Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.007 mesaj var

On 01.01.2018 at 13:50, wazzap said:

Kore işi ucuz Freesync, 1440p, 144Hz, AV-HA (IPS), 27" monitör.

https://www.ebay.com/itm/322833493048

https://www.youtube.com/watch?v=J2sVe90hTA8

300 dolara süpermiş acer 144 lüğü almamış olsam kesin bunu alırdım ips + 144 + 1440p mis. Aletin kasa tasarım falanda hoşuma gitti çok.

Enyalios tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

son zamanlarda yaşadığım ghosting sorunundan illallah dedim lg monitörü satıp yerine asus vp278 modelini aldım, kalibrasyonu yapıp 3-4 oyunda denedim fena değildi, olan 200 lirama oldu ama şu ghosting olayından kurtuldum sonunda. peki blue light filtresini kullanan var mı aranızda? açınca görüntü soluklaşıyor biraz ara sıra nette dolaşırken kullanıabilir ama oyunlarda kullanılacak seviyede gelmedi bana

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mavi ışık filtresi windowsun içinde bile var zaten.. Az ışıklı ortamda gözü korumak veya uykudan önce PC kullanan birinin uyku kalitesini bozmamak adına var olan bir ayar zaten.. o nedenle iyi veya kötü olarak değerlendirmelik bi konu değil yani.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://techreport.com/news/33047/nvidia-bfgds-take-low-lag-g-sync-gaming-to-the-biggest-screen-in-the-house

Called BFGD, for Big Format Gaming Displays, these 65" 4K screens offer HDR support and 120-Hz variable refresh rates. Their full-array local-dimming backlights promise 1000-nit peak brightness levels, and quantum-dot enhancement films in those backlights promise full reproduction of the DCI P3 color gamut for rich color with cutting-edge content.

https://rog.asus.com/articles/gaming-monitors/rog-swift-pg65-big-format-gaming-display-bfgd-120hz-gsync-65-inch-4k-with-hdr/#

The Swift PG65 features ultra-low latency; the time from display input to pixel response is comparable to G-SYNC desktop gaming monitors, delivering a responsive giant-screen gaming experience.

While gamers need a high refresh rate that varies with their system’s FPS, cinephiles crave support for very specific fixed rates that perfectly match source films. Thanks to G-SYNC variable refresh rate and variable overdrive technology, the PG65 supports video playback at native frame rates, including popular 23.976, 24, and 25-FPS formats. Footage is displayed exactly as the director intended, with no interpolation or other fudging.

Budur. 32-40 inch de isteruk!

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://techreport.com/news/33158/nvidia-bfgds-behave-just-like-bigger-g-sync-screens-and-that-great

What's most disarming about and perhaps the greatest success of BFGDs is that they look and feel exactly like the high-refresh-rate G-Sync monitors we know and love, just scaled up. Once I got my hands on the controls, running around in Destiny 2 felt just as responsive and fluid as it does on the gaming monitors we have in the TR labs.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gecen pcde bir 4k film actigimda renkler ve kontrast cok zayifti yikanmis gibi bombok bir goruntusu vardi.

Daha sonra google da konuyu arastirdigimda HDR destekli bir filmin, HDR destekli olmayan bir panelde boyle goruntu verecegini okudum.

Yani anlayacaginiz HDR oyle sadece renklere artisi olan janjanli bir ozellikten cok daha onemli bir standart halini almis durumda.

PC de potplayerin ''HDR SMTPTE SD 2084 AUTO CORRECTION'' diye bir ayari var. Bunu acitiginizda duzeliyor renkler. 

Ama diger kaynaklarda cozumu olmayan bir durum anladigim kadariyla..

Siz siz olun bu saatten sonra HDR desteklemeyen panellerden uzak durun..

Squall tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 1/27/2018 at 1:22 AM, Squall said:

Gecen pcde bir 4k film actigimda renkler ve kontrast cok zayifti yikanmis gibi bombok bir goruntusu vardi.

Daha sonra google da konuyu arastirdigimda HDR destekli bir filmin, HDR destekli olmayan bir panelde boyle goruntu verecegini okudum.

Yani anlayacaginiz HDR oyle sadece renklere artisi olan janjanli bir ozellikten cok daha onemli bir standart halini almis durumda.

PC de potplayerin ''HDR SMTPTE SD 2084 AUTO CORRECTION'' diye bir ayari var. Bunu acitiginizda duzeliyor renkler. 

Ama diger kaynaklarda cozumu olmayan bir durum anladigim kadariyla..

Siz siz olun bu saatten sonra HDR desteklemeyen panellerden uzak durun..

O ayarı açtım ama renkler sadece biraz düzeldi,yine olması gerektiği gibi dğeil. Başka bir ayar var mı? bir de diğer playerlarda -VLC,kodi,mpc- benzer bir ayar var mı?

Bundan sonra iyi birşey çıkarsa hdr monitore geçeriz. Bu yıl içinde gelecek gibi .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ResetButton Ben bu yılda ciddi manada iyi bir monitör çıkacağını düşünmüyorum. segmentlerde Hz / 6-8bit / freesync-Gsync birde curved modasından kaynaklana bir toz bulutu havası var. istenen ürünler eksik çıkıyor fiyatı uçuk oluyor. 

Benim açımdan Viewsonic'i değiştirtecek monitörü bu yıl bulmam imkansıza yakın, seneye ne gelişme olur bilmem ama mevcut gelişim hızına bakacak olursak yine düşük ihtimal. herhalde bir süre daha böyle takılacağız gibi. Sistem yenileyen yada sıfırdan toplayanlar içinde yapılacak tercihlerde almışken olsun dendiği zaman fiyat artıyor, diğer şıkta ne gerek var ilerde çıkar o zaman iyisi denirse verilen para/özellikleri düşünürseniz aldığınız bu monitörü değiştirtecek monitörün çıkması kafadan 3-4 yıl sürecektir. insanı zorla 2.monitöre itiyorlar demek istiyorum ama artık çözünürlükler/boyutlar sayesinde çift monitöre eskisi gibi ihtiyaçta yok. ben sadece izliyorum yada izleyeceğim gibi görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 saat önce, ResetButton said:

O ayarı açtım ama renkler sadece biraz düzeldi,yine olması gerektiği gibi dğeil. Başka bir ayar var mı? bir de diğer playerlarda -VLC,kodi,mpc- benzer bir ayar var mı?

Bundan sonra iyi birşey çıkarsa hdr monitore geçeriz. Bu yıl içinde gelecek gibi .

Evet reset zaten olmasi gerektigi gibi olmasi mumkun degil, sonucta yazilimsal degil donanimsal bir olay bu..

Birkac yazi okudum kimileri gitmis kaliteli playerlar almis orjinal 4k bluerayler falan ama tv leri hdr desteklemediginden kalmislar oyle ortada kabak gibi.. PS4 prolarinda hdr destekli oyunlarda gene washed out denen dandirik goruntuler alanlar var.

HDR oyle tek tip birseyde degil bir suru standartlari vs var hdr destekli diyip gecilmiyor.. Eskiden full hd sinyal alir 1080p uuu yeahh diyip millete kakalanan hd ready tv olaylarindaki gibi olaylar donuyor gene ortada..

Olay sanirim ultra hd premium denen su sertifikada bitiyor:

To wear the UHD Premium badge, both devices and content must meet or exceed a 4K resolution (3840 x 2160), support 10-bit colour depth, BT.2020 colour space representation and HDR, whether that be HDR 10 or Dolby Vision HDR.
Read more at https://www.whathifi.com/advice/ultra-hd-premium-what-are-specs-which-tvs-support-it#zv71UiKPJ8FsS2EY.99

https://www.whathifi.com/advice/ultra-hd-premium-what-are-specs-which-tvs-support-it

Squall tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 hours ago, mehmetclk said:

@ResetButton Ben bu yılda ciddi manada iyi bir monitör çıkacağını düşünmüyorum. segmentlerde Hz / 6-8bit / freesync-Gsync birde curved modasından kaynaklana bir toz bulutu havası var. istenen ürünler eksik çıkıyor fiyatı uçuk oluyor. 

Benim açımdan Viewsonic'i değiştirtecek monitörü bu yıl bulmam imkansıza yakın, seneye ne gelişme olur bilmem ama mevcut gelişim hızına bakacak olursak yine düşük ihtimal. herhalde bir süre daha böyle takılacağız gibi. Sistem yenileyen yada sıfırdan toplayanlar içinde yapılacak tercihlerde almışken olsun dendiği zaman fiyat artıyor, diğer şıkta ne gerek var ilerde çıkar o zaman iyisi denirse verilen para/özellikleri düşünürseniz aldığınız bu monitörü değiştirtecek monitörün çıkması kafadan 3-4 yıl sürecektir. insanı zorla 2.monitöre itiyorlar demek istiyorum ama artık çözünürlükler/boyutlar sayesinde çift monitöre eskisi gibi ihtiyaçta yok. ben sadece izliyorum yada izleyeceğim gibi görünüyor.

32'+ ,4k , Freesync ,120hz +, uhd  benim aradığım model. Bu sene çıkabilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tam olarak HDR kullanabilmek için önemli olan panelin BT2020 renk skalasını tam olarak desteklemesi ve min. 2000 nit parlaklık verebilmesi. Bunu sağlayan paneller HDR'nin şu ana kadar çıkmış tüm formatlarını sorunsuz gösterebiliyor. Şu ana kadar benim bildiğim formatlar Dolby Vision, HDR 10, HDR 10+, HLG, Advanced HDR. Bunlardan Dolby Vision için üreticinin Dolby'e lisans ücreti ödemesi gerekiyor, diğerleri ise ücretsiz bildiğim. Onlarda da HDR 10 ve HDR 10+ daha fazla kabul gören formatlar. Plus olan HDR 10'un revize ediliş hali ve daha iyisi. HDR 10 destekleyen bir panel HDR10+ desteklemeyebilir. 1000 nit ile de HDR keyfi yaşanabiliyor ama tüm formatların teknolojik olarak desteklenmesi için min 2000 nit gerekli. Bu arada CES 2018'de Sony 10.000 nitlik 8K bir led panel gösterdi. Bu demektir ki her sene daha parlak ekranlar gelecek. Buna göre de bu hdr formatları daha fazla değişime uğrayabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rec2020 bir sonraki monitörümde bakacağım ilk özellik olacak. HDR destekleme tipleri biraz fiyat segmentine bakıyor pek birşey diyemiyorum, piyasayı belli bir aralıkla takip etmeye devam ediyoruz, gelişim konusuda tamamen üreticilerin sektörel pozisyonlarından oluşan üretim beceri/kapasitelerine bağlı bir durum, ben yakın zamanda ZvAnA'nın bahsettiği teknolojilerin üst seviye / üst uç seviye monitörlerde karşımıza çıkacağını düşünüyorum. Rahatlıkla birçok açıdan 1-1.5 yıl şuanki piyasa durumu devam eder sonrası muallak

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitörler için de HDR standartları geldi bu arada, üst seviyeleri ateş pahası olacak bence, “Monitörü sallayıp salona bir OLED mi alsam ?” gibi bir düşünceye itebilir hatta.

https://www.theverge.com/circuitbreaker/2017/12/12/16767160/vesa-displayhdr-specification-screen-monitor-hdr10-400-600-1000-standard

C32HG70 de ciddi ucuzladı bu arada Amazon’da ancak şu an stokta kalmadı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çıldırdım Monitörsüzlükten çıldırdım.

Yahu arkadaş Quantum Dot, VA Panel 144 HZ Gsync bir monitör çıkarmak bu kadar mı zor yav? Asus'un 2-3 senelik IPS'ine de 4000 tl vermek istemiyorum.

En sonunda sinirlenip Samsung CFG70 alacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

C49HG90 baktım bugün ama piksel yoğunluğu baya düşük, bir de yükseklik 1080 olunca o genişlikte ben pek tutmadım,  masada karşısına oturunca olacak birşey değil. 1500 USD edecek birşey göremedim ben bu yüzden, Amazon’da da 999 USD’ye düşmüş gibi.

240Hz panelleri araştırıyorum, ikinci monitör olarak böyle birşey edinebilirim belki iyi gelir ise.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok