Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 1.985 mesaj var

FreeSync monitorler çıkmaya, incelemleri görünmeye başladı. Monitoru değiştirmenin zamanı artık. 

Yapılan ilk incelemelerde FreeSync başarılı görünüyor. Ancak temel bir fark var Gsync ile -ki bu standarttan değil, üreticinin tercihinden kaynaklanıyor sanırım.- , GSync kullanan monitorler 30hz 'e kadar düşebiliyor, Freesync 'te ise alt sınır 40hz . Bu da FreeSync in daha çok düşük fps lerde işe yaradığı düşünüldüğünde , önemli bir fark. 

modeller şunlar.  31.5' lik Samsung iyi görünüyor. 

http://techreport.com/news/27987/amd-makes-freesync-official-reveals-display-pricing

4K için , 1080p ölçekleme sorununu monitor kısmı epey aktif, yabancı forumda sordum. Ölçeklemeyi GPU 'dan yapmanın daha doğru olduğunu söylediler. Ancak teknik detay öğrenemedim.

Ek olarak incelemelerde 144hz , IPS , 1440p Acer bir monitor var. O da iyi bir tercih olabilir gibi duruyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlk örneklere atmalamak lazım hocam. Biraz zaman geçsin, ikinci hatta üçüncü nesil modeller çıksın, düzeltmeler iyileştirmeler yapılsın ondan sonra alım yapmak daha mantıklı gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öyle gibi görünüyor. Freesync ,gsync ayrımı uzun süre gitmez, bana Nvidia freesync i desteklemek zorunda kalır gibi görünüyor. 

Ancak el kaşınmaya başladı yeni monitor için :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hem Freesycn hemde Gsycn destekleyen monitörler beklenmeli bence, bildiğim kadarı ile bu özelliği ilk barındıran monitör yukarıda likini verdiğiniz monitör.  

Yanlışsa düzeltin. 

34" AH- IPS panel, 4 ms GTG, 75Hz 'e kadar çıkabiliyormuş.

http://www.guru3d.com/news-story/acer-xr341ck-gaming-monitor.html

Bu IPS paneller ghosting yapacak mı çok merak ediyorum. Eski monitörüm ile BF4 oynarken ekran çok ciddi bir şekilde bulanıklaşıyordu, input lag da vardı.

Bende beklenmeli diyorum çünkü bir kaç seneye bu IPS, response time, refresh olayları çok iyi noktalara gelir hemde donanımlar daha yeterli olur. SLI, CF

yapmadan tek kullanmak her zaman en sağlıklısı. 

Bu arada @ ResetButton nasıl bir monitör kullanıyorsunuz şuanda ? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hem Freesycn hemde Gsycn destekleyen monitörler beklenmeli bence, bildiğim kadarı ile bu özelliği ilk barındıran monitör yukarıda likini verdiğiniz monitör.  

Yanlışsa düzeltin. 

Bu arada @ ResetButton nasıl bir monitör kullanıyorsunuz şuanda ? 

Şu anda Samsung T260 (26'  , 1080p aslında 1200p  16:10)  kullanıyorum. Aldığımda iyiydi tabii ama şimdi memnun değilim. 

O monitor hem Freesync hem Gsync desteklemiyor. iki farklı modeli var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

T260 varsa zamanı gelmiş ama bu tür high end bir gaming monitör için biraz daha beklenebilir. 

Evet beklenebilir de, işte beklemenin sonu yok. Hep çıkma üzere olan daha iyi bir monitor var . Bu monitorler oturduğunda , bu sefer de , OLED monitorler çıkmak üzere olacak :)

FreeSync 'te önemli bir sorun var. Bu modellerin çoğu min 48 hz e düşüyor. Yani 65hz ile 48 hz arasında değişiyor tazeleme frekansı . Bu da avantajlarından yararlanmak için yetersiz, 30 'a , hatta 20hz 'a kadar düşmesi gerek diyor incelemeleri yapanlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

144Hz IPS bir monitor sonunda piyasaya çıktıysa, bir monitorde g-sync ve freesync'e bakmadan ilk önce bakacağım şey bu olur. Ben beklemiyordum açıkçası 144 hz bir IPS monitor.

Yeni evde masamda iki monitor kurlumu yapacağım, ileride alacağım ana monitor bu özellikleri barındıran bir monitor olur artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

144hz IPS monitolerin detaylı incelemelerini görmek lazım(mış.) . O hıza ulaşmak için şu overdrive 'ı çok abartılı kullanıp, daha kötü görüntü yaratıyor olabilir deniyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

144hz IPS monitolerin detaylı incelemelerini görmek lazım(mış.) . O hıza ulaşmak için şu overdrive 'ı çok abartılı kullanıp, daha kötü görüntü yaratıyor olabilir deniyor. 

incelemesi çıkmıştı zaten bi sıkıntısı yoktu...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O iyiymiş aslında ama 27-28' . Ben en az 30' hatta 32' arıyorum. 

Lapto, tablet derken , bizim gibi masaustu bilgisayar kulanan azalınca, monitorler geri planda kaldı. Telefon ekranlarının onda biri kadar haber olmuyor yeni monitorler. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Herkese merhaba tekrar, DHW'nin açılası yok herhalde artık.:(

Neyse, konuya gelirsek baya bir süredir GTX 980 SLI ile ASUS PG278Q GSync kullanıyorum, GTX 980 SLI genel olarak bu düzenem için yeterli, ancak bir tanesi yine yetmez onu söyleyemek lazım.

Bir de şu var, 40 FPS falan her ne kadar tearing falan yapmasa da yeterli değil 55 FPS altında hatta düşünmemek lazım. Daha ayrıntılı da yazarım bir ara ama gerçekten de G-Sync veya işte adı önemli değil bu teknoloji neden daha önce çıkartılmadı anlamak mümkün değil.

Gayet güzel bir teknoloji.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

T800 de gelmiş, ne güzel :) 

Şu andan sonra Freesync veya Gsync desteklemeyen monitor çıkmaması lazım. 

Bir iki yeni model daha var ama birinde freesync yok . Diğerinde biraz eksik de olsa var.

Şu 32' philips alınabilirdi mesela freesync olsa,

Philips Offers New 32-inch Monitor With WQHD resolutio

http://www.guru3d.com/news-story/philips-offers-new-32-inch-monitor-with-wqhd-resolution.html?utm_source=feedburner&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+guru3d%2Fnews+%28Guru3d+Latest+News+%26+Articles%29

Asus tan 144hz lik bir model var. Ancak freesync i aktifleştirince max 90 hz oluyor.

Asus' 144Hz MG279Q monitor may top out at 90Hz with FreeSync

http://techreport.com/news/28199/asus-144hz-mg279q-monitor-may-top-out-at-90hz-with-freesync

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tek GTX 980 ile oyundan oyuna değişir ancak 2560X1440 100 FPS üzeri hedefleniyorsa bir adet GTX 980 ile uğraşmamak lazım. Bilindiği gibi oyunların çoğu ilk çıktıkları anda optimizasyon özürlü oluyorlar. Örnek vermek gerekirse GTX 980 SLI ile AC: Unity MSAA olmadan tüm ayarlar açık bir biçimde 75-85 arası dolaşıyor hele AMD ekran kartınız var ise durum daha da vahim, DA: Inquisition yine aynı gibi FPS seviyeleri açısından ama onda AA açılı halde. BF4 Ultra ayarlarda 100 üzeri genelde, Metro Redux yine 100 üzeri SSAA açılmazsa, GTA V tüm ayarlar sonda MSAA 2X, TXAA açık 75-90 arası v.b. Tek GTX 980 ile monitörün 144Hz olmasından fayda sağlanmaz kesinlikle basit oyunlar oynamadıktan sonra.

Bu arada ucuz yollu G-Sync beklememek lazım yakın zamanda 1920x1080 olanları bile 2500 TL civarında, Teknoseyir'de böyle bir yorum vardı AOC v.b. geliyor bekleyin falan gibi ama kazın ayağı öyle olmadı, en azından Vatan fiyatları bahsettiğim seviyelere yakın.

Bu işe para harcamayı düşünen varsa şunu beklesin derim:

http://www.tomshardware.com/news/acer-releases-g-sync-curved-monitor,28975.html

Ancak bunun Türkiye fiyatı ki gelir mi onu bile pek zannetmiyorum bu seviyeler ile 5.000 TL civarı olur zannederim. Ayrıca 120-144Hz olması da biraz karanlık gibi şu anda, 75Hz olacak büyük ihtimal ki o zaman ben almazdım bunu, 144Hz olması halinde bunu beslemek için en azından üçlü GTX 980 SLI da gerekir ki kurulumun maliyeti 11.000-12.000 TL gibi olabilir bu durumda. Bunları da göz önüne almak lazım.

G-Sync ama 55 FPS üzerinde kalındıkça ki hele 100 civarı ve üzerinde aynen film nasıl akıp gidiyorsa öyle bir deneyim sağlıyor. Input lag dikkatimi çekmedi ama oynadığım FPS'lerde 100 üzeri FPS aldığım için düşük FPS'lerde durum ne olur onu da test etmek lazım. Ama kesinlikle görülmesi lazım, anlatmakla kafanızda pek netleşmez olay.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Crossfire için Freesync desteği ileri bir tarihe ertelenmiş, Nisan ayı deniliyordu ama olmamış.

Görenlerden birilerinin yorumunda da minimum frame rate değerlerinde Nvidia G-Sync çözümü daha başarılı bulunmuş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   1 üye