Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.007 mesaj var

34 minutes ago, ResetButton said:

Ablanın şaşı olması title ı manasız kılmış.. :cici:

Narcissus tarafından düzenlendi
Sayfa başna gelince quote yapmak zorunda kaldık..
stardust and Atrin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sevimli hareketler yapıyor bu abla, video'ya konsantre olamadım.

240hz güzel ama bu saatten sonra 24" 1080p monitöre dönmeye değer mi ?

kısaca cevaplayayım: hayır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mercedes E200 arabaya biliyorsan, sırf daha hızlı diye onun konforunu bırakıp pejo 206 gti almazsın. Herşeyi bire bir kullanmak lazım değil nasıl olacağını anlamak için, bilgisayarlar ile geçen çeyrek asrın tecrübesi konuşuyor burda :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten 250Hz çok uçuk değerler. Onu AAA'da yakalayabilecek ekran kartı-işlemci kombinasyonu bile neredeyse yok. Olay bir raddeden sonra kalite/Hz'e dönüşüyor. 1440p 144Hz zaten günümüz şartlarında en iyisi bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu monitör zaten genel oyuncu kitlesine yönelik değil, daha çok CS:GO, Overwatch gibi oyunlarda 240 FPS'nin avantajını kullanabilecek kitleye yönelik daha çok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mesela bu monitör şuan bende olsa Rainbow Six Siege için kesinlikle 240 hz avantajını kullanırdım. Atıyorum tam köşeyi dönerken önünüze rakip oyuncu fırladı ve koşu halinde, aim alıp nişan almaya çalıştığınızda 144hz - 240hz farkını görebilirsiniz. Tazeleme oranı ne kadar yüksekse o hızlı hareketli sahnelerde o kadar net, kararmamış görüntü elde edersiniz. Siege de 1440p'de bile birkaç ayar kısınca max fpsnin 210'lara vurduğu oluyor. 1080p'de de 240 fps yakalamak olası gtx 1080 ile. Ama bu monitör satışa çıktığından beri söylediğim gibi gereksiz pahalı bir monitör. Şuan ki 1080p 144hz g-sync monitörler fiyatına yakın olmalıydı. Öyle olsa ikinci monitör olarak kullandığım 120 hz 1920x1080 çözünürlükteki monitörüm yerine kesinlikle düşünürdüm. Ergotron çift monitör standıyla anında bir monitörü diğerinin önüne geçirmek anlık kolay bir iş olduğundan oyununa göre istediğim monitörü rahatlıkla kullanabilirdim.

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
44 minutes ago, T800 said:

Bu monitör zaten genel oyuncu kitlesine yönelik değil, daha çok CS:GO, Overwatch gibi oyunlarda 240 FPS'nin avantajını kullanabilecek kitleye yönelik daha çok.

Yani senin gibi pc karşısında çay içip single player oynayanlar için değil diyor küçük @stardust.. :cici:

Narcissus tarafından düzenlendi
TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HB'nın KDV indirimi kampanyasından Samsung C24FG70 monitör siparişi vermiştim. Ürünü dün teslim ettiler. Bir hevesle eve gidip kurulumu yaptım. Diğer konuya yazdığım mesajı buraya da alıntılayayım...

Monitör 24" 1080p. Kavisli paneli VA tipinde, 1 ms ve 144 Hz tazeleme hızı var. Freesync destekli. VA panel olmasından ötürü kontrast oranı epey yüksek; ölçümlerde 1:3000 değerine çok yaklaşıldığı görülmüş. Ayrıca IPS panellerde görülen, karanlıkta parlama olayı bu panelde yok. 178 derece görüş açısı sunuyor. Epey ergonomik bir standı var ama benim gibi Ergotron tarzı farklı bir stand kullanmak veya monitörü duvara sabitlemek isteyenler için VESA uyumluluğu da mevcut. 1 DP, 2 de HDMI girişi var. Güç adaptörü harici, bu sebeple 3 kg. gibi hafif sayılabilecek bir ağırlığı var.

Bu devirde 1080p bir monitöre bu parayı ödemek abes gelebilir ancak bana özel şöyle bir durum var. mini-ITX kasama ancak GTX 1060 sığdırabiliyorum, bu kartın 1080p üstü çözünürlüklerde performansı pek iç açıcı değil. GTX 1070, 1080 gibi kartların "mini" sürümleri için de kapıyı 2000 TL'den açıyorlar. Yani güncel oyunlarda, 144 Hz paneli anlamlı kılacak 100 FPS ve üzeri performans değerlerine ancak 1080p'de ulaşabiliyor GTX 1060.

İşin diğer boyutu da, ASUS, BenQ gibi üreticilerin TN panelli 144 Hz monitörlerinin fiyatlarının hala 1400-1500 TL seviyesinde olması. G-Sync desteği de isterseniz fiyatlar bir anda ikiye katlanıyor neredeyse. Uzunca bir süre 2. elde böyle bir monitör takip ediyordum, bu iş için de 1000 TL kadar para ayırmıştım. Şimdi TN panelden kat be kat üstün olan VA panelli bir 144 Hz monitörün sıfırını 1500 TL'ye, üstelik 5 taksitle satın alabiliyor olmak cazip geldi. Freesync desteği de işin bonusu oldu. İleride bakarsınız AMD Fury'de olduğu gibi Vega'nın Nano'sunu falan çıkartır, biz de Freesync'ı deneme fırsatını yakalamış oluruz :)

Her neyse. Monitör gelsin bir kurcalayalım :) Bakalım 144 Hz methedildiği kadar var mıymış... Bu benim ilk 144 Hz deneyimim olacak. Ek olarak, IPS paneldeki geniş görüş açılarına ve renk doğruluğuna o kadar alışmıştım ki, 144 Hz bile olsa TN panelli bir monitör kullanmak attan inip eşeğe binmek gibi olacaktı. TN panelli monitör fiyatına VA panelli 144 Hz monitör aldık, umarım "too good to be true" durumu yaşamayız.

Technopat'ta monitörün incelemesi yayınlanmıştı geçenlerde:

Daha detaylı inceleme de şurada:

https://pcmonitors.info/reviews/samsung-c24fg70/

Sonuç: "İşte bu!" diyebileceğim bir fark hissetmedim :D Daha çok "Ee bu muymuş?" diye düşündüm. Özellikle burada da sıklıkla dile getirilen "masaüstü kullanımda bile farkı hissedebiliyorsun" ifadesi bende pek karşılığını bulmadı. Geceyle gündüz gibi bir fark yok ilk izlenimlerime göre. Belki biraz daha uzun zaman geçirmeliyim monitör başında, gözün alışması zaman alıyor olabilir.

Bir önceki monitörüm, 75 Hz'de çalışabilen, e-IPS panelli bir DELL U2312HM. 6-bit + FRC şeklinde 16.7M renk üreten, bu sayede diğer IPS panellere nazaran daha iyi tepkime süresine sahip ve TFTCentral'ın ölçümlerinde 0 ms input-lag değeri veren ender monitörlerden. Bu yüzden, 144 Hz'in farkını tam anlamıyla hissedememiş olabilirim. Grafik kartı olarak su soğutmalı bir GTX 1060 6 GB kullanıyorum. Kart hızaşırtma ile 2100 MHz GPU, 9 GHz RAM şeklinde çalışıyor. Bu halde 1080p ultra ayarlarda BF3'te 120+ FPS, Doom'da 100+ FPS değerlerini alıyorum. Yani monitörü iyi-kötü 144 Hz'i doyuracak şekilde besleyebiliyor kart.

Monitörün en hoşuma giden yanı, VA paneli sayesinde IPS monitörümde şikayetçi olduğum, karanlıkta siyahların parlaması sorununa kökten çözüm getirmiş olması. Kontrast oranı IPS'le kıyaslanamayacak denli iyi. O çok övülen Quantum DOT özelliği, yani sRGB renk uzayının %125'ini kapsayan görüntü modu benim pek hoşuma gitmedi. Bu modda renkler çok canlı evet ama ben doğal renklerin peşindeyim. Bu yüzden sRGB modunu daha başarılı buldum. Samsung her monitörü fabrika çıkışında tek tek kalibre etmiş, kutunun içine de üzerinde monitörün seri no'sunun da bulunduğu kalibrasyon sertifikasını koymuş. Kutudan çıktığı haliyle, sRGB modunda Delta E değeri 2.

Bu monitörle hemen hemen aynı fiyata satılan Asus VG248QE'ye ait şu fotoğrafı görünce, 144 Hz de olsa TN panelli bir monitör almamakla ne kadar doğru bir iş yaptığımı anladım. Böyle bir görüntüye 5 dakika bile tahammül edemezdim herhalde.

Qanmdv.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

biz 144hz'in farkını sadece desktop ortamında bile bariz bir şekilde farkedebiliyorken, bu tarz yorumlar biraz talihsizce oluyor tabi kendi açımızdan...

bu arada yukarıdaki monitör karşılaştırma tam anlamıyla bir saçmalık. vg248'de parlaklığı ve kontrastı en sona dayamışlar diğerinde de optimal değerlerde tutup öyle resim çekmişler. kesinlikle böyle bir fark yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@TiesTorN "Talihsizce" gibi tuhaf kelimeler kullanmasak yorum yaparken? Sonuçta kendi deneyimimi aktariyorum, bu neye göre, kime göre talihsiz oluyor anlamadim.

Lüzumsuz mesajlarınla konumu daha fazla kirletmezsen sevinirim...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

:zuh: ne o benden mi öğrendin öyle lafları bakayım sen :cici:

yanlış yerde kullanmışsın ama olmamış, konu senin değil :baba:

Sonuçta kendi deneyimimi aktariyorum, bu neye göre, kime göre talihsiz oluyor anlamadim.

böyle bişey diyebilceğini öngörerek mesajımda "kendi açımızdan" yazmıştım zaten, yani 144hz'i farkedenler olarak :1pof:

@Najaz

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

144hz her kullanıcıyı tatmin edecek diye bir kaide yok. Adam diyor ki " beklentilerimi karşılamadı", belki 144 kesmedi adamı 240hz falan kullanması lazım.

Bir de işin ekran kartı tarafı var. Eğer 144+ fps alamıyorsanız yine bir faydası olmuyor monitörün 144hz olmasının. O monitörü besleyecek bir ekran kartı lazım.

Ne olursa olsun masaüstünde pencereleri sağa sola taşırken çok bariz belli ediyor yüksek hızlı monitör kendini. Öyle süper manyak olmuyor aslında ama olması gerektiği gibi oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Uzerindeki eye tracker yeterince hizliysa ekran kartinin gozun odaklandigi bolumu 4K, odak disi kalan bolumu dusuk cozunurlukte render ederek performanstan kazanmasi mumkun. Tabi nvidia'nin driver destegine bakar. Gsync HDR monitorlerde bu ozelligi yeni bir standart olarak etiketlemeye niyetleri varsa yakinda duyariz.

4K monitor icin erken, performans nasil yetecek dendiginde bunu olasi yontem olarak dile getirmistim ama 40" monitor icin dusunuyordum. 27" monitorlerde boyut eye tracking teknolojisinin performans icin kullanilmasina yetmeyebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok