Arma 3
0

Bu konuda 18 mesaj var

Yıllardır aradığım oyun buymuş oysa.

Grafiktem, sesten, senaryodan bahsetmeyeceğim. Ben sadece oynadığım sunucuda başıma gelenleri, gördüklerimi, öğrendiklerini yazacağım.

Sunucuya bağlandığınızda askeri üssün içinde spawn oluyorsunuz. Öyle direk savaşa falan dalmak yok. Üssün meydanında rütbeli bir amca sizi duvarın kenarına diziyor. Diziyor derken "duvarın orada bekleyin, oradan takımlara ayrılacaksınız" diyor. Orada 50 tane adam varsa 50'si de duvarın yanına geçip bekliyor.

Sonra rütbeli amca "içinizde takım liderliği yapmak isteyenler bir adım öne çıksın" diyor. Öne çıkanlara tek tek "sen, alfa takımına geç" "sen, beta takımına geç" "sen çarliye geç" diye takım liderlerini ayırıyor. Sonra kalan adamları sınıfına göre ayırıyor, "sniper'lar şöyle, medic'ler böyle geçsin" diye diye ayırıyor. Sonra bu adamları takımlara verilen görevlere göre dağıtıyor. Bir yerdeki tankları imha etmekle görevli takıma daha fazla anti-tank askeri veriyor falan. Ha bu arada kılık kıyafetin de düzgün olacak. Oyunda bir sürü kıyafet aksesuar seçeneği var, istersen bermuda şortla da oynayabilirsin, teknik olarak bu mümkün ama o kıyafetle kimse seni takımına almıyor. "Git üzerine düzgün birşeyler giy" diyor. Düzgün birşeylerden kasıt da NATO askeri standartı.

Herkes takımlarına ayrıldığında Komutan takım liderlerine görevlerini veriyor. Tabi bu muhabbetlerin hepsi sesli görüşme ile geçiyor.

Görevlerini alan takım liderleri tek tek takım üyeleriyle selamlaşıp ne yapacaklarına dair brifing veriyor. Techizatlar kontrol ediliyor, kim ne aldı, ne taşıyor konuşuluyor, gerekirse yeniden hazırlanıyor.

Techizat hazırlamak da ayrı bir iş. Oyun başlarken size seçtiğiniz sınıfa göre hazır bir kit veriyor ama düzgün olması için ince ayar şart. Örneğin BF'deki support gibi sınıf var. Öyle yere bir mermi çantası atayım, herkes hangi mermiye ihtiyacı varsa oradan alsın yok. Takım arkadaşlarınızın kullandığı silahlara göre çantana şarjörler almanız lazım. Diyelim sıhhıyesin, öyle ilkyardım çatasını aldım çıktım yok, tek tek yara bandı ayarlayacaksın. :D Her askerin taşıyabildiği yük vs olaylarını herhalde tahmin etmişsinizdir.

Herşey hazır görev yerine intikal etmeniz lazım. Öyle atlayım jipe gideyim yok. Orada helikopterler ve pilotlar var. Pilotlar ayrı bir sınıf, pilot sınıfında olmayanlar helikopter uçuramıyorlar. Zaten pilotlar helikopterleri alıp o meydandaki helikopter pistlerine indiriyorlar, motoru durduruyorlar, inip helikopterinin yanında bekliyorlar. Takım lideri pilotla konuşup anlaşıyor, sonra size dönüp "Alfa takımı herkes şu helikoptere binsin" diyor.

Hurraa koşup helikoptere biniyorsunuz, o sırada takım lideri helikopter pilotuna nerede inmek istediğini anlatıyor yada haritada çiziyor. Helikopter sizi oraya götürüp bırakıyor, sonra başkalarını almak için üsse geri dönüyor. Yani pilotların işi bu. Adam bütün gün takımları oradan oraya taşıyor.

Kara araçları, deniz araçları falan da var ama öyle kimse kafasına göre istediği araca atlamıyor.

Helikopterden indiniz, takım liderinizin direktifleriyle görev yerine doğru ilerliyorsunuz. Öyle Allah Allah Allah koşmak yok, nizami şekilde ilerliyorsunuz. Düşman mı gördün? Öyle hemen dadadadada tetiğe abanmak yok, hemen siper alıp sesli görüşmeyle takımına ve liderine bildiriyorsun. Zaten bilgisayara karşı bile oynasan birazcık dikkatsiz davransan şak diye alnının ortasından çakıveriyorlar. O yüzden yürürken falan dikkatli olmak gerekiyor. Düşmanı gördüğünde şu koordinatta şu derecede saat bilmem kaç yönünde şu kadar adam bu kadar tank vs vs şeklinde bilgi veriyorsun.

Görevinizi yaptınız üsse geri dönecek yada başka bir göreve mi geçeceksiniz? Helikopter çağırıyorsunuz, o sizi gelip alıyor. Tabi helikopteri çağırmadan önce iniş bölgesinin güvenliğini sağlamanız yada güvenli bölgeye çağırmanız gerekiyor. Pilot sizi görebilsin diye meşalenizi falan atıyorsunuz, o sizi gelip alıyor.

Kısaca böyle bir şey. Buram buram RPG.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de bu işin editör tarafı var. Basit bir senaryoyu 5 dakikada oluşturabilirsiniz. Yani multiplayer uğraşmak istemez de, değişik bir şey deneyeyim derseniz bir bakın. Örneğin dağın yamacına bir iki manga düşman askeri ekleyin, siz dağın tepesinde sniper olun, yanınıza biri iki asker de alın ve oyuna başlayın. Battlefield filan hikaye kalacaktır. Hava, kara ve deniz uçakları ile yapılabilecek fantezilerden bahsetmiyorum bile :). Diğer yapay zekalı askerlere epeyce komut verebiliyorsunuz. Bu serinin ilk oyunu olan Operation Flashpoint'ten beri, bunun yanına yaklaşan başka bir oyun görmedim. Mod desteği ile bulamayacağınız silah vs. yok neredeyse. Ayrıca Nisan ayında Marksman DLC'si çıkıyor ve silahlar daha bir gerçekçi hale geliyor. Örneğin sniper tüfeklerindeki bipod bir işe yaramıyor şimdilik. Bu DLC çıktığında, herhangi (yerdeki kayalar ve arabalar dahil) bir yere dayayarak ateş edebilmek mümkün olacak. Ufak bir not, yukarıda anlattığım özellikler oyunu standart olarak alan herkese bedava, DLC'yi para ile satın alırsanız fazladan silah ve görevler gelecek sadece.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Whooosh un yazdıklarını okuyunca Project Realty geldi aklıma. Bu kadar ' Realty ' olunca bazen keyif de kacabiliyor, çok zaman alıyor vs. vs. Ama gerçek savaşa , ve askerliğe yakın hissettirdiği kesin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Arma 2'nin tek kişilik senoryosunu bitirmiş ama multisine pek girmemiştim. Birkaç kere bakıp, pek de birşey anlamadan çıkmıştım.

Oyunun kişiselleştirilebilmesinin ucu çok açık. Sunucudan sunucuya çok şey değişiyor. BF gibi oynayabldiğiniz sunucular da var, CS gibi oynayablldiğiniz sunucular da var ama benim favorilerim ARMA gibi oynanan sunucular.

Yukarıda bahsettiğim sunucularda gerçekçilik fazla mı kasıyor?

Hayır, öyle kasıntı bir ortam yok. Pilot iken helikopteri düşürüp bütün bir timi hiç ettiğizde kimse size hakaretler saydırmıyor, aksine nahoş bir sessizlik oluyor. Sonraki seferde "Bu sefer başka bir pilot ile gideceğiz" denmesi zaten hakaretten beter.

Takımınız çarpraz ateş altında kalıp patetes edildiğinde kimse moralini bozmuyor "hadi baştan başlayalım, bu sefer şurdan girelim, yanımıza fazladan ATalalım" falan deniliyor.

2015-03-29_00003-950x534.jpg2015-03-28_00005-250x250.jpg2015-03-29_000011-250x250.jpg2015-03-28_00003-250x250.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Project Realty oynarken saatlerce tek mermi atmadan dolandıgımı hatırlıyorum, hatta 'Korengnl Valley' mapini bizim güneydogumuza oldukça benzetmistim. Tabi PR bf 2 nin üzerine kuruldugu icin biraz goruntu vs gibi eksikleri vardı. Bunu denemek lazım steamde 124 tl imis. Bi indirim yakalarsam alacakalrım listesine ekleyeyim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

atp

Hocam ekran görüntülerine bakarsan bütün bir operasyonu sadece 8 mermi kullanarak bitirdiğimi görebilirsin. Çünkü medic'tim. :D

Najaz

Pembe ban veriyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam peki bu oyunun hediyesi ne kadar? Bir de diyelim oyunu aldık, beraberce oynarız hevesiyle hesabımızı açtık, sonra BF3'e dönmesin? BF3'te de tankına binmek nasib olmamıştı...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gerçekliğin oyunlarda yeri yok aslında ama, işin dozu kaçtıkça bu sefer gerçekçilik aramaya başlıyorsunuz. Ben bu serinin ilk versiyonlarını oynamıştım o zaman hoşuma gitmemişti şimdi gelişmiştir bende denemek istiyorum ne zamandır hile olayı nasıl acaba ? Çünkü bu tür bir oyunda hile koruması vs. yoksa oyun kabusa döner. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir takim oluşturacak kadar kalabalık olunursa toplu halde alalım derim ben. Yalnız oynanış şekli bilinip alınırsa daha iyi olur, çünkü sıkılan keyif almayan kişiler çıkabilir Olayların ağır işleyişinden dolayı. Bir fps gibi değil bu tarz oyunlar sonuçta. Ben daha önce almayi gerektirecek bir durum olusmazsa indirimde alacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tek kişilik senaryo

Arma 3'ün tek kişilik senaryosunu fazla oynamadım ama Arma 2'yi bitirmiştim. 3'de de çok farklı olduğunu zannetmiyorum.

COD gibi BF gibi değil. Öyle Hollywood filmi gibi bir senaryo yok. Bir hikaye var ve görev üzerinden bu hikaye işleniyor. Bütün hikayenin kilit adamı değilsiniz, dünyayı siz kurtarmıyorsunuz. Siz bir askersiniz ve size ve timinize verilen görevleri yerine getiriyorsunuz. "X yerde rehineler var, gidin onları kurtarın." , "konvoyun güvenliğini sağlayın" falan deniliyor. O dünyada böyle görevleri olan sadece siz de değilsiniz, diğer tarafta AI'ler de kendi savaşlarını kendi görevlerini yapıyor. Bazen onlarla birlikte savaşıyorsunuz, bazen yanlarından geçip gidiyorsunuz, bazen işler karışıyor. Örneğin gidin rehineleri kurtarın dediler ama yolda aracınıza pusu kuruyorlar bambaşka bir yere gidiyorsunuz falan. Belki çok önemli işler yapıyorsunuz ama madalyaları komutanlarınız kazanıyor. :)

Takım oluşturma fikri çok güzel. Çok keyifli vakit geçirilebilir. Ben saatlerimiz uyuştuğu sürece varım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün gece sabahladık.

Sunucuya medic olarak girdim. Girer girmez bir tim acil medic'e ihtiyaçlarını olduğunu söyledi. Üs komutanı hemen beni heikopterle bindirip ekibe gönderdi.

Gittiğimde 2'si hafif yaralı 10 kişi yerde yatıyorlardı. :D Resmen tarumar olmuşlardı.

Teker teker hepsini iyileştirdikten sonra beni de aralarına dahil ettiler ve sabaha kadar beraber aralıksız oynadık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arma 3 steamde indirime girmis 62 tl, extended edition 79 tl. Acıkcası zaman bulacagımı dusunsem direk alırımda oynıcak vakit yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Contact DLC'si geldi, uzaylılarla etkileşime geçiyoruz.

DLC ile birlikte yeni silahlar yeni ekipmanlar ve yeni bir harita da geldi. Daha önce çıkan Apex DLC'si ile Tanoa isimli yeni bir harita (ada) oyuna eklenmişti ama çok sık orman örtüsü nedeniyle pek yüzleri güldürmemişti. Oyunun kendi ana haritası Altis ise fazla çorak bir haritaydı. 162km2'lik yeni Livonia haritası ise tam ayarında olmuş.

Tanoa'nın sık ormanları ai tanklar için sıkıntı çıkarıyor ve bir yerlerde sıkışıp kalıyorlardı. Oyuncular ise 2m'den ötesini göremediği bir haritada oynamak istemiyorlardı. Bu yüzden oyun Altis'e sıkışıp kalmıştı.

Bu arada DLC'nin senaryosu da gayet güzel olmuş bu sefer, oynattırıyor kendini.

ss_72e0641ec4190cd100f0e370263abeea2973e

ss_1e1d99ee64673cd430ddb2498bf75625fc53b

https://store.steampowered.com/app/1021790/Arma_3_Contact/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok