grain ayarını kapatınca düzeliyor bu. Film grain ayarını ya kapatmak ya baya kısmak gerekiyor daha iyi bir görüntü için çoğu oyunda. OLED'de oyun oynayanlar buna bir bakabilirler. LCD monitörde böyle bariz bir etkisi yoktu film grain ayarının. 100Hz 10 Bit ayarının da 165Hz 8 Bit Dithering ayarından daha iyi HDR oyun deneyimi sunduğuna ilişkin bir gözlemim de olmadı denediğim birkaç oyunda.

Çoğu oyunda da HDR açmak görüntüyü ciddi bozuyor SDR görüntüye göre. İyi kötü ayarlar ne iş yapıyor baktım ama bana hiç düzgün gelmedi çoğu oyunda HDR görüntü.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 hours ago, T800 said:

Masaüstünde de ikon bırakmadım, taskbar gizli, arka plan da her dakikada bir değişiyor, öyle bir tema buldum. Bir tek Recycle Bin kaldı masaüstünde, o da yok olsa iyi olacak aslında.

Masaüstünde ikon sevmeyen adamın (Bakınız : Ben) ilacı Fences.

Gerçi baktım da ben bunu 20 TL gibi bir fiyata almıştım Steam'den, 224 TL olmuş, kendi sitesinde 23.59 Dolares. Steam eskiden kendi sitesinden çok daha ucuza veriyordu şimdi çok daha pahalıya geliyor.

https://www.stardock.com/products/fences/#purchase

https://store.steampowered.com/app/1815630/Fences_4/

T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SDR için beğendiğim ayarları tutturdum artık, film grain, depth of field, chromatic aberration ayarlarını kimi zaman kısıp, gerektiğinde kapatarak bir denge yakaladım netlikte, Image Sharpness da açmak gerekiyor bir de. Standart modunda DisplayHDR True Black modunda kullanıyorum, Brightness 45, Contrast 75. Bu şekilde artık gayet iyi hikaye bazlı oyunlarda. Karanlık ortamda bilâkis daha da üst düzey görüntüsü var, şu ekran kaplama işini daha düzgün ayarlasalar iyiymiş, aydınlık ortamda kontrast seviyesi düşüyor ekranın ortam ışığını da yansıtması sebebiyle.

4-20 saat arasında pixel refresh yapmak gerekiyor, beni bir defa uyardı monitör yapmak için, sonrasında iki defa da ben yaptım, standby konumundayken ya da kendisi yapıyormuş ancak ben kapatıyorum monitörü stand-by konumunda bırakmıyorum.

1500 saatte bir de panel refresh yapıyormuş.

stardust and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Menüde panel health diye bir göstergesi var, o yeşilden sarıya döndüğü vakit artık kesin yapmak gerekiyormuş pixel refresh işlemini.

Fan sesi yok bir de duyulur vaziyette, hiç duymadım ben fan sesi monitör çalışırken. 

stardust, rammstein and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 minutes ago, T800 said:

Teşekkürler, daha iyileri sizlerin olsun. :)

Tolga abi daha iyisini yapana kadar en iyisi bu. 

Beni de şimdi stok kritik iken uyku tutmaz. En iyisi ben de alayım rahat uyuyayım. Yarın bir çılgınlık yapar Bahçeşehir’den kalkıp Topkapı’ya gider miyim… kulağa saçma geliyor…

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İnç başına düşen piksel sayısı da tekrar bulunsun burada:

27" 4K 3840x2160 PPI: 163,18

27" 2K(da diyen çok ancak değil @Whooosh 'un belirttiğine göre o bakımdan) 2560x1440(demek lazım esasında) PPI: 108,79

32" 4K 3840x2160 PPI: 137,68

34" 3440x1440 21:9 Ultrawide PPI: 109,68

Burada da görüldüğü gibi 21:9 34" 3440x1440 ile 16:9 27" 2560x1440 monitörlerin PPI değerleri aynı diyebiliriz. Keskinlik açısından bunların arasında fark yok.

27" 16:9 4K monitörlere geldiğimiz vakit PPI değeri dramatik bir biçimde artıyor. Görüntü netliği ve keskinlik algısı bu PPI değerinde  PC'den izleme mesafesinde gayet iyi. 4K çözünürlüğün "sihirli' PPI değeri olan 300 PPI değerine yukselebilmesi için 14-15" boyutlarına inmek gerekiyor ki artık o tablet olur. :)

Günün birinde çıkarsa ki çıkar bu gidişle herhalde gelecekte bir zaman 28" 7680x4320 8K monitörün PPI değeri 314,70. 

32" 4K yine de 27" 2560x1440'tan iyi olmakla birlikte 27" 4K'daki dramatik etki azalıyor artık. Kabul edilebilir PPI değeri için yine de 100-110 PPI altına düşmemek lazım bence.

T800 tarafından düzenlendi
epi and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 hours ago, stardust said:

Yarın bir çılgınlık yapar Bahçeşehir’den kalkıp Topkapı’ya gider miyim… kulağa saçma geliyor…

1 Mayıs kargocular çalışmıyormuş, aşırı zekice oldu internetten sipariş etmem...

neyse artık, gelişine hazırlık, temizlik, oda toplama falan yaparım.

ps: amayı düşünen varsa son 4 stok.

jackjoker, wazzap and T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, stardust said:

1 Mayıs kargocular çalışmıyormuş, aşırı zekice oldu internetten sipariş etmem...

neyse artık, gelişine hazırlık, temizlik, oda toplama falan yaparım.

ps: amayı düşünen varsa son 4 stok.

ooo hayırlı olsun. forum oledleniyor :) 

stardust and T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
22 hours ago, T800 said:

Kabul edilebilir PPI değeri için yine de 100-110 PPI altına düşmemek lazım bence.

100-110 ppi bir tık düşük aslında ama piksellere isim takabileceğiniz kadar da kötü değil, başlangıç sınırı diyelim biz buna.

Fakat oyun oynayan biri iseniz çok  üstüne çıkmanın da manası yok. Arttırdığınız her piksel ekstra işlem gücü gereksinimi demek. Ayrıca Windows'un scaling'i bozuk.

Bilimsel olarak şahin gözlü insan için belirlenmiş limit 128ppd (pixels per degree). 4K  çözünürlüklü 15.4" ekrana 60cm'den bakmaya eşdeğer bu rakam.

Ben bunun yarısına tavım, yarısı monitör mesafesinde 140ppi'a denk geliyor, fazlasında gözüm yok. (15.4 1080p/  21" 1440p / 4K 32"  ) 

T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows 11'i bir daha kurdum dün, AMD sürücüsü ayarlarından VRR açmak mümkündü ancak olması gereken Freesync Premium Pro görülmüyordu. Monitörün de update'i yaptım, bu update HDR ile ilgili daha çok zaten. Bu arada Nvidia ile AMD ekran kartlarında monitörün HDR ayarları da davranışı da farklı.

Masaüstü HDR ayarlarını kendime göre yapabildim, burada önemli konu SDR parlaklık değerinin iyi ayarlanması, yapılmaz ise masaüstü görünümü iyi olmuyor kesinlikle. SDR görünümüne göre kötü oluyor. Nvidia ekran kartları ile okuduğum kadarıyla update sonrası konsol modu ve source tone mapping açılarak ayarlar altından HDR Peak 1000 HDR modu kullanılabiliyor iyi kötü. Ancak Freesync source tone mapping işlemini kendisi yaptığı için bu ayarı açmak AMD ekran kartı ile mümkün değil. AMD ekran kartı ile monitörün de sertifikalı olduğu Display HDR True Black modunu kullanmak gerekli. 

HDR modunda monitörün parlaklık ayarı pasif hale geliyor, parlaklık artık kaynak kontrolüne geçiyor. Kontrast ile oynanabiliyor. Yine Microsoft Store'dan HDR calibration tool indirmek lazım, bu Microsoft'un kendi yazılımı, ancak Windows ile gelmiyor, indirmek lazım. Bu uygulama ile HDR kalibrasyonu yapmakta şart bence daha iyi görüntü için.

HDR bir de açıldığı anda renkler daha gerçek hale yakın olduğu için, monitör böyle ayarlıyor çünkü hazır modlarında anladığım kadarıyla, Custom olarak yine satürasyon vermek mümkün ama Custom HDR modu altında, neyse gözler satürasyon yüksek renklere alışmış ise burada sıkıntı yaşanıyor. Genel olarak oyunun kendi kullanımı, ayarlar HDR ile uyumlu olur ise HDR farkettiriyor. Shadow of the Tomb Raider'da mesela iyi cidden. Resident Evil serisinde yine iyi. Spiderman oyunları soluk geldi bana HDR olarak, SDR daha iyi bunlar kesinlikle. Yine Battlefield 2042'de bile HDR açılır ise ciddi fark oluyor. Ancak şöyle bir konu da var gözden kaçırmamak gereken, HDR açıldığı zaman oyundaki görüntü kusurları PPI seviyesinin de yüksek olmaması nedeniyle daha da bir göze batıyor. Bu nedenle Battlefield 2042 için SDR kullanmak gerekli daha kontrastsız bir görüntü olmasına rağmen.

Shadow of the Tomb Raider ancak böyle değil mesela, onu HDR oynamak lazım. Sonuç olarak oyun bazında denemek lazım hep.

stardust, wazzap and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800

Diablo 2 Resurrected HDR ile açınca, menü hdr olduğu belli şekilde güzel olsa da, oyunun kendi hali silik sönük, renkler kaçmış, sanki üstüne beyaz sis inmiş gibi bir hale dönüşüyor.

oyundan da monitörden de ayarları kurcaladım ama hiçbir şey fayda etmedi, tavsiyen var mı ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4