Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.007 mesaj var

AMD ile Nvidia'nın HDR ele alış biçimi arasında bariz fark var Alienware AW3423DWF özelinde baktığım zaman. Oyunlardaki ayarlar tümden bozuldu benim. Hiç alakası yok ayar olarak. The Callisto Protocol'de siyah seviyesi ayarını Nvidia ile en kısık pozisyona almak gerekiyor ki orada bile görüntü gitmiyor. AMD ile bu şekilde bir ayar yapmanın imkanı yok. Siyah seviyesini bir miktar kıssan bariz fark oluyor görüntüde. Yine de tabii ayar tutturdum ancak karanlıkta bir daha bakmak lazım duruma. Bir de tabii diğer oyunlarda da ayarlara tekrar bir bakmam lazım. Nvidia ile monitörü konsol moduna alıp source tone mapping açmak mümkün, AMD ile böyle birşey mümkün değil. Bunu da bir deneyeceğim.

HDR calibration tool ile AMD 460 nits değerinde sonlanıyordu DisplayHDR True Black ayarında monitörün, Nvidia ile 500 nits değerinde sonlanıyor. 

Ekran kartı değişikliği ile aynı monitörde böyle bariz görüntü değişiklikleri olması çok ilginç geldi bana. Birşey daha eklemek gerekirse, Nvidia ile Cleartype da açtığımda tekstler daha bir okunur geldi bana AMD'den 3423DWF'te. Bu da ilginç bir durum. 

Tekst okunuşu açısından bu monitör özelinde Nvidia ile benim için problem kalmadı. 

T800 tarafından düzenlendi
rammstein and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@stardust @T800 monitör fiyatları 10-20k zamlanmış. tam zamanında almışız. geçen haftadan bu haftaya fiyatları bir çok yer revize etmiş. muhtemelen doların artacağını göz önünde bulundurarak erken zamlamışlar. geçen hafta 27k olan monitör bu hafta 40k.
yine geçen hafta 45k olan monitör bu hafta 66k olmuş. neredeyse tüm monitörlerin fiyatlarını yukarı çekmişler. 
bizim ki stoklar da yok ama gelirse kaçtan gelir bilmiyorum.

Cihanın haftalar önce bahsettiği olay gerçekleşti.

jackjoker tarafından düzenlendi
stardust and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, jackjoker said:

@stardust @T800 monitör fiyatları 10-20k zamlanmış. tam zamanında almışız. geçen haftadan bu haftaya fiyatları bir çok yer revize etmiş. muhtemelen doların artacağını göz önünde bulundurarak erken zamlamışlar. geçen hafta 27k olan monitör bu hafta 40k.
yine geçen hafta 45k olan monitör bu hafta 66k olmuş. neredeyse tüm monitörlerin fiyatlarını yukarı çekmişler. 
bizim ki stoklar da yok ama gelirse kaçtan gelir bilmiyorum.

Cihanın haftalar önce bahsettiği olay gerçekleşti.

Aynı olayın TV'lerde de gerçekleşeceği aşikar. Öyleyse 48" LG C2 EVO'yu tam zamanında almışım:icon_dance:

42" olsa onu tercih ederdim ama daha önce de dediğim gibi büyük ekranla bir sorunum yok. Hatta iyi ki bunu almışım diyorum şimdi. 6 taksit ve 3.000 TL'lik OPET benzin kampanyasıyla 26.000'e aldım LG bayisinden.

Ayarlarına daldım iki gündür. İçime sinen ayarlara ulaşmak biraz zaman alacak sanırım.

Resmen bilgisayarla ilişkim farklı bir boyuta taşındı. Şimdi artık panelde yanma olmasın diye gollumun kıymetlimise baktığı gibi bakıcaz kaçarı yok:cici:

Dolar kuruyla birlikte bakalım yeni fiyatlar kaçlara çıkacak.

Benim alım kararıma da şu video etki etti diyebilirim. Bir TV'nin en iyi oyun monitörleri arasında sayılması ilginç gerçekten.

https://www.youtube.com/watch?v=9FSFaYfvFLY

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 hours ago, MilesTeg said:

Aynı olayın TV'lerde de gerçekleşeceği aşikar. Öyleyse 48" LG C2 EVO'yu tam zamanında almışım:icon_dance:

42" olsa onu tercih ederdim ama daha önce de dediğim gibi büyük ekranla bir sorunum yok. Hatta iyi ki bunu almışım diyorum şimdi. 6 taksit ve 3.000 TL'lik OPET benzin kampanyasıyla 26.000'e aldım LG bayisinden.

Ayarlarına daldım iki gündür. İçime sinen ayarlara ulaşmak biraz zaman alacak sanırım.

Resmen bilgisayarla ilişkim farklı bir boyuta taşındı. Şimdi artık panelde yanma olmasın diye gollumun kıymetlimise baktığı gibi bakıcaz kaçarı yok:cici:

Dolar kuruyla birlikte bakalım yeni fiyatlar kaçlara çıkacak.

Benim alım kararıma da şu video etki etti diyebilirim. Bir TV'nin en iyi oyun monitörleri arasında sayılması ilginç gerçekten.

https://www.youtube.com/watch?v=9FSFaYfvFLY

Hocam güle güle, iyi günlerde, yanma olmadan kullan :) Ben de 42" gelirse diye 2 tane bayii ile konuştum ama dönen olmadı :\ Hangi bayiiden almıştın sen ?

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
33 minutes ago, allreadydead said:

Hocam güle güle, iyi günlerde, yanma olmadan kullan :) Ben de 42" gelirse diye 2 tane bayii ile konuştum ama dönen olmadı :\ Hangi bayiiden almıştın sen ?

Sağol hocam, daha güzelleri isteyenlerin olsun (adettendir:mrgreen:)

42" yok hiçbir yerde. Sahibinden'de var bir tane Ankara'da ama 25.000 istiyor. O yüzden o riske hiç girmedim. Açılmamış kutu falanmış söylediği kadarıyla.

Ben Ankara Çayyolu Gordion'daki LG bayisinden aldım. Cem var orada satışta. Genç bir arkadaş ama oldukça bilgili ve kafalı bir çocuk. İhtiyaç olursa, stok falan sormak istersen cebini verebilirim.

On 5/26/2023 at 5:03 PM, wazzap said:

Koskoca Miles Teg'e de bu yakışırdı. :baba:

Hocam 97" alamadım. Bin TL eksiğim çıktı. O yüzden şimdilik 48" alayım bari dedim:cici::lol:

wazzap and allreadydead beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, MilesTeg said:

Sağol hocam, daha güzelleri isteyenlerin olsun (adettendir:mrgreen:)

42" yok hiçbir yerde. Sahibinden'de var bir tane Ankara'da ama 25.000 istiyor. O yüzden o riske hiç girmedim. Açılmamış kutu falanmış söylediği kadarıyla.

Ben Ankara Çayyolu Gordion'daki LG bayisinden aldım. Cem var orada satışta. Genç bir arkadaş ama oldukça bilgili ve kafalı bir çocuk. İhtiyaç olursa, stok falan sormak istersen cebini verebilirim.

Hocam 97" alamadım. Bin TL eksiğim çıktı. O yüzden şimdilik 48" alayım bari dedim:cici::lol:

hocam sen bana at özelden numarayı. Ben Arcadium ve Tepe Prime'ın oradaki Mahall'e bıraktım ama arayan soran yok. Bir de Cem'i deneyelim :D

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 reddit de bir çok kişi Nvidia ekran kartında bizim monitörü şu şekilde kullanıyor. sende bir denesene bakalım oluyor mu? muhtemelen olur artık Nvidia kullandığın için. 

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yaptım bu ayarı custom resloution tanımlayarak, Nvidia Control Panel yine izin vermiyor 10 Bit ayarına da Windows ayarları altından 10 Bit olarak görülüyor, 8 Bit Dithering ayarına göre farkedilir bir değişiklik gözüme çarpmadı The Callisto Protocol HDR olarak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, T800 said:

Yaptım bu ayarı custom resloution tanımlayarak, Nvidia Control Panel yine izin vermiyor 10 Bit ayarına da Windows ayarları altından 10 Bit olarak görülüyor, 8 Bit Dithering ayarına göre farkedilir bir değişiklik gözüme çarpmadı The Callisto Protocol HDR olarak.

fark olmaz zaten. 10 bit 8 bit ayrımını kaynaktan alıyor. kaynak 10 bit olarak düzenlenip 8 bit olarak açarsak farkı anlarız. ama standart hemen hemen hepsi zaten 8 bit olarak yapıldığından fark göremiyoruz. ama şurada belli eder. 10 bit HDR destekli bir video, oyun vs olursa o zaman farkı görürüz diye düşünüyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yazilarin falan kalitesinin icine eden bir mod var, rengi 4:4:4 yerine 4:2:2 mi ne gonderiyor.

Tasarimciysan, filmciysen onu yapanin ensesine vururlar.

Oyuncuysan, oyle ayarlayinca monitoru daha yuksek hz akitabiliyorsan o da tasarimciya kafa atar.

Olaylar gelisir :mrgreen: 

Benim objective function’im max visual stimulation dersen is kisiye gore degisir hale geliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 saat önce, jackjoker said:

fark olmaz zaten. 10 bit 8 bit ayrımını kaynaktan alıyor. kaynak 10 bit olarak düzenlenip 8 bit olarak açarsak farkı anlarız. ama standart hemen hemen hepsi zaten 8 bit olarak yapıldığından fark göremiyoruz. ama şurada belli eder. 10 bit HDR destekli bir video, oyun vs olursa o zaman farkı görürüz diye düşünüyorum. 

Daha önce de bahsetmiştim bildiğim, tarihteki tek 10-Bit oyun Alien Isolation. Ancak HDR açıldığı anda artık renk derinliğinin 10 Bit olması gerekir.

Buradaki olay anladığım kadarıyla bu monitör 165Hz'de HDR açıldığında 8 Bit Dithering kullanarak gerçek 10 Bit'i simüle ediyor, 100Hz değerine inildiğinde gerçek 10 Bit oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Alienware AW423DWF ile aynı paneli kullanan Odyssey OLED G8'de de HDMI üzerinden 12 Bit mümkün sanıyorum. Kullanıcıları daha doğru bilgi verebilir bu konuda.

Kaliteli HDR  TV'lerin birçoğu 12 Bit zaten. 10 Bit minimum bir değer HDR için.

Bit derinliğinin artması banding'i engelliyor. 

T800 tarafından düzenlendi
MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, T800 said:

Alienware AW423DWF ile aynı paneli kullanan Odyssey OLED G8'de de HDMI üzerinden 12 Bit mümkün sanıyorum. Kullanıcıları daha doğru bilgi verebilir bu konuda.

Kaliteli HDR  TV'lerin birçoğu 12 Bit zaten. 10 Bit minimum bir değer HDR için.

Bit derinliğinin artması banding'i engelliyor. 

samsung g8 de 12 bit var da ne oluyor :) kullanamıyorlar. monitör uykuya geçince bilgisayara reset atmadığın sürece monitör uyanmıyor. bazen oyun esnasında görüntü donuyor bir daha düzelmiyor restart atmadığın sürece. yeni nvidia sürücülerinde 12 bit çalışmıyor. aynı şekilde DP den 12 bit çalışmıyor sadece hdmi 2.1 ile çalışıyor o da her kablo ile değil. windows dan 12 bit yapınca monitör kilitleniyor tepki vermiyor. gücü kesip yeniden açman gerekiyor. daha sayayım mı :) 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Alienware AW3423DWF ile başıma gelen bir hadiseden bahsedeyim, menü düğmesinin kullanımı bozuldu bir defa, kafasına göre hareket etmeye başladı, monitörün fişini çekmeden düzelmedi, bir de birkaç defa AlienFX ışıklandırması kapandı kendi kendine, menüden OFF konumuna geçmiş, bu da AlienFX ayarına reset atınca düzeldi, monitörün USB HUB'a bağlı Audiengine D1 DAC var, yıllardır monitör hub ile kullanırım her monitörde, ondan şüphelendim söktüm, bakalım yine aynı olaylar olacak mı ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
26 dakika önce, T800 said:

Alienware AW3423DWF ile başıma gelen bir hadiseden bahsedeyim, menü düğmesinin kullanımı bozuldu bir defa, kafasına göre hareket etmeye başladı, monitörün fişini çekmeden düzelmedi, bir de birkaç defa AlienFX ışıklandırması kapandı kendi kendine, menüden OFF konumuna geçmiş, bu da AlienFX ayarına reset atınca düzeldi, monitörün USB HUB'a bağlı Audiengine D1 DAC var, yıllardır monitör hub ile kullanırım her monitörde, ondan şüphelendim söktüm, bakalım yine aynı olaylar olacak mı ?

abi DAC'ları her zaman bilgisayarı takmalısın. HUB da olmaz DAC naptın :) bende 2 tane DAC var ikisini de bilgisayara takıyorum. bu sorun bundan kaynaklımıdır bilmem ama DAC konusunda yıllardır tecrübeliyim bu konuda fikrimi belirtiyim dedim :) 

T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 dakika önce, T800 said:

Kablosu aşırı kısa, bakalım onunla mı ilgili ?

aman diyim abi sakın HUB a takma. ben eski ASUS monitörün USB HUB devresini bozmuştum. DAC takılı değildi ama benzer bir aygıt takılıydı. ki DAC daha fazla voltaj çeken bir alet. O yüzden her zaman bilgisayara takman gerekli. hatta ben şuan kullandığım iFi DAC için ayrıca power adaptör yaptırdım ve USB den beslemesini bypass'a aldım. şuann USB den sadece ses verisini aktarıyorum power adaptör ile de güç besliyorum. kullananlar bu senaryoyu tercih edin demişlerdi. 

T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kendi sayfasından: Power Requirement: 110mA/5VDC

Gayet az bir değer, hatta:

"D1 Power
The D1 is powered directly from the USB input and passed through two stages of regulation to ensure no USB power variations affect the audio quality. Because of the efficiency of the D1, it can even be powered by a phone or tablet."

Yazmışlar, yıllardır bu şekilde kullanıyorum, 10 seneye yakın, birçok monitör ile kullandım, hiçbir problem yaşamadım, güç ile ilgili bir problem olduğunu zannetmiyorum, bir defa USB uzatma kablosu ile direkt PC'ye bağladım o zaman PC Wİndows kurulurken reset atamamaya başlamıştı, problemin bu olduğunu çözene kadar tabii baya uğraştırdı. Bunun kablosu ile ilgili bir problem olabilir, Audioengine A5+ hoparlörleri direkt anakarta bağlayıp kullanacağım bir daha monitör ile ilgili bir problem olmazsa.

Bendeki eski modeli de gördüğüm kadarıyla USB 5V DC, 200mA.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu da monitörün sayfasından:

PORTS

1 x HDMI (ver2.0)

2 x DP (ver1.4)

2 x SuperSpeed USB 5 Gbps (USB 3.2 Gen1) downstream port [Front bottom, one with BC1.2 charging capability at 2A (max)]

2 x SuperSpeed USB 5 Gbps (USB 3.2 Gen1) downstream port (rear)

1 X SuperSpeed USB 5 Gbps (USB 3.2 Gen1) upstream port (rear)

1X Audio line-out port (rear)

1 x Headphone-out port (bottom)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok