Nvidia 3D Vision ve Alternatifleri
0

Bu konuda 11 mesaj var

Selamlar,

Buraya sorayim dedim. Bende ASUS VG248QE monitor var. Bugunun standartlarina gore iyi olmasada ilk ciktigi zaman almistim ve R9 290X ile kullaniyordum. Simdi ekran karti yok. Monitorude abime verdim. Simdi Vega 56 alana kadar gecici olarak 1050Ti alayim, almisken 3D Vision Kit 2 alip denesem mi diyorum. Oyun konusunda cok on planda degil artik onu biliyorum. Film konusunda pasif gozluk ile aralarindaki farki sizlere sorayim dedim. Birde PC monitorleri 3 boyut sinyal almiyorlar her nedense. Red/cyan gozluklerle de cok yillar once denedigimde bir arkadasimin evinde cok randimanli degildi. Kendi evimde de denemedim dogal olarak.

Oncelikli olarak 3D Vision, onun haricinde projektorde ya da baska cozumlerle PC den 3 boyut izleyen arkadaslarin tecrubelerini sormak istedim. Buradan bu konuda 3D konusunda belki ufkumuz genisler.

Saygilar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hiç uğraşmayın derim. Üreticiler son tanıtımlarında 3d işinden vazgeçmiş görünüyorlar.

Bundan sonra 3d de birşeyler olacaksa VR setler üzerinden olacak. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3D Vision iyi değil. Bende hem gözlüğü hem de alıcısı var, hem ASUS PG278Q Gsync ile denedim, hem Samsung 2233RZ ile denedim hem de Benq 24 inç 120 Hz monitör ile denedim hepsinde de sonuç rezaletti. Benq ve Samsung monitörleri de hatta üçlü surround şeklinde 5040x1050 ve 5760x1080 çözünürlüğünde kullandım.

Görüntü gayet kötü oluyor, her türlü görüntü kusuru ve kötü görüntü iki üç kat daha fazla göze batıyor. Tarama hızı düşüyor.

Kesinlikle masrafa girilmez bunun için.

8 saat önce, ResetButton said:

Hiç uğraşmayın derim. Üreticiler son tanıtımlarında 3d işinden vazgeçmiş görünüyorlar.

Bundan sonra 3d de birşeyler olacaksa VR setler üzerinden olacak. 

VR'da da birşey yok bence, Robo recall falan ile olacak bir iş değil o, benim hiç ilgimi çekmedi Oculus fiyatları düşünce baktım bir ne var ne yok son olarak ama yine hiç ilgimi çekecek birşey yok.

Oculus şu an ek sensörü bilmemnesi ile birlikte 2400 TL'ye falan tedarik edilebiliyor, ilginiz çok ise bakabilirsiniz.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gözlük şeklinde kullanılan VR kitlerde ben de gelecek görmüyorum. Asıl VR devrimini, eXistanz filminde olduğu gibi doğrudan sinir sistemine müdahale edebilecek cihazlar geliştirildiğinde göreceğiz...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Cevaplar icin tesekkurler. @T800 (Tolga) hocam bir ara bayaa bir heves etmistim hala kursagimda kaldi. Gozluk kit i sonucunu bilmedigim bir urun icin cok pahali geliyor (200 dolar). Demekki IMAX gibi 4K 3D pasif goruntu olursa olacak bu is. Su ana kadar blu-ray lerde UHD 3D gormedim. PC monitorlerinde de zaten pasif gozluk destekleyen monitor gormedim. Bu 3D olayi IMAX e gidince gercekten cok eglenceli. Amazonda ki 3D Vision yorumlarida fena degil. Cok iyi oldugunu soyleyende var. Ama bu isi hayatinda hic 3D gormeyen bir adam WOW demesindense buradaki ahaliden duymak daha anlamli. 2. el falan bulabilirsem ucuza ancak o zaman alirim herhalde artik. HTC Vive da 3D yapan ya da film oynatan bir yazilim vs gormedim zamaninda arastirmistim. 

Saygilar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 hours ago, T800 said:

VR'da da birşey yok bence, Robo recall falan ile olacak bir iş değil o, benim hiç ilgimi çekmedi Oculus fiyatları düşünce baktım bir ne var ne yok son olarak ama yine hiç ilgimi çekecek birşey yok.

Oculus şu an ek sensörü bilmemnesi ile birlikte 2400 TL'ye falan tedarik edilebiliyor, ilginiz çok ise bakabilirsiniz.

Daha önce söylediğim gibi VR setleri incelemlerle değerlendirmek mümkün değil. Cihazı kullanmak gerekiyor. 

ilk nesilde çok fazla sorun var . Çözünürlük yetersiz, oyunlar, uygulamalar deneme aşamasında vs . Kişinin ilgisine göre alabilir de bu ilk nesli pas geçebilir de. 

VRheadset lerde film izlemek için uygulamalar var ama çözünürlük nedeniyle tam tat vermez. Vr set ile film izlemeyi de bence çoğunluk sevmez. 

Pasif 3D monitorler vardı. LG'den ve Viewsonic'ten gördüğümü hatırlıyorum , tutmadı monitorde. 

TV'de aslında iyi sonuçlar var. Ekran ne kadar büyükse, kullanıcıda ayarları düzgün yaparsa güzel sonuç alınabiliyor. En memnun kaldıklarım pasif 3d olanlardı onlarda da çözünülürlük düşüyor.4K tv lerle o durum düzelebilir ama üreticiler tv 3d işine ilgilerini kaybettiler.  Kullanıcının önüne doğru yapılmış 3D içerik konmadı, kullanıcısı da ilgisini yitirdi dolayısı ile.

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VR falan gibi fantastik bilim kurgu öğesinden çok daha ileri gidemeyen, belki bir yarım saat falan vauvv faktörü olabilecek sonra direkt olarak can sıkılacak birşeye yatırım yapmaktansa HDR destekleyen yüksek kontrastlı modeller için kenarda birikim yapmak daha tatmin edici olur. Böyle düşünüyorum ben, VR ve inceledikten sonra uygulamalarından zevk alabileceğini düşünen, hakkını vererek kullanabileceğini düşünen de o şekilde bir seçim yapabilir elbette, kendi imkanlarım ölçüsünde ben monitöre yönelmeyi çok daha doğru buluyorum kendi açımdan.

Bir ikincisi direkt olarak olgular üstünden gidersek VR falan diye genellemezsek, ülkede erişebileceğimiz PC için sadece Oculus Rift var, HTC falan yok, bu gerçeği de atlamayalım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Ben HTC Vive ile oynadim gunlerce arkadastan odunc alip. Bence yarim saatlik bir olay degil ama PC de oturup saatlerce oyun oynamayi uzun vadeli yapar miyim tecrube etmedigim icin bilemiyorum. Kesinlikle super bir olay benim icin ve ileriki yakin zamanda almayi dusunuyorum 1 adet HTC Vive. Cozunurluk ilk giydigimde banada super dusuk gelmisti. Insan icine girince alisiyor bir nebze unutuyor kotu oldugunu goruntunun icine girince. HTC Vive in yenisinin cikmasini bekliyordum bende ama biraz daha surer gibime geliyor. Prototipler YT daki elektronik kanallarina gitti diye izledim ama sensorler ile ilgili degisiklik var onlarda. Ekran cozunurlukleri ile ilgili bir degisiklik yoktu. Bende 2. nesil VR gozlukleri icin beklemedeyim daha cok. HDR monitor ise kesinlikle alinacklar listesinde. 4K 144Hz G-Sync ile Nvidia ya gecis yapmayi dusunuyorum sirf G-Sync kontrolcusunden dolayi. Ilk cikan serilerde 27" ve duz olacak ne yazikki. Gonul isterdiki 32" 1800R falan olsun. Sinemadaki normal (IMAX olmayan) 3D efekti bir buyuk TV lerde aliniyor. Aktif gozluklerde cok daha iyi olsa gerek diye dusundum ama monitor kucuk arti gozlukler cok pahali. Arti bir o kadar daha koyup VR platformu aliniyor. TR de 2. ele duserse Vision Kit su asamada alir dener kenara koyarim arsivlik.

Saygilar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de şunu da belirtelim 3D Vision sadece TN monitörlerde kullanılabiliyor, IPS falan yok.

HDR monitörler ile birlikte tamamen silineceğini düşünüyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, T800 said:

Bir de şunu da belirtelim 3D Vision sadece TN monitörlerde kullanılabiliyor, IPS falan yok.

HDR monitörler ile birlikte tamamen silineceğini düşünüyorum. 

Selamlar,

Vay iste bunu bilmiyordum. Dedigim gibi arsivlik olur herhalde. Hocam sendeki Vision Kit 2 mi 1 mi? 2 de bircok sorunu duzelttiler herhalde karanlik vs olaylarini.

Saygilar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok