2500$ Oyun sistemi
0

Bu konuda 43 mesaj var

Önümüzdeki haftalarda yeni bir sistem toplamayı düşünüyorum. Sadece kasa ve kasa içi donanımlarından oluşacak. Yani monitör vs. dahil değil. Ayırdığım bütçe olan 2500$'ı kesinlikle geçmek istemiyorum. Oyun için kullanılacak. Hız aşırtma yapmayı planlıyorum.

Aşağıdaki linkte kabataslak bir sistem oluşturmaya çalıştım. Linkteki bileşen fiyatları ABD'ye göre listelenmiş ama Avrupa'dan satın alacağım için çok büyük bir fark beklemiyorum.

https://pcpartpicker.com/list/ZzrLm8

Anakart, kasa ve soğutucu konusunda çok çok kararsızım çünkü kasa yüzünden soğutma sorunu olabileceğini düşünüyorum. Ayıca ileride su soğutma için full-tower kasanın daha avantajlı olacağını düşünüyorum. Anakart için BIOS ve OC desteği düzgün olan bir marka ve model seçmek istiyorum. İnternette kesinlikle şu markanın BIOS desteği çok iyi diye bir yazıya denk gelmedim. Dolayısıyla hep kullandığım ASUS'u tercih etmeyi düşünüyorum. İşlemci soğutucusu konusunda da kesinlikle su soğutucu seçmem avantajlı olur mu bilmiyorum. Gereksiz harcama yapmak istemem.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim sisteme çok yakın bir şey yapmışsın linkte gözüken.

yapma... 7700k alıp paranı sokağa atma. hep dediğim gibi bugünün işlemcisi, yarının çöpleri artık 4 çekirdekli işlemciler. tamam pür oyun sistemi için şuan bundan iyisi yok ama madem overclock da yaparım diyorsun al ryzen 7, overclock da yap, hem bugünün oyunlarını 7700k'ya göre çok da fazla kayıp olmadan oyna, hem de yarının 8 çekirdeği etkin şekilde kullanacak oyunlarda 7700k'nın çok önünde ol.

Monitörü ne olacak bu sistemin ? GTX 1080 Ti aldığına göre çok sağlam bir monitör var demek elinde...

samsung 960 evo 512 gb - çöp. bunun yerine normal SSD 1 TB al yazık, ev kullanıcısının, oyun oynayanın bu M.2 NVMe disklerin hızından faydalanabileceği bir durum yok, yine paranı sokağa atarsın, tamamen gereksiz bir donanım, incelemesini yazdım zaten, o başlığı da güncelleyeceğim. Yazık insanlara gerek varmış gibi gösteriyorlar ama yok.

Dominatör serisi yüksek hızlarda kalitesini belli eden bir ürün, standart 2400mhz alıp dominatör almanın hiç gereği yok, fuzuli masraf. Ryzen için samsung b die içeren ramlarden bakarsın.

o noctua fan alınmadan önce çok iyi ölçülüp biçilmeli, misal o dominatör ramlerde çakışma ihtimali var, evet en iyi hava soğutma çözümlerinden biri fakat belli limitasyonları var. 90 dolar zaten sıvı soğutmanın sınırlarına dayanmış durumdasın, azcık daha ($20) artırarak corsair H100i alabilirsin, hatta bence almışken nzxt kraken x62 ya da yer musaitse fractal desing celsius s36 falan da bakılabilir.

RFID, jackjoker, rammstein and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

konuyu dagitmis olucam ama 960 evonun  NVME  kisimini ayri tutarak

bi cokbaska markada ayni model ayni boyutaki m2 ve ssd 2.5 " ler ayni para

crucial da misal kesin oyle

yani klasik pcie arabirim ahci seklinde m2 leri kullanmak yinede avataj degil mi

kasa icinde sata ve elektrik kablosu olmayacak ve 1 sata port isgal edilmis olmayacak

linkten bakarak

https://pcpartpicker.com/product/RKhj4D/crucial-mx300-11tb-m2-2280-solid-state-drive-ct1050mx300ssd4

ikincil olarak ben diskere gicigim

oyle kur sonra 7200 devir em guc hem ses cvari al hity hity calisma seibi 7200 ile 5400 de fark yaratriyor bence

forumda coil seslerini direk duydugunu soylenler varsa bu konser gurultusu gibi gelir heralde

5400 devir yada 5900 dusuk devirli sessiz bir 4 tb daha iyi olmaz mi

sonucta ssd yapicak ana isi dgier depelma diskinin biraz daha agir ve ucuz olusu fark yaratmaz

yani evo yerine 1 tb ssd alip digeri diski ucuz alinca 2 diskin malliyetleri esit hatta daha ucuza cikar

ama 500gb ssd farki en das mechanic diski katlicagi icin bence deger

cpu anakartmis sogutucumus beni asiyo ben gfirmiyorum o konuya

ben sadece hddlerin 7200 deki sesine gicik oluyorum sessiz calistiginda over clock yokken yuk yokken sistem salinirken belli ediyo

oc ettiginde yuk bindirdiginde fanlar sarladiginda duyulmaz olabilir.

temelsiz olabilir bide artik 7200 lik diskerin hele ki ucuz modelerinin 5400 luere gore daha cok bozuldugunu dusunuyorum

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@stardust 'a M.2 SSD konusunda katılıyorum. Bir noktadan sonra o 2 GB/saniye okuma/yazma değerleri anlamını yitiriyor; günlük kullanımda hiçbir fark hissetmiyorsunuz. Hani çok büyük video/resim dosyaları üzerinde işlem yapan bir profesyonelseniz anlarım, ama hobi/oyun kullanımı için SSD'de performanstan çok kapasiteye odaklanmalı diye düşünüyorum. Aynı paraya 500 GB M2 yerine 1 TB SATA SSD alınabiliyorsa, kapasitesi yüksek olan tercih edilmeli.

M.2 SSD'lerin şu an için tek espirisi, çalışmaları için güç ve veri bağlantı kablosu gerektirmemeleri. mini-ITX bir sistem toplayacaksanız bu husus işinize yarayabilir, hatta şu an kullandığım mini-ITX kasadaki sistemde "keşke M.2 SSD takabileceğim bir anakart kullansaymışım" dediğim oluyor. Zira modüler güç kaynağından bir anda 2 modüler kablo eksiltiyor M.2 SSD. Özellikle mini-ITX kasalarda anlamlı bir yer kazancı elde ediyorsunuz bu şekilde. Eğer bilgisayar kasamızı bir kale olarak tasvir edersek, kaleyi içte fethetmek gerekir diye düşünüyorum...

Najaz tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

JackJocker'in listesine yapmayı düşündüğüm değişiklikler:

G.Skill Flare X 3200 MHz CL1 (Şu linkteki bilgilere göre: http://techteamgb.co.uk/2017/05/06/samsung-b-die-memory-amd-ryzen-memory-support/ )

Corsair CC-9011078-WW Obsidian Series 750D (Haf X aşırı pahalı geldi)

@stardust, elimde monitör olarak AOC G2770PF 27-Inch var. GTX 1080 yerine GTX 1060 da düşünebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bilgisayar dünyasında geleceğe yatirim mantıklı bir şey değil. Su an imkânınız ölçüsünde en yüksek performansı hangi donanım sağlıyor ise onu alın geçin. 

Senelerdir çok çekirdek soyle perfomans artışı yaratacak böyle olacak diyerek yazılıp çiziliyor olan hiçbir sey yok. Profesyonel tarafta bile cok cekirdek performansı arzu edilen sekilde ilerlemiş değil.

Yakin gelecekte oyunlarda da cok çekirdekten faydalanma gibi bir olayi beklemek pek mantikli değil. Belki bir kac oyun. Oyun yapımcıları varolan islemci ekran karti parkına göre oyun geliştirmek zorundalar. Birkac jenerasyon geçmeden eski işlemcilerin oranı azalmadan bosuna hayal görmemek lazim. 

Normal bir ev kullanıcısı icin cok cekirdek benchmarklarda kendini tatmin etmek haric pek cazip değil. Uzun zamanda cazip olmayacak...

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hakancez +1

misal vereyim benim şuan imzam da kullandığım sisteme sadece ekran kartı, ram takviyesi yapabilirim. o da gerek duyarsam. onun dışında yeni işlemcilermiş, yeni anakartlarmış çok umurumda değil. kullandığım 6700k her işimi daha uzun süre çözer. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle özel bir durum var , elinizde 4790k gibi bir sistem varsa, bunu 2. el satabiloiyorsanız indirimden yurtdışından Ryzen 1700x  alırsanız , min farkla ciddi upgrade yapmış olursunuz . Biraz daha uzun götürür. m2 ile birleşiince performans biraz daha artar vs.  

Arada bir sistemi upgrade yapmak arabirimler vs açısından da iyi oluyor. 

ResetButton tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

i7 4790K sistem satılmıyor, alıcısı çıkmadı aylarca ilanı durdu burada benim anakart+RAM+işlemcinin.

T800 tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok oraya açmadım, tanımadık elemanlarla da zor ama öyle birşeyler yapmak gerekecek.

Hatta i7 6700K+Asus Maximus VIII Formula+Corsair 32 GB DDR4 3200MHz RAM'i de satmak istiyorum.

Yine iki adet ASUS Strix  GTX 980 var, yapacağız artık birşeyler bakalım, vaktim yok bir de son zamanlarda çok.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, T800 said:

Yok oraya açmadım, tanımadık elemanlarla da zor ama öyle birşeyler yapmak gerekecek.

Hatta i7 6700K+Asus Maximus VIII Formula+Corsair 32 GB DDR4 3200MHz RAM'i de satmak istiyorum.

Yine iki adet ASUS Strix  GTX 980 var, yapacağız artık birşeyler bakalım, vaktim yok bir de son zamanlarda çok.:)

1070 ilaninizdan beri 980 ilanini bekliyorum ben valla sizin :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya.:)

Onların üzerinde şu an EK'nın su soğutma blokları takılı, onları söküp ilanı açacağız artık, neyse arada bu konu patlamasın.:D

immo beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

acep 2x980sli beni daha ne kadar götürür diye düşünmeye başladım. aynı kart var bende de :) belki 1080 yerine bir tane daha 980 alıp sli yaparım. neyse konu çok şey olmasın :D 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2500$ sadece kasa için oldukça yüksek bir bütçe yalnız donanım fiyatları uçmuş durumda.

Bu fiyat artışlarından etkilenmeyen şey ise oyun dizüstü bilgisayarları. Bu bütçeye hayvan gibi dizüstü bilgisayarlar var;

• 7th Generation Intel Core i7-7820HK Processor (Up to 3.9GHz)
  • 17.3" Full HD (1920 x 1080) widescreen IPS display with NVIDIA G-SYNC technology
  • NVIDIA GeForce GTX 1080 with 8 GB of dedicated GDDR5X VRAM
  • 32GB DDR4 Memory, 512GB SSD RAID 0, 1TB HDD
  • Windows 10 Home

2400$

https://www.amazon.com/Acer-Predator-GX-792-703D-1920x1080-i7-7820HK/dp/B01N353QOO/ref=sr_1_32?s=pc&ie=UTF8&qid=1502141580&sr=1-32

• Intel Core i7-7820HK (Quad-Core, 8MB Cache, Overclocking up to 4.4GHz )
  • 32GB DDR4 at 2400MHz (2x16GB); 32GB Maximum
  • 256GB PCIe SSD (Boot) + 1TB 7200RPM SATA 6Gb/s (Storage); No Optical Drive
  • NVIDIA GTX 1080
  • 17.3 inch QHD (2560x1440) 120Hz TN Anti-Glare 400-nits NVIDIA G-SYNC Enabled w/Tobii Eye-tracking

2425$

https://www.amazon.com/dp/B01N0THPHM/ref=twister_B01N7P7LTN

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

....de bunları almak mümkün değil buradan, ancak ABD'de olmak gerekir. 

Donanım fiyatları uçtu derken bir de AMD ekran kartları dışında ne uçtu fiyat olarak, RAM falan zaten pahalıydı bir de mesela taa ben Ryzen'e geçerken kaç ay önce.

Inventus'ta şimdi işlemci fiyatlarına bakıyorum mesela uçan birşey göremedim.

Gskill Flare X 3200 C14 16GB bellek benim aldığım fiyatlarda halen yine, Crosshair VI Hero anakart yine öyle, nedir uçan kaçan fiyat olarak AMD ekran kartlarından başka spesifik olarak ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elinde AOC G2770PF varmış, bu monitör 1080P 144Hz bir model, 1080 Ti aşırı olur monitörü değiştirmeyi düşünmüyorsan. 1080 maksimum bence bu noktada, 1070 hatta yeterli gelir birçoklarına.

Sistem tavsiyesi vermekten de pek hoşlanmıyorum neticede kişi gidip zaten kendi kafasında ne varsa onu alıyor sonuçta ve boş boş yazışmakla kalınıyor birçok örnekte. Ancak işte arada aklında olmayan çok ekstra bir öneri falan olursa "Vauvvv artı rep, teşkürler" gibi olaylar oluyor.

Neyse, yine de geleneği bozmamak adına :) i7 7700K saf oyun PC'si için an itibariyle alınabilecek en önde işlemci, oyunlarda ne 7900X ne Ryzen falan tanıyor genel olarak yüksek FPS söz konusu ise.

Ama bu saatten sonra dört çekirdekli işlemciler ile işim olmaz deniliyorsa ve iyi kötü uğraşacak vaktim var, netten gerekli takipleri yapar kullanırım deniliyor ise AMD Ryzen alınabilir. Yok uğraşamam hiçbir şeyle deniliyorsa Intel.

PSU olarak en iyisi benim gördüğüm Seasonic Prime serisi. 

m.2 zevk meselesi oyun PC'sinde, olur elbette niye olmasın, keyfe keder sonuç olarak oyun PC'sinde, ancak iki adet 500GB SATA 3 SSD alınır mı o paralara ? Bu şekilde 1TB kapasite ile RAID 0 yapılabilir. Ya da ne bileyim direkt 1TB SATA3 tek SSD bakılabilir RAID 0 girilmek istenilmiyorsa ki tek SSD bile zaten çoğu kullanıcıyı tatmin eder hız olarak.

AMD olacaksa sistem RAM olarak kesinlikle Samsung B-die almak ve 16GB geçmemek lazım, ayrıca RGB RAM olayına girmemek lazım.

Intel olacak ise ne alırsan al, belirtilen XMP değerlerinde çalışır zaten, ikili, dörtlü falan da farketmez genel olarak.

Soğutma olarak artık AIO alınır. Bu saatten sonra estetik yoksunu 15kg ağırlığında hava soğutma falan girilmez.

Bir de ben PC'nin içine yine HDD falan takmam, oyun PC'sinde oyun bulunur bunun dışında da çok birşey olmaz, 1TB falan da yeter bu işe kapasite olarak ki tek SSD ile gayet rahat ulaşılır buna zaten. Steam, Origin, foto v.b. ıvır zıvır şey yedek işi için de USB 3.0 HDD yeterli olur.

Genel olarak bunları söyleyebilirim.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, T800 said:

Soğutma olarak artık AIO alınır. Bu saatten sonra estetik yoksunu 15kg ağırlığında hava soğutma falan girilmez.

AIO ne tavsiye edersiniz. Sessiz olması birinci öncelik ve 7700K ile kullanılacak. Dostlar alışverişte görsün overclock'u hariç pek uğraşmıyorum. Şu an kasayı da küçültmeyi planlıyorum küçük radyatörlü sistemler yeterli olur mu? 

Şimdi ise son derece saçma bir soru soracağım, makalelerimi yazarken kullandığım minik bir bilgisayar yapmıştım üzerinde G4560 işlemci var. İşlemcinin fiyatı belli hani denk gelirse makul fiyatlı bir AIO sistemi sessizleştirmek adına makul mantıklı olur mu... Fiyat performans oranı rezalet olacaktır ama derdim o değil... 

Örnek: https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16835103236

hakancez tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@hakancez 4770K işlemciyi soğutmak için 120 mm radyatörlü bir Silverstone TD03 Lite AIO kullanıyorum. mini-ITX kasada sıkış-tepiş durmasına rağmen yük altında 60-65 derecelerde tutmayı başarıyor işlemciyi. Tabii işlemcide öyle aman aman bir hızaşırtma yok, sadece turbo boost değerleriyle oynayıp tüm çekirdekler yük altındayken 3.9 GHz'de çalışacak şekilde ayarlamıştım.

7700K yeni nesil, daha az güç tüketen ve daha az ısınan bir işlemci. 120 mm'lik radyatörlü bir AIO her halükarda yeterli olacaktır.

AIO soğutucuların beraberinde gelen fanlar pek kaliteli olmuyor. Bu da ses olayını doğrudan etkiliyor. Pompa sesi ise kapalı kasada dışarıdan duyulmayacak seviyede oluyor genelde. Eğer öncelik sessizlik ise, hazır kitin içinde gelen fanı değil de Noctua gibi daha kaliteli ve sessiz fanları kullanmak tercih edilebilir. Veya anakartın fan kontrol ayarlarıyla oynayıp, fanın 1000 rpm'i geçmeyeceği şekilde bir orta nokta yakalamaya çalışılabilir. 1000 rpm'e kadar genelde tüm fanlar sessiz çalışıyor.

G4560 işlemcinin kullanıldığı kasa ne tür bir kasa? Eğer yeterli alan varsa AIO yerine kule tipi bir soğutucuyu fansız halde kullanmak da o işlemciyi soğutmaya yetebilir.

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, hakancez said:

AIO ne tavsiye edersiniz. Sessiz olması birinci öncelik ve 7700K ile kullanılacak. Dostlar alışverişte görsün overclock'u hariç pek uğraşmıyorum. Şu an kasayı da küçültmeyi planlıyorum küçük radyatörlü sistemler yeterli olur mu? 

Şimdi ise son derece saçma bir soru soracağım, makalelerimi yazarken kullandığım minik bir bilgisayar yapmıştım üzerinde G4560 işlemci var. İşlemcinin fiyatı belli hani denk gelirse makul fiyatlı bir AIO sistemi sessizleştirmek adına makul mantıklı olur mu... Fiyat performans oranı rezalet olacaktır ama derdim o değil... 

Örnek: https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16835103236

Kapalı devre sıvı soğutma kullanmayalı baya oldu, bu nedenle spesifik bir model önerisinde bulunamayacağım ancak 120mm çok ince olmayan bir model yeterli olur size sanırım fanı da beğenmezseniz Noctua NF F-12 olur, Corsair Maglev olur hoşunuza giden bir model ile değiştirebilirsiniz sonradan.

Şu da var, eğer yeriniz yeterli ise 240mm radyatörlü bir model de daha iyi olabilir,hem performans hem de sessizlik açısından.

Pompa sesi olayını da anlamıyorum, ben şu anda çift D5 pompa kullanıyorum, baya sessiz bunlar, ikisi de hatta %100 olsa yine çok rahatsız edici bir durumu yok, bu AIO pompaları iğrenç mi bu şekilde nasıl rahatsız edici bir ses olabilir, okuyorum bazen bazı modeller için forumlarda falan.

Ben bugüne kadar Corsair H80, H100, H100i ve H110i GTX kullandım, Cooler Master Seidon 240 da kullandım hatta, H80 dışında beğenmediğim olmadı bunlar içinde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok