Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 1.980 mesaj var

@stardust DWF modeli aslında DW modelinde ki bazı durumların iyileştirilmiş versiyonu. bit derinliği kısmından kısmışlar sadece bir de gysync modülü yok. ama diğer tüm özelliklerde bizimki daha iyi. Yalnız bir modül farkına nerdeyse x2 fiyat farkı var. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu saçma sapan bir fiyat olmuş, DW 1299 USD, indirimli DWF  999 USD. DW olan model Samsung OLED G8 ile aynı fiyata olması gerekirdi bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 5/7/2023 at 2:04 PM, stardust said:

Bu monitörle bir çok oyunu baştan oynamam gerekecek, OLED+HDR+Ultrawide+Curved... benim için apayrı bir deneyim oldu.

İlk defa Ultrawide kullanan biri olarak hakkında ne düşünüyorsun?
Ben her canlı bir gün Ultrawide'ın tadını alacaktır diyorum ama çoğu kişi burun kıvırıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 minutes ago, Whooosh said:

İlk defa Ultrawide kullanan biri olarak hakkında ne düşünüyorsun?
Ben her canlı bir gün Ultrawide'ın tadını alacaktır diyorum ama çoğu kişi burun kıvırıyor.

Oyun için kesinlikle daha iyi. 

Last of Us Part 1, Wticher 3, Death Stranding, Red Dead Redemption 2, Cyberpunk 2077, Horizon Zero Dawn, Shadow of Tomb Raider... sistemde yüklü olan bu oyunlarla denedim. OLED olmasını bir kenara koyuyorum, oled olmasaydı bile 21:9 yerine 16:9 daha iyi gözüküyordu diyemem.

Ofis kullanımı, masaüstü iş yapmak için tercih edilir mi ? Yorum yapacak kadar kullanmadım henüz ama eğer oynayacağınız oyun 21:9 ultrawide destekliyorsa gerçekten çok daha güzel, insanı saran, oyunun içine çeken bir deneyim.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

God of War'da HUD iptal edilebiliyor, HDR ile görüntünün iyi olduğu örneklerden yine.

HDR açılınca bir de kontrast artışı olduğundan parlak yüzey yansımaları, ışık kaynakları çok daha gerçekçi oluyor. Shadow of the Tomb Raider da böyle. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, stardust said:

mcq8axq.jpeg

ben bu alete bir dalarsam, ne işe giderim, ne çişe... yemek bile yemeden yiter giderim bunun karşısında.

hiç iyi olmadı bu JJ, hiç iyi olmadı :zuh:

sorma farklı durumlarda değiliz. eski oyunları yeniden kurdum. sırf hdr içerikleri indiriyorum. bitik durumdayım. kimseyi bulaştırmayalım buna. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada bizim forumda Samsung G8 OLED almayı düşünen varsa

almayın. sadece bunu belirteyim.

çünkü şuan ülkemizde sadece bu satılıyor ve sürekli stok bulunuyor. QD-OLED deneyim diye bu hataya girmeyin sakın. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@stardust @T800

Dell Display Manager programını indirerek OSD de yaptığınızı bilgisayar üzerinde yapabilirsiniz.

bu fiziksel düğmeleri kullanmayı çok sevmeyen benim gibiler için güzel bir özellik.

tabi sadece bununla da bitmiyor.

bu programı komut satırları ile kullanarak ayrıca monitörünüz ile ilgili çok daha detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

örneğin,

aşağıda ki komutu yazarak monitörün aktif kullanım saatini görebilirsiniz. bunu normal şartlarda monitör size göstermiyor. JJ ama yakalar.

ReadMonitorActiveHours.jpg

aşağıda ki komut ile monitörünüzün üretim tarihi, aktif saati, fabrika seri numarası ( bu da sadece burada görebileceğiniz bir kod ) ( JJ bunu da yakalar ) 

ReadAssetAttributes.jpg

daha bir çok komut satırı var. deneyebilirsiniz. hatta ddm.exe /1:ExportSettings C:\temp\model1.json  komut satırı ile monitörünüzün tüm ayarlarını bilgisayarınıza indirebilir ve yine import komutu ile geri yükleyebilirsiniz. böylece bir ayarı bozdum eskisi nasıldı gibi derdiniz kalmaz. 

JJ Sundu

https://www.dell.com/support/kbdoc/en-sg/000060112/what-is-dell-display-manager#features

stardust, JardeL and T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu an Samsung'un 31.5" 4K QLED 60Hz monitörünü kullanıyorum ancak artık daha hızlı ve daha güzel görüntü veren bir monitöre geçme niyetim var. Olmuşken OLED de olsun hatta boyutunu da büyüteyim derken LG C1'in 48"lik modeline denk geldim. F/P açısından bakınca monitörlerden çok daha avantajlı ve beceri açısından da çok başarılı gibi geldi bana. Oyun için kullanılacak çoğunlukla. 120Hz ve G-sync özelliğe sahip. Burn-in dışında bir risk taşımıyor gördüğüm kadarıyla. Onun olmaması için yapılması gereken şeyler de var. O kadar para verdikten sonra gözüm gibi bakarım herhalde:mrgreen:

https://www.lg.com/tr/tv/lg-oled48c14lb

Ne dersiniz, olur mu bu zamaningo monitör olarak? Kullananlar çok memnun. C2 ile arasındaki fiyat farkına değmez diye düşünüyorum.

Elbette aynı fiyat bandında diğer tavsiyelere de açığım.

Biraz daha yüksek fiyata Samsung 50" QNED modelleri var gördüğüm kadarıyla. OLED'le yarışır diyen de var görüntü kalitesi olarak. OLED'deki sorunlar da yaşanmaz bunda hem. Bununla ilgili düşüncelerinizi de merak ediyorum açıkçası.

Şimdiden teşekkürler.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
45 dakika önce, MilesTeg said:

Şu an Samsung'un 31.5" 4K QLED 60Hz monitörünü kullanıyorum ancak artık daha hızlı ve daha güzel görüntü veren bir monitöre geçme niyetim var. Olmuşken OLED de olsun hatta boyutunu da büyüteyim derken LG C1'in 48"lik modeline denk geldim. F/P açısından bakınca monitörlerden çok daha avantajlı ve beceri açısından da çok başarılı gibi geldi bana. Oyun için kullanılacak çoğunlukla. 120Hz ve G-sync özelliğe sahip. Burn-in dışında bir risk taşımıyor gördüğüm kadarıyla. Onun olmaması için yapılması gereken şeyler de var. O kadar para verdikten sonra gözüm gibi bakarım herhalde:mrgreen:

https://www.lg.com/tr/tv/lg-oled48c14lb

Ne dersiniz, olur mu bu zamaningo monitör olarak? Kullananlar çok memnun. C2 ile arasındaki fiyat farkına değmez diye düşünüyorum.

Elbette aynı fiyat bandında diğer tavsiyelere de açığım.

Biraz daha yüksek fiyata Samsung 50" QNED modelleri var gördüğüm kadarıyla. OLED'le yarışır diyen de var görüntü kalitesi olarak. OLED'deki sorunlar da yaşanmaz bunda hem. Bununla ilgili düşüncelerinizi de merak ediyorum açıkçası.

Şimdiden teşekkürler.

ben bilgisayar için smart tv özellikli bir tv almazdım oled dahi olsa. bilgisayar için özelleşmiş monitörleri almakta fayda var. tabi bu benim kişisel görüşüm. başkası memnun kalabilir bilgisayar için. bir de 48" gibi devasa boyutu göz önünde bulundurmak lazım. ne kadar sağlıklı bilgisayar kullanımında? 32" 16:9 ölçüsünde ki sınır boyutu. 34" 21:9 da ki bana göre sınır boyutu. 48" 16:9 çok hayvani olmaz mı? 

bir de bu forumda C2 ile C1 arasında ki farkları yazmışlardı ve bu saatten sonra C2 alınmalı denmişti. TV kullananlar yorumlayabilir detayı bilmiyorum. 

bence 23-25 bin lirayı gözden çıkardıysan  bizim aldığımız monitörün tekrar stoklara girmesini bekle. 

bu arada QNED, QLED ve veya tüm LED türevlerinin OLED ile yarışır diyenlerinide engelle geç. kullanmadan önce bende bunu haklı bulurdum da, OLED den sonra bu görüntüyle yarışabilecek hiç bir led ve türevi yok. 

OLED de ki sorunlar da aslında sorun değil. kurallara uygun şekilde kullandığın sürece dert edilesi bir durum değil. ama tutup 7x24 aynı sahneyi sabit tutarsan elbette sorun yaşarsın. Ki artık bunu da istesen de yapamıyorsun OLED panellerde. Kendisi illa ki engelliyor. 

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
39 minutes ago, jackjoker said:

bu arada QNED, QLED ve veya tüm LED türevlerinin OLED ile yarışır diyenlerinide engelle geç. kullanmadan önce bende bunu haklı bulurdum da, OLED den sonra bu görüntüyle yarışabilecek hiç bir led ve türevi yok.

Miniled kullandın mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, wazzap said:

Miniled kullandın mı?

çok kez gördüm. Yan yana da gördüm. OLED ile kıyas bile kabul etmez. yahu arkadan aydınlatmalı led olsun ve veya benzeri bir teknoloji olsun, asla bir OLED in verebileceği görüntüyü veremez. Verir diyen açık açık ya kendini kandırıyordur ya da yalan söylüyordur.

Daha güvenlidir daha stabildir o konuyu tartışırım ama imaj kalitesi durumunu tartışmam. 

wazzap and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dead Space açtım oynadım OLED'de... yani altıma sıçmasam görsel şölen aslında.

Eski monitörde oynamıştım en son Dead Space @T800 hesabından, bi ara eski monitörü bağlayıp kıyaslayacağım.

@jackjoker ile tamamen aynı fikirdeyim. Monitörü almış olmamızdan kaynaklı bir durum değil bu. 

çalışıyorsanız OLED için çalışın, bunu derim bunu söylerim. Siyah gerçek siyah, görüntü doğal görüntü (IPS'deki gibi misal sarıların pis pis parlaması durumu yok), renk de zaten insan gözünün gördüğü renk gamının hepsini kapsıyor.

Diğer bütün kriterler 2. sırada, 4K ya da 2K, TN, VA, IPS farketmez. 24" olsun 1080p olsun ama OLED olsun. Tabi oyun oynanacaksa tazeleme hızı da önemli :D

rammstein and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, jackjoker said:

ben bilgisayar için smart tv özellikli bir tv almazdım oled dahi olsa. bilgisayar için özelleşmiş monitörleri almakta fayda var. tabi bu benim kişisel görüşüm. başkası memnun kalabilir bilgisayar için. bir de 48" gibi devasa boyutu göz önünde bulundurmak lazım. ne kadar sağlıklı bilgisayar kullanımında? 32" 16:9 ölçüsünde ki sınır boyutu. 34" 21:9 da ki bana göre sınır boyutu. 48" 16:9 çok hayvani olmaz mı? 

bir de bu forumda C2 ile C1 arasında ki farkları yazmışlardı ve bu saatten sonra C2 alınmalı denmişti. TV kullananlar yorumlayabilir detayı bilmiyorum. 

bence 23-25 bin lirayı gözden çıkardıysan  bizim aldığımız monitörün tekrar stoklara girmesini bekle. 

OLED de ki sorunlar da aslında sorun değil. kurallara uygun şekilde kullandığın sürece dert edilesi bir durum değil. ama tutup 7x24 aynı sahneyi sabit tutarsan elbette sorun yaşarsın. Ki artık bunu da istesen de yapamıyorsun OLED panellerde. Kendisi illa ki engelliyor. 

Boyut sorun değil benim için, bigger is better. 

Elbette C2'yi tercih ederim ikisi arasında ancak fiyat farkına değmez diye düşünüyorum. C2 aynı bantta satılmaya başlanırsa C1'i düşünmem.

Bahsi geçen monitörü de alabilirim elbet, acelem yok. Ben biraz daha büyük olsun istiyorum özellikle. Ben karar verene kadar stoklara girerse daha ciddi düşünebilirim.

OLED benim de ilk tercihim olurdu. Dediğim gibi burn-in olayı gözümü çok korkutmuyor. Pamuklara sararım(baby:lol:) ben onu.

Teşekkürler yorumların için. Biraz daha bekleyelim bakalım Alienware'i. Bu arada araştırmaya devam...

Ek: Bir de şunu buldum OLED olarak. Eski bir model ama fiyat fena değil özelliklerine göre. TV özelliği yok tabii.

https://www.ebrarbilgisayar.com/gigabyte-aorus-fo48u-48-3840x2160-120hz-1ms-hdmi-dp-type-c-hdr10-oled-gaming-monitor-pmu368483

MilesTeg tarafından düzenlendi
jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, stardust said:

Dead Space açtım oynadım OLED'de... yani altıma sıçmasam görsel şölen aslında.

Dead Space'te HUD sabit mi, kaldırabiliyor musun? Aman dikkat edin, yakmayın monitörü.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
46 minutes ago, Najaz said:

Dead Space'te HUD sabit mi, kaldırabiliyor musun? Aman dikkat edin, yakmayın monitörü.

Hud hiç yok. Silahın üstünde çıkıyor kurşun falan o da sabit değil. Diğer gerekli healt, statis ıvır zıvır da karakterin sırtında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HUD parlaklığı bazı oyunlarda HDR açıldığında nit cinsinden ayarlanabiliyor, bazı oyunlarda da HDR ayarından bağımsız tümden kapatılabiliyor. HUD bir tarafa mesela üçüncü kişi oyunlarda aynı karakter devamlı ekranın ortasında kalıyor, gerçi sabit değil ancak aynı yerde devamlı o karakter. 

Gotham Knights mesela HDR oynanmaz, öyle bir nit değerindeki HUD o şekilde olmaz. 

48" çok büyük yakından monitör kullanmak için. Bu TV olduğu için displayport yok, HDMI bağlanmak gerekecek. TV'de parlaklık limitlendirici var, ekranda çok parlak nesneler olduğunda uzun bir süre, panel ısındığında otomatik olarak parlaklık kısılmaya başlıyor. Samsung'un 34" 3440x1440 QD-OLED panelini kullanan bazı modellerde de var bu, Alienware kullanmıyor bunu. Ancak kullanıcılar açısından gördüğüm kadarıyla can sıkıcı bir durum. Masaüstü kullanımı da azımsanmayacak bir biçimde yapılacak ise OLED bence uygun bir seçim değil. Bu durumda HDR oyun da isteniyor ise tek çözüm mini LED arka aydınlatmalı monitör. Bu durumda da tek seçenek Samsung zaten an itibariyle ki Neo G7 ve Neo G8 de baya bir kıvrımlı, bunlarda masaüstünde üretime yönelik uygulama kullanmak bu yüzden sıkıntılı. Ancak tabii yanma gibi bir sıkıntı yok.

TV seçimi olacaksa C2 bu ara bulmak mümkün değil, son kalan LG 42C2'ler 20.000 TL gibi satıldı bitti, bir daha da gelmedi gördüğüm kadarıyla. C2 serisinde bir de 42" boyutlu panel özelinde Evo ve Evo olmayan eski seri panel kullanımı gibi bir problem olmuş okuduğum kadarıyla. C3 serisinin de eli kulağındadır artık. C3 serisinde de parlaklık artışı var ki OLED'in LCD panellere göre geri kaldığı bir nokta bu, %70 parlaklık artışından bahsedilmiş ancak ne ile kıyaslanmış onu göremedim. Bu saatten sonra LG 42C3 beklenir bence.

rammstein and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
52 minutes ago, T800 said:

48" çok büyük yakından monitör kullanmak için. Bu TV olduğu için displayport yok, HDMI bağlanmak gerekecek. TV'de parlaklık limitlendirici var, ekranda çok parlak nesneler olduğunda uzun bir süre, panel ısındığında otomatik olarak parlaklık kısılmaya başlıyor. Samsung'un 34" 3440x1440 QD-OLED panelini kullanan bazı modellerde de var bu, Alienware kullanmıyor bunu. Ancak kullanıcılar açısından gördüğüm kadarıyla can sıkıcı bir durum. Masaüstü kullanımı da azımsanmayacak bir biçimde yapılacak ise OLED bence uygun bir seçim değil. Bu durumda HDR oyun da isteniyor ise tek çözüm mini LED arka aydınlatmalı monitör. Bu durumda da tek seçenek Samsung zaten an itibariyle ki Neo G7 ve Neo G8 de baya bir kıvrımlı, bunlarda masaüstünde üretime yönelik uygulama kullanmak bu yüzden sıkıntılı. Ancak tabii yanma gibi bir sıkıntı yok.

Doğrudur hocam bazı videolarda benzer şikayetlerde bulunmuşlar. Hatta bir arkadaş monitörlerde olan otomatik ekran karartma özelliği için şöyle bir şey üretmiş:

https://www.youtube.com/watch?v=76wAEJOdBq8&t=135s

Elbette bir monitörle aynı olmasını beklemiyorum bu tür TV'lerin ama gördüğüm kadarıyla monitörleri özletecek bir kaç sorunları a yok değil.

Bir taraftan da içinden bir ses "şimdi almazsan sonra hiç alamayacaksın" diyor. Ekonominin yarın ne olacağı belli değil. Olabildiğince uzun vadeli borçlanmayla alınacak bir OLED TV'nin elimde olmayan bir OLED monitörden daha iyi olacağı fikri biraz elimi zorluyor açıkçası. Düşünme sürecine devam. Çok teşekkürler:thumbs:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Plazma televizyon almamıştım, yok ekran yanıyor yok iz kalıyor hiç bana göre işler değil. Şimdi OLED'den de yok piksel söndü, tembelleşti, izi kaldı, yandı bitti kül oldu durumları nedeniyle uzak duruyorum. Bir gün bu sorunlar çözülürse zaten kullandığım monitör eskimiş olur o zaman bakarız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Plazma Panasonic 50GT30 halen var bende. TV kanal seyretmek için hiç kullanılmadı ancak hem PS3 hem de PS4 buna bağlıydı. Yine altyazılı ve letterbox film çok seyredildi. Bir sıkıntısı yok. Bundan önce Philips 42" plazma bir TV vardı bende 480p, ilk jenerasyon bir paneldi herhalde o, onda baya bir TV logosu vardı ekranda yanık olarak.

Yine 2018'den bu tarafa Vestel 55" OLED TV kullanıyorum, bunda da çok fazla TV kanalı seyretmiyorum ancak, altyazılı dizi, film seyrediliyor bunda, gerek Dolby Vision gerekse de HDR olarak, bunda bir defa gözüme çarpan bir iz oldu, o da panel refresh yapınca düzeltmişti. Başka da gözüme çarpan bir ekran problemi yok.

Bunlar tabii dikkatli kullanılması gereken cihazlar. Kullanıcının ekstra dikkat ve özen göstermesi gerekli.

HDR oyun oynanmak isteniliyor ise de OLED veya mini LED monitör veya uyumlu TV gerekli. Bunun da başka bir yolu yok şu anda. HDR değer mi değmez mi ona da genel yorum yapamayacağım, kendi adıma ben gayet beğendim, uygulaması iyi olursa gayet iyi oluyor. Her oyunda da uygulaması iyi değil ancak. Yine SDR oyunlarda olduğu gibi basitçe parlaklık-kontrast tutturmak mümkün değil çoğu zaman. Bu da bir miktar uğraş gerektiriyor.

MilesTeg, rammstein and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4